new OK0BM , OL500PLA ....

OK1MHK
Posts: 122
Joined: Fri 10. Jul 2009 7:21:39
Location: JN69PJ
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by OK1MHK »

Tak, antény jsou sice dvě ( tři ), ale jsou only 70 cm.
On by asi nebyl problém přidat další proutek na 2 m, ale vzhledem k nadmořské výšce to asi není optimální pro APRS.
Alespoň když jsem pustil ručku na 144,8MHz, je to tam jeden paket za druhym, některé jdou evidentně do sebe - mažou se vzájemně, pte se neslyši. Je kumšt najit nejakou diru, kdy je ticho.... :-(
Proste na APRS máme pripravenou kotu Korab u Kdyně, kde zbyla antena po packet radiu, a Franta OK1IBB je ochoten to tam umístit. Dokonce už jsme dělali nějaké testy, ale železo pro APRS nějak selhalo....
ok1pjv
Posts: 96
Joined: Wed 27. May 2009 18:54:23
Location: Klatovy, Plzen
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by ok1pjv »

OK1ALX wrote:Ahoj Honzo. Co takhle APRS digi, o tom jste neuvazovali? Myslim, ze bych take byl schopen splasit nejaky hardware. Ale jak jsem spravne vycetl, bute tam jen jednopasmova antena na prevadec, takze by se musela resit asi dalsi antena co?
Jak pise Honza, sice se s APRS tez puvodne uvazovalo, jsou tu ale 2 problemy
1) antena - 2m tam neni, a davati tam neco je diky pak namraze a nemoznosti tam neco dati celkem problem. Jinak se muzeme modlit, by pak nekdy v zime nekhlelo - preci jen nejake 2-3 m snehu kolem a snih az do kvetna neni uplne OK.
2) diky QTH s par watty prestreli republiku az ke Krkonosum - myslim, ze daleko lepsi reseni je vice mensich zarizeni, nez jeden velky.
Jinak jeste dalsi 2 veci
- konecne jsem udelal lehky infoweb - casem toho bude vicero - see http://www.cbradio.cz/ok0bm - je tam videt, jak jsou ony anteny - jak ona hlavni, tak ta druha diverzitni pro prijem.
- pokusim se ted udelati externi dekoder s 8870 a interface pro SvxLink a pripravit masinu s debianem a SvxLinkem - http://www.cbradio.cz/SvxLink - stejnou, jako mi bezi na OK1PJV-L - http://www.cbradio.cz/echolink/ok1pjv-l.php3
Zaroven pak na tom PC pobezi jeste asi DigiNed pro APRS a mozna WX apod. - jeste se uvidi ...
Paja OK1PJV, QTH Klatovy/Plzen (http://www.CBradio.cz)
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by OK1MJO »

OK1MHK wrote:Jak jsem psal - OK0BM jede zatím v testu pouze s 3W do antény... proto možná neslyšíš. Bude tam povolenejch 15W tedy o 7dB více. Co se týče echolinku, už jsem to probíral s Pavlem 1PJV. Další linka k převaděči je podle mě blbost.
Uveď mi , jakou by to mělo výhodu, já vidím jen nevýhody:

Link by vyžadoval další anténu, svod na kótě = další kmitočet. Vzhledem k výšce link. rádia na převaděči zbytečně obsazený a daleko široko nevyužitelný kmitočet. Navíc 2x převod audia: Echolink PC - link TRX --- vf trasa --- link TRX na kótě - audio do převaděče. A to nemluvím o koncesi - oprávnění na tento link - další neobsluhované rádio, koncese k stávajícímu převaděči by se musela rozšířit.
V případě že se echolink připojí jako user stanice převaděře se na vlastním převaděči nic nemění a u Echolink PC stačí jeden TRX s odskokem -7,6MHz . Tady se co se týče koncese na neobsluhované rádio dá přimouřit oko, protože TRX bude někde v dolíku a nikoho nebude nijak rušit. Jinak na kótě možná bude k dispozici konektivita a PC by mohlo bejt tam a bude to asi nejjednodušší. Zetron má nějaké výstupy a těmi by se dal udělat případný restart PC, kdyby se to kouslo :-(
Dneska se mi ozval jeden nejmenovaný HAM ( nechce abych nikde uváděl volačku ..? ) , že by zasponzoroval D-STAR na kótě, takže mi trochu zamíchal s kartam Hi. Musím to ještě promyslet, myšlenka je zajímavá i když za cenu určitých technických (řešitelných) komplikací. Navíc bych si asi musel koupit taky nějaké to D-STAR rádijo :-)

Userovym radiem se to da resit taky a jinde to tak taky maji. Jen je treba u prevadece pocitat s tim, ze CTCSS musi byt i na vystupu a to pouze tehdy, kdy je na vstupu uzitecny signal dekodovany vstupnim CTCSS.
Zkratka, aby to nemelo VOX, generaci majaku do vstupu Echolinku (po dobu vysilani majaku by to nevysilalo CTCSS, takze by nebyl slyset do Echolinku).
Dale je treba zajistit, aby linkovaci user radio u Echolink PC mel vystup detekce CTCSS do podoby nejakeho TTL signalu, ktery by pres COM v PC zaklicoval SQL vstup (v podstate detekoval, ze ma zaklicovat do inetu).
Tez je treba, aby prevadec nevysilal subton v dobe 4-10sekundove hysterze kdy nekdo "pro test" zaklicoval prevadec bez uzivani.
Zkratka kdyz nekdo nahodi prevadec a hned odklicuje, tak rpt dal po dobu nekolika sekud dal klicuje, ale je treba, aby uz neklicoval CTCSS na vystupu, jen v pripade "nahozeni". Takto to mam v HIPu 2000 na OK0BEZ...jukni na nastaveni casovacu u OK0BEZ:
http://www.ok0bez.com/files/download/rp ... HIP117.TXT
http://www.ok0bez.com/files/download/rp ... ok0bez.cfg

Snad ti to pomuze, kazdopadne "user" radio u PC Echolin resenim je taky.
73! Martin
OK2ZO
Posts: 486
Joined: Sun 08. Mar 2009 18:27:54
Location: Adamov
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by OK2ZO »

Nic proti Martine, ale myslim, ze kluci nejsou hloupi..
Tim, ze mas echolink primo u RPTR je samozrejme obrovska vyhoda..
Ale treba zrovna HIP ma pro linkovani radiem jednu obrovskou chybu, o ktere tim padem asi ani nevis.. S vyslanim rogerbeep se vysle take CTCSS, s tim, ze vznika kratka mezera..Takze neni-li to osetreno jinak a propoji se to ciste na BUSY signal, dela to hroznej binec.. V tom pripade je lepe pouzit VOX a nastavit vhodne konstanty.
Nicmene kluci tam HIP nemaji, maji Zetrona, kterej je v tomto inteligentni, jelikoz negeneruje CTCSS radiem, ale sam sebou. Tim padem se da docela dobre nastavit i takova vec, ze jaky subton vysila stanice, takouvy vysila prevadec. Samozrejme jen po dobu, kdy stanice vysila.
To by samozrejme umoznovalo i dalsi zajimave moznosti prolinkovani na jiny RPTR pres linkovace, jen v zavislosti na pouzite CTCSS.. Zalezi samozrejme na pouzite verzi Zetrona, ale myslim, ze to umi i 30ka? 37ka urcite..

No nebudu to dal rozvadet.. Myslim, ze kluci si urcite nejak poradi.. ;)
OK2ZO Libor/Adamov
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by ok1mx »

Jen jednu malou poznámku pro variantu, kdy Echolink není na převaděči, myslím, že už jsem o tom někde psal. (o tom že převaděč musí výsílat CTCSS jen když má na vstupu užitečný signál se zmiňovat nebudu, to je myslím samozřejmé)

Je výhodné použít u Echolinku duplexní rádio (nebo 2 TRX, kde jeden může mít odpálený TX a druhý odpálený RX) a jakýkoli sebehorší duplexer, v příhodné konfiguraci lze udělat i separaci anténami. Echolink umí pracovat duplexně, tudíž tento koncept pomůže v tom, že je možné sestřelit linku (která třeba zůstane viset) i když má sepnutý TX. Má to ale jednu podmínku. Je nutné nastavit výkon TX takový, aby měl právě takovou úroveň, aby v převaděči nešuměl a zároveň tak malý, aby bylo možné ho přemáznout. V praxi to funguje takto... Někdo připojí nějakou linku, kde je provoz bez přerušení, bez pauz... Echolinkové TX rádio vysílá. Zaklíčuju na převaděči a jsem li alespoň o 3dB silnější proleze odpojovací kód, RX rádio na Echolinku (i když je TX zapnutej) ho přijme a linku odpojí. Pakliže je Echolink realizovaný klasickým způsobem, jakmile je TX ON nic přijímat nemůže a nezbývá než čekat na timeout, nebo se pokoušet prostřelit do nějaké pauzy.

ad.ZO Na odstranění toho BUGu u HIP se pracuje, nemůžu dokopat tvůrce firmware, aby si na to udělal čas.
OK1MHK
Posts: 122
Joined: Fri 10. Jul 2009 7:21:39
Location: JN69PJ
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by OK1MHK »

No, dobrej nápad! Takže na straně echolinku u PC se nic nemění, klíčování TX zustane jen bude duplexní rádio. Tím pádem scháním další ručku, mobilku ( cokoliv) s nefunkčním TX nebo RX Hi. Nemá někdo něco?
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by OK1MJO »

Zes nerekl pred 2 tydny !!!!!
Vyklizel jsem byt (prisla kontrola ze socialky...prispevek) a mel jsem tam nejaka 70cm rucky Alinka (tusim nejak X-410 ci tak) bez AKU...sla do kontejneru.
:(

Asi to radeji priste budu posilat Pajovi na "sklad" do bazaru :lol: .
Murphyho zakony... kdyz to nepotrebuji...vyhodim a druhy den to potrebuji .

Martin
OK1MHK
Posts: 122
Joined: Fri 10. Jul 2009 7:21:39
Location: JN69PJ
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by OK1MHK »

Tak to vypada, ze provoz OK0BM bude problem. Do prevadece jdou nemecke stanice, ktere mluvi pres DB0SL ( Degendorf). Ten ma kupodivu stejny kmitocet Hi. V kazdem pripade nemci BMko neslysi, ma zatim malej vykon. Kdyz jsem delal poslechove zkousky ( pred rokem) tak cca 3 dni na kmitoctu nic nebylo, ale je mozne, ze holt se tam nikdo neozyval nebo DB0SL mohl byt v tu dobu vypnuty. V kazdem pripade je mi zahada, proc koordinace, ktera trvala 9 mesicu neodhalila, ze za "zadkem" je nemecke DB0SL na mnou zadanem kmitoctu. Neboli k cemu ta koordinace? Jine CTCSS toho moc nevyresi, v pripade soubezneho provozu se znecitlivi vstup, do ktereho prolezaji user druheho prevadece. Nekdy mam sto chuti se na vsechno vykaslat. Problem objevil Milan OK1MJG, ja jsem dnes na vystupu nemce take slysel, i kdyz jen jednu stranu. Jak z toho ven?
ok1pjv
Posts: 96
Joined: Wed 27. May 2009 18:54:23
Location: Klatovy, Plzen
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by ok1pjv »

OK1MHK wrote:Tak to vypada, ze provoz OK0BM bude problem. Do prevadece jdou nemecke stanice, ktere mluvi pres DB0SL ( Degendorf). Ten ma kupodivu stejny kmitocet Hi. V kazdem pripade nemci BMko neslysi, ma zatim malej vykon. Kdyz jsem delal poslechove zkousky ( pred rokem) tak cca 3 dni na kmitoctu nic nebylo, ale je mozne, ze holt se tam nikdo neozyval nebo DB0SL mohl byt v tu dobu vypnuty. V kazdem pripade je mi zahada, proc koordinace, ktera trvala 9 mesicu neodhalila, ze za "zadkem" je nemecke DB0SL na mnou zadanem kmitoctu. Neboli k cemu ta koordinace? Jine CTCSS toho moc nevyresi, v pripade soubezneho provozu se znecitlivi vstup, do ktereho prolezaji user druheho prevadece. Nekdy mam sto chuti se na vsechno vykaslat. Problem objevil Milan OK1MJG, ja jsem dnes na vystupu nemce take slysel, i kdyz jen jednu stranu. Jak z toho ven?
A bohuzel je hodne blizko http://www.darc.de/echolink-bin/relais. ... s&kmmls=km
- bohuzel me nenapadlo se na to juknouti drive ;( - kdyz ale poslechovky byly negativni a ze po 9ti mesicich koordinace VUM Honzovi schvalil - ze ale schvali stejnou frekvenci jako ma 43 km vzdalene DB0SL ;(
Zatim 3mi watty neberou, ale az tam bude 15W a prevadec, co tam bude finalne - viz. http://www.cbradio.cz/ok0bm - tak tam zadkem neco poleze ;(
Jinak ja drzim Honzovi palce - dalsi klacek pod nohami - at se co nejdrive a uspesne vyresi ...
BTW pokud by se mela delat nova zadost, tak se urcite do ni prida i 144.800 (co kdyby nahodou) a pak urcite i ona 3ti mozna frekvence - i kdyz lepsi by bylo,
by nebylo potreba znova vydavati ;(
Paja OK1PJV, QTH Klatovy/Plzen (http://www.CBradio.cz)
OK2ZO
Posts: 486
Joined: Sun 08. Mar 2009 18:27:54
Location: Adamov
Contact:

Re: new OK0BM , OL500PLA ....

Post by OK2ZO »

No, to ja prave nedelam nejake poslechove zkousky, ale proberu to rovnou s okolnimi koordinatory sam. Mam totiz pocit, ze VUM vubec nic neproveruje.
Nicmene mozna napomuze informace, ze v OE prevadece jsou jen max. do 439.100.. Co takhle 438.850? Mam pocit, ze ten plzenskej podvadec uz nekolik let neni vubec v provozu, ale v tabulkach je porad, takze s nim koordinatori porad tak nejak pocitaji.. Tim padem by mohl byt naprosto volny.. BTW na te nynejsi freq. je i nejaky OE rptr, ktery je slyset krasne i v Brne..
OK2ZO Libor/Adamov
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests