Zkrácené volby

ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Zkrácené volby

Post by ok1mx »

Aby nebylo nutné držet v paměti dlouhá čísla Echolinkových NODE zavedli jsme kdysi jednotný systém Shortcuts (Sysop Setup>DTMF>Station Shorcuts) Výhoda je, že když člověk ví značku NODE kam se chce připojit, dá to dohromady kdekoli i bez taháku. Princip je jednoduchý.

Stačí využít písmenka která jsou na každém mobilním telefonu u každého čísla.(2-ABC, 3-DEF, 5-GHI....) Vybraný Echolikový node pak zvolíme podle následujícího klíče:
Chceme OK0BBF -> vezmeme sufix, tedy BBF a stiskneme klávesy kterým náleží tato písmena vyjde nám 223. Pro BH pak 24, OZL pak 695

Aby to takhle fungovalo, musíme v nastavení Sysop Setup>DTMF>Station Shorcuts do pole Callsign zadat všechny OK Echolinkové NODE a do pole Code přidat podle výše uvedeného algoritmu odpovídající dvoj a trojčíslí.

pozn. Když dojde k duplicitě (myslím že byla jen jedna kolize) Doplníme kód o jednu cifru na konci, která bude určovat abecední pořadí v dané kombinaci s tím že první v abecedním pořadí bude mít i originální číslo bez jedničky. Bez taháku to metodou pokus omyl dáme také vždycky dohromady.

příklad: OK0BNH - OK0BOI - u obou vychází 264 OK0BNH pak bude mít 264 a 2641, OK0BOI 2642

Nebudu vědět, že je tam kolize, a budu chtít OK0BOI. Logicky zkusím 264... ejhle... ozvalo se mi ... Connected OK0BNH kterýžto nechci. Je tedy zřejmé, že BOI musí být s dalším znakem a zkusím 2642 jakožto druhý v pořadí.

V současné době takto funguje mnoho Echolinků u nás, bylo by příjemné kdyby se toto dodržovalo všude, protože pak nebudeme muset s sebou vozit taháky a bude jedno v které části OK se připojíme.
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: Zkrácené volby

Post by OK1MJO »

Ahoj Milane.
Uz vice jak rok a pul mi bezi na OK0BEZ v Zatci to co jsem prevzal nejen ja (ale i dalsi VO RPT Echolink) od kluku Slovaku.
See:

Image

http://pugzley.holes.sk/om0oub

http://www.skrat.sk/ham/prevadzace.htm


Pokud "domluvis" koordinaci se Slovakama na novych zkracenych kodech, tak to mile rad zmenim.

73! Martin OK1MJO
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Zkrácené volby

Post by ok1mx »

Nevidím v tom žádnou logiku a systém. Pakliže mají mít zkrácené volby smysl, musíš být schopen "je dát" z hlavy ať jsi kdekoli. Pakliže jsi nucen s sebou vozit lísteček kde to budeš mít napsané, pak na něm můžeš mít napsané celé číslo a celou šaškárnu se zkrácenými volbami si můžeš ušetřit, v ničem Ti nepomůžou. Jestli vidíš ve slovenském "systému bez systému" nějakou poezii, klidně si to takhle nech. Myslím, že je výrazně jednodušší, než si pamatovat 21 dvojčíslí či lovit nějaké papírky po kapsách kouknout na klávesnici a chci li BBF, zahraju 223 ( B je pod číslem 2, druhé B je také pod číslem 2, F je pod číslem 3) Jakou souvislost má OK0BBF s číslem 95 mi opravdu uniká. Bezmyšlenkovité přejímání čehokoli bez racionálního základu nepovažuji za užitečné... (viz. šrotovné x dopad na ekonomiku)
OK2ZO
Posts: 486
Joined: Sun 08. Mar 2009 18:27:54
Location: Adamov
Contact:

Re: Zkrácené volby

Post by OK2ZO »

OK1MX wrote:Nevidím v tom žádnou logiku a systém. Pakliže mají mít zkrácené volby smysl, musíš být schopen "je dát" z hlavy ať jsi kdekoli. Pakliže jsi nucen s sebou vozit lísteček kde to budeš mít napsané, pak na něm můžeš mít napsané celé číslo a celou šaškárnu se zkrácenými volbami si můžeš ušetřit, v ničem Ti nepomůžou. Jestli vidíš ve slovenském "systému bez systému" nějakou poezii, klidně si to takhle nech. Myslím, že je výrazně jednodušší, než si pamatovat 21 dvojčíslí či lovit nějaké papírky po kapsách kouknout na klávesnici a chci li BBF, zahraju 223 ( B je pod číslem 2, druhé B je také pod číslem 2, F je pod číslem 3) Jakou souvislost má OK0BBF s číslem 95 mi opravdu uniká. Bezmyšlenkovité přejímání čehokoli bez racionálního základu nepovažuji za užitečné... (viz. šrotovné x dopad na ekonomiku)
Jsem naprosto stejneho nazoru.. ja tedy nebral primo KBD mobilu, ale spis Yaesu handky (ma na 1 Q a Z)
OK2ZO Libor/Adamov
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Zkrácené volby

Post by ok1mx »

No, dost jsem o tom kdysi přemýšlel, ale KBD mobilu je lepší. Je totiž univerzální. Některé handky, jak správně píšeš měly na čísle 1 QZ (setkal jsem se i s prastarou nokií) , ale zdaleka ne všechny. VX-8, D710 už dodržují stejný standard jako mobily. Stejně většina lidí už píše popaměti podle tohoto standardu, notabene mobila máme každý v kapse a těch pár lidí s D7 si to bude pamatovat... ;)
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: Zkrácené volby

Post by OK1ALX »

OK1MX wrote:... a těch pár lidí s D7 si to bude pamatovat... ;)
ja ti dam par lidi :lol: :lol: :lol:

jinak D700 DTMF mic ma taky QZ na 1 ;)
Libor, OK1ALX
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Zkrácené volby

Post by ok1mx »

Jo, omlouvám se, Kenwood také má ten úchylný tvar s QZ na 1. Ale Libore, popravdě... když píšeš SMS, koukáš na klávesnici? :lol:
ok1pjv
Posts: 96
Joined: Wed 27. May 2009 18:54:23
Location: Klatovy, Plzen
Contact:

Re: Zkrácené volby

Post by ok1pjv »

Kdyz zacali kluci v OM zavadet, navrhoval jsem malicko jinaci reseni
- 3 mistne znaceni, prve cislo kraj ala PSC, a pak 01-49 VHF, 51-99 UHF.
Mozna kdyby se 01-09 nechalo pro Rka, Lkam by pak stacilo 11-49 - prostoru spousta :)
Paja OK1PJV, QTH Klatovy/Plzen (http://www.CBradio.cz)
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: Zkrácené volby

Post by OK1ALX »

OK1MX wrote:Jo, omlouvám se, Kenwood také má ten úchylný tvar s QZ na 1. Ale Libore, popravdě... když píšeš SMS, koukáš na klávesnici? :lol:
ja mam qwerty a koukam :D
Libor, OK1ALX
OK2ZO
Posts: 486
Joined: Sun 08. Mar 2009 18:27:54
Location: Adamov
Contact:

Re: Zkrácené volby

Post by OK2ZO »

ok1pjv wrote:Kdyz zacali kluci v OM zavadet, navrhoval jsem malicko jinaci reseni
- 3 mistne znaceni, prve cislo kraj ala PSC, a pak 01-49 VHF, 51-99 UHF.
Mozna kdyby se 01-09 nechalo pro Rka, Lkam by pak stacilo 11-49 - prostoru spousta :)
PSC jsou zcestna, kraje jsou dnes uplne jinak a kdo si proboha pamatuje, v kerym kraji je jakej rptr?
OK2ZO Libor/Adamov
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests