ID-51

Post Reply
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

ID-51

Post by ok1mx »

Provedl jsem měření některých parametrů Icom ID-51
https://sites.google.com/site/ok1bmx/ra ... icom-id-51
ok1neu
Posts: 6
Joined: Tue 12. Mar 2013 15:36:11
Jméno: ok1neu
Contact:

Re: ID-51

Post by ok1neu »

Čauky,

super měření !!! Jo kdyby člověk měl všechny ty přístroje :)
Milane,
jen takový malý dotaz ta frekvenční odchylka je málo nebo hodně vzhledem to této ručce a porovnání
s ostatními na trhu ??

Dík za odpověd
Jindra
*****

Frekvenční odchylka (25C): UHF: -48Hz
VHF: -11Hz
Opravdu to není chyba! (měřeno přístrojem s přesností <2.5 x 10E-9)
OK1MHK
Posts: 122
Joined: Fri 10. Jul 2009 7:21:39
Location: JN69PJ
Contact:

Re: ID-51

Post by OK1MHK »

Pěkné, zajímalo by mne, jestli ten kmitočet bude takhle sedět, kdž to bude rozpálené po hodinovém provozu na plný výkon.
Citlivost je výborná, určitě by to chtělo ale měření odolnosti nebo potlačení zrcadla (viz známý problém KGU-VD1 )
To by mne zajímalo moc.
Dokáže někdo nějakou zajímavou cenu tohodle rádia? Mám sice domluvenou jetou ID31 , ale kdyby byla nějaká lepší cena....
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: ID-51

Post by ok1mx »

Jasně.. proto jsem psal, že je to při 25C :-) Jestli se budu nudit, projedu to i pro -20 a +40 :-) Spíš jsem to uvedl jako zajímavost. Jinak pro OK1NEU. Jestli si to pamatuji dobře, podle normy by to melo sedět +-400Hz, co jsem tam měřil jiné TRX, tak +-300Hz žádná míra. Nicméně toto opravdu není nijak zajímavá hodnota, jestli je kmitočtová stabilita +-200Hz nebo +- 20Hz nikdo nepozná.

Jak jsem psal, jestli najdu chvíli, tak intermodulační a blokační odolnost změřím také, ale časově je to trochu náročnější, tak nevím, kdy se k tomu dostanu.

Zaujalo mne, že se nastavení referenčního oscilátoru dělá softwarově, to jsem zatím u žádné FM stanice neviděl. Apropo... celkem důrazně varuji před hraním si v servisním menu. Nastavovací procedura je na 13 A4 stránek a bez měřícího vybavení to nikdo do původního stavu dohromady nedá.
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Chrastí při příjmu

Post by ok1mx »

Tak jsem musel léčit ID-51.

Začalo to nechutně chrastit při přijmu. Potvrdila se moje původní domněnka, t.j. bordel na membráně. Za dírkovaným plastem je jemná tkanina, ale bohužel ne zas tak jemná aby skrz ní neprošly drobné kovové špony. Magnet je zřejmě dost silný a jakmile se nějaká ke tkanině přiblíží, tak ji reprák kmitáním po čase k sobě přes tkaninu přitáhne a usadí se na plastové kmitačce. Naštěstí díky vodotěsnému provedení je kmitačka z jednoho kusu a počítá se s tím, že se voda může dostat až na ní a reprák je v krytu držen silikonem, tak že se nemá šanci dostat mezi cívku a magnet.

Oprava je celkem jednoduchá. Klasická rozborka jako pro rozšíření (nezapomenout vyndat SD kartu :-) ) Pak to chce řezák a maličký šroubovák, a odstranit veškerý silikon, kterým je oblit po obvodě. Reprák jsem vzal kleštěmi za magnet a vytáhl ven. Pak stačí otřít mokrým hadrem kmitačku a je hotovo. Pak stačí jen vše sesadit, zpět zatmelit a vše je zase jako nové.

takže pozor... Voda ID-51 nevadí, ale na kovový prach pozor. Stejný problém bude i u ID31.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 13 guests