Detekce blesků

Post Reply
ok1hra
Posts: 72
Joined: Mon 27. Apr 2009 21:03:28
Contact:

Re: Detekce blesků

Post by ok1hra »

Ten kompas je fakt zahada, i kdyz z pomeru napeti se vektor urcit da, ale co pak s nim?

Otazka citlivosti bude zrejme 'politicka' zalezitost. Me by prislo uzitecne detekovat vyboje, ktere se pocitaji jen ze ctyrech signalu. Ne jen zvysovat redundanci u vyboju, ktere jsou detekovany mnoha ostatnimi, coz je zrejme zavisle na vzdalenosti vyboje a tam pak DXovani nema takovy vyznam ;)

Vcera jsem mel nejake velke ruseni, tak abych nemusel stale sledovat web (lenost :) ) napsal jsem script co haze pro porovnani i tvoje hodnoty s/h do souboru. Mozna tam bude casem videt nejaka casova zavislost, popripade korelace (ruseni globalni/lokalni).
http://tmp.dtpress.net/toa.txt
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Detekce blesků

Post by ok1mx »

Ono to s tím přesným nastavením citlivosti podle s/h nebude tak jednoduché. Představ si, že máš (nebo soused) v baráku darling, nebo třeba průtokovej ohřívač s piezzo zapalovačem, výtah. Každá aktivace tohoto udělá jedno s/h Pakliže nastavíš citlivost tak, abys měl last maching shodně s ostatníma, budeš mít kvůli tomuto pořád třeba 200 s/h i když ostatní budou mít nulu. Jakmile stáhneš citlivost tak aby to toto místní periodické rušení nebralo, nebude to detekovat ani ň, protože úroveň z blesků bude hluboko pod hranicí místních pulzů. Vyplývá z toho, že citlivost by se měla nastavit tak, aby se detektor dlouhodobě účastnil v tabulce last maching s průměrnou četností a s/h bylo co nejmenší. Pakliže se nepodaří s/h udežet v rozumných mezích, pak hledat zdroj rušení, nebo detektor přemístit jinam.
m23
Posts: 39
Joined: Sat 16. May 2009 23:56:06
Contact:

Re: Detekce blesků

Post by m23 »

Zdravim,
tady stanice no. 34 :)
Konecne jsem take online, ale jeste bude treba mnozstvi korekci pro lepsi citlivost. Mam subjektivni pocit, ze posledni win verze trackeru posila "cistsi" data. Nicmene ruseni v mem okoli, ktere mi vpodstate znemoznuje pouzivat LR (Kooimann) bude mit za nasledek, ze pravdepodobne premistim obe stanice na misto s mensim smogem v tomto pasmu.


Mejte se.


Michal
ok1hra
Posts: 72
Joined: Mon 27. Apr 2009 21:03:28
Contact:

Re: Detekce blesků

Post by ok1hra »

m23 wrote:Zdravim,
tady stanice no. 34 :)
Konecne jsem take online, ale jeste bude treba mnozstvi korekci pro lepsi citlivost. Mam subjektivni pocit, ze posledni win verze trackeru posila "cistsi" data. Nicmene ruseni v mem okoli, ktere mi vpodstate znemoznuje pouzivat LR (Kooimann) bude mit za nasledek, ze pravdepodobne premistim obe stanice na misto s mensim smogem v tomto pasmu.
Mejte se.
Michal
Ahoj Michale,
myslim, ze kazdy dalsi detektor (i s omezenou citlivosti) je prinosem. V patek byla pobliz bourka, a i kdyz jsem generoval vetsi mnozstvi pulzu, nenasli se dalsi tri detektory, aby vyhodnoceni proslo. Zahranicni stanice detekovaly jen ty nejsilnejsi blesky. Na obrazcich je videt rozdil.
Image
Image

Mimochodem rozumite vysledku, pokud se pouzije v archivu na blitzortung.org jako source 'site data'?
Image
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Detekce blesků

Post by ok1mx »

Ahoj, taky gratuluji k tomu, že se Ti to povedlo konečně prokopnout. Co znamenají ty site data netuším, spíš by se na to chtělo zeptat Egona.
m23
Posts: 39
Joined: Sat 16. May 2009 23:56:06
Contact:

Re: Detekce blesků

Post by m23 »

Ahoj,
site data (jak tomu rozumim ja) jsou strikes zachycene konkretni stanici bez presneho umisteni. U toho druheho systemu co pouzivam (LR - http://members.home.nl/fkooiman/lightning/) je v ovladacim sw local detekce (pouze smer) a remote (misto ziskane triangulaci dvou stanic). Vyhodou LR je opravdu online detekce. Praskne a hned to vidite na monitoru. TOA z povahy veci (vypocty na serveru) toto zatim neumi (a umet zrejme nebudou). Co vim dela se nejaky sw, ktery by mel mozna zobrazovat data i jinak nez stavajici TOA viewwer. Ale to je bez zaruky.
Jinak te detekci se zabyvam pomerne intenzivne uz pres rok. V tu dobu se TOA rozjizdela a ja zacinal s LR a zkusenosti bylo minimum, proto jsem do toho sel az ted, kdyz je stanic podstatne vic nez pred tim rokem.
Porovnani TOA a jinych systemu (DF na Blitzortung, blesky.cz, CHMU, Eucklid ...) vidim tak, ze TOA je oproti DF mirne mene "husta", ale striky detekuje s vyssi presnosti (cetl jsem v novinach o zasazeni nejake pani a, kdyz jsem podle udaju zapatral v archivu nasel jsem ten strike zaznamenany cca 7 km od udavaneho mista, coz je skvele nehlede k tomu, ze nektera vetev mohla byt opravdu i 7 km dlouha.
To co CHMU prezentuje na www.blesky.cz za penize danovych poplatniku je ostuda v porovnani s tim co zvladaji amateri s TOA. Ale to Vy (radioamateri) znate jiste i z dalsich oblasti.
Jinak ja k detekci blesku prisel od pocasi ... zajimalo by me co na tom zajima radioamatery ... je to kvuli ruseni vysilani ? Ale nadruhou stranu znacna cast meteostanic je provozovana prave radioamatery, takze se obe skupiny velmi promichavaji ...

Verim, ze budeme i nadale vymenovat informace a vypilujeme nase stanice do co nejlepsich vykonu :)
P.S.: Pri zapnutem firewallu (ZoneAlarm) mi tracker 2.41 pod WIN pomerne slusne pada ... Milane mas pdobnou zkusenost ?

To: OK1MX - prokopnout se to podarilo jednomu sikovnemu clovickovi ... :-) a pomohlo nekolik rad od Tebe. Zvojtil se konektor pri propojovani desku po vyrobe krabicky ...
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Detekce blesků

Post by ok1mx »

Jelikož používám externí FW (na routeru) a PC kde to běží je určen jen pro meteostanici a detektor nemám žádný interní a SW nepadá. Jelikož nejsem expert přes linux, zkusím ukecat dana jestli by mi nepomohl nainstalovat SW pod slackware, protože tu mám mašinu s WEB serverem. Přeci jen pro takovéto aplikace preferuji nějaký stabilnější OS, než wokna. Dane, jak to vytěžuje procesor? Ta mašina co tu mám je docela líná mrcha.

Jinak mám jeden docela negativní poznatek, jakmile vysílám na jakémkoli KV pásmu (1,8-50MHz) detektor se zblázní žlutá svítí po celou dobu zapnutého TX a to od 20W - 1.5kW Když bude mimo provoz, znamená, že jsem na KV QRV... :lol:

Když porovnám data na DF, TOA a CHMI, musím potvrdit to co píše Michal. DF je velmi nepřesný ale detekuje i malé výboje, CHMI toho detekuje celkem hodně, ba podle mého sledování i vice než je realita. Nedávno tady prošla bouřka, dal jsem si tu práci a psal jsem časy a údery, teoreticky vzato do 10km mi nemohlo nic uniknout a CHMI prezentovalo téměř trojnásobek křížků. Mám podezření že jeden velký úder zobrazí jako několik křížků. TOA sice nějaký úder unikne, ale co zaznamená a zobrazí to je pravdivé a přesné. Předpokládám, že je možné na server site tuto situaci zlepšit, možná Egon časem použije výkonnější počítač... V klidu mám okolo 50-100s/h teď, okolo 600s/h, Edmund 600, některé spolehlivě fungující detektory i 1200s/h. Vzhledem k tomu, že výpočet není easy, v průměru to vychází na 1stike za sekundu, což už na jednu mašinu, kde běží databázový SW, zpracování i prezentační server může být celkem záhul. To že je TOA přesnější než DF si vysvětluji velmi jednoduše. TOA je mnohem blbuvzdorější, nemůže nastat situace, kdy blbě postavený, nebo nainstalovaný detektor zdegraduje přesnost. Nejde-GPS, nebo je detektor "tupý nebo naopak detekuje -li každé prdnutí" server ho do výsledků nespáruje a nezařadí, kdežto u DF stačí aby se při instalaci člověk sekl o 10 stupňů, nebo aby vítr otočil s anténou a zdegraduje a znepřesní všechny výsledky na který se bude jeho detektor podílet.

p.s. z fotek na Tvém webu koukám, že máš kočku stejnou jak jedna z našich... (koukni na web mé XYL OK1DMX http://kocky.virtualne.cz/)
ok1hra
Posts: 72
Joined: Mon 27. Apr 2009 21:03:28
Contact:

Re: Detekce blesků

Post by ok1hra »

No jestli mas server na slackware, tak by jsi mel radit spis ty mne - pokud vim, nema balickovaci system. ;)
Na celeronu 500Mhz s 128 MB ram si bere tracker 0,1% cpu a 0,8 % mem - podle mne to musi bezet i kdyz budes procesor emulovat :) Postup je jednoduchy i pro mne neprogramatora. Zdrojak se zkompiluje prikazem

Code: Select all

g++ -Wall -lm -o tracker_toa tracker_toa.cc
...je to napsane v jeho hlavicce
a potom staci dat

Code: Select all

./tracker_toa -t 20 -i garmin -v /dev/ttyS0 jmeno heslo
Asi by bylo spravnejsi poustet proces nejak na pozadi, ale ja to poustim ve screenu http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1100 cimz to bezi i po odpojeni od terminalu a po pripojeni muzu sledovat vypisy trackeru.

Na VF citlivost jsem dnes take nahodou prisel a zacinam mit podezreni zda za spickami ruseni nemuze CB ant vzdalena asi 20m.

Je pravda, ze vysledky TOA jsou mozna skromejsi, ale kvalitni, coz je dano uz jen potrebnou shodou ctyr detektoru.

re: p.s. - no to je primo kocici raj! :)
m23
Posts: 39
Joined: Sat 16. May 2009 23:56:06
Contact:

Re: Detekce blesků

Post by m23 »

Hola,
tak padani zpusobuje pravdepodobne preteceni bufferu. Stava se totiz ze system je nastaveny na nejakou uroven ..jede to to pul dne a pak nejakej Pepik zapne neco v tovarne (mozna nejake svareni, pec ci neco podobneho) a zluta led se rozsviti. Tracker zacne ukazovat mnostvi strike a pokud to trva nejakou dobu zhebne. No zkusim nadhodit jestli by neslo nejak osetrit, aby nebyl vuci takovym navalum resistentni. I po zkusenostech s LR to ale vypada na premisteni stanice na misto s klidnejsim provozem v pasmu.
Co se tyka porovnani systemu LR a TOA .... LR je o neco slozitejsi nakalibrovat, ale zase je precijem mozna jakasi dalsi korekce (protoze data se tvori z audia az v PC). Takze se da napriklad pouzit equalizer pro "vytazeni" zvuku striku. Da se take naladit antena na uzsi pasmo a tim take omezit sumy. V LR lze take laborovat s manualnim nastaveni tresholdu k odriznuti nerelevatnich sumu. Kazdy ze systemu ma podle me nekolik vyhod a zaroven nevyhod. LR specialne pokud zasila data na Blitz (DF detekce), kde se zase porovnavaji s cca 100 dlasich stanic (i Boltek) precijen se vysledky zpresnuji.
Hustota striku u TOA se vylepsi narustem poctu stanic. Uz ted je videt, jak 3 CZ stanice pomahaji detekci na vychode (Rusko, Ukrajina). Az budou dalsi v PL a SK bude situace zase lepsi.
Casem chci poridit na pocasi Sheevaplug (http://www.openplug) a na nem bezi Linux, takze na nej mozna pak dam i tracker. Pocasi mi ted bezi na NSLU2 a jsem s tim naprosto spokojeny (3W !). Jelikoz nemam nikde zadny router s Linuxem, kde by to mohlo bezet jako Vam, tyhle masinky jsou pro me resenim. Velke PC na nonstop nasazeni nechci predevsim kvuli spotrebe.
Mejte se !

M.
Last edited by m23 on Mon 18. May 2009 9:46:46, edited 1 time in total.
m23
Posts: 39
Joined: Sat 16. May 2009 23:56:06
Contact:

Re: Detekce blesků

Post by m23 »

Ruseni ze CB ? Muzes to opravdu potvrdit ? To by vysvetlovalo i me narusty zaruseni ..... Mam nejakeho amatera asi 100 m .... V mem pripade to spis vidim na tu fabriku (Korado) a nejakou indukcni pec, spinany zdroj ... apod.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests