Optimální UHF ručka do 3000,-

standa
Jméno: a

Optimální UHF ručka do 3000,-

Příspěvek od standa » ned 23. říj 2011 19:43:07

Dobrý den,

chtěl bych do týmu nakoupit několik ručních poloprofi UHF radiostanic pro pásmo 400-470 MHz s variabilním výkonem (0,5 - 5W) s možnosti naladit PMR, čili (jestli to chápu dobře) včetně rastru 6.25 KHz, lithiovým aku a programovatelné s klávesnicí a LCD. Možnost jít na 130-170 MHz výhodou (bude to v lese tak velká výhoda, má to smysl?). Radiostanice by měla mít také celkově dobré parametry a pevnou konstrukci. Cenově mezi 2 až 3 tis. za kus, ideálně tak 2300,-.

Prošel jsem na internetu různá fóra a spoustu dalších recenzí a něco jsem vybral. Ale chtěl bych se ještě, nezávisle na tom, zeptat zkušenějších radioamatérů na Vaše doporučení, jaka značka popř. přesný typ radiostanice by mohl vyhovovat mým potřebám (dobrá kvalita za dobrou cenu). Je možné, že jsem něco zajímavého vynechal - znám jen málo výrobců. Těch stanic budu kupovat asi 10, tak bych chtěl byt důsledný a vybrat dobře.

Licenci nemám, proto ta možnost PMR a měnit výstupný výkon. A profi stanice kvůli kvalitě, univerzálnosti, možnosti komunikovat s radioamatéry v případě nouze, výkonu až 5W a možnosti využívat sdílený kmitočet na 448 a 449 MHz. Třeba si někdy i udělám licenci a využiji jí v celém rozsahu. Co jsem se podíval, tak dobrý stanice pod 3k vyrábí dokonce i Icom a Kenwood (nebo že by to byli čínské kopie?), jenže z mně nejasných důvodů, tyhle modely v ČR vůbec nejsou k sehnání, spis dokonce ani nemůžu vůbec najít nějaký pořádný obchod s vysílačkami (budu vděčný za nějaký tip)... Co jsem našel tak to je akorát Elix a RCSbrno. Obojí s relativně úzkou nabídkou... Z Elixu připadá v úvahu nějaký Puxing, ale chci se kouknout jestli není něco ještě lepšího (jaký je Vás názor na Puxing?). Hodně lidi je chválí, ale mají i některé drobné konstrukční nedostatky. Dobrý jsou i Kenwood TH-F5, TH-F6 a TH-3170 (cena 2500). Ale nikdo v ČR je neprodává, jakoby ani neexistovali, dokonce ani na E-bay nejsou, vůbec tomu nerozumím... Pokud nic lepšího nenajdu, tak asi budu muset jít do těch Puxingů, ale byl bych rád za další náměty...

Děkují všem za případné příspěvky.
OK1MX
Jméno: Milan
Kontaktovat uživatele:

Re: Optimální UHF ručka do 3000,-

Příspěvek od OK1MX » ned 23. říj 2011 20:34:36

Ahoj,
nenapsal jsi to nedůležitější. Kdo a k jakému účelu to bude používat. Tohle hledisko je při výběru důležitější, než počet knoflíků a funkcí. Několik příkladů z praxe.

Dostal jsem za úkol pro naši hasičskou jednotku sehnat ruční stanice, které by vyhovovaly a byly za co nejmenší peníze. Jaké tedy byly požadavky?
- ovádání - jednoduché, hasič hasí a spoustu svých starostí dost a i jedno tlačítko je moc. t.z.n. žádný displej, jen hlasitost (pokud možno musí jít ztuha, aby si to omylem neztlumil) přpínač kanálů (na krytu je pouze v igelitu zavařená tabulka kde je že na kanále 1 je K, kanál 2 je I, kanál 3 je N, kanála 4 je opreačka) a pokud možno to musí jít obsluhovat i v rukavicích, nesmí tomu vadit, když na to zaprší a nebo když to občas upadne - to se prostě vyloučit nedá i když lidi budeš 100x instuovat, jak se k tomu mají chovat. Veškré Puxingy, Baofengy a jiné zázraky vypadly. Na výběr byla provenience od MOTOROLY, což bylo za dost dlouhé peníze (z důvodů o kterých se nechci rozepisovat jsem vyloučil řadu CP) a nakonex jsme koupili 10ks HYT TC700 http://www.wifi-obchod.cz/index.php?pag ... &Itemid=70
a cena vyšla pod 5000,- /ks Používáme je už čtvrtým rokem a zatím maximální spokojenost. Dokonce jedna spadla do vody a vylovili jsme ji (i s hasičem) po dvou minutách a funguje dodnes.

Dále jsem dodával pro agenturu 15ks HYT TC-620 UHF (tam jdou sdíláky i PMR) Nemá to pětitoń ale bylo to pod 3000Kč, bohužel už nejsou v nabídce, jen se po nich zaprášilo a požadavky byly stejné, všem se řeklo kanál 1 a v SW byly deaktivovány všechny tlačítka. Doobědnával jsem jim krkafóny, a další příslušenství a také jsou zatím po dvou letech provozu spokojeni, jediné co jsem řešil byl utrženej knoflík hlasitosti. Pře tím měli nějaká Alinka a z 8ks už jim fungujou jen 2ks.

Nevím, jestli jsem Ti s tím výběrem pomohl, spíš jsem chtěl naznačit další hledisko, na základě kterého RDST vybírat. Samotného mne štve, že musím nechat všechny funkce deaktivovatné, stanice by toho uměla strašně moc, ale praxe ukázala, že užitná hodnota pro PROFI použití je spíš v té mechanické odolnosti, kvalitě servisu, než v počtu funkcí displejů či tlačítek, VF výkon a citlivost je u všech "profi" rdst obdobný (jestli má jedna citlivost 0,22 nebo 0,27 uV/20dB SINAD nikdo nepozná)
OK1ALX
Jméno: Libor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OK1ALX » ned 23. říj 2011 21:08:36

standa píše:Dobrý den,
...
co takhle pouzit jiz existujici diskuzi?
viewtopic.php?f=28&t=342
Libor, OK1ALX
standa

Příspěvek od standa » ned 23. říj 2011 22:11:33

Ano, původně jsem to chtěl napsat do již existujícího vlákna, ale po přečtení jsem usoudil, ze se ubírá trochu jiným směrem a i moje požadavky jsou trochu specifické a, že bude přehlednější založit nové vlákno. Původní je také už rok staré a leccos se změnilo.

Co se použití vysílaček tyče, tak to je pro účely military her, typu paintball apod. Čili odolnost ano, a jednoduchost vlastně také, ale zas to nemusí mít dokonalou vodotěsnost. Já bych u sebe LCD a klávesnici rozhodně mít chtěl, ale máte pravdu, že zbytek týmu by si s tím možná nevěděl rady. Ale zas je dobrý, že lze ty kanály pojmenovat a lidi si je vyberou v grafickém menu typu PMR1, PMR2, SDL1. Asi bude i pohodlnější nastavování CTCSS a budeme mít všichni stejný přístroje (což já osobně to chci se vším všudy). Přeci jen LCD asi ano, je to univerzálnější a vypadá to lépe. Jiný týmy to mají také s LCD apod. Máte jinak pravdu, že vysvětlení asi stačit nebude, budu to muset nějak promyslet, jak to ovládání zjednodušit...
standa

Příspěvek od standa » pát 11. lis 2011 18:26:21

Ach jo, nez se clovek docka reakce...
OK1ALX
Jméno: Libor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OK1ALX » pát 11. lis 2011 20:30:56

standa píše:Ach jo, nez se clovek docka reakce...
tak timhle tomu urcite pomuzes ....
Libor, OK1ALX
OK1MX
Jméno: Milan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OK1MX » pát 11. lis 2011 20:44:10

standa píše:Ach jo, nez se clovek docka reakce...
Nevím, co očekáváš za reakci. Tvoje požadavky jsou trochu schizofrenní. Na jednu stranu chceš velkou mechanickou odolnost a jednoduchost ovládání na outdor aktivity na druhou stranu pořád trváš na displeji a klávesnici. Tyto požadavky jsou proti sobě, jakmile má něco klávesnici a displej, automaticky tím klesá mechanická odolnost a každé tlačítko mimo PTT je komplikací a v zápalu boje na displej stejně nikdo nebude koukat. Až si sám ujasníš, co potřebuješ, asi se Ti bude lépe vybírat. Každopádně tady patrně nenarazíš na velké znalce sortimentu PMR, většina zde přihlášených má zkušenosti spíš s amatérskými TRX, sem tam někdo s PROFI. Každopádně jestli hledáš v těchto vodách (PROFI nebo AMA), tak 2000-3000Kč je na novou mechanicky bytelnou stanici, která vydrží pády na zem a provoz při válení po zemi v hlíně je málo, natož pak nějaký takto odolný model s klávesnicí a displejem a dalšími funkcemi. Garantuju Ti, že wouxuny, puxingy, baofengy a jiná levná čína nepřežije ani půl roku takovéhoto provozu. (tady vycházeje ze zkušeností co se děje v zápalu boje při paintballu) Tak že buď koupíš nějakou odolnou PROFI stanici v ceně 5000 - 9000 Kč (např. HYT TC-700, Motorola GP série), nebo číňany a smíříš se s tím, že každou třetí akci jednoho z deseti odepíšeš.

Jinak dělení na POLOPROFI neznám. Buď jsou to PROFI stanice kde se dělí ještě na různé třídy MIL 810, nebo jsou to amatérské, a pak třetí svébytná kategorie je čína (ale i tam jsem si už všiml, že i tam už si u některých modelů začínají hrát na mechnickou odolnost). Možná by se do tohoto označení dala zařadit třeba MOTOROLA v sérii CP, což sice je MOTOROLA, ale dost odfálká, nebo třeba od HYTu TC-620, což je taková light verze TC-700 jak po funkční, tak po mechnické stránce. Ale i tyto se pohybují mimo Tebou naznačený finanční rámec.

Předpokládám, že níže uvedené odkazy znáš:
http://www.wifi-obchod.cz/index.php?pag ... &Itemid=70
http://www.409shop.com/
standa

Příspěvek od standa » ned 13. lis 2011 9:26:36

Omlouvám se, že jsem poněkud drzý, ale bál jsem se, že z toho bude další mrtvé téma. Právě proto píšu sem na fórum, abych věděl Váš názor a mohl vzít do úvahy např. Vaše zkušenosti s požitím LCD apod. Jak jsem napsal do pár diskuzí, že poptávám radiostanice, tak jsem dostal mailem i nevyžádané nabídky od prodejců, ale když jsem se podrobněji zeptal na parametry a poprosil o zaslaní dokumentace, tak už se k tomu nikdo neznal. Dokonce ani nově otevřený obchod s radiostanicemi mi neodpověděl na základní věci, a to jsem se jich ptal přímo na jejich sortiment, jelikož mě tam něco zaujalo. Spíš asi jen chtějí aby se nikdo na nic neptal a jen jim sypal prachy za to, že jsou skvělý. Tak jsem z toho trochu naštvaný. Někdo mi zas odpověděl, ale měl jsem pocit, že o tom sám vím víc.

To je právě to, že já nepotřebují a nechci PMR stanici. Z velké části hledám právě radioamatérskou UHF stanici, ale takovou, která bude umět rastr 6.25 KHz (pro PMR), jelikož to umí jen některé stanice. Pokud by je uměli všechny, tak bych PMR ani nezmiňoval. Já bych ji časem chtěl používat i nejenom na military hry, proto uvažují o funkčnosti (mít jednu na military a jednu na vše ostatní je drahé). Další věc je, že stanice bez klávesnice budou mít pouze 8-16 kanálu, nemají SCAN apod. No a nějaký tým si proste usmyslí, že bude používat frekvenci XYZ, kterou bez klávesnice nenastavím. Na akcích bývá až několik tisíc lidí a každý používá něco jiného. Nevím jestli bude možné bez klávesnice nastavit CTCSS, pokud budeme sdílet jeden kanál. Také je potřeba měnit výkon jelikož na PMR je 0.5W a na sdílených 1W nebo 5W, k tomu bude nejspíš opět nutná klávesnice. No a přes to všechno by měla být odolná a kvalitní. Pokud taková radiostanice neexistuje, tak se nedá nic dělat a budu volit kompromis nebo od záměru upustím vůbec. Bohužel znám jen pár značek radiostanic, tak nemohu s jistotou vědět, že to existuje/neexistuje. Stanice by měla být přiměřeně kvalitní, nejlépe bez čínských nemocí. Myslím, že kovové šasi bude dostačující. Spoluhráči používali i poměrně levně stanice a mechanicky v pořádku, ale elektronika se mi nelíbila, proto teď koukám po něčem o pár tříd kvalitnějším abych měl rezervu. Bohužel je to pro mě těžké a sofistikované rozhodování a navíc prodejci uvádějí neúplné informace. Jinak souhlasím že stanice za 9000 jsou perfektní, ale asi chápete, že 90.000 prostě nemůžeme investovat. Také je to podle mě dáno tím, že u nás je malý výběr stanic a dováží se spíš předražené modely za 10.000+ s nálepkou, ze se jedná a luxusní zboží (ale možná se pletu). Koho to štvalo, tak si z Japonska kupoval scannery za babku.

Omlouvám se, že jsem se ptal na moc věcí najednou. Pokud vše výše uvedené shrnu do jedné otázky, tak jaká levná značka amatérských stanic je nejkvalitnější a event. se vyrovná renomovaným výrobcům při nižší ceně? Zajímá mě Vás názor na Puxing. Slyšeli jste o něm něco? Našel jsem k němu i nějaké výtky, ale vesměs jsou ohlasy velmi pozitivní. Někdo dokonce prováděl měření a také s pozitivní ohlasem. Existuje i nějaká jiná značka, o které víte, že je docela dobrá/lepší než Puxing? Chtěl bych především vědět jaká značka je šmejd a která stojí za úvahu.

http://www.ok1sdi.estranky.cz/clanky/pu ... ereni.html
http://onpov.blog.cz/0803/px-777-prakticke-zkusenost
http://www.elix-shop.cz/store/goodsdeta ... dsID=68878

Viděl jsem ještě jednu stránku s měřeními, ale teď ji nenajdu.
ok2mdk
Jméno: Mirek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ok2mdk » pon 14. lis 2011 18:15:16

puxinga má kamarát,typ nevím za pár korun mu to funguje, ale má se jako v bavlnce.
ne, opravdu se nedá kopín stanice za 3000kč když by jen to vodotesné šasi stálo polovinu;)

vše bude už jenom kompromis za 3000kč ;)
standa

Příspěvek od standa » úte 15. lis 2011 23:45:28

ok2mdk píše: vše bude už jenom kompromis za 3000kč ;)
Právě o takový kompromis mi jde, ale snažím se z dostupných informací vybrat, vzhledem k ceně, nejoptimálnější kompromis. Jenže nevím jestli lepším kompromisem bude Puxing, TYT, Quansheng, Wouxun, Baofeng nebo něco úplně jiného. Podle psaných parametrů jsou dobré, mají kokové šasi, některé jsou i celokovové, jsou programovatelné, jsou levné, jsou kompatibilní s příslušenstvím Kenwood, jsou na ně dobré reference. Ale která z nich je nejlepší? Někdo uvádí, že některé z těchto stanic jsou přesné a vylepšené kopie Kenwoodu a Motorol, akorát s jiným štítkem. Neví o tom, někdo něco? Jinak docela dobrý a levný stanice vyrábí i japonská firma iCom, ale do ČR se nedodávají... Což by event. bylo ideální řešení.
Odpovědět