Detekce blesků

ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Detekce blesků

Post by ok1mx »

ok1hra wrote:
OK1MX wrote:Tak jsem ve volném čase (denně mezi 01:00 a 05:00) osadil, oživil a rozchodil detektor. Zatím je to ve zkušebním provozu, zdá se to býti funkční. Největší problém mám zatím s ohradníkem pro koně, který prská jak prase. S Egonem je radost spolupracovat, tišťáky byly perfektní, vše v podstatě chodilo na první zapojení, heslo poslal obratem. Zatím nejsou bouřky, tak že ještě nejsem schopen posouditi jak to vypadá s citlivostí. V databázi na http://www.blitzortung.org/ už jsem, anténu mám zatím rámovou. Nepodařilo se mi ještě sehnat vhodné ferity.
Tak jsem nevydrzel psychicky a stavebnici take objednal :) Pokud se mi podari rozbehnout (jo60uc), budeme mit rozumny rozestup. Taky mas Milane verzi bez "line driver" a je feritova ant lepsi nez ramova? Protoze s feritama bude dnes asi problem.
Tak koukám, že jsi už taky onlie.... congrats.. Máš ferity, nebo rámovku?
ok1hra
Posts: 72
Joined: Mon 27. Apr 2009 21:03:28
Contact:

Re: Detekce blesků

Post by ok1hra »

OK1MX wrote:Tak koukám, že jsi už taky onlie.... congrats.. Máš ferity, nebo rámovku?
...ramovku. Nevim sice jaka uroven prijimaneho ruseni je "unosna", ale zatim jsem premyslel spis o magneticke smycce
http://users.edpnet.be/DanielV37/Detect ... m#Hardware, s feritama si nevim rady.
Stavebnice dorazila bez line driveru. Muzu sice potrebne soucastky dokoupit, ale je otazka jaky to bude mit prinos, kdyz Egon psal ze uz ho nebude dale podporovat. Kdyby jsi mel Milane chut prepnout oba moduly a vyradit driver, zajimal by mne vysledek.
Stavel jsem ramovku s kamaradem a u nej bylo ruseni minimalni, ale nema zadne trvale bezici zelezo, tak je antena uprostred mesta http://ok1hra.nagano.cz/img/toa/index.html.
Kvuli qrm jsem dal vyhodnocovaci jednotku hned za antenu a k pc tahnu stinenou seriovou linku.

ps: vsimli jste si, ze nyni je u kazdeho blesku i polarita a sila v kA http://www.blitzortung.org/TOA/Webpages/gmap_toa.html
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Detekce blesků

Post by ok1mx »

Jo, na to jsem taky koukal, ten linedriver tam mám, právě kvůli rušení se kterým jsem hodně bojoval. Laboracemi jsem dospěl k následujícím (nevylučuji že mylným) závěrům:

1. Hdoně rušení jde po napájení, instaloval jsem k preampu ještě kondík 2G2/16V
2. značně mnoho rušení pochází z GPS, resp. seriové linky resp. logické jednotky a to jak vzduchem, tak po kabelech
=> umístil jsem tedy preamp co nejdále od logické jednotky a jiného atombordelu (hamshack, plný spínaných zdrojů, WIFI, routerů, UPS monitorů...) momentálně to mám 20m Z toho výplývá i to, že jsem použil i linedriver, protože s UTP kabelem je to nejméně náchylné na absorbci okolního rušení
3. Natavení citlivosti.... to je asi časově nejnáročnější. Nakroutit 8 otoček aripotu se mi nezdálo dostatečně vědecké, tak jsem si s tím pohrál. Nevím, jestli je to parametry součástek, či jinými vlivy, ale pro každý kanál jsem musel udělat nastavení zvlášť i počty otáček se liší. Nahrubo jsem to nastavil tak, že jsem si dal kameru před modul a na NTB jsem přes WIFI sledoval okamžik, kdy se začne rozsvěcet detekční LED trvalým svitem. Nejdřív jeden kanál, zapsat počet otáček, vrátit na nulu, pak druhej kanál. Z tohoto bodu jsem u obou kanálů otočil o 5 otáček zpět a koukal jsem na tvar mého detekovaného signálu a počet strike na webu. (důležité je, si poznamenat, který trimr patří k červené a který k zelené křivce) Pak jsem se díval na WEB a po 2 otáčkách přidával a ubíral na základě 10 vzorkové statistiky do bodu kompromisu, aby průměrná amplituda byla u obou kanálů stejná (proto z alespoň 10 vzorků, některé výboje veme je jeden, jiné zase druhý) a zároveň aby počet strike nebyl extrémně veliký (v porovnání s ostatními stanicemi) protože to by znamenalo, že to bere hodně rušení z okolí. Ještě jsem s nastavením citlivosti neskončil, počítám, že to budu ladit tak ještě měsíc, zatím to ale vypadá, že to mám možná až příliš citlivé, nebo ostatní to mají příliš tupé. V příloze je obrázek průběhu při úderu který byl na Španělsko-Francouzkých hranicích a velikost amplitudy je mnohem vyšší než u mnohem bližších stanic.
Attachments
signal_toa.png
ok1hra
Posts: 72
Joined: Mon 27. Apr 2009 21:03:28
Contact:

Re: Detekce blesků

Post by ok1hra »

Diky za info.
- Ruseni z napajeni mi neprijde kriticke. Porovnaval jsem adapter s napajenim z baterie a subjektivne to bylo stejne.
- Vzdaleni ant s predzesilovacem jeste muzu vyzkouset (strecha je dost velka), ale zatim mi prijde, ze jakekoli prodlouzeni utp k predzesilovaci (pouzivam stineny) je na skodu, za coz je mozna odpovedna absence driveru.
- nedal by se ten predzesilovac nastavit nejak exaktne (generator, voltmetr, osciloskop)? I kdyz jde zrejme o kompromis mezi odriznutim nezadouciho ruseni a dostatecne citlivosti pro detekci. Jeden trimr mam nastaveny podle otacek, druhy ohmetrem podle prvniho, i kdyz nastavovat by se mela uroven vystupniho napeti.

Jeste by mne zajimalo, kolik zdetekovanych pulzu je uzitecnych. Zbyle jsou sum, tech co jsou slyset na mene nez ctyrech detektorech moc nebude.
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Detekce blesků

Post by ok1mx »

Diky za info.
- Ruseni z napajeni mi neprijde kriticke. Porovnaval jsem adapter s napajenim z baterie a subjektivne to bylo stejne.

Neměl jsem na mysli "z napájení" ale "po napájení" Přes napájecí dráty lez do preampu bordel z GPS a desky logiky (bez tý dodatečný filtrace)

- Vzdaleni ant s predzesilovacem jeste muzu vyzkouset (strecha je dost velka), ale zatim mi prijde, ze jakekoli prodlouzeni utp k predzesilovaci (pouzivam stineny) je na skodu, za coz je mozna odpovedna absence driveru.

To bude zřejmě ono.... když jsem měl preamp, comp, a desku logiky kousek od sebe a 1m UTP, měl jsem mnohem více rušení než když je preamp 20m.

- nedal by se ten predzesilovac nastavit nejak exaktne (generator, voltmetr, osciloskop)? I kdyz jde zrejme o kompromis mezi odriznutim nezadouciho ruseni a dostatecne citlivosti pro detekci. Jeden trimr mam nastaveny podle otacek, druhy ohmetrem podle prvniho, i kdyz nastavovat by se mela uroven vystupniho napeti.

Asi dal, ale mám podezření že by to stejně nebylo k ničemu. V současné době, kdy mi obě křivky vykazují přibližně stejnou amplitudu je ve sluchátkách jeden kanál výrazně slabší (stačí ťuknout do vstupního kondíku a slyšíš odezvu), jeden trimr mám na tuším na 22 otáček, druhý na 16. Když už, tak by to chtělo aby SW umožňoval nějaký testmode a bylo možné měřit napětí až za A/D převodníkem.


Jeste by mne zajimalo, kolik zdetekovanych pulzu je uzitecnych. Zbyle jsou sum, tech co jsou slyset na mene nez ctyrech detektorech moc nebude.
Nahrubo to uvidíš celkem jednoduše. Dej si do jednoho okna svůj průběh (musíš se přilogovat) a v druhém okně si dej "last maching" a dělej refresh. Je tam si minutové spoždění, ale uvidíš kolik Tvých pulzů se dostalo do té tabulky. Poměr Ti pak dá, kolik procent přibližně bylo užitečných a kolik bylo falešných.

ok1hra
Posts: 72
Joined: Mon 27. Apr 2009 21:03:28
Contact:

Re: Detekce blesků

Post by ok1hra »

Asi dal, ale mám podezření že by to stejně nebylo k ničemu. V současné době, kdy mi obě křivky vykazují přibližně stejnou amplitudu je ve sluchátkách jeden kanál výrazně slabší (stačí ťuknout do vstupního kondíku a slyšíš odezvu), jeden trimr mám na tuším na 22 otáček, druhý na 16. Když už, tak by to chtělo aby SW umožňoval nějaký testmode a bylo možné měřit napětí až za A/D převodníkem.
Linuxovej soft vypisuje pakety blsec i blsig v konzoli

Code: Select all

$BLSEC,102547,130509,A,5005.6442,N,01343.4657,E,6FBD62*59
counter: 2500312, accuracy of 1PPS signal -0.000000360 sec
averaged position: lat: 50.094069, lon: 13.724429
$BLSIG,7889C5,824,A1C*0A
 576611, Channel_A=   9, Channel_B= 135, Angle=   3.8
pokud by se snizil prah z 0,5V na nulu, mohly by se vypisovat trvale vsechny urovne.

Nahrubo to uvidíš celkem jednoduše. Dej si do jednoho okna svůj průběh (musíš se přilogovat) a v druhém okně si dej "last maching" a dělej refresh. Je tam si minutové spoždění, ale uvidíš kolik Tvých pulzů se dostalo do té tabulky. Poměr Ti pak dá, kolik procent přibližně bylo užitečných a kolik bylo falešných.
Tomu uplne nerozumim. Do tabulky http://www.blitzortung.org/TOA/Webpages ... p=0&lang=e se prece dostanou vsechny detekovane pulzy, ne jen ty vyhodnocene? momentalne mam v tabulce 80 pulzu a na mape evropy je vyhodnoceno 12 blesku.
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Detekce blesků

Post by ok1mx »

ok1hra
Posts: 72
Joined: Mon 27. Apr 2009 21:03:28
Contact:

Re: Detekce blesků

Post by ok1hra »

OK1MX wrote:Myslel jsem tuto tabulku > http://www.blitzortung.net/signal_toa.png
Aha, mas pravdu, tam opravdu vsechny pulzy neprolezou. Diky
ok1hra
Posts: 72
Joined: Mon 27. Apr 2009 21:03:28
Contact:

Re: Detekce blesků

Post by ok1hra »

Posloucha ti to Milane opravdu dobre, klobouk dolu.
Myslis, ze neuzitecne pulzy zatezuji server (ze bych take opustil defaultni nastaveni)?
Zatim mi to pripada ze se pocita jen to, co dorazi +-ve stejny cas.
Jinak Raffaello ma silnejsi pulz pri momentalne mensim poctu pulzu za hodinu (47)
a jak se zda pouziva feritovou ant http://www.kwos.org/lightning_radar.htm
Attachments
dx.jpg
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Detekce blesků

Post by ok1mx »

No, postupně každý den, kdy je nějaká bouřková aktivita stahuju citlivost po jedné otáčce aripotu. Co s týče zátěže serveru, tak bych to neviděl tak tragicky, jsou tam borci kteří mají 7200, s 230 jsem pořád břídil... :lol: Je otázkou, co to číslo znamená a jak si ho vysvětlit. s/h, je to "shot/hour"? 230 na celou Evropu + okolí není zas tak moc. Když vemu aktuální situaci:

Egon (tvůrce systému) má 276
Edmund Koffemann (tvůrce SW) má 518
Thomas 186
dále pak jsou čísla 2864,382,13,3248,3654,764,691,192,2374,523,35371,87,7243.......

Já mám 283. Budeme-li předpokládat, že Egon a Edmund to mají vypiplané, tak si myslím, že by to mohlo celkem odpovídat. Podle mne cíl hry by mělo být, dosáhnout maximálního počtu účasti v tabulce Last Maching s minimální hodnotou s/h vztaženou k aktuálnímu mediánu ostatních. (když je bouřková aktivita, bývají s/h okolo 700, když je klid, bývají okolo 20-50) Bohužel mám dojem, že první kvartil jak shora, tak zdola mají nějaký problém, buď pekelné rušení, nebo jim to naopak nebere téměř nic správně.

Co mi ale není jasné, proč na obrázku s feritama má označeny světové strany a proč tam má kompas. TOA přeci směrování neřeší.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests