OK1OEM-1

Fórum sysopů, výstavba, konfigurace a nastavení DIGI
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

aktualne 29082009

Post by OK1MJO »

Tak jsem se rozhodl, ze Fox pujde pryc a nahradim ho TNC z GESu GC12AX (doplnil jsem do nej HW DCD by CZ6JSE).
S Pavlem Pouchou (http://www.papouch.com) jsem se domluvil na tomto galvanickem oddelovaci:
http://www.papouch.com/shop/scripts/_de ... cislo=0002

Napajeni 5V ze strany od PC bych vyresil v klavesnicove prechodce DIN5-miniDIN PS/2 tak, ze bych rozebral DIN5 a vytahl na dvoulince napajeni do napajeciho
konektoru galvanickeho oddelovace UC232-7. Soucasne objednam jeste seriovej kabel.

V pondeli koupim CANN9-M, 3.5mm monojack, 2.5mm monojack a udelam kabel TNC-TRX.

Ale ted jak koukam na zadek GC12AX, tak vidim zavadu.
Spravne by na RS232c mel byt CANN9-F, ale je tam CANN9-M, takze stejne budu muset letovat.

Az to bude vse zprovoznene, tak to sem napisu a tim padem pojede ostry provoz OK1OEM-1 DIGI+IGATE.
Postupem casu za vasi pomoci odladime s Pajou nastaveni UIView-32 pro co nejlepsi funkci.


Pro Paju: neco jako tohle, ale jednoucelove...konektory TX antenta, GPS antena (tu k tomu koupit), 12V napajeni (casove zpozdeni).
https://www.argentdata.com/catalog/prod ... cts_id=112
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by OK1ALX »

No, nevim proc se tak zuby nehty drzite toho UIView :) PAr lidi, vcetne me vam tu doporucovalo AGWUIdigi. Myslim ze to je nekolikanasobne lepsi reseni pro digi + igate pod windows, nez UIView.
UIVIew je fajn program pro domaci stanici, sam ji mam jiz nekolik let, a jsem spokojen. Ale pro digi bych ji tedy opravdu nedoporucil, uz jen proto, ze vlastne ani ve svem zakladu nepodporuje New Paradigm.

AGWUIdigi je free, rekl bych ze se i jednoduse konfiguruje, da se nastavit igate ... no zvazte to hosi :) Ale treba mate nejake vazne duvody proc pouziva UIview, kdo vi :mrgreen:
Libor, OK1ALX
User avatar
ok2jkd
Posts: 255
Joined: Sat 28. Mar 2009 20:27:11
Location: Ostrava
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by ok2jkd »

No, nevim proc se tak zuby nehty drzite tech widli :) PAr lidi, vcetne me vam tu doporucovalo saxigate, aprsd apod. Myslim ze to je nekolikanasobne lepsi reseni pro digi + igate pod linuxem, nez UIView.

Vse pod linuxem je free (vc. vlastniho operacniho systemu - pozn. citovatele), rekl bych ze se i jednoduse konfiguruje, da se nastavit igate ... no zvazte to hosi :) Ale treba mate nejake vazne duvody proc pouziva widle, kdo vi :mrgreen:
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by OK1MJO »

ok2jkd wrote:No, nevim proc se tak zuby nehty drzite tech widli :) PAr lidi, vcetne me vam tu doporucovalo saxigate, aprsd apod. Myslim ze to je nekolikanasobne lepsi reseni pro digi + igate pod linuxem, nez UIView.

Vse pod linuxem je free (vc. vlastniho operacniho systemu - pozn. citovatele), rekl bych ze se i jednoduse konfiguruje, da se nastavit igate ... no zvazte to hosi :) Ale treba mate nejake vazne duvody proc pouziva widle, kdo vi :mrgreen:
Pokud si thread prectes od zacatku, tak pochopis, ze tam bezi jeste nejaka only Win aplikace.
V opacnem pripade bych poridil Asuse 500 s USB zvukovkou a vse tam narval.
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by OK1MJO »

OK1ALX wrote:No, nevim proc se tak zuby nehty drzite toho UIView :) PAr lidi, vcetne me vam tu doporucovalo AGWUIdigi. Myslim ze to je nekolikanasobne lepsi reseni pro digi + igate pod windows, nez UIView.
UIVIew je fajn program pro domaci stanici, sam ji mam jiz nekolik let, a jsem spokojen. Ale pro digi bych ji tedy opravdu nedoporucil, uz jen proto, ze vlastne ani ve svem zakladu nepodporuje New Paradigm.

AGWUIdigi je free, rekl bych ze se i jednoduse konfiguruje, da se nastavit igate ... no zvazte to hosi :) Ale treba mate nejake vazne duvody proc pouziva UIview, kdo vi :mrgreen:
Libore, nejdriv dokoncim HW, az vse pobezi, tak teprve pak muzu premyslet nad SW.
Je mi jasny, ze UiView32 me nespasi a asi (90%) bude jeste pred koncem roku nasledovat prechod na AGWUIdigi.
Ale protoze tomu nerozumim, tak budu muset opet pozadat Paju OK1PJV, aby si to nejdrive u sebe doma vse vyzkousel a odladil, jestli mi to pak tady v Zatci bude fungovat. Paja ma pres RAC povolen "root", takze pripadne odinstalovani UIView32 a nasledne nainstalovani AGWUIdigi provede on sam.
Dalsim krokem bude vymena PC, Paja pro me pripravuje Geoda...je vykonejsi. Zatim na W98se, pozdeji mozna vse na Linuxu....to je jeste uvidi.

Dulezite, aby to nekolidovalo se stavajicim Echolinkem.
Dokonce je mozne, ze APRS by mohl mit i druhy port na KV (tusim na 10151kHz) s 300Bd.
Duvod je jednoduchy, budu si porizovat FT-897 (s DTMF mic, interni zdroj, LDG tuner, microham digikeyer) a tak se mi uvolni Icom 718 se zdrojem, udelal bych 1/4 vertikal a posadil na kotu OK0BEZ. Tedy pokud budu mit dostatek sil, pokud nebudu....tak Icoma prodam.
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by OK1ALX »

Martine, rozumim.
To ze tam musi byt windows jsem pochopil jiz na zacatku, proto jsem doporucoval agwuidigi, v opacnem pripade bych rekl dejte tam digi_ned a saxIgate :)
V kazdem pripade preji at se dari jak prace, tak i to zdravi ;)
Libor, OK1ALX
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by OK1MJO »

V pohode Libore....
Myslim, ze nejdulezitejsi vec je ta, ze v nasi oblasti bude behat funkcni DIGI+IGATE.
A muzu rici, ze i kdyz je tam ted "tupej" Fox, tak i pres to ma system velky dosah. Predpokladal jsem tak nejak vetsinu okresu Louny.
Ale v podstate (objizdel jsem autem s TH-D7 s dvoupasmovou antenkou na strese) je temer 100% pokryte Chomutovsko, Kadansko, vetsina Mostecka, ale taky
to fungovalo na kousku D8 v oblasti Roudnice nad Labem, temer vsude na hrebenu Krusnych hor od Naklerova po Horni Blatnou, na dalnici z Ostrova do Karlovych Varu, na nekterych castech R6 a co me nejvice prekvapilo, tak i u obce Obora u Kaznejova (u Plzne). Tez me prekvapilo, kolik nemeckych DIGIn ta Foxka pobrala a ze vetsine preposlanych kompletnich ramcu bylo preposlano pres DIGI/IGATE v 136km vzdalenem Lipsku za valem Krusnych hor.
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

nefunkcnost OK1OEM-1

Post by OK1MJO »

Ahoj, nechtene jsem si vcera odpraskl TNC GES GC12AX...seriovka nejde a trvale sviti CON, STA a PWR.
Takze se dlouho nebude konat spusteni provozu OK1OEM-1 a modlim se, aby to dokazal Petr Spina (http://www.radiopoint.cz) opravit, jelikoz uz to nejsem schopen ze zdravotnich duvodu opravit sam. A na nove TNC2 nemam koruny.
Urazil bych si pracky, ale stalo se a tim padem se vse opozdi :(

73! Martin
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

CB HAM setkani na Zatecku

Post by OK1MJO »

Ahoj, pridal jsem do objektu zajmu OK1OEM-1 HAM Strojeticke setkani a CB sraz v Havrani.
http://www.cbradio.cz/forum/read.php?13,82662
http://www.cbradio.cz/forum/read.php?13,81564

73! Martin
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by ok1mx »

Martine, už to tu proběhlo jednou, chtělo by to vysílání objektů dělat trochu s rozumem, byť na to zatím není žádné pravidlo. Měly by se propagovat jen věci související s radioamatérsvím, případně mimořádnými událostmi. Nejsem si jist, jestli "neckiáda" a "dočesná" jsou optimální adepti na zařazení do objektů. CB stkání, no nevím, nic proti CB-čkářům nemám mnoho lidí zde jsou/byli QRV na CB, v žádném případě tedy nemám proti nim žádný despekt, naopak, ale myslím že to také na APRS moc nepatří. (nemluvím o společným HAM/CB setkáních, např. Kozákov, Jelení...) Jako třetí poznámku bych viděl, že asi není potřeba anoncovat akci 15 dní předem a to ještě každých 13 minut.

Možná by při této příležitosti nebylo špatné abychom se domluvili na nějakých pravidlech a pak to zařadíme do "obecných doporučení" (nevylučuji, že budu přehlasován a budeme tam dávat i HIPHOP koncerty... ;) )

k diskusi bych předhodil několik bodů:
1. Co na APRS jako objekty dávat, co nikoli a s jakými ikonami
2. Jak vytvářet názvy těchto objektů (nutnost přemýšlet nad redundancí názvu aby objekt vůbec prošel, délka není nekonečná a měla by vystihovat na první pohled událost o kterou jde)
3. S jakým předstihem objekt umisťovat
4. S jakou kadencí objekt vysílat
5. S jakou cestou objekt do APRS pouštět

Jestliže to bude považováno za užitečné, bylo by lepší založit pro to diskusi ve fóru SYSOP.

Milan
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 11 guests