Začátky v APRS

Post Reply
ivo76
Posts: 12
Joined: Mon 13. Apr 2009 21:06:28
Contact:

Začátky v APRS

Post by ivo76 »

Ahoj,

Mám několik měsíců Yaesu VX-8R a před několika dny jsem si pořídil originál GPS do externího mikrofonu. Vše jsem si nastavil podle návodu a různých informací na netu, nastavil 144,800 Mhz na pásmu B, připojil GPS a kliknutím na "Station list" jsem očekával příjem seznamu stanic. Slyšel jsem sice krátké pakety ale jinak nic. Protože jsem nováček rád bych načerpal rady moudřejších a znalých provozu APRS k osvětlení pojmů a mých chabých znalostí. QTH mám v Přerově (JN89RL) a vidím na převaděč na Holém kopci. Nikde jsem nenašel info, kde je na Moravě, nebo vůbec v ČR digipeater, který bych mohl použít. Kdo poradí, jak vše zprovoznit - zatím jen pro sledování provozu, abych neudělal v éteru zmatek.
Díky za rady.

Ivo
ok2xdu
Posts: 151
Joined: Fri 06. Mar 2009 20:28:21
Location: Ondratice, JN89MI
Contact:

Re: Začátky v APRS

Post by ok2xdu »

Zkus se podivat sem :http://aprs.fi/?lat=49.3632&lng=17.0603 ... range=3600. V Prerove bys mel slyset OK2ULQ-3 mozna i OK2ULQ-2 nebo OK2XDU-1. S VX-8 TI neporadim, to spis nekdo kdo ji ma.
J.
ok2bkr
Posts: 53
Joined: Fri 03. Apr 2009 10:01:00
Location: Brno
Contact:

Re: Začátky v APRS

Post by ok2bkr »

ivo76 wrote: Vše jsem si nastavil podle návodu a různých informací na netu, nastavil 144,800 Mhz na pásmu B, připojil GPS a kliknutím na "Station list" jsem očekával příjem seznamu stanic. Slyšel jsem sice krátké pakety ale jinak nic.
Ahoj,
v menu pro APRS musíš zapnout modem, a to by pro "poslech" mělo stačit.
Rozjezd APRS je každopádně detailně popsán v manuálu krok za krokem.
VX8 je docela složitá a bez manuálu to zpočátku jde těžko.
J.
Jirka / Brno
ivo76
Posts: 12
Joined: Mon 13. Apr 2009 21:06:28
Contact:

Re: Začátky v APRS

Post by ivo76 »

Ahoj Jirko, a jak se modem zapíná? V APRS menu 4 "APRS MODEM" jsem si nastavil 1200bps. Ještě něco jiného musím zapnout?

Ivo
ok2bkr
Posts: 53
Joined: Fri 03. Apr 2009 10:01:00
Location: Brno
Contact:

Re: Začátky v APRS

Post by ok2bkr »

To by mělo být vše.
Stačí na B-pásmu nastavit freq 144.800, pro sichr vypnout RX POWER SAVE, zapnout modem.
Pokud to stále nečte, zkusil bych otevřít squelch, jinak mě nic nenapadá.
Pokud VX8 spolehlivě dekóduje paket, zapípá (dá se vypnout).

Pro TX musíš samozřejmě nastavit call, symbol, pokud máš gps tak my position na auto, status text...

J.
Jirka / Brno
ivo76
Posts: 12
Joined: Mon 13. Apr 2009 21:06:28
Contact:

Re: Začátky v APRS

Post by ivo76 »

Už se začínám v APRs trochu orientovat. Pakety příjímám i vysílám s úspěchem. Na mé VX8R mi však není jasné - a v manuálu to není nijak podrobně popsané zobrazování zprávy v tzv "station list". Proč se mi na displeji VX8 objevuje v pravém horním rohu ikonka listu a před mou volačkou písmeno "E" (Mic-E), když jsem nic takového nezadával? jen jsem napsal krátký textík, který v mém majáku vysílám. Jiné stanice tam mají písmeno "P", i když mají ve svém majáku rovněž krátký text v úseku "COMMENT TEXT" jako já. Další tam mají třeba "s", jiní "O" nebo "?".

Díky za vysvětlení.

Ivo
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests