50MHz RPT

OK1MHK
Posts: 122
Joined: Fri 10. Jul 2009 7:21:39
Location: JN69PJ
Contact:

Re: 50MHz RPT

Post by OK1MHK »

OK1ALX wrote:Nebude znacka prevadece OK0M trochu zavadejici?
Jednak prevadec pod znackou OK0M existoval, tusim na Mezivratech? A za druhe, prevadece s se znackou bez B nebo C na zacatku byli vzdycky dvoumetrove.
Uprime, me se tento system noveho oznacovani, kdy se pouziva cokoliv kdekoliv moc nelibi. Ale to uz je jine tema :)
Ano OK0M existoval, ale zaniknul. Ano jednopísmenné sufixy měly převaděče na 2m, 70 cm pak dvopísmenné, i když se pak objevilo OK0X.
Prostě OK0M byla volná, povolení zaniklo a nikdo v zákonné lhůtě neobnovil. Netvrdím, že je to logické, ale není to tak trochu jedno?
OK1MHK
Posts: 122
Joined: Fri 10. Jul 2009 7:21:39
Location: JN69PJ
Contact:

Re: 50MHz RPT

Post by OK1MHK »

OK1MX wrote:Což o to... hotový převaděč už jeden existuje, stačí připojit napájení. Zásadnější problém je ale duplexer, který by měl rozumné parametry. Zatím je to ve fázi: "nejsou lidi" (kteří by duplexer udělali - není to taková prča jako na 70cm) nebo modifikovaná podoba "nejsou prachy" (za které by se koupil - protože je to docela raketa) Z tohoto pohledu koncese, je ten poslední problém.
Poměrně "levné" řešení duplexeru je pomocí koaxiálních kabelů. Použil jsem nějaký odpad ( průměr cca 6,5 cm ) Stačí 2+3 rejekční úseky. Jsou tam v podstatě 3x lepší poměry než na 2m - příklad jako kdybychom dělali odskok 1,8MHz na 2m. Co je problém - teplotní a mechanická stabilita. Když je to v racku a hýbne se s tím, tak díky deformacím a ohybům to courá. Tak se to bude muset ladit na místě. To samé při změně teploty z +5 na +40 Celsia , ale to snad na kótě nehrozí.
Jinak tam mám teď SDR přijímač, a poslouchám vstup. Je tam trochu problém, že když se zlepší podmínky, je tam slyšet vdálené rušení nejspíš od zahraničních TV vysílačů, které jedou v 1 TV pásmu ( rusko?? ) Někdy v síle i 8S a hodně široké. Vlastní rušení na kótě je neměřitelné, nejbližšší rušicí kmitočet je 56,72MHz , nejspíš nějaký lokální oscilátorek v nějakém zařízení, pte je to velmi slabé.

Co se týče vlastního převaděče, byl to takový nápad - po světě to někde mají u nás nic :-( To pásmo je jiné, a chci si hrát. Prostě to vyzkoušet, třeba to nedopadne dobře, ale abych to věděl, musím to prubnout.
Jako železo je připravena přeladěná VR22 původně z 45 MHz pásma ve škatuli VR21 od AMRa s dvěma BNC :-) I když jsem zjistil, že taková RF-10 je mnohem odolnější.
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: 50MHz RPT

Post by ok1mx »

OK1MHK wrote:
OK1MX wrote:Což o to... hotový převaděč už jeden existuje, stačí připojit napájení. Zásadnější problém je ale duplexer, který by měl rozumné parametry. Zatím je to ve fázi: "nejsou lidi" (kteří by duplexer udělali - není to taková prča jako na 70cm) nebo modifikovaná podoba "nejsou prachy" (za které by se koupil - protože je to docela raketa) Z tohoto pohledu koncese, je ten poslední problém.
Poměrně "levné" řešení duplexeru je pomocí koaxiálních kabelů. Použil jsem nějaký odpad ( průměr cca 6,5 cm ) Stačí 2+3 rejekční úseky. Jsou tam v podstatě 3x lepší poměry než na 2m - příklad jako kdybychom dělali odskok 1,8MHz na 2m. Co je problém - teplotní a mechanická stabilita. Když je to v racku a hýbne se s tím, tak díky deformacím a ohybům to courá. Tak se to bude muset ladit na místě. To samé při změně teploty z +5 na +40 Celsia , ale to snad na kótě nehrozí.
Jinak tam mám teď SDR přijímač, a poslouchám vstup. Je tam trochu problém, že když se zlepší podmínky, je tam slyšet vdálené rušení nejspíš od zahraničních TV vysílačů, které jedou v 1 TV pásmu ( rusko?? ) Někdy v síle i 8S a hodně široké. Vlastní rušení na kótě je neměřitelné, nejbližšší rušicí kmitočet je 56,72MHz , nejspíš nějaký lokální oscilátorek v nějakém zařízení, pte je to velmi slabé.

Co se týče vlastního převaděče, byl to takový nápad - po světě to někde mají u nás nic :-( To pásmo je jiné, a chci si hrát. Prostě to vyzkoušet, třeba to nedopadne dobře, ale abych to věděl, musím to prubnout.
Jako železo je připravena přeladěná VR22 původně z 45 MHz pásma ve škatuli VR21 od AMRa s dvěma BNC :-) I když jsem zjistil, že taková RF-10 je mnohem odolnější.
S těma koaxama jsem si hrál taky a výsledky zatím nebyly uspokojivé. V podstatě jsem narazil na to samé - nestabilita. Takový borec, abych dovnitř na správné místo dokázal vletovat teplotní kompenzátor nejsem a bez něj se těžko dařilo v rozumném teplotním rozmezí udržet zejména TX rejekční dip. Zkoušel jsem to s 1,5 palcem což mělo malé Q, separace nic moc a průchozí útlum cca 2,5 - 3,5dB včetně výše popisovaných vlivů t.j. jak teplotně tak mechanicky nestabilní. Chtělo by to nějaké vyřazené koaxy z TV vysílačů alespoň 3-4 palce. Bohužel teplotní problém se při té délce bez kompenzace stejně nevyřeší, což znamená, že je to použitelné jen pro klimatizovanou místnost. (tipuji, že víc jak +-10C to nesnese) (ještě jsem přemýšlel o měděných okapech... ale vzhledem k tloušťce stěny by na AM bylo slyšet co si lidé v místnosti povídají.. :-) )

Přeji hodně úspěchů... leč z hlediska využití jsem trochu skeptik (ale rád se budu mýlit). Situace je totiž velmi podobná jako u 23cm převaděčů - nejsou mezi lidem rádia. Z ručky to chodit moc nebude (malá účinnost antény) V případě normálních podmínek bude dosah bude tak +- stejný jako 2m převaděč, když se otevře nebe, tak se stejně všichni slyšej napřímo a nebudu-li převaděč mít na přímou viditelnost, tak mi ho překryjou jiné z EA či G a zase uslyším prd.
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: 50MHz RPT

Post by OK1ALX »

OK1MHK wrote:Ano OK0M existoval, ale zaniknul. Ano jednopísmenné sufixy měly převaděče na 2m, 70 cm pak dvopísmenné, i když se pak objevilo OK0X.
Prostě OK0M byla volná, povolení zaniklo a nikdo v zákonné lhůtě neobnovil. Netvrdím, že je to logické, ale není to tak trochu jedno?
Hele ja o tom nechci nijak polemizovat, je to tak jak to je a zmenit uz se to neda. Souhlasim s tim ze v tom zacalo byt nejasno jakmile se objevil prvni takto oznaceny prevadec (jestli to byl OK0X nevim) a vyjadruji jen svuj nazor, ze se mi to tak moc nelibi, tot vse :)
Avsak co se tyce znacky OK0M tak bych mel obavy, aby si to lidi nepletli. OK0M byl vzdycky znamy jako Marie a pokud vznikne novy prevadec pod stejnou znackou, mohlo by to lidi plest :) Ale myslim ze se da zvyknout na vse a casem sew to take zazije :)
Ja bych treba v zazitych kolejich (tech puvodnich) volil znacku treba OK0DM podle vzorce: OK0M - 2m, OK0BM - 70cm, OK0CM - 23cm, OK0DM - 6m? :)

Ale koncese uz je, nechme to byt, ostatne je to lehke odkloneni od tematu ;)
Rozhodne vam kluci drzim palec a at to slape jak ma.
Libor, OK1ALX
OK1MHK
Posts: 122
Joined: Fri 10. Jul 2009 7:21:39
Location: JN69PJ
Contact:

Re: 50MHz RPT

Post by OK1MHK »

Přeji hodně úspěchů... leč z hlediska využití jsem trochu skeptik (ale rád se budu mýlit). Situace je totiž velmi podobná jako u 23cm převaděčů - nejsou mezi lidem rádia.

******
Tak já doufám v RF-10 - bič je u toho plnohodnotná čtvrtka, ručka to sice není, ale mezi lidmi je jich dost. Poměrně jednoduchou úpravou se dá docílit odskok -600kHz a kmitočet RPT je volen tak, aby tam 25kHz krok vyšel. To samé na autě, tam není problém s délkou antény.
*****
Z ručky to chodit moc nebude (malá účinnost antény) V případě normálních podmínek bude dosah bude tak +- stejný jako 2m převaděč,
*****
Narozdíl od 70cm se to dobře ohýbá a hlavně to funguje i z lesa.....
Testoval jsem spojení ze Sušice do Klatov ( cca 25 km ) - proti sobě GP300 ( jsou na tom plnohodnotné čtvrtky ) na sdílených kmitočtech s 5W výkonem. Ani ťuk, ani náznak. Až při použití mobilní antény jednostranná velmi špatná slyšitelnost R 0-1 .
To samé pak s RF-10 ( 50MHz 1,5W ant taky čtvrtka ) a je to komunikovatelné, když si člověk našel "místo" tak naprosto perfektní čitelnost i v zástavbě.
*****

když se otevře nebe, tak se stejně všichni slyšej napřímo a nebudu-li převaděč mít na přímou viditelnost, tak mi ho překryjou jiné z EA či G a zase uslyším prd.[/quote]

Hm... z toho začínám mít strach, občas se tam objevují různé signály ( TV ) a zvukové doprovody. Minulý týden jsem slyšel asi hodinu na 51,750 velmi silnou stanici v angličtině :-(
OK1MHK
Posts: 122
Joined: Fri 10. Jul 2009 7:21:39
Location: JN69PJ
Contact:

Re: 50MHz RPT

Post by OK1MHK »

OK1ALX wrote:
OK1MHK wrote:Ano OK0M existoval, ale zaniknul. Ano jednopísmenné sufixy měly převaděče na 2m, 70 cm pak dvopísmenné, i když se pak objevilo OK0X.
Prostě OK0M byla volná, povolení zaniklo a nikdo v zákonné lhůtě neobnovil. Netvrdím, že je to logické, ale není to tak trochu jedno?
Hele ja o tom nechci nijak polemizovat, je to tak jak to je a zmenit uz se to neda. Souhlasim s tim ze v tom zacalo byt nejasno jakmile se objevil prvni takto oznaceny prevadec (jestli to byl OK0X nevim) a vyjadruji jen svuj nazor, ze se mi to tak moc nelibi, tot vse :)
Avsak co se tyce znacky OK0M tak bych mel obavy, aby si to lidi nepletli. OK0M byl vzdycky znamy jako Marie a pokud vznikne novy prevadec pod stejnou znackou, mohlo by to lidi plest :) Ale myslim ze se da zvyknout na vse a casem sew to take zazije :)
Ja bych treba v zazitych kolejich (tech puvodnich) volil znacku treba OK0DM podle vzorce: OK0M - 2m, OK0BM - 70cm, OK0CM - 23cm, OK0DM - 6m? :)

Jasne je uz to jedno, ale zrovna OK0Dx(x) je tak nějak "zamluveno" pro DIgitál - D-STAR ( OK0DSK atd... )
To OK0M se snad vzije jako Magic band

Ale koncese uz je, nechme to byt, ostatne je to lehke odkloneni od tematu ;)
Rozhodne vam kluci drzim palec a at to slape jak ma.
OK1MHK
Posts: 122
Joined: Fri 10. Jul 2009 7:21:39
Location: JN69PJ
Contact:

Re: 50MHz RPT

Post by OK1MHK »

OK1MHK wrote:
OK1ALX wrote:
OK1MHK wrote:Ano OK0M existoval, ale zaniknul. Ano jednopísmenné sufixy měly převaděče na 2m, 70 cm pak dvopísmenné, i když se pak objevilo OK0X.
Prostě OK0M byla volná, povolení zaniklo a nikdo v zákonné lhůtě neobnovil. Netvrdím, že je to logické, ale není to tak trochu jedno?
Hele ja o tom nechci nijak polemizovat, je to tak jak to je a zmenit uz se to neda. Souhlasim s tim ze v tom zacalo byt nejasno jakmile se objevil prvni takto oznaceny prevadec (jestli to byl OK0X nevim) a vyjadruji jen svuj nazor, ze se mi to tak moc nelibi, tot vse :)
Avsak co se tyce znacky OK0M tak bych mel obavy, aby si to lidi nepletli. OK0M byl vzdycky znamy jako Marie a pokud vznikne novy prevadec pod stejnou znackou, mohlo by to lidi plest :) Ale myslim ze se da zvyknout na vse a casem sew to take zazije :)
Ja bych treba v zazitych kolejich (tech puvodnich) volil znacku treba OK0DM podle vzorce: OK0M - 2m, OK0BM - 70cm, OK0CM - 23cm, OK0DM - 6m? :)

Jasne je uz to jedno, ale zrovna OK0Dx(x) je tak nějak "zamluveno" pro DIgitál - D-STAR ( OK0DSK atd... )
To OK0M se snad vzije jako Magic band


Ale koncese uz je, nechme to byt, ostatne je to lehke odkloneni od tematu ;)
Rozhodne vam kluci drzim palec a at to slape jak ma.
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: 50MHz RPT

Post by OK1ALX »

OK1MHK wrote:Jasne je uz to jedno, ale zrovna OK0Dx(x) je tak nějak "zamluveno" pro DIgitál - D-STAR ( OK0DSK atd... )
To OK0M se snad vzije jako Magic band
Covece, ty by jsi se mel naucit citovat :)))) Staci psat MIMO kod a vse je v poradku ;)

S tim OK0Dx jsem si to neuvedomil, ale i zde uz jsou anomalie ... OK0HCS, OK0OMX (i kdyz ta znacka je spise pro testovaci ucely). Takze uz i zde to neplati :)
Takze jak rikas, treba se to ujme jako Magic band ;)
Libor, OK1ALX
ok1ift
Posts: 31
Joined: Wed 21. Oct 2009 20:13:48
Jméno: Martin
Contact:

Re: 50MHz RPT

Post by ok1ift »

Ahoj,
zde se už dva roky válí jeden kousek RPT 50MHz: http://www.ok1ift.wz.cz/
Kdybyste někdo mohl poskytnout materiál (koax, trubky, moudra či něco jiného ) na výrobu duplexeru, byl bych povděčen.
Je mi repeateru ve skříni trochu líto, stačí jen 12V a celé to maká jak víno.
Mohl by se band v tomto sektoru dále rozvíjet. Snažím se také jít s dobou, kdy každý amatér má svůj převaděč Hi:-)
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: 50MHz RPT

Post by OK1ALX »

ok1ift wrote:Ahoj,
zde se už dva roky válí jeden kousek RPT 50MHz: http://www.ok1ift.wz.cz/
Kdybyste někdo mohl poskytnout materiál (koax, trubky, moudra či něco jiného ) na výrobu duplexeru, byl bych povděčen.
Je mi repeateru ve skříni trochu líto, stačí jen 12V a celé to maká jak víno.
Mohl by se band v tomto sektoru dále rozvíjet. Snažím se také jít s dobou, kdy každý amatér má svůj převaděč Hi:-)
Jak tlusty koax by byl potreba? Obcas nam nejake odrezky zbydou, maximalne ale 1 5/8", nebo 1 1/4" .
Libor, OK1ALX
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests