Opravil by nekdo notebook 486 ?

Post Reply
OK1TXW
Posts: 2
Joined: Sun 12. Dec 2010 22:46:14
Jméno: Cenda
Contact:

Opravil by nekdo notebook 486 ?

Post by OK1TXW »

Ahoj Vsem,
mam stary notebook siemens nixdorf PCD 3NSL,
je to nejaka 486 , a do posledni chvile fungoval perfektne,
ale pak najednou nesel zapnout, jen v nem cvakne.Je velmi zachovaly
a ja bych ho jeste potreboval na nejake dosovske veci.
Kdyby byl nekdo ochotny se na to podivat,napiste mi prosim mail.
podrobnosti mailem (cena atd.)
Popr. Praha a okoli osobni predani.
c.zach@seznam.cz
moc dekuji, Cenda OK1TXW.
User avatar
benghi
Posts: 15
Joined: Sun 10. May 2009 19:36:53
Location: Letovice
Contact:

Re: Opravil by nekdo notebook 486 ?

Post by benghi »

PCD3Nsl je afaik 386ka, pokud se neklamu. Měl jsem ji někde taky, možná je ještě funkční. Ty notebooky byly takřka nezničitelný, ale pár známejch závad tam přeci jen bylo.

1. Rozsvítí se podsvětlení displaye?
2. Vypíše se alespoň něco z POST testu?
3. Dtto ale s vypojenou baterií.

Totiž, nějaký cvaknutí ukazuje na disk. Starý 2.5" disky tu mám, takže tenhle problém je řešitelnej. Pokud ale nenajede ani podsvícení od displaye, je jasný, že řídící jednotka od podsvětlení nedostala příkaz (napájená je z accu či zdroje trvale), což bude problém nědkde v hloubce toho notebooku a patrně se to nevyplatí opravovat. (Zdroj či resetovací obvod.) Pokud se jen na displayi nezapne podsvícení (ale pokud na to posvítíš baterkou tak tam vidět něco bude), je problém buď v měniči pro zářivku, nebo v zářivce samotný. Řešení existuje - display lze podsvítít čtveřicí bílejch LED. Není to sice ono, ale známýmu jsem to dělal a šlo to. Alternativně se kuchne podsvícení z nějakýho zničenýho displaye. Pokud se to rozsvítí a ukáže se POST test (minimálně počítání paměti), je průser s největší pravděpodobností v disku, výměna je záležitost několika minut. Disky v tomhle notebooku odcházely, osobně jsem ho měnil dvakrát, pokoj byl až jsem ho vyměnil za jinej typ.

Takže asi takhle. Též není od věci to zkusit s vyhozeným akumulátorem. On se totiž po určitý době zkratuje a dobíjecí obvody jsou udělaný tak blbě, že přetíží zdroj notebooku a ten pak není schopnej vyživit běžící stroj. Průšvihy tam můžou být i různý jiný, ale toto byly nejčastější problémy.
-.. . ok2scs/ok2sky
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests