new OK0BM , OL500PLA ....

ok1pjv
Posts: 96
Joined: Wed 27. May 2009 18:54:23
Location: Klatovy, Plzen
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by ok1pjv »

OK1MHK wrote:OK1JIB napsal:
Co se tk kmitotov koordinace pevad - zde souhlas s Milanem
MX, tak nechci Mlu VUM njak pevelice obhajovat, jeho asov
zaneprzdnnost je dlouhodob, ale to e se ppadn vznikl kolize
hz na nj, se mi nel
Tak vidim, ze nez jsem se k tomu dostal, tak se nam tu seslo par veci kolem,
cili vezmu kratce ...

Ad VUM - verim, ze toho ma VUM asi dosti, kazdopadne veci kolem ted OK0BM,
pred tim doba vyrizovani prevadecu Petre OK4PZ, nestastna koordinace OK0BM
(ze by z DE neprisel nazpatek po mesici email), ci zase DM0FI - par km
vzdaleny Klinovec, BLko ci dalsi (ze by do DE nedorazil email?)
Nedelam si iluze - proste tanm toho VUM ma kvanta - a tucite by nejaka
pomocna ruka se hodila - na druhou stranu minimalne Michal LPD a dalsi mu ji
uz nabizeli (po te, co se cekalo nekolik mesicu na koordinaci).
Proste u nekoho je na dlouho, u nekoho znameno je otazka chvilky, klasika
(tak je normalni, znamemu se blbe nekolik mesicu rika, ze za chvili bude
hotove)
Kazdopadne ted jsme s Milou mluvil - bohuzel vim, jaka ke je situace
- uvidime, co se da delat - kazdpadne neco se delat bude muset ;)

Poslechove zkousky - je pekne, je potreba ale vrati, ze prevadec muze byti
nekde na vezi a dosti daleko ode me - to se pak ale tezko dela - a ne
vzdchno se najde. A neco z blizkych prevadecu - ano, pokud bude aktivni a
chytnu jej - otazka je, ze musim miti nekde seznam, kde co je a kde by opet
melo byti (nelze zapomenout na to, ze si u prevadece musu zvolit 3 pary
kmitoctu a pak tam neco zapnouti - a kde zjistim?)

Poptaval jsem p. Pechu na CTU - jak je moznost u povoleni zjistit udaje z
nich - lokaci, vykon, frekvece a sysop - z CTU to pruchozi neni, takze pro
zjisteni techto udaju jsou mozne 2 varianty
- primy poslech z terenu, ruzny informacni sum - tak se v soucasti deje - co
si budeme rikati, neni to prave orechove a idealni
- databaze u OK1VUM - jiz pouziva treba prave pri koordinaci - zkusil jsme
mailnouti, zda by byla dostupna - by se z ni aktualizovaly seznamy prevadecu
a ev. i ony dalsi frekvence, jez jsou tam zapsane + QTH - samozrejme, az
bude k dispozici, tak bude miti u me Bronek JIB i Martin UEC data, by se
konecne zaktualizovalo - tedy doufam, ze ona db bude pustena do obehu -
pripadne pozadam nekoho, kdo ma k VUMovi blizsi cesticky.
(tak to zu neni potreba, ted uz se povedlo navazati kontakt ...)

A tim se vyresi jak aktualizace seznamu, tak i ma aktualizace zaznamu pro
DARC (at pak maji neoficialne moznost si zjistit stejne jako my, zda nekoho
nerusime) - to je co, co asi vsichni chceme ...

A zaroven tu u sebe udelam malicky uzavreny mailing list pro spravce seznamu
- kdo bude miti zajem, at se ozve - at si pak muzeme vymenit aktulni info -
kazdy ma jen tu svoji cast republiky, kde vi, kde se co deje - tak at je pak
- kdo bude miti zajem, at se ozve - at si pak muzeme vymenit aktulni info -
kazdy ma jen tu svoji cast republiky, kde vi, kde se co deje - tak at je pak
nejak sesynchronizuje - budu rad, pokud se chytne a bude ku prospechu veci -
zda, to uz zalezi na ostatnich ...

Cili to asi tak vse k seznamum a koordinaci - pokud by se povedlo, budu rad
- zarovem vsem preji pevne nervy - Honza tam uz ma dalsi prevadec pomalu
hotovy a bude se muset koordinovat za hledat frekvence znova ;( - tak snad
se povede trochu lepe ...

Jinak, jak Honza psal, povedlo se u OK0BMka najit 439.250 - snad bude OK -
delal jsme jen takove rychle profilove nahledy -
http://www.cbradio.cz/ok0bm/profile - zkudim pak nejake jeste hodit do
Radiomobile - i kdyz realita pak ukaze, jak pak nakonec bude ...
Neb teorie je jedna vec, praxe byva jinaci ... ;)

A posledni - diky za -7,6 a 25 kHz - z vlasni zkusenosti z cest po Italii,
Spanelsku a Portugalsku vim, co je to pak za divocinu si bez seznamu najit
prevadec - a natoz treba z echolinkem - myslim, ze v poctu prevadecu(echolink,
echolink nodu) na plochu uzemi ci pocet HAM asi hrajeme prim :) - ostatne staci
se podivat treba na http://www.cbradio.cz/echolink/online.php3 - diky vsem,
jez maji na tomto stavu podil - a nehledi pri tom na cas, vydaje, klacky pod
nohama a blbe reci okoli :) - jeste jednou diky.
Paja OK1PJV, QTH Klatovy/Plzen (http://www.CBradio.cz)
OK2ZO
Posts: 486
Joined: Sun 08. Mar 2009 18:27:54
Location: Adamov
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by OK2ZO »

ok1pjv wrote:Jinak, jak Honza psal, povedlo se u OK0BMka najit 439.250 - snad bude OK -
delal jsme jen takove rychle profilove nahledy -
http://www.cbradio.cz/ok0bm/profile - zkudim pak nejake jeste hodit do
Radiomobile - i kdyz realita pak ukaze, jak pak nakonec bude ...
Neb teorie je jedna vec, praxe byva jinaci ... ;)
Na tomto jede sice u nas BHSko, ale to by nemelo vadit.. Spis ale, tim, ze to mam ve scanu, dost casto mam na tomto kmitoctu nejake ruseni / nosnou, kterou nejsem schopen lokalizovat. Okolo Brna a Blanska dost casto.. nevim jak v Cechach?
OK2ZO Libor/Adamov
ok1lpd
Posts: 110
Joined: Wed 18. Mar 2009 14:04:12
Location: Černošice-JN79DW
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by ok1lpd »

Ahoj, v Čechách sem tam rušení na 439.250MHz ve městě také. Vyřešil by to subton na výstupu. Michal
OK1MHK
Posts: 122
Joined: Fri 10. Jul 2009 7:21:39
Location: JN69PJ
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by OK1MHK »

Jo na BHS jsme koukali, je to hooodně daleko a tím směrem je minimum vyzřovacího diagramu, takže by to vadit nemělo.
Na té frekvenci 439,250 jede kabelovka - nosná zvuku nebo obrazu jednoho kanálu, v KT místy též rušák, někde jim to svítí tak, že na přenosné TV naladím program.
Počítám, že to časem zmizí, až kabelovky přestanou šířit analogovou TV.
Na výstupu BM samozřejmě ctcss bude..... zatím testmód, finální verze bude spolu s echolinkem.
OK2ZO wrote:
ok1pjv wrote:Jinak, jak Honza psal, povedlo se u OK0BMka najit 439.250 - snad bude OK -
delal jsme jen takove rychle profilove nahledy -
http://www.cbradio.cz/ok0bm/profile - zkudim pak nejake jeste hodit do
Radiomobile - i kdyz realita pak ukaze, jak pak nakonec bude ...
Neb teorie je jedna vec, praxe byva jinaci ... ;)
Na tomto jede sice u nas BHSko, ale to by nemelo vadit.. Spis ale, tim, ze to mam ve scanu, dost casto mam na tomto kmitoctu nejake ruseni / nosnou, kterou nejsem schopen lokalizovat. Okolo Brna a Blanska dost casto.. nevim jak v Cechach?
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by OK1MJO »

Mam dve veci k tematu.

1)
Vcera jsem byl na kote Vyrov (11.5km JV ode me, Zatec-Podmesti u reky...okres Louny) 510m.n.m..
Na aute jsem mel dvoupasmovou magnetku Sirio 2070 (http://www.sirioantenne.it/prodotti_ant ... 17&idp=139; http://www.sirioantenne.it/docs_downloa ... 2-2009.pdf) a rucku Kenwood TH-D7 (provoz z AKU, takze vykon byl jen 2W a GNE rucky nebyla propojena s GND auta...tudiz antena diky magnetu moc energie nevyzarila, vseobecne tahle antena moc dobre nechodi...ma dlouhodoba zkusenost).
OK0BM jsem slysel za RS 54, ale do prevadece jsem se blbe dostaval. Mozna s lepsi antenou (mam v planu zakoupit Diamond SG-7900 nebo NR-7900 (3.7dBi 2m-6/8-300W FM ; 6.4dBi 70cm-3x5/8-250W FM ; 1.46m ; 0.7kg) to bude chodit lepe. Kazdopadne mam v planu zajet na Vyrov znova, tentokrat s moji FT-897D ... v Elixu provedeny upravy (odblok+modifikace dle DG2IAQ [http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/Yaesu ... ce_DG2IAQ/])+komplexni nakup (FT-897D+atu LDG AT-897+interni zdroj FP-30C+dtmf MIC MH-59).
Doma (v Podmesti pobliz reky, strecha panelaku cca 20m nad hladinou reky) vystupni kmitocet "jen slysim".
Pravdou je, ze mam spatnou antenu (stari 15let, koax 30m RG8U+ [neco jako lepsi RG213 s postribrenyma dratama stred i velmi silne opleteni], ant italska EcoFlex X-300 http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/anten ... m_70cm.jpg (coz je dost nepovedena kopie Diamond X-300 navic v 70cm bandu ma US rozsah 430-450MHz, pricemz v EU rozsahu 430-440 je PSV 2.1-2.6)).
Planuji (pokud se operace me hlavy 14.zari povede) nakup bud original Diamond X-510N (velice dobre zkusenosti, protoze ji mam jako antenu na rpt OK0BEZ) nebo 2 yaginy (10-14dBi) s externim prepinanim V/H/V+H/L polarizaci (vzhledem k udoli v kterem bydlim budu delat na VHF/UHF v SSB asi jen FM RPT+ EME+SAT+MS+odraz od kridel dopravnich letadel (nad nasi oblasti je "letecka krizovatka") + experimentalni druhy provozu) + V/H rotator. Jeste se uvidi dle financnich a zdravotnich moznosti.


2)
V mem pripade (vzniknuti prevadece OK0BEZ) byl Mila OK1VUM velice napomocen. V podstate to probehlo od roku 2004 po dnes takto:

Kdyz jsem po rocnim nodovem (-L) provozu Zateckeho Echolinku na 145.300FM zjistil, ze Echolink je vyborna vec a ze by "Zatecky" system chtel rozsirit tak, aby to mohli i lokalne pouzivat nejen Zatecti HAMove, tak jsem se asi v dubnu 2004 rozhodl (ano, i nekolik oblastnich HAMU me prosilo, abych zprovoznil mistni prevadec), ze vytvorim Zatecky prevadec. Zavolal jsem Milovi OK1VUM a rekl mi co a ja, v podstate toto:

A)
vytipovat si 3 duplexni pary (6 kmitoctu) volnych kmitoctu pro budouci prevadec.
Udelal jsem to dle Milovo rady, aby nejblizsi radiove zarizeni co by pouzivalo danej kmitocet bylo alespon 180km daleko v rovine nebo 250km na kopci.
Nejlepe se mi sikl kmitocet Prerovskeho prevadece. Soucasne jsem se spojil s DARCem, aby si s jejich kmitoctovym koordinatorem zkoordinoval me kmitocty.
A take se Saskym radioklubem v Drazdanech. Dost pomohla tato mapa: http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/bands ... is_HAM.pdf.
Vysli my tenkrat 3 kmitocty (schvaleno jak Milou, tak obema nemci) :
a: 439.275MHz
b: 430.375MHz
c: 439.050MHz

B)
Alespon 3 tydny odmonitorovat oba kmitocty budouciho prevadece; soucasne odmonitorovat dva dalsi duplexni kmitocty.
Tudiz jsem na budouci kotu posadil 6 FM prijimacu (zapujcene prehledaky, rucni TRX atd a pres ALESIS A-DAT zvukovku v ATARI 060 Falcon a pres WAN jsem odmonitorovaval vytipovanych 6 kmitoctu... Cubase 5 AVS v podstate soucasne nahraval zvuky pokud se otevrel SQL... zkratka jsem vyuzil moje moznosti hudebnika) a nasel jsem si 3 vhodne duplexni pary v 70cm bandu.


C)
Na zacatku cervna jsem mel vse pripravene a kmitocty odmonitorovane (ty 3 vytipovane kmitocty byli v poradku, az na par "zaklicnuti" byl na kmitoctech klid), tak me Mila pomohl s HW prevadece.
Slo o to, ze jsem nemel "zelezo" doma a tak jsem premyslel jak na to. Prvni navrhy (radili mi kolegove HAMove) byli vzit 2 TRX, mezi ne dat duplexer a ovladaci elektroniku. Cenove asi do 15000Kc. Ale uz od zacatku roku 2004 jsem hodne slysel o "mluvicich" prevadecich a na netu jsem si nasel info, ze to jsou HIP2000 a ze je dela Karel OK1DNH.
Pote mi Mila poradil, ze ten HIP2000 by byl pro me asi nejlepsi volba a dal mi kontakt na Karla.
Na zacatku kvetna jsem byl v prodejne CTS-Kenwood (u Jirky) a asi hodinu jsme s nejen Karlem debatovali i o pripravovanem prevadeci v Zatci.
Rekl mi, ze neni problem, aby behem mesice pro me pripravil 1 prevadec, cenu mi nabidl 5000Kc. Tez mi rekl, ze pokud budu chtit i hlasovy modul, tak za nej chce 2000Kc, tedy celkem 7000Kc. Jirka mi soucasne nabidl antennu Diamond X-510N (puvodne jsem uvazoval o X-700N: 70cm 13dBi 11x5/8 ; 2m 9.3dBi 4x5/8 delka 7.2m ; vaha 3.8kg vykon do 200W FM od Milana OK1FM by GES...nabizel mi ji ve sleve) se slevou. Takze jsem sel do nejblizsi sporitelny a vybral celou vkladni knizku a ukoncil ucet. Penize stacili na ant rpt hlasovy modul PC optointerface a praci meho otce a kamaradu za pivo, dale vyloznik se stozarem, 10m AirCom+ s kvalitnimi N, PL259 a BNC konektory vcetne postribrenych prechodek. K dnesnimu dni me prevadec stal asi 26000Kc plu minus.
A tak jsme si placli.
Soucasne mi nabidl, ze by se dal kvuli relativne nizkemu vykonu (v zadosti jsem zadal 8W PA) vyuzit interni duplexer (puvodne pro NMT450; HIx2000 je puvodne prenosny NMT450 teleron Dancall, obdoba Nokia BD-59). Rekl mi, ze interni duplexer zvladne trvale maximalne asi 6 az 7W. Ze bych byl prvni, ktery by vyuzil interni duplexer a mel jen jeden BNC konektor z cele rady vyrobenych HIP2000 prevadecu (podle vseho jsem jedinny dodnes, ktery to takto ma; vsichni ostatni maji 2 BNC [TX a RX] z obou strane vedle systemoveho konektoru CANN25). Kdyz jsme se dal bavili o technickych vecech, tak mi rekl, ze budu prvni kdo u tohoto typu prevadece bude mit PC-Echolink rovnou u prevadece (vsichni ostatni to linkuji user radioama nebo systemovyma duplexnima radiama kde je vyuzit CANN25 a z nej/do nej jdou signaly a modulace bud do dvou (duplex) radii na jinem bandu nebo jednim specialnim duplexnim radiem (z ukonceneho PR9k6 nodu; osobne jsem v prvni chvili uvazoval o 13cm duplexnim TRX [2380-2483, 5 duplexnich PAL kanalu, az 500mW PA], ktery vede 2 signaly CIO [PTT a SQL OUT] paralelne vedle zvuku a obrazu na "cokoladu" co je pro CIO signaly na zadni stene tohoto specialniho TRX vedle 3 CINCH konektoru [L audio, R audio, video], ktery vlastnim (tuto videovysilacku pouzivam na zamereni a doladeni Ethernet FSO pojitka, mam tam pripojenou kameru s TFT monitorkem).
A to tak, ze bych video pouzival jako obrazovou kontrolu radioveho bodu (strojovna vytahu na panelaku), jednu cast audio bych pouzival jako telefon k rodicum, kde by mi tata pomahal s dalkovym monitoringem kmitoctu a internetu (Echolink) a druhou cast audiolinky bych pouzil jen pro Echolink. V tehle TRX je rele, kdyz na jedne strane spojim dva "fousy" na cokolade, tak na druhe strane na RX se sepne RELE a spoji identicke "fousy" na cokolade ("cokolada" je prisroubovana na vycnivajicim DPS z krabicky TRX, takze draty/licny na pripojeni do TRX-CIO se jen prisroubujou stejne jako na kazde jine elektrikarske "cokolade") a z druhe strany do same, takze TRX ma celkem 4 svorky. Dva jsou out a dva in. Perfektni reseni pro signaly SQL OUT a PTT (na dipech na DPS se da nastavovat funkce "cokolady", takze kdyz je na signalu PTT "napeti", tak na druhe strane teto 13cm linky, na PTT out se dva fousy spoji (nejdriv se tam ale musi pres DIPy nastavit pozadovana funkce CIO), je to pres dalsi rele, takze vse je galvanicky oddelene).
V budoucnu jsem chtel video signal dat do live web stranky (mozna se tak jeste stane, ale tentokrat by to byla oudorova web ETH kamera, protoze na radiobod mi jde WAN IPv4 a mam tam SOHO NAT router Asus a na vystupu je 4 port switch, jeden je pro Echolink, druhy pro pripravovany APRS (RB4xx, doda Ludek OK7RB jiz naprogramovane), treti port je pro prirucni notebook, kdyz bych na kote potreboval neco naprogramovat a odladit a posledni 4 port je zatim volny a tak jsem myslel, ze bych ho vyuzil pro web kameru snimani skrine uvnitr strojovny, pripadne v pripade dvou portove kamery bych druhou kameru pripojil 360st (rybi oko) kameru, aby kazdy videl kam az je opticky videt...uvidim, dle zdravotne-financnich moznosti.

Karel mi taky rekl, ze nevi jak ten Echolink bude fungovat, protoze zapojeni kdy je PC primo u prevadece jeste nikdo predemnou nerealizoval. Rekl mi, ze se muze stat, ze prevadec budu muset jeste jednou poslat zpet Karlovi na upravu. Zkratka vse se uvidi, az to rozchodime.
Tez me upozornil na 2 veci.
Prvni vec je ta, ze prevadec nebude preladovat mimo HAM band (nekolik lidi ho zadalo, aby to preprogramoval jako prevadec pro PMR446MHZ/GL448MHz, pro cebeckare a peemerkare co chodi jak na PMR446, tak i na 5 kanalu GL na 448MHz (448.490 5W, 448.570 5W, 448.610 5W, 449.770 1W, 449.810 1W). Taky ho oslovilo nekolik "TAXI" firem, aby to naprogramoval pro jejich "profi prevadece".
Druha vec je ta, ze se do toho nepusti driv nez mu zaslu jpg licence. Zkratka na cestne slovo to nedela, protoze licence taky nemusi vyjit.
Tez si rekl o zalohu (uz si nevzpomenu kolik to delalo), coz je podle meho v poradku. Ne ze by Karel na to nemel, ale uz se mu nekolikrat stalo, ze si nekdo neco objednal, on to udelal a pak si dotycny pro to neprisel. Takze ta zaloha funguje jako jakasi pojistka, ze si pro to dotycny prijde az to bude hotove.
Predpokladam, ze tuto zalohu bude provozovat radioklub OK1OMX v cele s OK1MX u noveho typu prevadece co vyviji (konstrukci a schemata rpt HIP2000 a doplnkovych uprav mel Karel v "hlave", takze bohuzel neni dokumentace a tudiz hlapi musi vymyslet neco noveho, asi system na bazi Erika BD28...tedy pokud jsem spravne pochopil. Takze se touto zalohou budou chranit pred "vycurankama".

Dale mi Mila rekl, jaka by mela byt znacka prevadece. Doporucil mi, abych to prevzal z nejblizsiho velkeho prevadece. A tak jsem to udelal dle Klinoveckeho OK0BE, kde i Klasterecky 70cm prevadec ma volacku OK0BEA (Jirka to ma u sebe v byte v panelaku a antena X-50 je na balkone, dokoncuji upravy v blizkosti mistniho TV dokryvace, kam se OK0BEA bude stehovat a na prelomu roku by se mela opet po letech ozvat).
Tak jsem navrhl OK0BEZ, OK0BZC a cekal na CTU jestli to povoli.
V soucastnosti uz je mozne i vice pismen v sufixu, napriklad OK0ZATEC, mozna zmenim call na tuhle znacku..uvidime, zatim to nehori.


D)
Zadost pro CTU (http://www.ok0bez.com/files/download/OK ... OK1VUM.png) vcetne penez za lejstro jsem predal na zacatku srpna Milovy. Ten na svuj "papir" napsal dobrovzdani, ze souhlasi s timto prevadecem a jeho parametry a predal to na CTU (jak jsem se na jare ptal na CTU, tak bez tohoto dobrovzdani od Mili by mi licenci nevydali, vzdy chteji vyjadreni kmitoctoveho koordinatora dane funkce...prevadecovy koordinator, majakovy koordinator, paket-radiovy koordinator atd..). Jiz v pondeli 9.8.2004 jsem mel licenci doma. Naskenoval jsem ji a zaslal e-mailem Karlovi s zadosti, ze chci verzi s "hlasem"....coz byla Blanka OK1DIS, manzelka Milana OK1MX, nasamplovane hlasky putovali k Milanovy OK1FMF do Kladna (on je tvurce hlasoveho modulu v kterem je D/A, Atmel 89C1 v DIL a EPROM v DIL 27C040 (konkretne Fairchild FM27C040Q90 v DIL s 0.5kb dat, kazdy hlasovy modul ma svoji otevrenou originalni binarku pro konkretni prevadec a AT89C51 se zamknutymi 4kb dat je u vsech hlasovych modulu stejny nebo malinko jiny dle aktualni verze fw). Milan tyto wavy zkompiluje do 0.5kb velke binarky a nahraje je do EPROMy, ktera je soucasti DPS hlasoveho modulu see:
http://www.ok0bez.com/files/OK0BEZ_hlas ... r_HIP2000/
I kdyz vim jak stahnout data i ze zamcene Atmelace xC51, tak je uverejnovat nehodlam, jen pro ukazku jsem z me "zamcene" Atmelky 89C51 stahl zamceny obsah a pro toho kdo nezna postup jak to "otevrit" pak takovy zaznam vypada takto:
http://www.ok0bez.com/files/OK0BEZ_hlas ... OK0BEZ.bin
Pochopitelne EPROM verzi, kterou Milan pouzil pro "hlas" je nezamykatelna. Konec koncu je to dobre i pro sysopa daneho prevadece, kdyz si pred instalaci EPROMku zazalohuje, tak v pripade poskozeni (blesk, kradez atd....) jednodusse obsah EPROMy zasle Milanovy k novemu vytvoreni hlaasoveho modulu nebo k oprave stavajiciho modulu...pokud to jde.
Milana znam uz delsi dobu, pomahal mi rozdejchat paket radio u me doma na ATARI ST kompatibilnim pocitaci (nejdriv jsem pouzival Eskay Packet http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/prsoft/AtariST/ a pozdeji DigiPoint5, vse s GESackym TNC GC12AX), proto je sam "ATARISTA ST".
Pozdeji vytvoril pro amatery program pro spravu pameti u rucky Alinco G5 (http://www.ok1mjo.com/files/alinco/sw_djg5ok1fmf.zip, kde mi Milan dovolil uverejnit na mem webu jak onen program, tak i vec, kterou na BBS (filesurf) nedal a to konvertor dat tam/zpet mezi vypisem pro G5 a standardnim vypisem EEPROM v TRX (obsah EEPROM.bin kdyz to stahujete/nahravate pres normalne treba Elnec programator).


E)
Na zacatku rijna 2004 jsem jel ke Karlovi domu s mym otcem jako ridicem (i kdyz si oba pokecali ohledne radiove techniky v letadlech...tata to delal 35let na Zateckem vojenskem letisti od MIG17 po MIG29), u nej doma jsme pokecali asi 3 hodiny. Co se dalo to mi k prevadeci vysvetlil a nakonec mi prevadec predal.


F)
Bohuzel po pripojeni na kote (jeste stara kota, vytahova strojovna na Prazske u hrbitova v Zatci... http://www.ok0bez.com/files/1-old.jpg, http://www.ok0bez.com/files/8-old.jpg, http://www.ok0bez.com/files/9-old.jpg, http://www.ok0bez.com/files/11-old.jpg), jsem zjistil, ze se neprenasi signal SQL OUT, tedy, ze kdyz nekdo v eteru zaklicuje, aby se dostal na vzdaleny rpt skrze aktivni Echolink, tak se tento signal z rpt nedostane do COMu v PC a tudiz nedokaze vzdalenej prevadec zaklicovat.
Domluvil jsem se s Karlem a poslal jsem mu rpt zpet, po hw upravach v rpt (nasledujici HIPy2000 po tom mem HIPu uz tuto upravu v transistoru SQL OUT na DPS v rpt uz meli vsechny; tudiz vsechny rpt HIP2000 prede mnou tuto upravu jeste nemeli a kdoz chtel pripojit rpt primo k PC bez user/linkoveho radia, tak mu to nechodilo a musel dodatecne pozadat Karla pro tuto upravu; predpoklad je, ze danej prevadec pro vynuceni teto upravy bud musel koncit a sel na novou kotu nebo doslo k modernizaci koty v tom, ze sysop dotahl inet primo na kotu a tudiz po primem pripojeni PC do rpt skrze systemovy konektor CANN25 zjistil, ze nefunguje "detekce" nosne a tak muselo dojit k tomu, ze treba po 2 letem bezproblemovem provozu musel byt rpt zaslan Karlovi na upravu a po par dnech rpt Karel poslal nazpet; neznam jak toto resit v soucasnosti kdy Karel uz neni a nekdo (sysop) od "stareho" systemu prevadece s HIPem2000 zjistil, ze kdyz pripoji PC primo (byt treba pres tovarni Echolink interface pro oddeleni signalu a GND mezi RPT a PC), tak mu nechodi detekce zaklicovani na vstupu prevadece. Mozna toto bude dodatecne resit nekdo z OK1OMX, asi Milan OK1MX.
Takze od pulky listopadu 2004 bezel prevadec OK0BEZ bez problemu az do rijna 2010, kdy ISP u ktereho jsem (je to sponzor), mi jeho technici (dalo by se rici, ze spise "Linuxari" misto "radiovci"...ostatne takhle to je temer ve 100% v cele republice i na Slovensku) namontovali dve Wifiny (RB s integrovanou antenou v plastove krabicce) na zacatek anteny Diamond X-510, jelikoz to nejsou "radiovci", tak si mysleli, ze ta "bila hul" je stozar.
Jelikoz vzniklo blbe PSV, tak mi odesel PA v rpt a po kabelech slo VF napeti (i pres optointerface...ano VF se siri i skrze NF sdelovaci trafo > neni to v podstate zadna VF ochrana, nejlepsi galvanicke oddeleni NF signalu je skrz optocleny, ktere se hold musi spravne "naladit") az do PC, kde mi to znicilo bud CPU nebo neco v MB (nahodit PC, ale PC se nechoval korektne....ruzne to blblo, spatne nacetlo treba i typ HD a tim smazal nektera data, zkratka choval se nedefinovatelne a to tak, ze kdyz jsem vymenil co se dalo, tak vylucovaci metodou jsem dosel k zavade bud v CPU nebo v radici MB (PC, ktery bezel temer 6 let nonstop temer bez problemu [jednou jsem musel vymenit zdroj, ktery odesel nedostatecnym chlazenim]: http://www.ok0bez.com/files/OK0BEZ_phot ... 2_11-2009/).


G)
Na konci roku 2009 (od rijna nesel prevadec ani PC Echolink, pouze jsem v kovove skrini ponechal router Vigor 2200We, aby ISP nevypl "lajnu", tudiz neustalym pingovanim centralni server tohoto ISP zjistuje, jestli je me zarizeni "nazivu". Soucasne tento router funguje po domluve s ISP jako monitorovaci zive IPcko na dane kote (zbytek zarizeni jede na 10.x soustave a soucasne v IPv6...pravda switch vedle prevadece umi monitorovat soucasne IPv4+IPv6 na jedne opticke SC kosticce (muj router na WAN je pichlej primo do centralniho rozvadece pro okres Louny a do 18GHz Ceragon pojitka 800+800MBps s cross polarizaci [1 polarizace ma 56MHz band + QAM256 = 400Mbps; polarizaci je celkem 4 = 4x800 = 1.6Gbps jen pro Zatec]))),
Image
jsem zjistil, ze partizansti (viz Rocco a jeho Fichtelberg na 2m+70cm a "gumovani" nasich STARSICH prevadecu na stejnem kmitoctu OK0C, OK0BL) sasici maji v zamyslu postavit FM analog rpt a soucasne digi D-Star rpt (dva temer sousedni kmitocty na 70cm...nevim jak to chteji vzajemne odfiltrovat) v nemecke casti Krysnych hor pobliz Klinovce (asi Kahleberg 905m.n.m.). Podle msg co jsem dostal, by system mel mit 4 smerovky v laminatovem krytu 18-20dBi kazda antena, vse pichnute do spliteru, pred kterym by mel byl efektni dutinovy zdruzovac a duplexer. Kmitocty by meli byt kazda ve svem segmentu.
Tedy 438.650-439.425MHz pro FM analog prevadece a 439.800-439.975MHz pro DV (vcetne D-STAR) digi prevadece, vse s duplexnim rozestupem -7.6MHz.
Jen pro info, DV prevadece na 2m maji stejny segment jako FM analog prevadece (145.600-145.7875MHz) a pro simplex-direct kmitocet je to stejne jako pro Echolink nody (-L), tedy kmitocty bez odskoku: 145.2375MHz, 145.2785MHz, 145.3375MHz s doporucenym IARU vykonem do 15W ERP a pro 70cm je platno: 433.450MHz, 433.550MHz a 433.575MHz viz: http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/HAM/v ... u_v542.pdf.
A jelikoz jsou sasici partyzani nedodrzujici DARC "vyhlasky", tak jsem se obaval, ze mi zaberou kmitocet prevadece 439.275MHz, protoze na nem v "mericim" dni (pokud vubec budou mit nejake ohledy) nic nenameri, tak by na tomto kmitoctu spustili analogovou cast jejich prevadece a ja bych utrel nos.
Takze jsem honem rychle opravil PA a jen samotny rpt namontoval zpet na kotu pricemz ISP Wifiny jsem premistil o kus dolu mimo antenni cast.
Slo o to, aby do vzduchu vysilal alespon majak, ktery je upozorni, ze kmitocet je jiz obsazen.
Pocitac s Echolinkem jsem k rpt primontoval az na zacatku cervna, protoze vhodny PC P1 jsem nenasel, tak mi na zacatku kvetna Paja OK1PJV zapujcil svoji P1 Geodu (http://www.ok0bez.com/files/download/PC_Geode/) a tak od zacatku cervna bezi opet kompletni system rpt + PC Echolink (http://www.ok0bez.com/files/OK0BEZ_phot ... _PC_Geode/) bez problemu. Jen jsem pridal crossband duplexer, aby se dalo pripojit 2m radio pro vznikajici APRS DIGI+IGATE OK1OEM-1 (http://www.ok0bez.com/files/OK0BEZ_home ... 056_03.jpg, http://www.ok0bez.com/files/OK0BEZ_home ... 056_02.jpg).


Martin
OK2ZO
Posts: 486
Joined: Sun 08. Mar 2009 18:27:54
Location: Adamov
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by OK2ZO »

Hm.. pekne, ale jakobych cetl neco od Zoly nebo jeho vrstevniku.. Mnoho zbytecnych popisu, odkazu atd. To si dej na sve stranky a zde ponechej pouze odkaz..
Strucnost a vystiznost je poplatna teto dobe, navic nektere informace jsou trochu out of date..
Uplne by stacila informace:
Byl sem na Vyrove, na magnetku beru asi trojkou..
Pokud nekoho zajima jaxem stavel prevadec v Zatci, mrknete sem: www.ok1mjo.com
tecka..
OK2ZO Libor/Adamov
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 8 guests