Antény KV a VKV

colombo
Jméno: Petr

Re: Antény KV a VKV

Příspěvek od colombo » stř 17. lis 2010 19:49:19

Děkuji tobě i strýčkovi :-)
OK6PM

Příspěvek od OK6PM » pon 14. bře 2011 11:44:27

Nemáte někdo zkušenosti s KV 2 element MULTIBAND 20-6m vč. WARC
http://www.ok5im.com/anthfs.htm

Případně co by jste doporučili na KV aby to umělo WARCy. Nejde mi o nic univerzálního, ale chodivého. Bydlím v řadovce, tak nic obrovského na střechu nedám :-)
OK1MX
Jméno: Milan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OK1MX » pon 14. bře 2011 14:51:33

No, v té větě máš protichůdné požadavky. Antény jak je známo jsou buď univerzální (více pásmové) , nebo chodivé. Když jsme u směrovek, udělat monobandovou tak aby nechodila je celkem umění. 3 pásmová už chce trochu fištrónu, vícepásmové už jsou celkem svízel jak na naladění, tak z mechanického (životostního) hlediska. Je pár výjimek, u ostatních člověk většinou narazí na to, že někomu chodí, někomu ne a výsledky jsou obecně problematické a člověk může být s výsledkem celkem spokojen, nebo i silně rozladěn.

K Tvému požadavku, mám celkem dobré reference k STEPPIR anténám. http://www.steppir.com Z logiky věci vychází, že musí chodit dobře, protože je to v podstatě monobandová anténa, kde není nutné dělat žádné velké kompromisy.
OK6PM

Příspěvek od OK6PM » pon 14. bře 2011 18:24:32

OK. Tak se zeptám asi zase blbě, ale jinak. Co by jsi doporučil na DIGI provoz na KV. Mám CP-6 a nějak mě to neuchvátilo, naladěná je dobře, QTH si myslím, že nemám úplně nejhorší, ale připadá mi to hluchý. Ber mě prosím s rezervou, potřebuju prostě poradit co udělat aby mi to chodilo.
OK1MX
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OK1MX » pon 14. bře 2011 22:35:30

Ono je jedno jestli jde o DIGI provoz, či o jakýkoli jiný. Podle značky bohužel nepoznám, jaké máš zkušenosti s prací na KV, nerad bych, aby se Tě dotklo, že Tě chci poučovat, nebo naopak abys mi pak spílal, že to co jsem napsal samozřejmě znáš.

Každé pásmo chodí jindy, má určitý denní chod, vyšší pásma se pak různě otevírají v závislosti na podmínkách. Není výjimkou, že třeba na 10m je několik dní jen pusto prázdno, pak se tam z ničeho nic na 10min. objeví pár Brazilců a zase jak když utne. Tím chci naznačit, že to nezáleží jen na anténě, která může být naprosto v pořádku, ale když to nechodí, tak to nechodí. Kde jsou ty časy, (cca 1987) kdy jsem na ringo rangera s Prezidentem Licolnem (CBčko 10W) dělal denně australany jak na běžícím páse.

Nicméně já s vertikálama nemám dobré zkušenosti. Hodně totiž záleží na jejich konstrukci a zejména proiváze. Ty jenž ji mají laděnou (takové ty různě dlouhé pahýly do různých směrů) chodí jakš takš do toho směru kam míří příslušná protiváha. Dělat protiváhy poctivě (zakopat do země 100 různě dlouhých drátů dokola) se mi nikdy nechtělo a nahražování tím, že jsem to pospojil s hromosvodovou soustavou mi nikdy nefungovalo. Výjimkou jsou vertikály typu TITAN GAP, které protiváhy nepotřebují a až mi jednou rupne v kouli, tak ho vyzkouším, třeba je pak vezmu na milost. :-) Z antén, které jsem kdy zkoušel bylo nejméně problémů s YAGI. Optimální jsou monobandové (dělala je třeba radiotechnika teplice) a daly se krásně stohovat. To je takové nejčistší řešení, ale dost náročné na kvalitu rorátoru. V současné době mám třípásmovou 3el od ECO a nechodí špatně. Uvažoval jsem i o 5band verzi, ale z diskusí vyplynulo, že sice jsou tam WARCy, ale chodí to na 14-21-28 o dost hůř. Je to trošku boj při montáži, protože špageťáci neznají pojmy jako odjehlení, závity řežou jak je napadne, návod je jak kdyby to psal námořník a půlka šroubů chyběla, leč výsledek není špatný. Soudím to podle toho, že:
a) celkem obstojně slyším DX stanice, které slyší ostatní v regionu
b) i v pileupu se obstojně dovolávám

Ale i tak je dobré mít antén více. Třeba na 20m mám vypozorováno, že na vertikál někoho slyším líp než na Yagi a naopak, případně že třeba na Yagi do určitého směru mám stanici sice lépe, ale šum nebo rušení je o 3S větší než na druhou anténu, byť je na ní i ta stanice podle S-metru slabší. Tím jsem se dostal k dalšímu fenoménu současnosti a tím je rušení. Ono rušení nemusí mít vždy jen povahu záznějů, bzučení, či jiných projevů, ale může se jevit i jako zcela přirozený šum. Celkem dobře se to dá poznat tak, že třeba na 10m, 15m se po po připojení antény na volném kmitočtu změní typ šumu neřku-li se hne i s-metr. Pak se velmi lehce může zdát, že je pásmo prázdné, ale je to dáno tím, že jsou stanice zamaskované za tím rušením. To může pocházet od čehokoli, počínaje plazmovou televizí, nabíječem k mobilu, až po spínaný zdroj k WiFi na střeše baráku.

Nicméně jako etalon (nejspolehlivěji funkční a nejjednodušší anténa) je obyčejný dipól. Ač mne budou fainšmekři kamenovat, není nutná ani symetrizace, prostě koax, na jeho konci vajíčko, na stínění naletovat 2.5mm drát a šup s ním na jednu stranu, na živej stejná délka na druhou stranu a přes další vajíčka vyvázat do prostoru. Délka ramene je přibližně l= 300/f/4 (m, MHz) a pak se to dostříhá na nejmenší PSV na žádaném kmitočtu. např. na 80m je to l=300/3,7/4 = 20,27 Postupným stříháním jsem se dopracoval k rezonanci na 19,75m. (tam záleží na tom, jak je anténa vysoko a jaké je okolí) Proti takovéto anténě se pak dají celkem obstojně posuzovat antény ostatní, protože je to taková reference, na které není co zkazit.

V současné době jsem skočil na tom, že mám LW (83m) na 160m , který doladím pomocí tuneru všude. Pak mám monoband dipóly na 80 a 40m, 14-21-28 3el beam, a 5el (předělaná TV anténa) na 6m a 6m dlouhý vertikál (záloha, chodí to nejhůř ze všech antén). Jak vidíš, jediná kompromisní anténa je ten 3el beam a k tomuto stavu jsem se dopracoval po cca 20 letech pokusů a desítkách vyzkoušených "zázračných" antén, které údajně chodí všude. Jak jsem psal minule, láká mne ještě vyzkoušet ten TITAN, který podle důvěryhodných zdrojů prý opravdu chodí.

Tak nevím, jestli jsem Ti nějak pomohl. Univerzální rada totiž neexistuje. Každý máme jiné podmínky (umístění, velikost prasátka, představy toho, čeho chceme dosáhnout, manuální zručnost, vybavení dílny, měřící technika) a proto nemůže být ani univerzální rada. Jediné co přichází do úvahy, že si vyměníme zkušenosti. Ale ani to není záruka úspěchu, protože některé antény chodí jen někde a na jiném místě jsou k vzteku.
OK6PM

Příspěvek od OK6PM » pon 14. bře 2011 23:39:51

To bylo opravdu vyčerpávající, dík moc.
Kamarád má tu jak jsem posílal ten odkaz a asi mu to chodí. Jakou titanku jsi myslel??
OK1MX
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OK1MX » pon 14. bře 2011 23:51:21

OK6PM

Příspěvek od OK6PM » pon 14. bře 2011 23:54:10

Už jsem to objevil, to je monstrum :-) Asi risknu tu směrovku a k tomu LW.
benghi
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od benghi » sob 26. bře 2011 9:19:49

Diamond CP6 nebrat!!! Máme to na rádioklubu. Průser jsem cítil když to vybalili, ale realita daleko překonala moje očekávání. Konstrukčně je to řešený jako čtvrt lambda natažená špulí, přičemž dtto platí pro radiály. Čtvrt lambda je blbá konstrukce kvůli nízký impedanci zářiče z čehož plynou velký zemní proudy a tím i nároky na zem. Jen přes kvalitní zem se dá zrcadlit, že. Takže anténa se ve skutečnosti chová divně, ve výsledku se to chová jako ,,nějakej obecnej ščuhel''. Netvrdím, že je to vysloveně špatný, ale ve srovnání s tímhle http://www.wb0w.com/hygain/Antennas/av640.htm by člověk brečel. Já beru, že ta CP6ka je hodně levná. Vzhledem k požadavkům bych to fakt viděl na nějakej takovejhle NORMÁLNÍ vertikál (chodí až po 6m), k tomu bílou hůl na 2m/70cm, delťáka na 80m (alternativně dipol když není místo) a hotovo.

Pokud to někdo bere jak já, tj. 28MHz vejš, pak nemá smysl kupovat takovej vertikál, ale na KV nějakou náhražkovku jednoduchou drátovou (v mým pádě FD4), půl lambda vertikal na 28MHz, dtto na 6m, 3el na 6m, HB9CV na 10m, 20el yagi na 2m, 20el yagi na 70cm, 4el yagi na 2m na převaděče. Hotovo.
-.. . ok2scs/ok2sky
benghi
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od benghi » sob 26. bře 2011 14:41:15

Ještě jedna věc, to co píše OK1MX je fakt. Dipol je doopravdy jedna z antén, kterou patrně nejde zmastit. Než udělat blbej balun, je lepší ho nedělat. Mně nakonec z balunů připadá nejlepší ,,americký'' řešeni, kdy se protočí koax železoprachovým toroidem (ale pozor na výběr jádra), ale musí se to navinout určitým způsobem. Začne se na jedný straně, udělá se pár závitů tak, aby to zaplnilo polovinu toho toroidu. Z poloviny se vytáhne koax zpět k vstupu a v opačném směru se symetricky namotá druhá půlka. Pokud se to přes to jádro motá jinak, je lepší to tam nedávat. Na většině obrázků to totiž vypadá tak, že je to tím jen promotaný...ale to je bohužel nanic. Na vyšší bandy mám ještě dobrý zkušenosti s přepočítaným delťákem dle DL5DBM.

Ještě detail k vertikálům. Čtvrt lambda vertikály mají vysokej vyzařovací úhel, čili jsou vhodný víceméně do ,,kráteru po bombě'', ale jenom na pásma, kde je reálný udělat alespoň čtyři radiály stejný délky jako zářič, jinak to nefunguje. Půl lambda je zas průšvihová tím, že svod od toho _musí_ jít vertikálně směrem dolů a to o délku alespoň 1/8 délky vlny na nejnižším pásmu, jinak to nefunguje. 5/8 lambda nikdy nikomu dobře nefungovala na kmitočtech pod 300MHz.
-.. . ok2scs/ok2sky
Odpovědět