čí je pásmo 70 cm?

Post Reply
ok1nmj
Posts: 60
Joined: Wed 25. Nov 2009 1:20:05
Jméno: Jirka
Contact:

čí je pásmo 70 cm?

Post by ok1nmj »

Jedna záležitost, která se nějak týká provozu, ale ne DX

Jsem kutil, hračička, co si rád zaexperimentuje.
Hrál jsem si s ATV, chtěl jsem něco zkusit v pásmu 70 cm. Asi jsem "šikovnej kluk",
trochu jsem jednomu človíčkovi způsobil psychickou pecku, když jsem mu pořádně zbláznil bezdrátový zvonek.
Zvonek zvonil, pán vybíhal před barák, nadával nic netušícím lidem, co právě šli okolo...

Předpokládám, že jsem se ničeho nedopustil:
- amatérská radiokomunikační služba je určena pro závabu, sebevzdělávání,... - to jsem snad neporušil
- je pásmo 430 - 440 MHz přiděleno primárně radioamatérům a až sekundárně se tam objevují zařízení jako zvonky, alarmy, bezdrátové teploměry,...?
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: čí je pásmo 70 cm?

Post by ok1mx »

Na pásmu 70cm jsou amatéři jako sekundární služba. (toto je jeden z důvodů zdlouhavé národní koordinace FM přeavděčů, je potřeba ověřit, zda nemůže dojít k rušení primární služby) Aby to nebylo tak jednoduché je na části tohoto segmentu i "všeobecné oprávnění" dříve Generální povolení, konkrétně tedy " VO-R/10/03.2007-4"


Dozvíme se zde mimo jiné následující:

článek 2 odstavec e)
Stanice jsou zařazeny do kategorie podružné služby, nesmí tedy působit škodlivé rušení stanicím přednostních radiokomunikačních služeb (amatérská služba je také podružná, tak že když Tě ten zvonek bude rušit, máš smůlu) a nemají ochranu před škodlivým rušením způsobeným vysílacími radiovými stanicemi jiné radiokomunikační služby..... Na základě této věty má zase smůlu on... ;)

z čehož vyplývá, že onen dotyčný má celkem smůlu, může si pořídit zvonek na 868 MHz nebo natáhnout dráty.

celý dokument VO-R/10/03.2007 naleznete zde: http://www.ctu.cz/1/download/OOP/Rok_20 ... 2007_4.pdf
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests