Jen tak - když nevím kam s tím.

ok2bkr
Posts: 53
Joined: Fri 03. Apr 2009 10:01:00
Location: Brno
Contact:

Re: Jen tak - když nevím kam s tím.

Post by ok2bkr »

OK2JIB wrote: Jinak ještě jednou Jirko, tvé aktivity jsou s optimizmem sledovány a budeme se těšit na nějaké výstupy.
Dneska se mi konečně podařilo rozchodit "převaděč" připojený do D-star sítě.

Konfigurace:
- modem MiniHotspot, firmware HSA 0.1F (DutchStar)
- 2x TRX (GM950, FT7800)
- PC WinXP (Athlon 1800, 512MB RAM), SW KB9KHM DVAR HotSpot 2.57
- připojení do Netu přes CDMA, rychlost cca 100 up / 40 down byla dostačující.

Převaděč je možno ovládat příkazy systému Dplus, tedy např. "OE6XKGBL" pro připojení "OE6XKG B", nebo " U" pro odpojení.

Samozřejmě se dá provozovat i v offline režimu, ale současný firmware stejně vyžaduje přítomnost řídícího PC.

Taktéž se dá provozovat v simplex režimu (1 TRX), zejména jako trvale nalinkovaný hotspot na nějaký jiný převaděč. (to byl můj původní záměr, jenže tady jiný online převaděč zatím není :cry: )

Nevýhoda je nutnost WinXP (licence). Existují i nějaké Linuxové verze, ale zatím je nemám odzkoušené.

V Brně se rýsuje spolupráce s klukama z OK2KOJ, kteří přislíbili hostování převaděče v jejich QTH. Akorát tam mají na 70cm paket, tak se musí pořešit koexistence. A samozřejmě zažádat o koncesi, z čehož mám hrůzu. Jasná zatím není ani kmitočtová kordinace.

Pokud to čtou nějaké stanice, které mají D-star trx a mají zájem o test nebo třeba o stavbu dalších podobných šíleností, ať se ozvou.
Jirka / Brno
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Jen tak - když nevím kam s tím.

Post by ok1mx »

Dík za informace a držím palce. Měl bych několik otázek, protože jsem D-Starový BFU.

1) Jestli jsem to dobře pochopil D-star má dvě logicky oddělené funkcionality. Přenos hlasu (+servisní informace související s tímto hlasovým kanálem) a pak přenos dalších informací jako jsou např. souřadnice které se mohou přenášet nezávisle na tom, zda se hlasová komunikace používá nebo ne. Velmi zjednodušeně řečeno je to jako s D710, kde na jednom kmitočtu mám APRS, na druhém klasický převaděč s tím, že D-Star toto dokáže na jednom kmitočtu. Je to tak? S tím souvisí i druhá otázka:

2) Díval jsem se na https://docs.google.com/viewer?url=http ... 2520v1.pdf
kde se popisuje inferface na bázi TNC-X mezi D-Star a APRS. Přdpokládám, že kdyby tento interface byl na převaděči, tak všechny D-Star stanice (budou -li mít GPS) budou vidět na APRS. Jak je to s opačnou cestou. Je možný i zpětný tok dat t.j. je možné na D-Star stanici sledovat i APRS provoz?

Nakonec jedno zamyšlení. Pakliže by se D-Star měl opravdu masověji ujmout myslím, že jediná cesta je jako u všech nových technologií zachování "down compatibility". Otázkou je, jestli tedy budovat oddělenou D-Star vrstvu převaděčů, nebo se pokusit ji zpočátku integrovat k stávajícím analogovým převaděčům. Jde i o známý problém se slepicí a vejcem. Stanic na D-Star je zlomek počtu těch analogových a i na analogových převaděčích je dost ticho. Z logiky věci na D-Star převaděčích to ticho bude muset být ještě větší. Nebylo by ku prospěchu věci D-Star převaděče integrovat k analog převaděčům? Vysokofrekvenčně je to vyzkoušené několikaletým provozem, že koexistence dvou převaděčů v jednom pásmu do jedné antény je bez problémů. http://www.hamradio.cz/prevadece/ok0bna/ok0bn-bna.gif Bylo by potřeba jen udělat logiku, která by D-Star a analog provoz převedla křížem. t.j. když by někdo žvanil na analogu, vylejzal by i na D-staru a naopak. Pakliže by tento koncept byl realizovatelný, vidím několik výhod. a) odpadly by komplikace s anténami, svody, nájmy shánění lokalit.... b) Na D-Star by byl větší provoz, což by mohlo motivovat k tomu, aby si jej lidé více pořizovali.
OK2JIB
Posts: 29
Joined: Mon 02. Nov 2009 20:31:56
Jméno: Bronek
Contact:

Re: Jen tak - když nevím kam s tím.

Post by OK2JIB »

Milane, přemýšlím nějakou dobu o podobném řešení na OK0X. Stavět D-Star only převaděč mi přijde kontraproduktivní, zřejmě několik let by tam byl minimální, občasný provoz. Takhle to bude aspoň trochu motivační. Konstrukci BN+BNA si pamatuji, nicméně už je to asi minulost. Měl jsem v hlavě spíš řešení o dvou duplexerech a následném splitteru do antén. Splitter už na OK0X používáme, nicméně je určen k něčemu jinému - rozdělení provozu do dvou anténních soustav. Kdyby každá radiosoustava (FM i D-Star) měla svůj duplexer a následně by to šlo splitterem ven, bylo by to průchozí? Stávající duplexer by stejně sdružený výkon nesnesl (vyměnil jsem dutinový za helicalový s trochu lepšími parametry, nicméně s omezením výkonu asi do 20 W). Dvouduplexerové řešení by sice mělo nevýhodu v tom, že by digitál nešel přes velkou RX dutinu, kterou tam máme navíc, ale přijde mi to jednodušší. Jinak nevidím problém ve propojení audiocest a signalizace provozu FM <> digital tak aby to jelo synchronně, pokud to bude amatérská konstrukce. Takto by se šlo např. propojit do echolinku s tím, že by se pro to nemuselo dělat navíc nic dalšího. Otázka je co by D-Star repeater signalizoval za značku do vysílání, v momentě když by realizoval pouze výstup z FM provozu, ale snad by šlo udělat, aby signalizoval prefix převaděče.

Tak mne zajímá názor pro technické řešení, nesnažím se vymýšlet bludy, spíš to berte že přemýšlím nahlas :-)
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Jen tak - když nevím kam s tím.

Post by ok1mx »

Pakliže použiješ dva duplexery, nastanou dva problémy. První je ten, že to budeš muset sloučit na hybridu čímž přijdeš na obou převaděčích o polovinu výkonu, a samozřejmě o 3dB na citlivostech. (tedy mluvíme-li oba o tom, že převaděče budou ve stejném pásmu) 2m/70cm se toto netýká, protože tam lze slučovat na diplexeru s nepatrným průchozím útlumem a dobrou separací.

Druhý, vážnější problém je ten že při zaklíčování obou TX budou vznikat intermodulace. TX signál projde duplexerem, (dejme tomu +40dBm) hybrid má separaci portů tak cca 15-20 dB, což způsobí, že přes TX dutinu do druhého TX o úrovni v lepším případě + 20 dBm. ( fi31 =(2x f 1) – f 2 fi32 = (2x f 2) – f 1) ) Pak se tam samozřejmě objeví i IM 5 řádu. Schválně si to zkus a uvidíš. Já jsem neměl odvahu to pustit do vzduchu.

Jak to propojit z hlediska NF, jestli to půjde a zda to má smysl nechť posoudí D-Star guru, moje znalosti jsou z tohoto pohledu minimální, tak že se neodvažuji o tom spekulovat.
OK2JIB
Posts: 29
Joined: Mon 02. Nov 2009 20:31:56
Jméno: Bronek
Contact:

Re: Jen tak - když nevím kam s tím.

Post by OK2JIB »

OK1MX wrote:Pakliže použiješ dva duplexery, nastanou dva problémy. První je ten, že to budeš muset sloučit na hybridu čímž přijdeš na obou převaděčích o polovinu výkonu, a samozřejmě o 3dB na citlivostech. (tedy mluvíme-li oba o tom, že převaděče budou ve stejném pásmu) 2m/70cm se toto netýká, protože tam lze slučovat na diplexeru s nepatrným průchozím útlumem a dobrou separací.

Druhý, vážnější problém je ten že při zaklíčování obou TX budou vznikat intermodulace. TX signál projde duplexerem, (dejme tomu +40dBm) hybrid má separaci portů tak cca 15-20 dB, což způsobí, že přes TX dutinu do druhého TX o úrovni v lepším případě + 20 dBm. ( fi31 =(2x f 1) – f 2 fi32 = (2x f 2) – f 1) ) Pak se tam samozřejmě objeví i IM 5 řádu. Schválně si to zkus a uvidíš. Já jsem neměl odvahu to pustit do vzduchu.
Samozřejmě mluvím o tom, že to bude na stejném pásmu, dejme tomu 100 kHz od sebe. Tušil jsem že to bude mít mnohé ale. V tom případě uvítám případný návrh řešení, jak to zrealizovat, s minimálními ztrátami a z dostupných komponentů. Trunkový MPT1327 převaděč má taky sloučeno několik TXů pár kanálů od sebe s předpokladem provozu na několika zároveň. Řešení vždy existuje.
ok2bkr
Posts: 53
Joined: Fri 03. Apr 2009 10:01:00
Location: Brno
Contact:

Re: Jen tak - když nevím kam s tím.

Post by ok2bkr »

OK1MX wrote:Měl bych několik otázek, protože jsem D-Starový BFU.
To jsme zatím víceméně všichni :-)
OK1MX wrote: 1) Jestli jsem to dobře pochopil D-star má dvě logicky oddělené funkcionality. Přenos hlasu (+servisní informace související s tímto hlasovým kanálem) a pak přenos dalších informací jako jsou např. souřadnice které se mohou přenášet nezávisle na tom, zda se hlasová komunikace používá nebo ne. Velmi zjednodušeně řečeno je to jako s D710, kde na jednom kmitočtu mám APRS, na druhém klasický převaděč s tím, že D-Star toto dokáže na jednom kmitočtu. Je to tak? S tím souvisí i druhá otázka:
Dstar DV stream (nejsou to pakety) přenáší zároveň hlas (AMBE, 2400b/s + 1200 b/s FEC) a doplňková data (říká se jim slow speed data).
V těch se periodicky opakuje: hlavička (=značky MY, UR, RPT 1+2), msg (20 znaků), a zbytek je pro doplňková data (poloha nebo cokoliv jiného).
Pro kódování polohy se mimochodem používá formát velmi podobný APRS.
Nelze přenášet data bez hlasu ani hlas bez dat. Je to dáno protokolem. "hovorovou" oblast ve streamu nelze využít jinak,
vždy je interpretována jako AMBE data. Pokud chci posílat jen data, v hlasové části se posílá "ticho".
OK1MX wrote: 2) Díval jsem se na https://docs.google.com/viewer?url=http ... 2520v1.pdf
kde se popisuje inferface na bázi TNC-X mezi D-Star a APRS. Přdpokládám, že kdyby tento interface byl na převaděči, tak všechny D-Star stanice (budou -li mít GPS) budou vidět na APRS.
Myslím, že toto řešení není určeno pro převaděč, ale připojí se na slow-data výstup D-star trxu a druhou stranou na FM trx pro APRS.

Na rptr to lze zařídit mnohem jednodušeji. Stačí, aby převaděč byl zařazen do D-star sítě, a na gateway PC běžel DPRS server.
Ten sbírá poziční informace z přijatých relací a posílá je na APRS-IS. (tolik nastudovaná teorie, v praxi to nemám samozřejmě odzkoušeno)
OK1MX wrote: Jak je to s opačnou cestou. Je možný i zpětný tok dat t.j. je možné na D-Star stanici sledovat i APRS provoz?
Ne, to myslím nejde z principu. Pokud pominu problém s identifikací, na který rptr by se routovaly které informace ?
Dle polohy ? Pokud daná stn nemá D-star, pak je info o ní pro ostatní možná i nadbytečná (i když nápad je to zajímavý).
OK1MX wrote: Nakonec jedno zamyšlení. Pakliže by se D-Star měl opravdu masověji ujmout myslím, že jediná cesta je jako u všech nových technologií zachování "down compatibility". Otázkou je, jestli tedy budovat oddělenou D-Star vrstvu převaděčů, nebo se pokusit ji zpočátku integrovat k stávajícím analogovým převaděčům. Jde i o známý problém se slepicí a vejcem. Stanic na D-Star je zlomek počtu těch analogových a i na analogových převaděčích je dost ticho. Z logiky věci na D-Star převaděčích to ticho bude muset být ještě větší. Nebylo by ku prospěchu věci D-Star převaděče integrovat k analog převaděčům? Vysokofrekvenčně je to vyzkoušené několikaletým provozem, že koexistence dvou převaděčů v jednom pásmu do jedné antény je bez problémů. http://www.hamradio.cz/prevadece/ok0bna/ok0bn-bna.gif Bylo by potřeba jen udělat logiku, která by D-Star a analog provoz převedla křížem. t.j. když by někdo žvanil na analogu, vylejzal by i na D-staru a naopak. Pakliže by tento koncept byl realizovatelný, vidím několik výhod. a) odpadly by komplikace s anténami, svody, nájmy shánění lokalit.... b) Na D-Star by byl větší provoz, což by mohlo motivovat k tomu, aby si jej lidé více pořizovali.
OK2JIB wrote: ... Otázka je co by D-Star repeater signalizoval za značku do vysílání, v momentě když by realizoval pouze výstup z FM provozu, ale snad by šlo udělat, aby signalizoval prefix převaděče.
Integrace D-star a analogu je velmi problematická a D-star komunita (v čele s UStrust) se jí velmi brání.
Důvodem je identifikace, která je v D-star důsledná a nutná, v analogu není žádná. Bez identifikace se nedá linkovat a nefunguje routing.

Druhý problém se jmenuje AMBE. Převést analog na digitál znamená prohnat jej AMBE kodekem (ale to řešitelné je např. pomocí DVdongle)

Existuje alternativní D-star síť (Open D-star, Dextra) s národními trust servery, kde se dělají nějaké pokusy s IRLP, ale detaily jsem zatím nestudoval.
Jirka / Brno
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Jen tak - když nevím kam s tím.

Post by ok1mx »

Dík info.
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Jen tak - když nevím kam s tím.

Post by ok1mx »

OK2JIB wrote:
OK1MX wrote:Pakliže použiješ dva duplexery, nastanou dva problémy. První je ten, že to budeš muset sloučit na hybridu čímž přijdeš na obou převaděčích o polovinu výkonu, a samozřejmě o 3dB na citlivostech. (tedy mluvíme-li oba o tom, že převaděče budou ve stejném pásmu) 2m/70cm se toto netýká, protože tam lze slučovat na diplexeru s nepatrným průchozím útlumem a dobrou separací.

Druhý, vážnější problém je ten že při zaklíčování obou TX budou vznikat intermodulace. TX signál projde duplexerem, (dejme tomu +40dBm) hybrid má separaci portů tak cca 15-20 dB, což způsobí, že přes TX dutinu do druhého TX o úrovni v lepším případě + 20 dBm. ( fi31 =(2x f 1) – f 2 fi32 = (2x f 2) – f 1) ) Pak se tam samozřejmě objeví i IM 5 řádu. Schválně si to zkus a uvidíš. Já jsem neměl odvahu to pustit do vzduchu.
Samozřejmě mluvím o tom, že to bude na stejném pásmu, dejme tomu 100 kHz od sebe. Tušil jsem že to bude mít mnohé ale. V tom případě uvítám případný návrh řešení, jak to zrealizovat, s minimálními ztrátami a z dostupných komponentů. Trunkový MPT1327 převaděč má taky sloučeno několik TXů pár kanálů od sebe s předpokladem provozu na několika zároveň. Řešení vždy existuje.
Ano, na toto existuje řešení ale je tam podmínka toho, že jsou TXy dostatečně vzdálené od sebe a filtraci výkonu "zpětných" TXů se řeší dutinama. Jejich Q musí být hodně veliké, musíš totiž zajistit takovou strmost, abys potlačil nežádoucí TX alepoň (odhaduji, nepočítal jsem to) o 40-50 dB. V praxi to znamená že bys musel mít mezi každým duplexerem a TXem relativně velkou dutinu, záleželo by hodně na tom, jak daleko by kmitočtově TXy od sebe byly. Situaci RXů stejně ale nevyřešíš, o ty 3 dB tam přijdeš, protože za duplexery už preamp nestrčíš a před nimi je Ti prd platný, protože si zase zhoršíš šumové číslo a ty 3 dB na děliči rozhodně nenaženeš.

Co se týče komponentů (na to řešení z obrázku který jsem uvedl v předchozí MSG), cirkulátor se zátěží lze použít ze starých NMTček, kterých se mezi lidem pohybuje dost, jediné co se musí zbastlit je krysí závodiště, což jsou jen kusy koaxů.

Jiné jednodušší řešení při zachování VF parametrů mne nenapadá. (což nezmanená, že neexistuje ;) )
OK2JIB
Posts: 29
Joined: Mon 02. Nov 2009 20:31:56
Jméno: Bronek
Contact:

Re: Jen tak - když nevím kam s tím.

Post by OK2JIB »

OK1MX wrote:Ano, na toto existuje řešení ale je tam podmínka toho, že jsou TXy dostatečně vzdálené od sebe a filtraci výkonu "zpětných" TXů se řeší dutinama. Jejich Q musí být hodně veliké, musíš totiž zajistit takovou strmost, abys potlačil nežádoucí TX alepoň (odhaduji, nepočítal jsem to) o 40-50 dB. V praxi to znamená že bys musel mít mezi každým duplexerem a TXem relativně velkou dutinu, záleželo by hodně na tom, jak daleko by kmitočtově TXy od sebe byly. Situaci RXů stejně ale nevyřešíš, o ty 3 dB tam přijdeš, protože za duplexery už preamp nestrčíš a před nimi je Ti prd platný, protože si zase zhoršíš šumové číslo a ty 3 dB na děliči rozhodně nenaženeš.

Co se týče komponentů (na to řešení z obrázku který jsem uvedl v předchozí MSG), cirkulátor se zátěží lze použít ze starých NMTček, kterých se mezi lidem pohybuje dost, jediné co se musí zbastlit je krysí závodiště, což jsou jen kusy koaxů.

Jiné jednodušší řešení při zachování VF parametrů mne nenapadá. (což nezmanená, že neexistuje ;) )
Hromadu starých NMT tu mám v bedně ve sklepě (Nokie, Dancally, Motoroly i Benefony), tak jen je kuchnout. Ohledně krysího závodiště, nemáš ono Amatérské Rádio? V internetových archivech jsem tento ročník nenašel.

Ještě se nabízí druhé řešení, které je nepoměrně dražší a náročnější. Anténní soustavu zdvojit i s kabeláží. Každý systém svůj duplexer a pokud možno i dutinu. Tím by se zbytečně "nevypalovaly" výkony a bylo by to jistější ohledně nežádoucího vyzařování (což na objektu ČRa s desítkami služeb může být fatální). Řešil by se a filtroval jen vlastní provoz FM versus GMSK. Je to opravdu podstatně náročnější, ale nejen radioamatérský provoz před nás klade náročné výzvy a jejich řešení.
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Jen tak - když nevím kam s tím.

Post by ok1mx »

No, tušil jsem, že na tuto otázku narazíš. Bohužel, už jsem to asi před půl rokem hledal a nemůžu podklady k tomu krysímu závodišti najít. Vím, že to byl článek od OK1VR a slučování antén na VKV FM příjem. Nicméně, jestli se do toho opravdu chceš pustit, zkontaktuju Jindru a od to určitě bude vědět.

Co se týče dvou antnénních systémů, záleží hodně na tom, jakou budou mít mezi sebou vazbu. Pakliže budou dejme tomu 5m od sebe a budou to dipóly, tak počítej něco okolo 20-30 dB a když to spočítáš, zjistíš, že jsi tam ke jsi byl :( Když je dáš precizně pod sebe dostatečně daleko, mohlo by to fungovat. Odhaduji, že min. separaci antén bys potřeboval cca 40-50 dB aby IM3 vyšly v normě.

Na BN-BNA byly cirkulátory z PA pro BD34, kdybys potřeboval, můžu poskytnout. Ještě lépe by se asi hodily z BD28, protože mají rovnou na koaxu zátěž.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests