Využití antény na 430MHz pro 145MHz

Post Reply
OK1MHK
Posts: 122
Joined: Fri 10. Jul 2009 7:21:39
Location: JN69PJ
Contact:

Využití antény na 430MHz pro 145MHz

Post by OK1MHK »

Dejme tomu , že mám anténu na 435MHz, která má ještě na 145 nějaké "pofiderní " PSV 4-6, možnán více, dejme tomu i 10.
Pokud k ní připojím vysílač, hoodně energie se odrazí z5 do vysílače, jen malá část se vyzáří.
Z důvodu odraženého výkonu by bylo vhodné použít nějaký "robustní" vysílač, který byude využit pouze na 10 procent výkonu aby tomu PA odražený výkon "nevadil"
případně použít cirkulátor, který odražený výkon spálí do odporu.
Je moje úvaha správná, nebo jsem na něco zapomněl? Mohlo by to fungovat?
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Využití antény na 430MHz pro 145MHz

Post by ok1mx »

Ano, úvaha je správná (pakliže se bavíme pouze o TX - byl li by za cirkulátorm TRX, bylo by to hluché ako peň jelikož by z antény signál šel do zátěže nikoli do TRX). Jen je potřeba nezapomenout na vhodně dimenzovanou zátěž na cirkulátoru, jelikož na ní bude hořet většina energie z TX. Také je potřeba zauvažovat nad tím, jestli to vydrží anténa, třeba některých kolineárech jsou malé kondenzátory a byť je na anténě napsáno že je na 100W, díky neprostému impedančnímu nepřizpůsobení ji může (nikoli musí) prorazit i třeba 10W na 2m.

M.
OK1MHK
Posts: 122
Joined: Fri 10. Jul 2009 7:21:39
Location: JN69PJ
Contact:

Re: Využití antény na 430MHz pro 145MHz

Post by OK1MHK »

OK, nakonec to možná dopadne tak, že se dá jiná anténa a svod, protože je fakt, že za cirkulátorem by to neposlouchalo.
To by se musel TRX kuchnout , za PA dát cirkulátor a pak anténu přepínat RX -- TX za cirkulátorem.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests