D-STAR x DMR

ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: D-STAR x DMR

Post by ok1mx »

Provedl jsem další sadu srovnávacích testů DMR x DSTAR x ANALOG - tentokrát simulace prostředí města při rychlostech 5 a 40 km/h. http://sites.google.com/site/ok1bmx/rad ... citlivosti
OM4ARO
Posts: 6
Joined: Sun 07. Mar 2010 22:00:57
Jméno: Rasto
Location: Trencin
Contact:

D-STAR x DMR

Post by OM4ARO »

Ja som si vsimol ze v OK aj OE je v prevadzke niekolko ham DMR prevadzacov. Som v digi zaciatocnik a este tomu uplne nerozumiem ale viem ze DMR ma ciselne ID cize ham znacku tam nezadam takisto to nema ziadne pridavne amatermi vyuzitelne funkcie. Navyse prevadzace Motorola a Hytera nie su medzi sebou kompatibilne, teda bud sa to stavia na tom alebo na tom. Naco potom amateri mrhaju casom a energiou a buduju taketo alternativne siete, dalo by sa povedat ze neverejne pretoze ako som sa niekde docital, ak nie je moje id na zozname tak ma prevadzac ani nevezme ???


Odoslané z iPad pomocou Tapatalk
User avatar
OM6AXE
Posts: 16
Joined: Wed 06. Feb 2013 21:36:50
Jméno: Ján
Location: JN99IF
Contact:

Re: D-STAR x DMR

Post by OM6AXE »

Ahojte,

ono každá technológia má svoje nejaké silnejšie aj slabšie stránky. Niektorým sa pozdávajú určité funkcionality DMR,
pokiaľ je možnosť, prečo to neodskúšať. D-STAR je čisto rádioamatérska záležitosť, DMR je profi a platia tam mierne
odlišné pravidlá. V rukách rádioamatérov je to použiteľné, avšak áno, pokiaľ Ti správca siete nepovolí prístup, nie je
možné spojenie. Malá nevýhoda je neexistencia amatérskych konštrukcií prevádzačov; ich cena nie je práve malá, tak
sú zväčša zapožičané od firiem, zaoberajúcich sa predajom rádiotechniky. Principiálna výhoda je zdvojenie prenosovej
kapacity na jednom rádiovom kanále, na amatérskych pásmach VKV máme ale miesta dosť.
Aj v tomto ohľade sa pokojne môžu realizovať medzi rádioamatérmi rôzne digitálne platformy a stavať viac sietí.
Potom ale ak sa rozvinú ďalšie platformy, bolo by vhodné uvažovať aj o prípadnom prepojení týchto sietí. Aby to
nebolo tak, že digitálny amatér z jedného tábora sa neporozpráva s digitálnym amatérom z druhého. Verím, že medzi
zástancami konkrétne týchto dvoch technológií panuje rešpekt a sem tam možno aj spolupráca, takže čelní predstavitelia
by si mohli niekedy sadnúť za jeden stôl a niečo vymyslieť. A napríklad mať pokusne každý víkend prepojený D-STAR
s druhou digitálnou sieťou.
Veď rádioamatérsky koníček je o spájaní sa a o komunikácii.
Všetkým pekný deň želám.

Jano OM6AXE
User avatar
OM6AXE
Posts: 16
Joined: Wed 06. Feb 2013 21:36:50
Jméno: Ján
Location: JN99IF
Contact:

Re: D-STAR x DMR

Post by OM6AXE »

Ale možné je, že bude rádiostanica, ktorá bude vedieť pracovať v obidvoch týchto digitálnych štandardoch
DMR/D-STAR a tiež analógovo pravdaže:
http://www.dmr-applications.com/20762/n ... star-radio

Minimálne trocha zaujímavé a dosť evokujúce to je.

Jano
ok1tec
Posts: 68
Joined: Mon 09. Mar 2009 11:35:49
Location: Liberec
Contact:

Re: D-STAR x DMR

Post by ok1tec »

Stejne to dopadne tak, ze nejlevnejsi a nejjednodussi bude GSM s HAM tarifem... Kdejaka firma si vykruci tarify, tak proc ne AMA spolek.

Dstar a DMR je jen staveni konkurencnich siti ala GSM. (DMR spis ala trunk fabrika- ID a nastaveni prideluje sparvce site - dodatvatel technoogie)
Stejne tak Hamnet nemuze konkurovat v CR wifistum.


73! ok1tec
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests