OK0N Praha

Post Reply
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

OK0N Praha

Post by OK1MJO »

Zdravim vsechny.
Po tydnu se mi udelalo dobre a tak jsem sedl k PC a jal se prekontrolovat vsechny Echolinky a eventualne je zapsat do oblibenych na OK0BEZ-R, pripadne tem novym zadat zkracene cislo.

Byvala Echolinka OK1OGA-L s cislem 69096 se zmenila a cislo (pravdepodobne i s PC) bylo pouzito pro slinkovani Prazskeho prevadece OK0N do Echolinku.
A jelikoz Echolink pro usery ukazuje tak nejak doufam spravne vyplnene info sysopem (info.txt v adresari Program Files/K1rfd/Echolink/info.txt a pripadne i soubor welcome_info.wav (PCM 8bit/8kHz/mono) uvitaci hlaseni pro prave pripojujiciseho uzivatele z internetu), tak spolu s kratkou textovou informaci v Tools > Setup (System Setup) > My Station > Location (u me na OK0BEZ to je: Zatec 439.275MHz PL88.5) a tez s obema textovejma informacema v Tools > Preferences > Connections .... Free: Zatec 439.275MHz PL88.5 a Busy: Plno zkus vedle OK7RB-L (v tomto okne mam nastaveno max 5 inet spojeni soucasne, jedno spojeni zabira asi 23kbps a i kdyz mam 10Mbps, nechci zatezovat P1 Geode, pracuju tez na obnoveni Filipovo OKTALK a SLOVAKIA 156725, mimochodem drtiva cast uzivatelu...nejen novacku...ma nastaveno jen 1 spojeni v "Limit to: x other stations v tomto okne, melo by tam byt alespon cislo 3 u useru a 5 u sysopu -L a -R, jinak se v prehledu zobrazi uzivateli informace o dane volacce modre...modra znamena, ze danej uzivatel/prevadec/linka nema vice inet propojeni, prevazne je to zpusobene tim, ze "sysop" zapomel nastavit minimalne 3 spojeni v tomto menu pro nastaveni maximalniho mozneho poctu inet spojeni), by se mel pripojujicise uzivatel dozvedet tez neco o zarizeni ke kteremu se pripojil.

Tedy konkretne prave u OK0N by se mel uzivatel (ktery se pripojuje z PC jako user) dozvedet nasledujici:
QTH, kmitocet, pripadne subton (ci oba subtony... air in/out), kontakt na sysopa (vetsinou email) a technicke informace prevadece/linky....vykon/ant/TRX/umisteni/web stranky prevadece.

Bohuzel je u OK0N problem, tusim je sysop Milan OK1MX.
Tedy Milane, gratulace k pocinu nezrusit volne Echolink cislo a prenechani to docela dulezitemu Prazskemu prevadeci OK0N, ale je tu problem.
Mas tam dva "zmatecne" udaje o subtonu CTCSS.
Dokud se clovek nepripoji, tak se u uzivatele doma na PC zobrazuje text, ktery je v "Free:" , tedy v tvem pripade: Praha 438.950/-7.6/79.7 a po pripojeni se v textu info.txt zobrazuje na tretim radku informace QRG: 438.950 -7.6 88.5Hz, cili jinej subton nez je v info radku v idle rezimu.
Je to zmatecne, tudiz te poprosim jestli by si mohl upravit oba radky na spravny subton, pripadne i radek Busy: s vhodnou zalohou...asi to bude OK0BNH.

Praha a zvlast Ruzyne je dulezite v oblasti turistu atd.., cili modelova situace:
Cizinci HAMove, ktery na Ruzyni vystoupi z letadla, po odbaveni a predtim, nez zacne hledat taxika, zkusi pres svou rucku naladit Prazske prevadece.
Je jasne, ze takovej HAM nekde z domova...i treba Australie (nemusi mit stejny odskok jako u nas -7.6) u sveho PC si nejdrive zjistit dle lokatoru vsechny mozne dostupne prevadece, ktere by mohl zachytit a eventualne se spoji s manzelkou ktera ma tez svou Australskou koncesi a rict ji, ze je v poradku.
Z programu Echolink si najede na Evropu > Ceskou republiku a najde si Echolink -L a -R, ktere by mohli byt dostupne i na letisti v Ruzyni.
Konkretne u tveho OK0N (tusim je na Zizkovske vezi, zkus to kdyz tak v info textu upresnit) je vse potrebne... provozni kmitocet, odskok (za toto "nakopnuti" ti Milane dekuji, udelam to i u sveho OK0BEZ...zapomel jsem totiz na to, ze i jen v ramci Evropy se pouzivaji ruzne odskoky), lokalita... avsak u velmi duleziteho udaje subtonu CTCSS jsou dva rozdilne udaje.
Je jasne, ze tento radioamater si do pameti nasklada pravdepodobne vsechny Echolink prevadece v Praze ci jinde..tam, kde se bude pohybovat, ale u OK0N si nejdriv bude muset vyzkouset oba, ci vsechny subtony.
Proto te prosim nejen za sebe o tuto drobnou upravu textu.

A jak jsem jiz napsal, dekuju ti za "nakopnuti", spravnej sysop by nemel byt "sobecky" a myslet jen na tech par mistnich uzivatelu, ale tez i pro nahodne cizince. Napriklad dnes me prekvapilo, ze se nejaky rusky HAM z Karlovych Varu spojil s kamaradem na Urale a dlouze hovorili.

Jelikoz tento text ctou i dalsi lidi, tak vas vsechny prosim, nebudte "sobecti" a dejte o sobe info v souboru info.txt a hlavne si nastavte v tomto okne (Tools > Preferences > Connections ve druhem radku Limit to: X other stations alespon cislo 3 na miste X.
A pochopitelne jako user uzivatelé by v tomto menu Connections meli byt vsechna nastaveni "zafajfkovana-zaskrtnuta" mimo Show Alert when "Doubling", toto nechte prazdne nezaskrtnute, hned potom si kliknete vpravo na "Edit..." a napiste sem neco o sobe, typicky by tam melo byt neco jako tento "mustr" uzivatele :

Station OK1MJO
op Martin
Zatec JO60SH

http://www.ok1mjo.com
wide into about me:
http://www.ok1mjo.com/all

mujemail@mujemail.cz
gsm: +420 608xxxxxx
sysop: http://www.ok0bez.com
OK0BEZ is local air rpt on 70cm
me city: http://www.mesto-zatec.cz
local WX: http://meteo.dusoft.cz/Zatec/

A u prevadece/linky -R/-L jako sysop zde zapiste neco takoveho jako "mustr" :

Repeater OK0BEZ in city Zatec.
Locator JO60SH.
(70km NW from Prague and in
geography center point of Europe)
http://www.ok0bez.com
TRX HIP2000 5W by OK1DNH
CTCSS 88.5Hz
Ant Diamond X-510N with
10m H1000
APRS OK1OEM-1 144.800MHz 1k2

Echolink local air disconnect: *#
sysop: Martin Patera OK1MJO
mail: aaaa@bbbbb.cz
about our city: www.mesto-zatec.cz
sponsors:
www.grapesc.cz
www.elspeedy.cz/eu/com



73! Martin OK1MJO ... Zatec

PS: V pondeli jedu na MAG rezonanci a odpoledni mi reknou kolik mesicu tu jeste budu...jestli budu druhej den dobrej, tak udelam obrazkovym zpusobem screencopy info jak si ma user/sysop soft Echolink spravne nastavit.
Poslednich 6 mesicu me hromada lidi nejen z nasi Ustecke oblasti pozadalo, jestli bych mohl udelal jednoduchy obrazkovy navod jak si spravne nastavit soft Echolink. Tim nerikam, ze by bylo me nastaveni OK0BEZ vhodne pro jineho sysopa jeho zarizeni, ale jako "mustr" by to urcite melo pomoci. Jemnejsi nastaveni, zvlast u Advanced DTMF Settings a Buffering Network a PC Buffering se to u kazdeho bude malinko odlisovat, ale toto "dotuknuti" uz sysop/user dokazi sami donastavit pomoci info textu, ktery bude v obrazku.
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: OK0N Praha

Post by OK1ALX »

Tyjo Martine, to je uplny roman.
Nestacilo proste jen napsat "Cau Milane, vsiml jsem si ze v informacnich textech jsou uvedeny dva rozdilne subtony, mohl by jsi to prosim opravit? Dekuji" :?:

Mimochodem, uz je to opravene.
Libor, OK1ALX
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: OK0N Praha

Post by ok1mx »

Škoda, ze jsem si nepřečetl nejdřív ten Liborův příspěvek. Opravdu stačilo jen "oprav si CTCSS, je tam chyba" Nicméně k Tvému mustru. Jsem zastáncem spíše jednoduchosti a neobtěžovat nadbytečnými informacemi. Jakmile má kdokoli číst více než tři řádky, nečte to vůbec. (vědecky dokázáno) Informovat o tom, že tam mám 10m dlouhej koax mi přijde úsměvné... To už bych tam mohl psát, že to visí na zdi na čtyřech hmoždinkách.

Každopádně dík za upozornění a Libor to již opravil.

Jo a ještě k té konferenci. (OKTALK) Po té, co jsem se díval do logu a za půlrok se tam připojili 3 lidé (a to podle volaček byl spíš omyl) jsme ji s Filipem už neresuscitovali.

p.s. nevím, proč jsi psal "tuším je sysop OK1MX" když v infu je na posledním řádku: "sysop: OK1MX" Zřejmě je to potvrzení toho pravidla, že i můj strohý popis má více než tři řádky a co je za nimi už nikdo nečte. :lol:
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 16 guests