Mobilní telemetrie

HW, SW, čidla, detektory, telemetrie, mobilní DIGI
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Mobilní telemetrie

Post by ok1mx »

Tak jsem vytvořil naprosto triviální mobilní telemetrickou APRS stanici (OK1MX-7).

Osoby a obsazení:
v roli radiostanice: HYT-TC700
v roli modemu: OT+
ostatní: 3 dráty (plus, mínus, audio), 1 x 2,5mm jack, DB9 bez krytu. (pak ještě doplním o NF)
V první fázi chci vyzkoušet jak dlouho to bude žít z orig. baterky.

A už jen ty čidla... Teplota a napětí baterky jsou A/D 1 a A/D2 , A/D3,4,5 zatím volné, binární vstup volný.
Attachments
3.jpg
3.jpg (20.27 KiB) Viewed 23312 times
2.jpg
1.jpg
ok1sgi
Posts: 7
Joined: Sun 23. Aug 2009 10:01:52
Contact:

Re: Mobilní telemetrie

Post by ok1sgi »

Srdečně vás zdravím,

dovolte, abych v souvislosti s mobilní telemetrií vznesl pár otázek:
Byla by možnost do některého "trackeru" po binárním vstupu sériově posílat celá slova, jako číselné údaje?

Zamýšlel jsem se nad způsobem měření hloubky, resp. vzdálenosti vodní hladiny, který by zjednodušilo předzpracování v nějakém jednočipu.
Napadlo mě pár způsobů, které pravděpodobně nebudou dost neprůstřelné (průmyslové bublání - energeticky náročné, kapacita / vodivost souběžných vodičů - variabilita, odolnost, tlak - cena) Tlak se zdá patrně nejlepší. Snad by se také k sondě dalo připojit snímání směru a rychlosti proudu (unášením, korouhvička,..)
Ale co takhle umístit někam nad povrch (například na strom - pevný bod k vysílání bude zřejmě tak jako tak potřeba) ultrazvukový dálkoměr. Při umístění "vynulovat" vzdálenost a po té si z řídícího jednočipu nechat posílat už jen odchylku od instalační vzdálenosti. Nevím, jak je to reálné, ale připadlo mi to jako docela odolné a pohotové řešení.
V normálních cenách znám jen měniče UST-40 T/R

http://www.ges.cz/?ipp=12&lang=cz&cur=C ... rowse&of=2 UST-40

Nemáte v tomto směru někdo nějaké zkušenosti? potřebný zisk, směrovost, frekvence, odolnost vůči akustickému rušení? Na jaké vzdálenosti by bylo možné přijímat odražený signál od tak nejasného povrchu, jako je hladina rozvodněné řeky...

Zde je pár zajímavých odkazů, na které jsem při fantazírování narazil:
http://www.micro.feld.cvut.cz/home/X34S ... uk-SAW.pdf
http://www.odbornecasopisy.cz/index.php ... ment=33552
http://www.transcom.sk/zoznam-cs-katalogov/hladinomery/

Pokud by byl třeba někdy v budoucnu zájem o gama/RTG záření, měl bych k dispozici scintilační detektory vázané s fotodiodou. Dokonce dvouřadé cloněné (směr/energie záření).

Nerad bych to tu zanášel blbostma. ;) Vážím si vašeho úsilí i výsledkú, které nese...
ok1sgi
Posts: 7
Joined: Sun 23. Aug 2009 10:01:52
Contact:

Re: Mobilní telemetrie

Post by ok1sgi »

Aha,
některá data by se v případně potřeby možná dala napasovat do APRS weather protokolu
http://www.byonics.com/wxtrak/ (bez GPS?), OT2m https://www.argentdata.com/products/tracker2.html
nebo ládovat TNCčko...
ftp://ftp.tapr.org/aprssig/aprsspec/spe ... PRS101.pdf
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Mobilní telemetrie

Post by ok1mx »

Bohužel jsem nenarazil na jediný tracker, který by umožňoval vstup TLM dat přes i2c nebo třeba UART. Jediné co je za levný peníz dostupné je OT+ kde je jako vstupní interface 3 x 0 - 5V analogově a v trackeru se to převádí A/D převodníkem 0 - 255

Co se týče WX dat tak samozřejmě tyto veličiny bych určitě preferoval ve WX formátu (rychlost a směr větru, teplota, vlhkost) nikoli jako TLM

Dík za odkazy na čidla, zkusím to prolítnout.
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Mobilní telemetrie

Post by ok1mx »

Přemýšlel jsem nad ultralevným čidlem na měření hladiny vody. Rád bych znal Váš názor, jestli to není úplná píč...ina. Na obrázku je znázorňen princip, na tyči by byla připevněna řada odporů (bez izolace) Podle toho, jak se budou odpory zaplavovat, poroste skokově napětí na vstupu A/D převodníku. Vzdáleností odporů od sebe by se nastavoval rozsah a citlivost. Pakliže bude použito např. 20 odporů, rozlišovací schopnost na 2m by byla 10 cm, což by pro mnoho většinu aplikací vyhovovalo. Vstupní impedance A/D převodníku má velmi vysokou impedaci, tak že se zdá, že by nebylo nutné použít žádný zesilovač. Jen jde o to, spočítat hodnoty odporů....
Attachments
tlm.jpg
ok2vwn
Posts: 2
Joined: Sat 22. Aug 2009 21:04:48
Contact:

Re: Mobilní telemetrie

Post by ok2vwn »

Ahoj Milane
V principu to funguje, ale obávám se že to bude jen na jedno použití. Prostě ty odpory po prvním zatopeni nastartují proces rezivění a pak už je to jen otázka času.
Jinak si myslím, že v první fázi se nemusíme zabývat lineárním měřením výšky hladiny. Tohle je dost drahé a klidně bych to přenechal vodohospodářům na "hlavních" tocích. Tuto informaci dostatečně nahradí "digitální" měření - např. tři úrovně. Vyšší hladina - vysoká - zaplavení.
Zkušenosti:
Každá lokalita má svoje krytické hladiny, tj místa na kterých když se objeví voda je zle.
Letošní záplavy začaly u nás v Mořkově a okolí (doslova u mne na zahrádce) a když si zrekapituluji průběh toho večera, tak možná stačilo mít v několika místech snímače zaplavení. Ze zkušenosti přece každý domorodec ví, že když teče voda těsně pod mostem u Pepy tak budou mít u Josefa zaplavené sklepy a když je zaplavená i silnice, tak budou dole v Životicích plavat. Možná stačí v dané lokalitě vytypovat několik vhodných míst (soutoků) a hlídat zaplavení jednotlivých mostů. Na varování obyvatelstva by to stačilo a ušetřených několik (možná desítek) minut by pomohlo odvrátit dramatické záhranné akce (jako odvoz stařenky v noční košili sedící na skříni v zaplaveném domku).
Nevím jak moc je to utopie. Ale když se podívám konkrétně na okolí mého QTH, tak myslím, že by bylo možno vybudovat jednoduchý trvalý systém varování.
Postup?
-vybrat několik vhodných míst pro instalaci snímačů zaplavení
nejlépe mosty
-nainstalovat snímače ve třech úrovních - varování - nebezpečí - katastrofa
plovákové, tedy odolné a jednoduché. Obsluhu zvládne jednoduchý HW a SW , stačí malý výkon TX a napájet se to dá z AKU, který by byl dobíjený (světe div se) z veřejného osvětlení. Tohle funguje u bezdrátových rozhlasů v pohodě. Četnost vysílání - při nízké hladině jednou za ??x hodin?? jen pro kontrolu, že je ještě stanice v provozu(kontrola jde určitě ošetřit nějakým sw a informovat správce, že mu to už zase ukradli HI), při střední častěji a při zatopení skoro "trvale - např. 30s" . U tří snímačů jde udělat jednoduchá kontrola "falešného poplachu(např. zaseklý snímač)" porovnáním informace kontrolou sekvence nízká-střední-vysoká. Atd.
-dořešit výstup informace pro veřejnost. Samozřejmě všichni vidí všechno a kterýkoliv amatér se svým APRS terminálem je schopen poskytovat informace.
Ale také by to dokázala jedna chytrá krabička, která by slyšela hlášení od jednotlivých stanic a ty "svoje" by si vyhodnotila a udělala náležitou akci. Např. obecní rozhlasy mají i funkce k odvysílání připravených hlášení na základě podnětu z venčí (SMS,kontakt , dtmf..???).

Ale to je jen taková teorie. Stejně by nás to vytopilo, ale možná by se nikdo neutopil.
Tolik pár myšlenek k monitorování hladiny. 73!
Jirka , OK2VWN
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Mobilní telemetrie

Post by ok1mx »

Nejprve k tomu čidlu. Už to tu mám zbastlené, koupu to v kýblu a zatím to vypadá dobře. Co se týče těch odporů, mám tu takové ty staré, které jsou "zatříknuté" až po dráty, do nich rozhodně nic nezateče. Jediné co by mohlo dělat při dlouhodobém použití problémy, že by to začalo obrůstat řasama, které by pak přemostili ten který odpor. Dalo by se to ještě mechanicky vylepšit, odpory by byly v silikonu, ne spojích mezi nimi by byly nerezové kotoučky...

Nicméně tento princip jsem zamýšlel opravdu pro krátkodobé použití... začnou deště, povodňová komise vyhlásí SPA, povolají se radioamatéři, rozvezou čidla do zájmových lokalit a po akci to zbalí, vyčistí a uloží k dalšímu použití. Pro tato použití je CENA, jednoduchost a spolehlivost rozhodující měřítko. Toto čidlo by vyšlo na cca 10Kč, k tomu OT+ (34USD) a TRX od ručky či profistanice zadarmo, přes modul za 600Kč, až třeba po PUXINGA či Wouxuna za 48 USD. Co se týče napájení, tak lze s výhodou využít integrovaný spínač, nechal jsem tu běžet Bendixe s OT2m azi 4 dny na 7Ah gelovku a ne a ne chcípnout. Jestli to stihnu, chci dnes nebo zítra hodit toto čidlo do studny a nechat z baterky běžet, uvidíme jak se to osvědčí v praxi.

Co se týče toho systému varování, je to moc pěkné, moc se mi to líbí, ale vidím v tom řádově větší nároky jak cenové, tak z hlediska lidských zdrojů. Vyrobit něco tak, aby to vydrželo bezobslužně běžet ve venkovním prostředí týden, 14dní není problém, vyřeší to gelovka (žádné dobíjení...) a igelitová taška jako krytí. Vytvořit to samé pro provoz 365/24/7 (čidlo, nabíjení (spolehlivé) teplotní stabilita, provedení aby to nebylo možné ukrást, rozbít... bude stát min. 10x tolik, nehledě na to, že musí existovat člověk, který to bude trvale kontrolovat, opravovat... Bude to těžká řehole, protože jakmile se to jednou spustí a začnou se na to lidé spoléhat, není seriózní cesty zpět (po půl roce se na to vykašlat) Tak že kdo by do tohoto chtěl jít měl by so to 100x rozmyslet, protože si vyrobil dost práce na mnoho let dopředu. (víme že udržovat v činnosti jednu DIGI něco peněz a času sežere (a to nemá žádná externí čidla a obvykle se napájení neřeší) ... ale 10ks takovýchto soustrojí.... (každopádně jsem to nepsal kvůli tomu, že bych chtěl někoho odradit, jen upozornit na možné komplikace, o kterých by každý, kdo by se do toho pustil měl uvažovat)
ok2vwn
Posts: 2
Joined: Sat 22. Aug 2009 21:04:48
Contact:

Re: Mobilní telemetrie

Post by ok2vwn »

Máš pravdu, stacionární systém by byl opravdu "velký projekt". Musel by se tomu někdo věnovat skoro profesionálně, nebo spíše nějaká organizace.No prostě utopie. Tahle myšlenka pramení z letošních zkušeností. Všechno proběhlo moc rychle a informace žádné. Tím spíše čas na nějakou aktivaci jakéhokoliv systému.
Hasiči a sanitky, které k nám přijely už neměly kudy odjet - prostě bleskovka. Stacionární systém by řešil varování na horních tocích, kde všechno probíhá moc rychle. Dále po proudu je více času na reakce jak profíků tak i amatérů.
K tomu Tvému čidlu - dal by se udělat jen držák s elektrodami (nerez) a na suchém konci nechat odporovou síť v pouzdru SILxx . Potom by "údržba" mohla probíhat pomocí ocelového kartáče. V každém případě je to dobrý nápad, těším se na výsledky studnových zkoušek. 73
Jirka , OK2VWN
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Mobilní telemetrie

Post by ok1mx »

Studnové zkoušky jsou v běhu. http://aprs.fi/telemetry/OK1MX-7 čidlo je na AD1, běží to z 12V gelové baterie (nebyla úplně nabitá) OT2m, Bendix LMH3142, četnost majáku 10 min. Je tam 10 odporů po 15 cm, t.z.n. rozsah měření 1.5m Nechtělo se mi moc dlouho počítat hodnoty, tak že to asi nebude moc lineární, ale kroky by být vidět měly. Jdu se koupat, uvidíme, co to udělá.

aktualizace po koupání.... bigno.... projevilo se :lol:
ok2xdu
Posts: 151
Joined: Fri 06. Mar 2009 20:28:21
Location: Ondratice, JN89MI
Contact:

Re: Mobilní telemetrie

Post by ok2xdu »

Pekne, moc pekne. Good :idea:
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests