Antény KV a VKV

OK6PM
Posts: 16
Joined: Fri 19. Nov 2010 10:47:42
Jméno: Petr
Contact:

Re: Antény KV a VKV

Post by OK6PM »

Tak mi prosím poraď něco konkrétního, nechci mít , nebo s píš nemůžu mít na baráku anténní farmu a mám omezený prostor k sousedům (řadovka). Ta CP-6 mě taky moc neuchvátila, buď je hluchá a nebo nevím, ale čekal jsem od toho víc.
OK6PM
Posts: 16
Joined: Fri 19. Nov 2010 10:47:42
Jméno: Petr
Contact:

Re: Antény KV a VKV

Post by OK6PM »

Psal jsem tady o téhle anténě http://www.ok5im.com/anthfs.htm Jaký je na to tvůj názor v porovnání s tou CP-6.
User avatar
benghi
Posts: 15
Joined: Sun 10. May 2009 19:36:53
Location: Letovice
Contact:

Re: Antény KV a VKV

Post by benghi »

Těžko říct, v rukách jsem to neměl, takže to nemůžu hodnotit, co k tomu napíšu je odhad a tudíž může jít úplně bokem proti realitě.

Koukal jsem na to, je to 2el na 15m, přičemž to má údajně chodit na 20m i 10m, tak široký to ovšem být nemůže, minimálně to nepůjde bez tuneru. Těch 10m na svodu žebříčkem mi tak trochu připomíná G5RV. To nebude rezonanční anténa díky tomu prvku to bude směrový, no já nevím. Může to být dobrý, ale osobně bych si to nekoupil. Neměl jsem v rukách ani nic podobnýho...

Ono když už je tam CP6ka, je to tudíž nachystaný na vertikály. Mechanicky. Takže bych asi zauvažoval o nějakým normálním vertikálu. Osobně bych si asi koupil něco jako GAP TITAN DX 8band VERTICAL (ddamtek obj.č. 50618), ale cena je ukrutná a zázraky to nebudou. Yaginy jsou obecně nejlepší, na některejch bandech je nutný používat z rozměrovejch důvodů dipoly, pokud chce člověk všechno a má malej pozemek, jsou nějaký vertikály jediná možnost. Pokud člověk ty krátký moc nemusí, dá se na lokální prooz (tj. řekněme evropa a blízkej východ) natáhnout FD4 nebo T2FD, T2FD je dobrá, ale průšvih je v balunu...takřka vždy. Ale to jsou všechno antény který se natahujou přes zahradu. Pokud člověk má flek jenom nad střechou, tak tam nejde dát ani pořádná yagi, tam prostě nic jinýho než vertikál nepřipadá v úvahu a tudíž je potřeba vzít něco, co funguje...alespoň ucházejícím způsobem.

Diamondům a ECO bych se bez znalosti konkrétního typu na KV vyhnul.
-.. . ok2scs/ok2sky
OK6PM
Posts: 16
Joined: Fri 19. Nov 2010 10:47:42
Jméno: Petr
Contact:

Re: Antény KV a VKV

Post by OK6PM »

Zahradu mám, není to žádný zázrak, asi 9x17 m. Kamaádi mi radili natáhnou kolem smyčku, ale nevím kde všude to bude použitelný. Slyším tady toho strašně málo, ale myslím si, že tu CP-6 tku mám naladěou dobře. Tak nevím.
OK6PM
Posts: 16
Joined: Fri 19. Nov 2010 10:47:42
Jméno: Petr
Contact:

Re: Antény KV a VKV

Post by OK6PM »

A co tohle Cuschcraft R 8, nemáte někdo zkušenosti??
OM1ARH
Posts: 3
Joined: Thu 08. Jul 2010 0:28:44
Jméno: Ron
Contact:

Re: Antény KV a VKV

Post by OM1ARH »

Vse zalezi od toho, co pozadujes..
Dam ti jeden spatny typ, ale spatny je jen pro to, ze to nikdo u nas moc nepouziva, pokud mas mobil, tak to pozdeji muzes z najakym multi TRX provozovat a pouzivat za jizdy i stacionarne.

Drahe reseni:
http://www.tarheelantennas.com/model_75a
Dobra antena, ale pripoctes li postovne clo a DPH zas tak levne to neni.
Fungovala dobre od 40m vyse, slo doladit i 6m pasmo, ale velka slava to neni.
80m je kompromis a potrebujes dobrou protivahu, tedy hromosvod to sice umravni, ale dobre to moc neni. Potreba natahnout aspon 3 draty (mohou byt i zalomene a polozene zikzak na strese ploche) 19m dlouhe, aby ta 80tka chodila.

http://www.diamond-ant.co.jp/english/am ... o9_sc.html
Levnejsi reseni, opravoval sem ji pro znameho, zakoupil ji jako poskozenou, fungovala dobre.
O protivaze se nezminuji, je to to same jak na vyse popsane antene.
Nejde jiz doladit dobre 6m pasmo, ale neni na to ani urcena.

Zajimave je, ze v mobilu na dodavce na stresnim nosici protivahu nema a presto vsechno chodi(la)

Ja take neobhajuji tyto podivne anteny.

Pokud sem na portable, vzdy se snazim natahnout smycku, bramboroid, nebo delta loop na co nejnizzsi mozne pasmo, zbytek nad chodi obvykle dobre, vid SV9 a pod.

nejednu vyhodu to vsak ma..

-Neni potreba zadny antenni tuner, antena je vlastne tuner samotny, pokud to jde, staci kus dratu a krokodyl a je z toho hned vetsi antena a dalkovy tuner dohromady.
Pro otrle experimentatory lze pouzit smycku 20m a neni potreba zadna protivaha. Proste je z toho dalkove ovladany tuner z antenou. ( muj vynalez z nouze)

Pokud nekdo nezna provoz na KV a chce si to vyskouset, je zbytecne kupovat drahe multiband vertikaly, na tomto se da odskouset vetsina provozu od PSK, pres CW az po SSB, zadne vyznamne vysledky sice asi nedosahneme, ale mame moznost se zucastnit.

Neni potreba zadne komplikovane merici pristroje, analyzatory, pro provoz postacuje PSV metr zabudovany v TRX.
V ramci rozsahu pouzitelnosti je doladitelna (dalkove) na minimalni PSV
Pokud sou dobre podminky, lze na tom frcet i DX, vysledek ze 100W TRX na 20m neni nejak hrozny, samozrejme je to v pileupu asi neco mezi QRP a Mobil provozem.

Pokud nam to sedne, vzdy muzeme udelat drzak na mobil a vrcet stim na dovcu, po republice a pod.

Cena... Pokud si spocteme kolik stoji napr. CP6 a pridavny radial na SSB 80m tak vyjdeme z screwdriverem asi na stejno.

Umistneni na strese.. staci nam 1/2" trubka nebo neco podobneho 2m dlouhe a nebo i vic, stare kolo z diskem z auta, nebo to placnout na balkon a sme v provozu

Nevyhody.
Neni to nijak oslniva antena, vyzareny vykon je relativne maly, zejmena na spodnich pasmech.
Je relativne draha, naproti udelane smycce, nebo dipolu.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests