40m prakticky nemá digi segment

Post Reply
User avatar
benghi
Posts: 15
Joined: Sun 10. May 2009 19:36:53
Location: Letovice
Contact:

40m prakticky nemá digi segment

Post by benghi »

...což mě přirozeně štve. Došlo zhruba k tomuto: Nějakej doveda přeorganizoval rozdělení pásma 40m. Tím, že se konec posunul až na 7.2MHz, rozhodl se natáhnout všechny segmenty, což je logický (ale kdyby znal vlastnosti radioamatérů, udělal by to jinak). Rádioamatéři si to ovšem OPĚT vysvětlili ,,po svém''. CW segment se natáhnul až k 7.040, což je chválihodné, jenomže to je místo, kde dřív končil digi segment a začínalo SSB. Výsledkem je, že SSB stanice najdete spolehlivě od 7.040. Vzhledem k tomu, že od října nepamatuju víkend, kdy by CELEJ VÍKEND banda šílencu neřvala CQ CONTEST v celým 40m pásmu na SSB, digi segment o víkendech prakticky zaniká. Tím pádem mizí forward mezi BBSkami a JA SI DOPRČIC NEPŘEČTU ZPRÁVY V BBSCE PROTOŽE PŘES TÝDEN NA TO NEMÁM ČAS!!!!!! A to mě pochopitelně štve! Pak jsem vzteklej a zlej na lidi. Faktem je, že SSB stanice jsou v digi segmentu 40m běžně i přes týden, ale není to tak katastrofální zával jako o víkendech kvůli zoufalýmu množství závodů. Mimochodem, tohle nechutný množství závodů mě už štve, protože to nedává normálně vybavenejm stanicím (tím myslím výkon do 1kW) možnost udělat na KV nějaký zajimavější spojení.

Asi to tady nepadne na úrodnou půdu, ale nevím už kam to napsat! Nemohl by prosím někdo (hlavně z vedení ČRK) zatlačit na pořadatele závodů, aby alespoň diskvalifikovali operátory, kteří řvou v SSB mezi 7.040 - 7.050? Novej bandplan je už platnej docela dlouho a bez nátlaku to asi nepůjde. Tohle totiž zpětně tlačí sysopy BBSek, aby šli proti novýmu bandplanu též a tudíž zas mnohdy vidím forward v CW segmentu, protože to ale prostě jinak nejde.

Též bych byl rád, kdyby někdo vysvětlil mladejm a talentovanejm, že když SSB segment začíná na 7.050 a oni vysílají v LSB, tak doprčic nemůžou mít na displayi 7.050, neb většina energie je při LSB vyzářená POD tímto kmitočtem. Spousta operátorů to bohužel nechápe a v kombinaci s 3kW koncem je to bohužel VELMI NEPŘÍJEMNÉ.
-.. . ok2scs/ok2sky
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: 40m prakticky nemá digi segment

Post by ok1mx »

Mluvíš mi z duše, zkus zatlačit (poslat mail) na KV managera. Můžeme si tu psát až se nám zkrátěj prsty o jeden článek a stejně se nic nestane. Z podobných důvodů jsem na KV již téměř neaktivní. Když se tam objeví nějaká zajímavá stanice, vystartuje evropská zoologická zahrada a důsledkem je, že to po 2 min. vypínám. Ani ne, kvůli tomu, že bych měl problém se dovolat. 3el. yagi + 1.5 koňské síly obvykle stačí na to, abych vykouknul z houští davu řvoucích opiček bez základů slušného chování, kteří mají obykle 100W, místo kabelu pak RG58 a osvědčenou multibandovou anténu, která chodí skvěle na všech pásmech od 160m po 2m. Ale prostě mne to znechutí. Člověk si pak připadá jak debil, když zrovna v době kdy DX dá můj sufix a 5 jantarů bez splitu pořád ječí svoje značky, tím pádem pořádně nevím, jestli to bylo na mne a musím si to nechat opakovat.

Sice je příjemné, že še podařilo vybojovat rozšíření pásma do 7.2 MHz, má to však jeden háček. Nevím, jestli sis toho všiml, ale nad 7,0 MHz je výrazně více bordelu a šumu, projevuje se to zejména ve městech. Je to způsobeno zejména používáním PCL (PDSL, PLT, PLN, BPL a je ještě spousta dalších zkratek - prostě taháním dat po 240V) Všechny čipy obshují velmi účinné SW filtry, které způsobí to, že vyklíčují subnosné v určitých kmitočtových segmentech. (kdysi jsem udělal maličké měření http://www.hamradio.cz/technika/homeplug/ ) Bohužel v době, kdy se vytvářela specifikace čipů, se nepočítalo s tím, že by amatéři mohli být až do 7,2 MHz, pročež subnosné začínají již těsně nad 7.000 MHz. Toto je podle mne jeden z důvodů, proč hodně stanic nahoru neleze, protože tam prd slyší.
User avatar
benghi
Posts: 15
Joined: Sun 10. May 2009 19:36:53
Location: Letovice
Contact:

Re: 40m prakticky nemá digi segment

Post by benghi »

Aha, tak data přes zásuvky, úžasný. Toho jsem si pochopitelně nevšiml, protože už tři roky bydlím na vesnici, tady se takový věci neprovozujou, naštěstí. Je tu jedna WiFi síť a hotovo. Za toto taky patří někoho vykostit.

S tím 40m to neudělali dobře. Měli podle mýho nechat rozdělení jak bylo, přičemž udělat takřka kopii toho stejnýho +100kHz. Beru, že by to byla debilita, ale nebylo by to ojedinělý.

Budu muset postavit nějakou anténu na 30m, tam je SSB naštěstí zakázaný, čili by tam výhledově mohl být relativní klid.
-.. . ok2scs/ok2sky
OK1MHK
Posts: 122
Joined: Fri 10. Jul 2009 7:21:39
Location: JN69PJ
Contact:

Re: 40m prakticky nemá digi segment

Post by OK1MHK »

No, až se teď rozjede VDSL tak bude úplně vymalováno. Tam je jedna nosná za druhou až do 20MHz. A pere to do vedení výkonem až 15dBm. Kdž vidím , jak vypadají městské síťáky ( telefonní rozvaděče) tak je jasné, že ve městě radioamatérský provoz na kv končí. Já tu teď řeším i VKV, shodou okolností na výstupu OK0BM 439,250 jede nosná obrazu kabelové televize. Svítí jim to všude tak, že se dá v blízkosti zesilovačů a technologie rozvodu na několik kanálů koukat s přenosnou telkou a prutovkou. Když k tomu připočítám nové výtahové instalace ( frekvenční měniče ) které produkují také pěkný bordel, je rozhodnuto hamscak přestěhovat na chalupu. Jo těžký to život radoamatéra.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests