new OK0BM , OL500PLA ....

OK1MHK
Posts: 122
Joined: Fri 10. Jul 2009 7:21:39
Location: JN69PJ
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by OK1MHK »

Samozřejmě pokud ten proces vydávání koncese na OK0BM trval 9 měsíců, tak není divu, že se mezitím mohl objevit blízký převaděč v DL, o kterým nebylo předtím ani potuchy.
----------
Ne dle dokumentace na WEBU jede ten německý převaděč DB0SL od r.1998...... O to víc mě je divné, že se VO tohodle převaděče , kterému dle OK1MX posílal OK1VUM info o nově plánovaném relé OK0BM nijak neohradil.
-------------
Tady je každá rada drahá, leda mne tak napadá do budoucnosti ten kompromis s dvěma kanály na koncesi a operativní přeladění na ten druhý.
------
V žádosti /nástřelu jsem uvedl 3 kmitočty ( páry), jak jsem psal, vybíral jsem na základě poslechu a dostupných dat. O tom Německém převaděči jsem neměl ani tušení, jo možná bych lidi co do něj jdou na vstupu slyšel, ale to bych se musel na kótu na týden odstěhovat. Není žádná náhoda, že na převaděči může být klidně 5 dnů mrtvo.
----------
A na závěr, máme tady fórum kde je možno předem zkonzultovat kmitočtové plány plánovaného převaděče. Víc hlav víc ví.
--------
Určitě, jsem rád, že forum je, člověk se něco dozví a k věci.Naštěstí se ještě najdou lidé schopni něco kloudného vymysle a hlavně se o to podělit s ostatními. V tuto dobu jede OK0BM v test. režimu na novém pečlivě vybraném kmitočtu 439,250MHz -7,6 MHz - nahazování zatím pouze nosnou ( abych slyšel vše na vstupu ) a s 8W výkonu do antény http://jaku.ic.cz/OK0BM/power_SWR.jpg. Díky Pájovi 1PJV , který tuhle f pečlivě vybral i ve vztahu k DL, než mi na vypnuté relé ( OK0BNC - neobnovená koncese ) se stejným kmitočtem taky v zápětí uporornil i 1MX. Za což tedy mnohokrát děkuji, sám bych to nedal. Nová data o převaděči dám sem: http://prevadece.smoce.net/ je to pro mě nejjednodušší, prosím ostatní, aby to opravili.
Na kótě je jiný převaděč, abych nemusel 80 km absolvovat 4x.
Jsem si vědom, že BM-ko jede zatím " na černo" na papír s jinou f, ale už se na tom pracuje a provoz sleduji, navíc mám možnost to kdykoliv na dálku vypnout, kdyby byl nějaký průser. Každou 58-00 mintu se převaděč resetuje a je vypnutý od půlnoci do 5:00 do rána. nNeměl jsem moc času to doma otestovat, takže takové ošetření proti "zakousnutí".
Jo ta diverzita se zatím nezadařila, největší problém je bezešvé přepínání nf cesty z obou přijímačů. Prostě v tom "lupe, klape",a když to sloučím natvrdo, šum z RX který má slabší signál znehodnocuje nf signál z druhého přijímače, až do úrovně, než ho zavře SQ. Nějaký nápad? Navíc se to na stole blbě simuluje. Ale dělám na tom a diverzitu nevzdám, je tam pro ni připravená další anténa.


Jinak bych to tu zatím uzavřel, kdybych někdy něco takového podnikal příště ( jako že mám plán na jeden převaděč napájený pouze z fotovoltaiky a k OK0BM přilepit D-STAR ) budu rámcově vědět jak na to. Určitě by to ale chtělo vymyslet nějakou schůdnější cestu, tyhle zbytečné průtaky jen otravují život a radost z koníčka.
OK2JIB
Posts: 29
Joined: Mon 02. Nov 2009 20:31:56
Jméno: Bronek
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by OK2JIB »

OK1MHK wrote:Ne dle dokumentace na WEBU jede ten německý převaděč DB0SL od r.1998...... O to víc mě je divné, že se VO tohodle převaděče , kterému dle OK1MX posílal OK1VUM info o nově plánovaném relé OK0BM nijak neohradil.
Hmm, to je opravdu záhadné, stejně tak i to, že se informace o tomto převaděči nebyly zjevně objeveny předtím.
OK1MHK wrote:Určitě, jsem rád, že forum je, člověk se něco dozví a k věci.Naštěstí se ještě najdou lidé schopni něco kloudného vymysle a hlavně se o to podělit s ostatními. V tuto dobu jede OK0BM v test. režimu na novém pečlivě vybraném kmitočtu 439,250MHz -7,6 MHz - nahazování zatím pouze nosnou ( abych slyšel vše na vstupu ) a s 8W výkonu do antény http://jaku.ic.cz/OK0BM/power_SWR.jpg. Díky Pájovi 1PJV , který tuhle f pečlivě vybral i ve vztahu k DL, než mi na vypnuté relé ( OK0BNC - neobnovená koncese ) se stejným kmitočtem taky v zápětí uporornil i 1MX. Za což tedy mnohokrát děkuji, sám bych to nedal.
Tak to jsem rád, že ten můj nápad s využitím kmitočtů zrušených převaděčů včetně OK0BNC vyšel. A že se to nemuselo tlačit na 439,125 MHz, kde je OK0BBF. Přeju aby 439,250 MHz bylo to pravé.
OK1MHK wrote:Nová data o převaděči dám sem: http://prevadece.smoce.net/ je to pro mě nejjednodušší, prosím ostatní, aby to opravili.
Well, na http://www.prevadece.cz/seznam.php je to aktualizováno.
OK1MHK wrote:Jsem si vědom, že BM-ko jede zatím " na černo" na papír s jinou f, ale už se na tom pracuje a provoz sleduji, navíc mám možnost to kdykoliv na dálku vypnout, kdyby byl nějaký průser. Každou 58-00 mintu se převaděč resetuje a je vypnutý od půlnoci do 5:00 do rána. nNeměl jsem moc času to doma otestovat, takže takové ošetření proti "zakousnutí".
S tím se zas tak netrap a obratem pošli, nyní asi spíš přímo na ČTÚ plus OK1VUM do kopie, žádost o provedení změny v povolení. Pokud tam teď neřádí dovolené, tak to bývá vyřízeno rychle.
OK1MHK wrote:Jo ta diverzita se zatím nezadařila, největší problém je bezešvé přepínání nf cesty z obou přijímačů. Prostě v tom "lupe, klape",a když to sloučím natvrdo, šum z RX který má slabší signál znehodnocuje nf signál z druhého přijímače, až do úrovně, než ho zavře SQ. Nějaký nápad? Navíc se to na stole blbě simuluje. Ale dělám na tom a diverzitu nevzdám, je tam pro ni připravená další anténa.
Jak to máš vyřešeno co se týká logiky přepínání cest? Uvažuju nějakou dobu o podobném na OK0X, kde máme taky 2 anténní soustavy na každou stranu věže. I když smysl to má spíš jen pro mobilní stanice. Druhá radiostanice jako přijímač není problém, nicméně - rozdělení RX cesty za duplexerem máš klasickým slučovačem? Jaký je použitý kontroler?
OK1MHK wrote:Jinak bych to tu zatím uzavřel, kdybych někdy něco takového podnikal příště ( jako že mám plán na jeden převaděč napájený pouze z fotovoltaiky a k OK0BM přilepit D-STAR ) budu rámcově vědět jak na to. Určitě by to ale chtělo vymyslet nějakou schůdnější cestu, tyhle zbytečné průtaky jen otravují život a radost z koníčka.
Ten D-Star k OK0BM ve stejném pásmu? Něco už se řešilo zde viewtopic.php?f=30&t=211&start=30
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by ok1mx »

Ne dle dokumentace na WEBU jede ten německý převaděč DB0SL od r.1998...... O to víc mě je divné, že se VO tohodle převaděče , kterému dle OK1MX posílal OK1VUM info o nově plánovaném relé OK0BM nijak neohradil.

Sakra chlapi, čtěte pořádně co se zde píše. VUM neobesílá každého VO převaděče. Posílá to jejich koordinátorovi a čeká na odpověď. Nepřijde-li do měsíce nic, bere se to stejně jako když přijde že se souhlasí, jestli přijde odpověď že nesouhlasí, pak se to dál řeší. t.j.( tohle už jsem psal několikrát) VUM není zodpovědný za bordel a komunikační šum v DL. Jestli DL koordinátor nereagoval , nebo to dokonce odsouhlasil nevím, zkus Mílu kontaktovat a zjistit.

Co se týče toho "neoficiálního" zkušebního provozu, kde není žalobce, tam není soudce. t.j. když Tě někdo nenabonzuje, tak se se sporadickým provozem to nikdo řešit nebude. Problém by byl, kdyby se to zaklíčovalo a měsíc tam byla nosná... ale to máš ošetřené.

Co se týče diverzity, už se na ni taky těším... nevím jak to máte konstrukčně řešené, těžko můžu radit, ale je hodně důležité mít vysoký přepínací kmitočet. Já to plánuji tak na 30 kHz. Při něm už nemůže být nic slyšet. Každopádně mám v práci fading simulátor, tak že si na stole ten reálný mobilefekt včetně fázového zkreslení a dalších vlivů můžu vytvořit. V srpnu mi skončí jeden větší projekt, tak že kdyby to bylo nutné, můžeš se stavit. Věřím, že dělat to staticky naslepo není žádná sranda.
OK1MHK
Posts: 122
Joined: Fri 10. Jul 2009 7:21:39
Location: JN69PJ
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by OK1MHK »

OK1MX wrote:Ne dle dokumentace na WEBU jede ten německý převaděč DB0SL od r.1998...... O to víc mě je divné, že se VO tohodle převaděče , kterému dle OK1MX posílal OK1VUM info o nově plánovaném relé OK0BM nijak neohradil.

Sakra chlapi, čtěte pořádně co se zde píše. VUM neobesílá každého VO převaděče.

Jo, máš pravdu, špatně jsem to napsal - chtěl jsem napsat, proč z DL nereagovali, když se tu servíroval za čárou převaděč se stejnou f. .... ale už to vem čert, nechci to tu furt dokola pitvat, důležité je, že už je to snad vyřešené!

Posílá to jejich koordinátorovi a čeká na odpověď. Nepřijde-li do měsíce nic, bere se to stejně jako když přijde že se souhlasí, jestli přijde odpověď že nesouhlasí, pak se to dál řeší. t.j.( tohle už jsem psal několikrát) VUM není zodpovědný za bordel a komunikační šum v DL. Jestli DL koordinátor nereagoval , nebo to dokonce odsouhlasil nevím, zkus Mílu kontaktovat a zjistit.

Co se týče toho "neoficiálního" zkušebního provozu, kde není žalobce, tam není soudce. t.j. když Tě někdo nenabonzuje, tak se se sporadickým provozem to nikdo řešit nebude. Problém by byl, kdyby se to zaklíčovalo a měsíc tam byla nosná... ale to máš ošetřené.

Co se týče diverzity, už se na ni taky těším... nevím jak to máte konstrukčně řešené, těžko můžu radit, ale je hodně důležité mít vysoký přepínací kmitočet. Já to plánuji tak na 30 kHz.

No já to přepínám staticky dle silnějšího ( lepšího) signálu. A to je evidentně špatně, pte změny jsou slyšet. Jako v RDS když VKV přeladí na jiný kmitočet ( změna šumu, pozadí ), ale tohle je třeba několikrát do sekundy...a dost rušivé. Když jsem tam udělal hysterezi, tak to pohřbilo tu diverzitu při rychlých změnách signálu :-(
Těch 30kHz myslíš jako trvale přepínat nf z obou přijímače? Aby to nebylo slyšet...? No 4053 by to zvládla, dělaly se s ni i směšovače na KV, ale není mi jasné co se signálem z nepotřebného RX.... to do toho bude šumět?

Při něm už nemůže být nic slyšet. Každopádně mám v práci fading simulátor, tak že si na stole ten reálný mobilefekt včetně fázového zkreslení a dalších vlivů můžu vytvořit.

No já mám dva vf generátory a jeden amplitudově moduluju 0,1 -10Hz tak aby byl slabší/ silnější než ten první se stabilní úrovní.
V srpnu mi skončí jeden větší projekt, tak že kdyby to bylo nutné, můžeš se stavit. Věřím, že dělat to staticky naslepo není žádná sranda.
No já hlavně nemám myšlenku, jak ty nf. signály zpracovat. Kolega fanda do jednočipů mi tvrdí, že je to práce pro DSP a nějaké hradlové pole a že by to bylo nejjednodušší.
Koukal jsem např jak funguje diverzita u DECTu, tam se jednoduše v rámci TDMA rámce přepíná anténa na tu s lepším signálem. A je vymalováno, žádný problémy na nf Hi.
OK1MHK
Posts: 122
Joined: Fri 10. Jul 2009 7:21:39
Location: JN69PJ
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by OK1MHK »

Well, na http://www.prevadece.cz/seznam.php je to aktualizováno.
Hmmm. takhle by to mělo fungovat Hi.
OK1MHK wrote:Jsem si vědom, že BM-ko jede zatím " na černo" na papír s jinou f, ale už se na tom pracuje a provoz sleduji, navíc mám možnost to kdykoliv na dálku vypnout, kdyby byl nějaký průser. Každou 58-00 mintu se převaděč resetuje a je vypnutý od půlnoci do 5:00 do rána. Neměl jsem moc času to doma otestovat, takže takové ošetření proti "zakousnutí".
S tím se zas tak netrap a obratem pošli, nyní asi spíš přímo na ČTÚ plus OK1VUM do kopie, žádost o provedení změny v povolení. Pokud tam teď neřádí dovolené, tak to bývá vyřízeno rychle.
OK1MHK wrote:Jo ta diverzita se zatím nezadařila, největší problém je bezešvé přepínání nf cesty z obou přijímačů. Prostě v tom "lupe, klape",a když to sloučím natvrdo, šum z RX který má slabší signál znehodnocuje nf signál z druhého přijímače, až do úrovně, než ho zavře SQ. Nějaký nápad? Navíc se to na stole blbě simuluje. Ale dělám na tom a diverzitu nevzdám, je tam pro ni připravená další anténa.
Jak to máš vyřešeno co se týká logiky přepínání cest?
Prioritní nf signál pro vysílač se musí brát z toho přijímače, kde je lepší odstup s/š, musí to umět reagovat na změny v rychlosti řádu 10x za sekundu...
Uvažuju nějakou dobu o podobném na OK0X, kde máme taky 2 anténní soustavy na každou stranu věže. I když smysl to má spíš jen pro mobilní stanice. Druhá radiostanice jako přijímač není problém, nicméně - rozdělení RX cesty za duplexerem máš klasickým slučovačem? Jaký je použitý kontroler?

Já mám pro druhý přijímač druhou samostatnou anténu, nahoře u antény je předzesilovač se zádrží na TX vysílače. Hlavní přijímač je připojen za duplexer a spolu s vysílačem pracuje do jedné antény. Nikde signál pro přijímače nedělím, to by postrádala smysl ta diverzita. Ale pokud se bude dělat ten D-STAR, bude třeba za duplexerem signál rozdělit. Dá se k tomu použít modul předzesilovače z NokieBD34 - typ RAA31 - má jeden vstup/dva výstupy , napájení 12V. Má sice cca 20dB zisku a rovný v celém HAM pásmu 70cm, ale ztrátu rozdělením na dva směry tak jako tak nenahradí, prostě zesilovat něco v přijmu za duplexerem je špatně, preamp patří k anténě kvůli š. číslu.

Jinak jsem koukal na OK0X železo , ty antény 2x dipol ( OVxxx ) za tím oknem je slabota, i když vzhledem k výšce kóty to určitě funguje. Kolik můžou mít zisk? 5dBi?
Tam by byla paráda tohle: http://www.cbradio.cz/ok0bm/k738049.pdf nebo tohle: http://www.kathrein-scala.com/catalog/731291.pdf případně "vajíčko" K 732321 je to určitě ziskovější a směr vyzř by tam nevadil, naopak... Možná bude něco časem k dispozici, tam by nevadil ani kdyby byl rozbitý krycí laminát.

OK1MHK wrote:Jinak bych to tu zatím uzavřel, kdybych někdy něco takového podnikal příště ( jako že mám plán na jeden převaděč napájený pouze z fotovoltaiky a k OK0BM přilepit D-STAR ) budu rámcově vědět jak na to. Určitě by to ale chtělo vymyslet nějakou schůdnější cestu, tyhle zbytečné průtaky jen otravují život a radost z koníčka.
Ten D-Star k OK0BM ve stejném pásmu? Něco už se řešilo zde viewtopic.php?f=30&t=211&start=30[/quote]

Ano, opět bude třeba kmitočet a celé to rozpohybovat se současným železem. Ale to je běh na dlouhou trať, jeden ham nabídnul sponzorování toho D-STAR železa na kótě, ale zatím je to ve stadiu "máme to v hlavě"
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by ok1mx »

NF signály nijak zpracovávat nemusíš. Jediné kritické je rychlé přepínání dvou NF kanálů. A tím rychlé myslím ne 10x za s ale aspoň 9000x za s (já plánuju 30000 x s). (trojnásobek maximálního přenášeného kmitočtu) Jedině pak to přepínání nebude slyšet. Řízení toho přepínače se bude odvíjet od síly signálu, nikoli ze s/š, nejsem si jist jestli se povede dostatečně pružný přesný a rychlý detektor. Ale jak říkám, Vy jste dál, já jsem zatím u teoretického rozboru. ;)
ok1dx
Posts: 1
Joined: Sun 18. Jul 2010 12:11:19
Jméno: Pavel
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by ok1dx »

Nazdar Honzo!
Jen dotaz: bylo by technicky a papírově možné na Huťské Hoře instalovat maják na 50 MHz?
73 Pavel Kašperské Hory
OK1MHK
Posts: 122
Joined: Fri 10. Jul 2009 7:21:39
Location: JN69PJ
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by OK1MHK »

Náhodou jsem narazil na tyhle stránky:
http://www.ok4ps.cz/2010/01/ok0bzr.html
Když to čtu, jako bych už něco podobného zažil, Hi...
Jednoznačně je potřeba stanovit nějaká "nová" pravidla pro výběr a koordinaci kmitočtů aby k těmhle kolizím nedocházelo.
V OK to jistě není problém stačí kouknout do několika dostupných seznamů, s okolními státy mě pomohl OK1PJV má nějaké seznamy z DARC a featury a postupy k nalezení vhodného kmitočtu. Provoz OK0BM na novém 439,250MHz je zdá se zatím OK.

OK1MX wrote:Ne dle dokumentace na WEBU jede ten německý převaděč DB0SL od r.1998...... O to víc mě je divné, že se VO tohodle převaděče , kterému dle OK1MX posílal OK1VUM info o nově plánovaném relé OK0BM nijak neohradil.

Sakra chlapi, čtěte pořádně co se zde píše. VUM neobesílá každého VO převaděče. Posílá to jejich koordinátorovi a čeká na odpověď. Nepřijde-li do měsíce nic, bere se to stejně jako když přijde že se souhlasí, jestli přijde odpověď že nesouhlasí, pak se to dál řeší. t.j.( tohle už jsem psal několikrát) VUM není zodpovědný za bordel a komunikační šum v DL. Jestli DL koordinátor nereagoval , nebo to dokonce odsouhlasil nevím, zkus Mílu kontaktovat a zjistit.

Co se týče toho "neoficiálního" zkušebního provozu, kde není žalobce, tam není soudce. t.j. když Tě někdo nenabonzuje, tak se se sporadickým provozem to nikdo řešit nebude. Problém by byl, kdyby se to zaklíčovalo a měsíc tam byla nosná... ale to máš ošetřené.

Co se týče diverzity, už se na ni taky těším... nevím jak to máte konstrukčně řešené, těžko můžu radit, ale je hodně důležité mít vysoký přepínací kmitočet. Já to plánuji tak na 30 kHz. Při něm už nemůže být nic slyšet. Každopádně mám v práci fading simulátor, tak že si na stole ten reálný mobilefekt včetně fázového zkreslení a dalších vlivů můžu vytvořit. V srpnu mi skončí jeden větší projekt, tak že kdyby to bylo nutné, můžeš se stavit. Věřím, že dělat to staticky naslepo není žádná sranda.
OK2ZO
Posts: 486
Joined: Sun 08. Mar 2009 18:27:54
Location: Adamov
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by OK2ZO »

Tady se nejak nikdo moc nevyptaval. Kmitocet 400 byl na BT u Trebice, takze v podstate se povazoval za zkoordinovany. Z-ko je iny pripad. Historicky tam prevadec uz byl, OK0BI, 439.050 od Kamila XGD. Mohla se vyuzit jak freq. tak znacka.
OK2ZO Libor/Adamov
ok1nmj
Posts: 60
Joined: Wed 25. Nov 2009 1:20:05
Jméno: Jirka
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by ok1nmj »

Na převaděč OK0BM se z domova nedostanu. Zkoušel jsem to z YAESU FT 857, 10W, anténa "duální" půlvlna.
Při poslechu jsem jej zaslechl, "bez signálu", na hranici slyšitelnosti.
Bydlím na rozhraní JN69LM a LL. Směrem od převaděče jsem "pod kopcem", zkusím to až budu někde na kopečku...
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests