Diverzitní příjem

Post Reply
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Diverzitní příjem

Post by ok1mx »

Připravil jsem malé povídání o diverzitním příjmu.

https://sites.google.com/site/ok1bmx/diverzita
OK2JIB
Posts: 29
Joined: Mon 02. Nov 2009 20:31:56
Jméno: Bronek
Contact:

Re: Diverzitní příjem

Post by OK2JIB »

Vývoj modulu pro diverzitní příjem by mne zajímal silně, neboť konfigurace OK0X je taková, že by jí velmi prospěl - dvě oddělené anténní soustavy, každá do jiného směru, i když nevidící na sebe navzájem. Nicméně kromě nutného druhého přijímače by byl potřeba i druhý duplexer, což celou záležitost prodražuje, nehledě na velmi potřebnou dutinu, která je ovšem také pouze jedna...
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Diverzitní příjem

Post by ok1mx »

OK2JIB wrote:Vývoj modulu pro diverzitní příjem by mne zajímal silně, neboť konfigurace OK0X je taková, že by jí velmi prospěl - dvě oddělené anténní soustavy, každá do jiného směru, i když nevidící na sebe navzájem. Nicméně kromě nutného druhého přijímače by byl potřeba i druhý duplexer, což celou záležitost prodražuje, nehledě na velmi potřebnou dutinu, která je ovšem také pouze jedna...

Není potřeba druhý duplexer, ale pouze RX filtr. (v Holicích tam byly za pár korun...). Před něj není nutné již dutinu dávat, protože je to bandpass. Díky tomu, že se vysílá do jiné antény, je k dobru dalších 30-40 dB vazby mezi anténami tak že i filtr s cca 40-60dB/7,6 MHz je dostatečný. Je-li převaděč na málo exponované lokalitě, dá se použít pouze rejekce pro TX kmitočet (takto to bylo na demo převaděči v Holicích, byl tam maličký dvoudutinový rejekční filtr, 65 dB na TX, 0,6 dB na RX kmitočtu) Pakliže se před něj prdla upravená dutina (krychle z BD34) tak to myslím bude fungovat obstojně kdekoli.

Co se týče diverzitního modulu (t.j. destička kam se přivede 2x RSSI, 2x audio, napájení 6-20V, výstupem je 1x audio, 2x LED a systémový konektor, přes který se dá nahrát nový FW a nebo manuálně vybírat jeden či druhý RX), tišťáky již mám hotové a po HW stránce je to komplet. Je tam ještě jedna drobnost ve FW, která se mi nelíbí, ale doufám, že během pár dní to bude dotažené do konce.

Úrovňově je to optimalizované na aktuální HW na kterém pracuji, jako přepínač slouží 4066 z čehož vyplývá napětí NF signálu, které je schopný zpracovat. RSSI musí být v rozmezí 0-5V. Velmi důležité je, aby informace o RSSI byla bez jakékoli integrace tudíž a zpoždění. Vzít tedy hodnotu napětí z bodu S-metru je nevhodné, protože u většiny rádií je tam integrační článek a při mobilefektu zobrazuje střední případně ještě hůře špičkovou hodnotu. Díky tomu pak diverzitní přepínač nemůže mít patřičný přínos.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests