Jen tak - když nevím kam s tím.

ok2bkr
Posts: 53
Joined: Fri 03. Apr 2009 10:01:00
Location: Brno
Contact:

Re: Jen tak - když nevím kam s tím.

Post by ok2bkr »

benghi wrote:Co se týče CMX obvodů, datasheet jsem zatím nestudoval, ale mám dojem, že by do toho šlo recyklovat DF9IC modem a tím ten obvod nahradit. Používal se totiž v 9k6 TNCčkách. Řešení je ještě víc, v tom obvodu bych moc problémů neviděl.
Jestli se nepletu, tak na 9k6 paket se používala FSK modulace, zatímco D-star používá GMSK.
Nejsem v tom kovanej, ale rozdíl tam myslím je zásadní.
Každopádně, nedostatek čipů CMX589 se podařilo zvládnout, když náhodou není dostupný ve verzi AP4 (DIP), pak určitě bez problému je SMD verze. Cena je snesitelná (cca 650kč).

Pro D-Star "klienta" je potřeba navíc AMBE čip, dostupnost rovněž dobrá, cena rovněž snesitelná (20$)

Pro info, podařilo se mi rozběhnout MiniHotSpot jak v simplex, tak i v duplex režimu. Teď bojuji s linkováním do D-plus systému.
Jirka / Brno
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Jen tak - když nevím kam s tím.

Post by ok1mx »

Škoda že je to tak daleko... bejt to za rohem, tak snad začnu uvažovat že si do rádia dokoupim ten modul... ;) (kdyby jen nebyl tak pekelně drahej) :evil:
ok2bkr
Posts: 53
Joined: Fri 03. Apr 2009 10:01:00
Location: Brno
Contact:

Re: Jen tak - když nevím kam s tím.

Post by ok2bkr »

OK1MX wrote:Škoda že je to tak daleko... bejt to za rohem, tak snad začnu uvažovat že si do rádia dokoupim ten modul... ;) (kdyby jen nebyl tak pekelně drahej) :evil:
Marně přemýšlím, kam to máš daleko :-) Jestli se nepletu, tak v Praze D-star převaděč funguje, akorát není začleněn do D-star sítě (což se dá poměrně snadno doplnit)

Jaké máš rádio ?

J.
Jirka / Brno
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Jen tak - když nevím kam s tím.

Post by ok1mx »

IC-E2820. Když jsem to naposledy zjišťoval, tak ten modul stál naprosto nechutné peníze... třeba už to zlevnilo.. :?
OK2JIB
Posts: 29
Joined: Mon 02. Nov 2009 20:31:56
Jméno: Bronek
Contact:

Re: Jen tak - když nevím kam s tím.

Post by OK2JIB »

ok2bkr wrote:Marně přemýšlím, kam to máš daleko :-) Jestli se nepletu, tak v Praze D-star převaděč funguje, akorát není začleněn do D-star sítě (což se dá poměrně snadno doplnit)
OK0HCS by se mohl odtajnit, nebo aspoň by někdo z pražáků mohl napsat kmitočet. Do teď jsem si myslel že jde o technický test Míly OK1VUM jako prodejce Icom. Nikoliv trvalý provoz.

Jinak Jirkovy aktivity jsou sledovány s optimizmem :-) O kompletní sestavě od Icomu snad ani nemá smysl uvažovat. Repeater controler + UHF Voice Module = 2915 USD = 62 000,- Kč. To je neakceptovatelné.

Jaké jsou možnosti kmitočtového plánování D-Star převaděčů u nás? Když se budu orientovat pouze v 70cm pásmu, neboť ve 2m není prostor (alokován pouze jediný simplexní kmitočet pro DV modulaci) a 23cm není v reliéfu ČR příliš vhodné, je možno buď v dolním úseku mezi 438.200 - 438.525 MHz, doplňkově 438.550 - 438.625 MHz pro multimode (tady to mají kluci na OK0DSK velmi správně v kombinaci s FM, přemýšleli u toho), nebo v horním úseku 439.450 - 439.775 MHz. Pokud uvažuju 25 kHz rastr, přitom by měl být možný i 12,5 kHz rastr. Nutné je to pouze sladit s případnými dosud existujícími PR linkami mezi nódy, většinou 9k6 FSK.

A ještě dotaz. Kdysi mi někdo poučený až znalý na základě prostudování reklamních dokumentů od Icomu tvrdil, že D-Star by měl umět podobně jako trunkové sítě automatické přeladění pohybujícího se uživatelského rádia na jiný vhodný převaděč, jakýsi handover. To je ale asi blbost, že? Nikde jsem to nenašel.
ok2bkr
Posts: 53
Joined: Fri 03. Apr 2009 10:01:00
Location: Brno
Contact:

Re: Jen tak - když nevím kam s tím.

Post by ok2bkr »

OK2JIB wrote: Jaké jsou možnosti kmitočtového plánování D-Star převaděčů u nás? Když se budu orientovat pouze v 70cm pásmu, neboť ve 2m není prostor (alokován pouze jediný simplexní kmitočet pro DV modulaci) a 23cm není v reliéfu ČR příliš vhodné, je možno buď v dolním úseku mezi 438.200 - 438.525 MHz, doplňkově 438.550 - 438.625 MHz pro multimode (tady to mají kluci na OK0DSK velmi správně v kombinaci s FM, přemýšleli u toho), nebo v horním úseku 439.450 - 439.775 MHz. Pokud uvažuju 25 kHz rastr, přitom by měl být možný i 12,5 kHz rastr. Nutné je to pouze sladit s případnými dosud existujícími PR linkami mezi nódy, většinou 9k6 FSK.
Tak po tomto se pídím už delší dobu.
Mimochodem, D-star byl od počátku navrhován na použití kmitočtového rastru 6,25kHz (byla to jedna z podmínek zadání JARL).
Dle tech.dokumentace je max.šířka pásma 5kHz.
OK2JIB wrote: A ještě dotaz. Kdysi mi někdo poučený až znalý na základě prostudování reklamních dokumentů od Icomu tvrdil, že D-Star by měl umět podobně jako trunkové sítě automatické přeladění pohybujícího se uživatelského rádia na jiný vhodný převaděč, jakýsi handover. To je ale asi blbost, že? Nikde jsem to nenašel.
Ne, dostupná D-star technická dokumentace se tímto vůbec nezabývá. Myslím, že ani nebylo cílem suplovat funkce trunkových nebo celulárních sítí.
Jirka / Brno
OK2ZO
Posts: 486
Joined: Sun 08. Mar 2009 18:27:54
Location: Adamov
Contact:

Re: Jen tak - když nevím kam s tím.

Post by OK2ZO »

Otazkou je, jake filtry v MF to radio ma.. Pochybuju, ze tam ma tak uzke filtry?
OK2ZO Libor/Adamov
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Jen tak - když nevím kam s tím.

Post by ok1mx »

ve specifikaci IC-E2820 píšou:

Selecitivty:
FM: 10 KHz (-6 dB), 30 KHz (-60 dB)
FM-N: 6 KHz (-6 dB), 20 KHz (-60 dB)

tak asi sand jo

Jinak co se týká kmitočtů, tak na to je asi nejlepší osoba Mila OK1VUM 1. je to koordinátor 2. už jeden D-star provozuje. Bohužel se v tomto vůbec neorientuji, tak že na toto nedokážu nijak fundovaně odpovědět. Jelikož PR pěje labutí píseň, jest otázkou, jestli by právě kmitočty po zrušených linkách nemohli pro tento účel sloužit. Myslím, že IARU ještě netuší nic o D-Staru, (po 10 letech teprve začalo řešit APRS) a jest otázkou zda to pojmout do segmentu převaděčů, nebo digit.

Nicméně v Praze na Strahově by měl být D-Star na 439.450 -7,6 a mělo by to být trvalý provoz. (neověřené info- D-Star nemám, nemohu vyzkoušet)
ok2bkr
Posts: 53
Joined: Fri 03. Apr 2009 10:01:00
Location: Brno
Contact:

Re: Jen tak - když nevím kam s tím.

Post by ok2bkr »

OK1MX wrote:ve specifikaci IC-E2820 píšou:
Nicméně v Praze na Strahově by měl být D-Star na 439.450 -7,6 a mělo by to být trvalý provoz. (neověřené info- D-Star nemám, nemohu vyzkoušet)
Díky za info. Příští týden mám cestu do Prahy, tak sebou vezmu trx.
OK1VUM jsem už oslovil, snad se něco dozvím.
Nevím jak jinde, ale tady v Brně na 70cm paket udajně ještě vesele žije. :?
Jirka / Brno
OK2JIB
Posts: 29
Joined: Mon 02. Nov 2009 20:31:56
Jméno: Bronek
Contact:

Re: Jen tak - když nevím kam s tím.

Post by OK2JIB »

ok2bkr wrote:Tak po tomto se pídím už delší dobu.
Mimochodem, D-star byl od počátku navrhován na použití kmitočtového rastru 6,25kHz (byla to jedna z podmínek zadání JARL).
Dle tech.dokumentace je max.šířka pásma 5kHz.
Bezva. Takže je možno použít bez problémů i rastr 12,5 kHz. Doporučení IARU Region 1 pro bandplán UHF je poměrně technologicky neutrální, t.j. nejsou stanoveny konkrétní způsoby použití a modulace (D-Star, GMSK...) pro jednotlivé úseky. Prostě digital communications channels. Lze i simplexně bez porušení nějakého pravidla. V těchto úsecích ani nejsou stanoveny standardní číslované převaděčové kanály, takže kromě toho úseku pro multimode, kde bych doporučoval ponechat provoz v rastru 25 kHz kvůli koexistenci s konvenčním provozem (OK0DSK budiž příkladem) je v dolním i horním pásmu možno 12,5 kHz bez problému. Tedy např. hraniční použitý kanál v horním úseku může být nikoliv 439,775, ale i 439,7875 MHz. Už ale ne 439,4375 MHz, neboť tady by se zasáhlo do 25 kHz konvenčního FM převaděčového kanálu (na Moravě OK0BDL). Vše pochopitelně platné pro náš středoevropský prostor s 7,6 MHz odskokem v rámci IARU Regionu 1 (označovaný v dokumentaci IARU jako HB/DL/OE repeater channels). Krom Švýcarska, Německa, Rakouska, Česka, Slovenska a Polska jede zbytek Evropy vesměs v jiném systému odskoků (buďme rádi za 7,6 MHz). Vše uvedené jsem vyseparoval z platných dokumentů IARU pro náš region, tedy z bandplánu pro UHF a na něj navazujících doporučení (hlavně Cavtat 2008).

Testuji již několik týdnů obsazenost kmitočtu 439,450 MHz z různých výše položených kót v Jeseníkách, zatím je to čisté, že bych ho v rámci prodloužení koncese na OK0X nechal nějaký ten DV kanál na povolení připsat, snad tím nic nezkazím. Z té Prahy ani náznak ničeho. Asi to sem nedoletí, nebo to není v provozu. Když jsem měl na koncesi OK0X od začátku APRS kmitočet, taky se to hodilo (po 3 letech).
ok2bkr wrote:Ne, dostupná D-star technická dokumentace se tímto vůbec nezabývá. Myslím, že ani nebylo cílem suplovat funkce trunkových nebo celulárních sítí.
Díky za potvrzení. Možná by stálo za to od těch, kdo už ve vodách D-Star umí plavat, napsat nějaké info, ohledně těch nadstavbových uživatelských funkcí (nejen zobrazení značky na displeji) pokud je kontroler zapojen do D-Star sítě. Propagační letáky Icomu jsou takové nadnesené.

Jinak ještě jednou Jirko, tvé aktivity jsou s optimizmem sledovány a budeme se těšit na nějaké výstupy.

Pokrok muší bejt :-)
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests