Spravny vyber radiomajaku, prosim pomozte.

Post Reply
Vertigo
Posts: 3
Joined: Fri 29. Jul 2011 20:13:12
Contact:

Spravny vyber radiomajaku, prosim pomozte.

Post by Vertigo »

Zdravim,

chtel bych Vas vsechny pozadat o pomoc pri vyberu radiomajaku. Pro svuj fyzikalni pokus potrebuji radiomajak, ktery bude lokalizovat letajici predmet na dlouhou vzdalenost i nekolika km. Bohuzel nemam radio amaterskou licenci, takze potrebuji pouzit majak, na ktery neni potreba licence. Dozvedel jsem se o pasmu ISM. Jakakoli rada pro vyber spravneho zarizeni je velmi vitana, jsem v tomhle laik.

Shrnuto:
- je treba pouzit lokalizacni radiove zarizeni bez rad.amat. licence
- je treba dlouhy dosah (desitky km)
- je treba zjistovat pozici i s nadmorskou vyskou
- pokud mozno co nejmensi rozmer vaha i spotreba energie

prosim o radu co hledat a vybrat.

s pozdravem,
Vas Vertigo :)
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Spravny vyber radiomajaku, prosim pomozte.

Post by ok1mx »

Podle toho co popisuješ, odhaduji, že to potřebuješ do balónu. Nějaké pokusy jsem zaregistroval, zabýval se tím Tomáš Vlas, zkus se inspirovat u něj na:
http://www.ok5tvr.cz/index.php?a=92
http://www.ok5tvr.cz/index.php?a=67

Popsal jsi to velmi povrchně, pročež je těžko radit. "Radiomaják" je velmi široký pojem, počínaje tím, že jen vysílá tón a několik pozemních stanic jej jsou schopné přijímat, vyhodnocovat souřadnice a výšku (triangulační metodou) přes jednoduché zakódování základních informací, kde se telegrafem vysílá značka a třeba teplota. Pak jsou složitější zařízení, která se už nedají zařadit do kategorie "radiomaják" ale spíš to kategorie telemetrických vysílačů. Rozdíl je v tom, že inteligence pro zaměření není v pozemní části, ale zařízení do RF kóduje všechny potřebné informace a pozemní stanice nic nezaměřuje, ale pouze zpracovává data, která jsou obsažena ve vysílaném signálu (např. GPS souřasnice, napětí, teploty..... ) Z pohledu konstrukce jde o diametrálně odlišné systémy. Aby se dalo něco doporučit, je potřeba více informací o účelu použití. Podle toho jaké informace je nutné přenášet se musí určit potřebný odstup signál/šum pro spolehlivou funkci, pak se musí vědět max. vzdálenost. Z tohoto se pak dá matematicky spočítat optimální varianta , která zajistí spolehlivou funkci. (výkon, kmitočet, zisk RX antény, zisk TX antény, druh modulace, přenosová rychlost....)

Milan
Vertigo
Posts: 3
Joined: Fri 29. Jul 2011 20:13:12
Contact:

Re: Spravny vyber radiomajaku, prosim pomozte.

Post by Vertigo »

dekuji za odpoved,

ano je to do balonu. Reseni kdy by slo jen o jednoduchy vysilac a poloha by se zjistila pozemnimi stanicemi by asi byla nejvhodnejsi, jelikoz jsem se docetl, ze gps z jakychsi armadnich duvodu pracuji jen do 18km nad morem. Kdyby balon vyletel vys, tak by se mi ztratil prehled nad tim kde je.
Tento "majak" by slouzil jen k urceni polohy, abych jej mohl nalezt. Balon by mel spolu s majakem nest pouze jeste fotoaparat.

s pozdravem,
Ivan Loboda
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Spravny vyber radiomajaku, prosim pomozte.

Post by ok1mx »

Vertigo wrote:dekuji za odpoved,

ano je to do balonu. Reseni kdy by slo jen o jednoduchy vysilac a poloha by se zjistila pozemnimi stanicemi by asi byla nejvhodnejsi, jelikoz jsem se docetl, ze gps z jakychsi armadnich duvodu pracuji jen do 18km nad morem. Kdyby balon vyletel vys, tak by se mi ztratil prehled nad tim kde je.
Tento "majak" by slouzil jen k urceni polohy, abych jej mohl nalezt. Balon by mel spolu s majakem nest pouze jeste fotoaparat.

s pozdravem,
Ivan Loboda
No, to bude docela problém. Na to abys mohl sledovat balon za letu potřebuješ minimálně tři stanoviště a balón by musel být optimálně mezi nimi. Tato stanoviště by ale měl být vybavena slušnými směrovými anténami, aby bylo možné přesně zaznamenávat azimut a elevaci, pro následující výpočet průsečíku. Problém nastane, jakmile balón spadne. V případě že se povede zajistit aby anténa zůstala svisle na zemí (a nelehne si, nebo se nezapíchne do země) s povoleným výkonem ISM ji uslyšíš maximálně na desítky až stovky metrů. I kdyby se použilo cca 5W (sdíláky) není jisté (spedne-li to do nějaké rokle, nebo do lesa) že to bude více než kilometr. Kdybys byl schopen lokalizovat místo dopadu s takovouto přesností pak je možné sondu dohledat pomocí přenosných směrových antén v podstatě jako ARDF (hon na lišku) Osobně si myslím, že pravděpodobnost, že by všechno klaplo, triangulační metodou by se podařilo určit místo dopadu a následně to dohledat vidím tam na 15%. s tím, že by k tomu byl potřeba tým minimálně 10ti lidí s vybavením. Z tohoto pohledu bych viděl jako nejspolehlivější metodu použít nějaký mobil s androidem, který by posílal souřasnice. Samozřejmě jakmile by to bylo vysoko, tak to nebude fungovat, ale odhaduji, že cca v 1 km už by se mohl chytnout a při pádu posílat vlastní souřadnice a pak vyrazit na poslední známou, která by byla těsně nad zemí, nebo přímo na zemi a tak získáš přesnost na jednotky metrů.

Další varianta je APRS, ale v tomto případě by bylo vhodné se spojit s nějakým radioamatérem v blízkosti, jelikož to není v bezlicenčním pásmu a je nutné mít volací znak pro vysílač. Pak by jsi měl k dispozici online přibližně následující výsledek: http://aprs.fi/?call=W9YJ-11

Milan
Vertigo
Posts: 3
Joined: Fri 29. Jul 2011 20:13:12
Contact:

Re: Spravny vyber radiomajaku, prosim pomozte.

Post by Vertigo »

Nejlepsim resenim by pote bylo zakoupit GSM/GPS pristroj, ktery by odesilal data SMS zpravou. Takze ho uvidim jen do vysky 1km. No, zadna jednoduchost sledovat polohu ve vetsich vyskach. Alespon, ze je to presne na +/- metry.
Dekuji za vycerpavajici odpovedi, rady a objasneni.

s pozdravem,
Ivan
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: Spravny vyber radiomajaku, prosim pomozte.

Post by OK1MJO »

Vertigo wrote:dekuji za odpoved,

ano je to do balonu. Reseni kdy by slo jen o jednoduchy vysilac a poloha by se zjistila pozemnimi stanicemi by asi byla nejvhodnejsi, jelikoz jsem se docetl, ze gps z jakychsi armadnich duvodu pracuji jen do 18km nad morem. Kdyby balon vyletel vys, tak by se mi ztratil prehled nad tim kde je.
Tento "majak" by slouzil jen k urceni polohy, abych jej mohl nalezt. Balon by mel spolu s majakem nest pouze jeste fotoaparat.

s pozdravem,
Ivan Loboda
Omezeni GPSky nad 18km NENI.
Je omezeni nad 18km A SOUCASNE do maximalni rychlosti 515m/s.
Bohuzel, drtiva vetsina vyrobcu GPS prijimacu si to zjednodusila a davaj obe podminky SOUCASNE.

Vice zde:
http://blog.czanso.com/2010/02/prijem-p ... h-omezeni/

Takze GPSku ano, kdyz se domluvis s HAMem, tak muzes pouzit odladeny format APRS.
Jen bys to soupl na vhodne PRAZDNE ISM pasmo, doporucuji pouzit nektery z 500mW ISM modulu pro 869MHz.

http://www.ctu.cz/cs/download/oop/rok_2 ... 010-11.pdf

Jako antenu pro prijem pouzijes kratkou televizni X-Colorku s predzesilovacem do ruky.

73! Martin OK1MJO Zatec
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Spravny vyber radiomajaku, prosim pomozte.

Post by ok1mx »

Vertigo wrote:Nejlepsim resenim by pote bylo zakoupit GSM/GPS pristroj, ktery by odesilal data SMS zpravou. Takze ho uvidim jen do vysky 1km. No, zadna jednoduchost sledovat polohu ve vetsich vyskach. Alespon, ze je to presne na +/- metry.
Dekuji za vycerpavajici odpovedi, rady a objasneni.

s pozdravem,
Ivan
Koukal jsem, že už někdo dělá APRS sestevičku do balónu...
http://www.rpc-electronics.com/rtrak-hab.php
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests