Vývoj nového převaděče - zkušební provoz

User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: Vývoj nového převaděče - zkušební provoz

Post by OK1MJO »

Existuji celkem "drzakove" miniPC systemy:
http://www.root.cz/clanky/raspberry-pi- ... ar-stovek/

Duvod, proc si myslim, ze tyto miniPC jsou lepsi je ten, ze kdyz odejde radic HIPu ci ten tvuj, tak zustava otazka kdo to opravi kdyz:
1) neni dokumentace "free" ke stahnuti
2) sysopove by ti to radi poslali na opravu, ale co kdyz se ti neco stane jako Karlovi (tim mam na mysli i cele OMX)

Po poskozeni je tedy z toho (po nejakem case behu) jen srot.
Kdezto standardizovane miniPC, ktere se bude v ruzne konfiguraci vyrabet stale znamena, ze kdyz LEVNe miniPC deska odejde, staci koupit jinou, zapojit stejne ci podobne konektory a hold dat do CF/SDHC predkonfigurovanej fw.

K tomu ladeni OS po poniceni puvodni miniPC.... me po 6 letech umrel P1 v AT case, obsah na IDE HD se kompletne (image) prehral na CF 4GB.
Po zapnuti v Geode to nejdriv trochu "skripalo", ale stacilo doinstaloval z "SDHC" prislusne ovladace co se na CD-ROM dodavaj k miniPC (ci z webu vyrobce) a bylo po problemu.
I ja "LAMA" jsem to zvladl a funguje to dal.

Timto mam na mysli to, ze opravovat miniPC nebude nikdo, protoze cena a spolehlivost tehle zarizeni je dnes jinde ned kdysi.
Takze s prislusnym sw to vyjde cenove a technicky lepe nez vyvijet nejaky "proprietarni" hw+fw do mikrocipu.
Tim nerikam, ze je to neco spatneho, ale kdyz cosysop servisak technik nema pristup k dokumentaci, tak je jednodussi sahnout po miniPC, dohrat a nastavit soft a pripojit 2 "bezne" TRX a vytvorit z toho RPT.
Navic v OS muze bezet soft RAT jako mam treba ja (http://www.remote-rac.com/).

Milane, ber to prosim jen jako nazor cloveka, ktery uz neni vyvojarem ze zdravotniho duvodu.
Predstav si situaci beznych nevyvojarskych HAMu co by chteli RPT ve sve oblasti.
Nejjednodusejsi zpusob by pro ne bylo sehnat vhodny PC a naladovat do nej vhodny RPT soft.
Pote ve vzduchu udelat interface a pripojit na dva COMy dva TRX.
Pripadne si jeste nekde sehnat predladeny duplexer a strcit do na nejakou X300 antenu na strechu do nejake plechove elektrikarske skrine za co nejmene penez.
Nejdulezitejsi casti je onen kontroler a z pohledu netechnika je nejjednodussi zpusob pouziti standardniho miniPC s vhodnym softem a vhodnym interfacem, ktery lze resit i pres dvojici USB pres prevodniky USB>COM.

73! Martin
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Vývoj nového převaděče - zkušební provoz

Post by ok1mx »

Já nikomu nebráním si to udělat jakkoli.... ať na to použije třeba velín elektrárny.

Zajímavé je, že ještě není převaděč hotový a Ty už víš co bude a co nebude uveřejněné, zkus se svými jasnovideckými schopnostmi živit. Jestli dovolíš, budu si to dělat tak jak chci já, na základě vlastních zkušeností a zpětné vazby od uživatelů. Z pohledu MTBF byly (a jsou) HIPy až neuvěřitelně spolehlivé, mnoho z nich běží už od první instalace bez vypnutí skoro 10 let a to v tragických klimatických podmínkách, na kopcích kde se různě cvičí s elektrikou, včetně častých bouřek statiky a jiných jevů. Když sleduji Tvé lkaní ohledně PC, chlazení výpadkům a poruchách na OK0BEZ, stále více mne to utvrzuje, že koncept PCček a přemíra inteligence na kopci není ideální.

Co se týče dokumentace, tak schéma (až bude finální verze) bude k dispozici. Na rozdíl od HIPů kde se vycházelo z originálního HW, kde bylo pár úprav je řídící deska celá nová, tak že není problém ji zdokumentovat. Větší potíž bude s RX a TX, kde jsou k dispozici jen popisy interfejsů a celkové schéma není. Pro případnou opravu pak lze jednoduše vyměnit celou desku (kde jsou úpravy minimální), nebo si schéma podezřelých částí nakreslit.
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: Vývoj nového převaděče - zkušební provoz

Post by OK1MJO »

Ja taky nikomu nic nebranim.
Ani tobe, ani jinym.

Jen mi zkusenost rika, ze kdyz neni k dispozici dokumentace od kontroleru, tak jednodussi je poridit uz hotove co nejlevnejsi a nejkompatibilnejsi zelezo a nalejt do nej krmivo.
Navic by to elegantne resilo i DIGI/IGATE APRS v jednom stroji s Echolinkem.
Nemusi tam byt 2 PC.
To ze tam v soucasnosti mam 2 PC je z duvodu, ze jakozto invalida mam problem vyresit Linux v "Alixu" vcetne hw interfacu pro HIP a Icom-APRS.

Co se tyce toho prevadece, predpokladal jsem, ze to bude podobne jako u HIPu, kde neni pro sysopy dostupna dokumentace.
Cili, ze sysopove by mohli mit eventualni problemy s naslednym servisem.

Nevim proc narazis zrovna na BEZ, problematika chlazeni ventilatorem je vseobecne znama a musi byt.
I me zkolaboval HIP ve vedrech okolo 70st ve skrini ve strojovne.
A kdyz bych nebyl invalida, tak uz by Echolink-PC davno bezel.
OK1LOL
Administrátor

Re: Vývoj nového převaděče - zkušební provoz

Post by OK1LOL »

OK1MJO wrote: Predstav si situaci beznych nevyvojarskych HAMu co by chteli RPT ve sve oblasti.
Nejjednodusejsi zpusob by pro ne bylo sehnat vhodny PC a naladovat do nej vhodny RPT soft.
Pote ve vzduchu udelat interface a pripojit na dva COMy dva TRX.
Pripadne si jeste nekde sehnat predladeny duplexer a strcit do na nejakou X300 antenu na strechu do nejake plechove elektrikarske skrine za co nejmene penez.
Nejdulezitejsi casti je onen kontroler a z pohledu netechnika je nejjednodussi zpusob pouziti standardniho miniPC s vhodnym softem a vhodnym interfacem, ktery lze resit i pres dvojici USB pres prevodniky USB>COM.

73! Martin
No vidis Martine a tady bych s tebou hned nesouhlasil. Protoze sehnat dve radia, vyrobit kabliky, instalovat pocitac, instalovat SW (nasledne cist navody jak to cele nastavit, googlit proc to nefunguje jak ma) mi nezni jako moc user friendly. A to pomijim zakladni fakt ze kdyz ti to lehne za tri, ctyri roky, tak cele nastavovaci a ozivovaci martyrium budes absolvovat znovu, protoze zjistis ze ten starej soft uz tam nedas nebo ze uz jsi davno zapomel jak se to cele nastavovalo. A to pomijim jednu vec o ktere si taktne pomlcel a tou je aktualizace SW. Protoze kdyz se na to vyprdnes, tak je pouze otazka casu kdy ti to nakej picus z Ciny hekne.

O dost jednodussi mi prijde vzit "black box" ke kteremu pridam duplexer, napajeci adapter a pres 232 nebo USB (to je fuk) to cele naprogramuju. A jestli se zadari a z cele Milanovy prace vypadne jako sekundarni produkt RPTR controller, ktery by mohl nahradit pouzivane zetrony, tak mi to prijde jako velmi uzitecna a smysluplna prace.

73 Michal

P.S. Jestli se to skutecne podari a cena prevadece s DIVERZITOU ! se vejde do 5t Kc, tak to osobne povazuji za velky uspech a lidove receno za hubicku :)
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Vývoj nového převaděče - zkušební provoz

Post by ok1mx »

Děkuji všem za prohánění OL0XX. Zkušební provoz je zatím ukončen, objevil jsem několik drobností, které se pokusím ještě vylepšit.

Nedávno se tu probírala možnost "vzdálených RX" Jeden takový jsem zkušebně postavil. Jedná se "prodlouženou ruku" OK0BCA pro Prahu. OK0BCA jede úplně beze změny, kdo bude pobíhat po Praze s ručkou a bude mít dobrý výhled na P4, může zkusit nastavit odskok ne na -7.6, ale na -4 MHz. (Podle bandplánu by to nemělo ničemu vadit)
OK2ZO
Posts: 486
Joined: Sun 08. Mar 2009 18:27:54
Location: Adamov
Contact:

Re: Vývoj nového převaděče - zkušební provoz

Post by OK2ZO »

Jen pro neznale, kdyby meli problem sehnat Zetrona, mohou zkusit nektery kontroler z produkce NHRC. http://www.nhrc.net
Meli jsme kdysi v provozu nejake NHRC-2 k plne spokojenosti. A umi to i kecat.. :lol:
OK2ZO Libor/Adamov
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Vývoj nového převaděče - zkušební provoz

Post by ok1mx »

Taky jsem na ně před časem koukal a odradila mne anabáze ohledně dopravy. Podporují jen Fedex a DHL, cena dopravy vycházela větší než cena toho manageru.
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: Vývoj nového převaděče - zkušební provoz

Post by OK1ALX »

OK1MX wrote:Taky jsem na ně před časem koukal a odradila mne anabáze ohledně dopravy. Podporují jen Fedex a DHL, cena dopravy vycházela větší než cena toho manageru.
Píšou, že jiný způsob dopravy na vlastní riziko.
OK1MHK
Posts: 122
Joined: Fri 10. Jul 2009 7:21:39
Location: JN69PJ
Contact:

Re: Vývoj nového převaděče - zkušební provoz

Post by OK1MHK »

Trochu okolo kontroleru.... Ja sam pouzivam Zetrona, ale vzhledem ke spotrebe a dalsim necnostem hodlam upgrade. Hoodne jsem googlil, shanel a hledal.
A krom moznosti neco vyvynout osobne ( na coz nemam co se tyce SW ) jsem usoudil, ze by bylo asi nejlepsi pouzit neco, co uz nekdy nekdo vymyslel , uspesne se to pouziva a je to reprodukovatelne.
A to je snad jediny kontroler od vk5dj . http://www.vk5dj.com/ Pred casem jsem ho uz postavil a nejak se to kousalo. Vzhledem k tomu, ze jsem sehnal Zetrona to slo do kouta.
Ted jsem to oprasil a zjistil vadny sutr v oscilatoru. Jinak se to zda pomerne slusne a pocitam s tim jako zaklad do dalsi verze predelane Nokie BD-28. Navic jsem zjistil, ze se tento kontroler jiz uspesne provozuje na nekolika prevadecich i u nas v OK. Tedy soucasna vize je postavit SMD verzi ( kvuli velikosti a mistu v upravovanem modulu) jako samostatny vyjimatelny modul a nic dalsiho neresit, je to uz poresene. Jestli nekdo uz provozuje tento controler, prosim napiste, rad bych neco podebatoval - nejake dalsi fce mi nejsou jasne, nebo jsem nepochopil z popisu.
JaKub OK1MHK



OK2ZO wrote:Jen pro neznale, kdyby meli problem sehnat Zetrona, mohou zkusit nektery kontroler z produkce NHRC. http://www.nhrc.net
Meli jsme kdysi v provozu nejake NHRC-2 k plne spokojenosti. A umi to i kecat.. :lol:
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Vývoj nového převaděče - zkušební provoz

Post by ok1mx »

Konečně se mi podařilo dokopat k vyřízení povolení na převaděč, abych nemusel dělat testování do zátěže či tajně. Značka je OK0OMX, QTH Praha4, kmitočet 439.525 -7.6 MHz. Kmitočet je z "digitálního" segmentu, protože bylo nutné otestovat nový HW i pro DSTAR. V současné době je tedy puštěn na tomto kmitočtu jak FM tak DSTAR současně, uvidíme, jak se to v praxi osvědčí. Jelikož jsou v Praze i jiné FM převaděče a provoz je na relativně malý, nepředpokládám výraznější kolize. Chce to jen trochu ohleduplnosti, jakmile FM uživatel uvidí, že je plný Smetr a svítí LED (bude-li zavřený pod CSQ) bude muset chvíli počkat, stejně tak obráceně uživatel DSTAR. CTCSS je tam 88.5Hz a je záhodno si stanici zavírat i pro příjem, protože by v opačném případě docházelo k zastavení scanování a nepříjemnému zvuku pocházejícímu od přenášených dat. SW v převaděči je alfa0.2, má diverzitu, 2x kolineární anténa a výkon v současné době asi 20W, jakmile bude finální duplexer, tak to bude asi 30W. Bohužel, mezi anténami a převaděčem je 70m koaxu, s čímž se nedá nic dělat. Primárním cílem tohoto převaděče není pokrytí Prahy, ale testování nových funkcí, HW i SW stability a neposlední řadě optimalizace nastavení a konfigurace pro konečnou verzi FW. Když tedy někdy chvilkami nepojede, tak se v tom zrovna hrabu. ;)
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests