Další zajímavá funkce u VX-8R - zavření squelche při tónu

Odpovědět
ok1pt

Další zajímavá funkce u VX-8R - zavření squelche při tónu

Příspěvek od ok1pt » sob 22. srp 2009 15:52:07

Jak si tu v posledních dnech dovolené hraji s TRX, narazil jsem na funkci, která je v manuálu popsána jen velmi mlhavě a dle mého názoru dokonce chybně. Jedná se o možnost zavřít squelch, pokud stanice "slyší" signál s nějakým trvalým tónem v akustickém pásmu. V manuálu je jen krátká poznámka u popisu CTCSS squelche, že "můžeme narazit" na squelch typu "PR FREQ" a že se na to vztahuje položka menu 70 "PR Frequency" a že jde o vypnutí příjmu v případě, kdy stanice slyší tón naprogramovaný v "reverzním CTCSS" (a to je podle mne ta chyba, neboť nejde o CTCSS, ale o tóny v rozsahu 300 - 3000 Hz, s krokem 100 Hz).
K čemu že to je dobré ? Tak třeba zkuste ladit někde kolem 467 MHz (třeba já na českolipsku tu teď mám 467.450). Nejspíše naladíte jednu či více nosných, trvale vysílajících ošklivý, nesnesitelný pískot. Co to je ? Inu, je to dispečerský drážní systém pro spojení s lokomotivami a to pískání značí volný kanál. Nyní vlezte do menu, najděte "PR Frequency" a nastavte 2300 Hz. Pak přejděte na "SQL type" a nastavte "PR FREQ". V ten okamžik pískot utichne. Až vystoupíte z menu, S-metr bude ukazovat, Busy LED svítít (pokud ji nemáte vypnutou), ale bude ticho. Ovšem jen do té doby, pokud tón nezmizí. V ten okamžik se kanál otevře a uslyšíte, co se děje, např. selektivní výzvu (datagram) nebo jiné tóny, značící jiné, dočasné stavy kanálu, nebo pokud budete mít velké štěstí, i lidskou řeč :-). Až se obnoví původní frekvence, chvilku (tak 1 sekundu) ji uslyšíte a pak zase umlkne.
Škoda, že už nejede AMR, na jeho poslech by to bylo ideální. Mimochodem, pokud uložíte toto nastavení do paměti, můžete ji zahrnout i do scanu, bude to fungovat, jen se na tomto kanále bude scan zastavovat na zřetelně delší dobu (než se vyhodnotí přítomnost tónu).
73, Pavel ok1pt
Odpovědět