Holice

Fórum sysopů, výstavba, konfigurace a nastavení DIGI
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Holice

Post by ok1mx »

Děkuji všem za účast na přednášce. Jestli jsem něco opomněl, omlouvám se, ale musel jsem to vzít velmi zrychleně a povrchně, aby to splnilo účel t.j. osvětlení APRS pro lidi, jenž o tom nevědí vůbec nic. Potěšilo mne, že usnulo jen pár lidí :lol: . prezentaci během zítřka dám na Hamradio do sekce APRS a uvažuji o tom, že bychom mohli založit oddíl na webu, kde by byly odkazy třeba v .pdf (snadné stažení a možnost offline studia) jednotlivých projektů už třeba hlouběji propracovaných. např. stavba trackeru (nebo DIGI) od a-z... začalo by to tím kde a jak se to objedná, přes popis stavby (je-li to stavebnice) přes připojení k TRX, SW konfigurace.... a.t.d. Vím že je to hodně práce, ale nejrychlejší rozvoj čehokoli je, když není nutné opakovaně vymýšlet kolo. Bohužel mnoho amatérů si nechává spoustu znalostní a zkušeností jen pro sebe, (neříkám že schválně, vím že je to nechutná práce, když už něco rozchodím a raduju se z toho klovat nějaké písmenka) ale jestli chceme APRS tlačit dál, nechme naskočit začátečníky do jedoucího vlaku. Oni pak místo času stráveného klopýtání za ním budou mít více energie zapojit se do rozvoje a třeba se pak od nich zase my budeme učit protože se budou na nějakou oblast specializovat.
ok2pll
Posts: 13
Joined: Tue 30. Jun 2009 8:56:15
Contact:

Re: Holice

Post by ok2pll »

Přednáška se mi velmi líbila,velmi mne mrzelo,že jsem musel odjet před praktickou ukázkou.Velice se mi zamlouvá tvůj záměr dát sem materiály a zkušenosti z projektů a stavby různých doplňků a pod,také o možnosti dát dohromady,resp.pomoct při objednání stavebnic trackerů,resp.dalšího zařízení i na digi.Určitě by to pomohlo v rozšíření APRS.Díky a věřím,že tvůj záměr podpoří i ostatní již zkušení a pomohou tak i nám-začínajícím.73 Lev OK2PLL
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Holice

Post by ok1mx »

Jak jsem slíbil, prezentace je na webu v sekci APRS ke stažení.
OK1LOL
Administrátor

Re: Holice

Post by OK1LOL »

Prezentace byla vynikajici, nejvic se mi libila cast o vyuziti APRS pro IZS. Asi by nebylo od veci zalozit vlakno venovane pouze teto problematice.
Pred tvoji prednaskou jsem si marne lamal hlavu jak by mohlo APRS byt pro IZS prospesne. Po predstaveni tvoji vize (MX) je to vse uplne jasne ;)
Kdyz jsme s COMem a FRNem pak sedeli na obede, tak behem chvilky zacaly pada zajimave vyuziti.

Povodne- cidla ktera budou hlidat vysku hladiny u dulezitych silnic. 5CM vody nikomu nevadi, ale 20cm uz osobaky nezvladnou a 1m uz ani nakladaky sanitky.
Samozrejme jsem si vysky hladiny vymyslel, protoze netusim co jake vozidlo zvladne.

Lesni pozary- rychlost a smer vetru, okolni teplota ...(trackovani letecke hasebni techniky) Po ukonceni haseni louky nebo lesniho pozaru by se mohlo "napichat" par cidel kolem pozariste a nechat lezet teplotni cidla na zemi. Jakmile to zase chytne tak to zjisti behem chvilky a za 10 min tam jsou zpatky se strikackama. Par dni po uhaseni si cidla posbiraji a hodi na sklad.

To jsou asi nejzajimavejsi udalosti ktere muzeme jednoduse monitorovat a mohly by byt pro IZS zajimave.
Urcite nekoho napadnou dalsi sikovne aplikace, ktere by mohly byt uzitecne.

Jestli ale chceme neco podobneho udelat, tak to taky musi nejak vypadat. Myslim ze s krabickou ze ktere koukaji hala bala draty nikoho nepresvedcime.
Musi to vypadat profesionalne a hlavne, kdyby se to ujalo, musi to byt jednoduse replikovatelne i na ukor ceny.
Muj osobni nazor je jit cestou profesionalnich modulu, nez ruzne pribastlovane stare rucky. BTW ta cena neni az tak rozdilna...
A stavet u podobneho zarizeni TRX ze soucastek uz mi prejde jako utopie. Hlavne z duvodu replikovatelnosti a casove narocnosti.
Je nesrovnatelne rychlejsi priletovat na jednu DPS dva moduly a jeden pic, nez desitky diskkretnich soucastek.

Ale to uz zachazim prilis daleko.
Je toho spousta co je treba projednat, vymyslet a konec prazdnin je uplne idealni. V novinach nic nepisou, v televizi kulovy.... :D
ok2ila
Posts: 218
Joined: Tue 17. Mar 2009 14:28:02
Location: JN89WW
Contact:

Re: Holice

Post by ok2ila »

I já se připojím k názoru, že tato vize spolupráce s IZS je zajímavá, i když už se to tady na fóru probíralo. Vidím ale spoustu problémů, o kterých ale Milan částečně mluvil.
Asi největší jsou lidi. K APRS se teď hlásí spousta nových nadšenců, ale opravdu kolik z nich může a je ochotno být nonstop k dispozici. A i kdyby to byli všichni, kdo teď něco dělají a nadšení jim vydrželo, myslím, že to bude pořád málo. Já bych odhadoval, že musí být alespoň jeden absolutně spolehlivý člověk na jeden kraj.
Další problém je pořád v pokrytí digipeatery. Na takové modulky asi většinou nebude vždy vhodné a možné použít mobilku s 25W a směrovku. A s nějakými 5W do pendreku se v hustém hořícím lese asi daleko dostat nepůjde. Je třeba síť digipeaterů pořádně zahustit. Naopak si nemyslím, že je až tak velký problém už zajistit jejich zálohování (např. všechny 4 naše digi na severní Moravě mají nějaký záložní zdroj) a i v amatérských podmínkách trochu robustnější konstrukce ant.
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Holice

Post by ok1mx »

ok2ila wrote:I já se připojím k názoru, že tato vize spolupráce s IZS je zajímavá, i když už se to tady na fóru probíralo. Vidím ale spoustu problémů, o kterých ale Milan částečně mluvil.
Asi největší jsou lidi. K APRS se teď hlásí spousta nových nadšenců, ale opravdu kolik z nich může a je ochotno být nonstop k dispozici. A i kdyby to byli všichni, kdo teď něco dělají a nadšení jim vydrželo, myslím, že to bude pořád málo. Já bych odhadoval, že musí být alespoň jeden absolutně spolehlivý člověk na jeden kraj.
Další problém je pořád v pokrytí digipeatery. Na takové modulky asi většinou nebude vždy vhodné a možné použít mobilku s 25W a směrovku. A s nějakými 5W do pendreku se v hustém hořícím lese asi daleko dostat nepůjde. Je třeba síť digipeaterů pořádně zahustit. Naopak si nemyslím, že je až tak velký problém už zajistit jejich zálohování (např. všechny 4 naše digi na severní Moravě mají nějaký záložní zdroj) a i v amatérských podmínkách trochu robustnější konstrukce ant.
Souhlasím s Tebou, je to o lidech. Asi nejjednodušší a nejefektivnější způsob jak "našeho" člověka do IZS začlenit je přes SDH, optimálně v JPO III, jejímž by byl členem. U dobrovolných Hasičů je mnoho amatérů, vyřeší se tak problém vybavení, ochranných pomůcek, na druhou stranu to bude mít přínos i pro danou jednotku, objem dotací do SDH se mimo jiné odvíjí od kvality a přínosu dané jednotky. A co se týče toho "nonstop" není to tak horké. Když v naší JPO vyhlásí poplach, musíme být do 10 minut venku, (houká siréna a přijdou nám SMS a automatické volání na tel.) Jenže to jde o akutní situaci, kdy jde o reakci na volání 150. V případě použití APRS nikdy nepůjde o akce v první linii, o použití rozhodne VZ, nebo OPIS, zavolá a na příjezd speciálních složek je mnohem delší časový limit. (klidně i desítky minut až hodiny) Tak že našemu člověkovi přijde SMS půjde za svým nadřízeným sdělím mu že na základě zákona 262/2006 sb. paragraf 200 ( "Zaměstnavatel poskytne zaměstnanci pracovní volno v nezbytně nutném rozsahu k výkonu veřejných funkcí, občanských povinností a jiných úkonů v obecném zájmu, pokud tuto činnost nelze provést mimo pracovní dobu." ) mzda pak bude refundována dle paragrafu 206 zák. č. 2006 zákoníku práce. (opravdu to funguje.....) pobere věci a za hodinu se dostaví k VZ a začne instalovat dle jeho pokynů vše potřebné. (na stejném principu fungují třeba "pejskaři" se psy na plošné nebo sutinové vyhledávání) Pakliže půjde o megaprůser, není problém do několika hodin "svézt" do postiženého místa vybavení od kolegů ze sousedních regionů či celé republiky.

Co se DIGI týče, jak jsem zmiňoval v Holicích vždy půjde o lokální záležitosti předpokládá se, že DIGI (např. 1xBendix 30W+OT2m) bude součástí výbavy "našeho" člověka a ten ho vezme, dojede na vhodný kopec s autem a tam ho po celou dobu zásahu nechá běžet.

Jen bych rád upozornil, že aby ten projekt byl úspěšný je potřeba postupovat systematicky a v krocích, nic neuspěchat. Nedá se to urvat najednou, nebo určité věci přeskočit. Moje vize je následovná:
1. Velmi důkladně připravit koncepci s podrobnou znalostí problematiky a maximálně využít potenciálu který máme (pracuji na tom již několik měsíců)
2. Sehnat lidi, kteří by byly ochotni se na projektu seriózně podílet (napříč celou republikou, věnovat mu čas a v počátku i peníze.
3. Připravit pilotní projekt (HW, SW,) aby bylo možné předvést na malém vzorku "co dokážeme"
4. Sehnat jména lidí, které tímto projektem oslovit (velmi důležitý a citlivý bod, blbej pupík z ministerstva to může pohřbít a přirazit dveře tak, že už nepůjdou znovu otevřít, okresní spojař zase nedokáže ovlivnit dění na ministerstvu, které bude o začlenění HAMstva do IZS bude rozhodovat)
5. Zorganizovat "workshop" a dotáhnout na něj lidi, kteří budou o případné aplikaci rozhodovat
6. Udělat společné cvičení, kde by se v praxi předvedla funkčnost systému
7. Učinit veškeré legislativní kroky a realizovat původní záměr (Integrovat HAMy do SDH, stavět senzory, mobilní DIGI...)
8. rutinní provoz, průběžný vývoj a upgrade

Zatím se pohybujeme okolo bodu 1. a 2. a dokud nebude vyřešen bod 2. nemá smysl pokračovat k bodu 3. Jak jsem říkal v Holicích, je to trnitá cesta, úspěšnost celého projektu vidím tak okolo 30% ale mám pocit, že je povinnost to zkusit.

Milan
ok2ila
Posts: 218
Joined: Tue 17. Mar 2009 14:28:02
Location: JN89WW
Contact:

Re: Holice

Post by ok2ila »

No s tím digi máš asi pravdu. I když to pořád znamená nutnost alespoň průměrného pokrytí, aby se z toho kopce Benix i s 30W na nějaký WIDE dovolal. A je spousta míst, kde to ještě může být problém.
S těmi SDH je to asi ideální, ale dále se zúží okruh lidí, kteří by to dělali, ale na infiltraci by to dobré bylo. Tu dostupnost jsem myslel spíš pro případ dovolených apod. Prostě ten člověk musí být pak zastupitelný - třeba někým ze sousedního regionu. Ale aby tam někdo takový byl...
S pejskaři se to asi špatně srovnáná - ti jsou nezastupitelní a je jich málo. My budem muset příslušné složky napřed přesvědčit, že nás vůbec potřebují. To bude holt tvrdá diplomacie, ale fandím tomu!
OK1LOL
Administrátor

Re: Holice

Post by OK1LOL »

Mohl by jsi Milane prosimte vyrobit forum pro tyto ucely? Neco jako APRS a IZS. Myslim ze to tematicky nespada ani do sysops ani do uzivatelu.
Jinak ja se hlasim mezi dobrovolniky kteri by byli ochotni se podilet na tomto projektu. Pokusim se infiltrovat nase lokalni SDH, ale bude to na delsi dobu.
Nevim kolik muze byt mezi nama dobrovolnych hasicu, ale tipoval bych ze asi jen jeden ;) Proto bych se rad zeptal jestli uz mas nejake konkretnejsi napady na typy senzoru ktere by se mohli IZS hodit. Hodne jezdim autem, tak at mam nad cim premyslet :D
OK2ZDL
Posts: 51
Joined: Sun 29. Mar 2009 11:30:42
Location: Jihlava
Contact:

Re: Holice

Post by OK2ZDL »

OK1LOL wrote: Nevim kolik muze byt mezi nama dobrovolnych hasicu, ale tipoval bych ze asi jen jeden ;)
Minimálně 2 :-) MX a já (a to ještě nevíte že MX dělá za dva hi)

Honza
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: Holice

Post by OK1ALX »

jen pro ukazku, jak to chvilemi vypadalo v Holicich :)
1.jpg
3.jpg
2.jpg
Libor, OK1ALX
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests