OK1OEM-1

Fórum sysopů, výstavba, konfigurace a nastavení DIGI
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by ok1mx »

Martine, to je právě ten problém. UI-VIEW NENÍ dělaný jako DIGI či IGATE. Také NEWn-N je tam doprasen jako změna v ini file. Proto se nediv, že se ho spousta lidí snaží různými způsoby donutit chodit alespoň trochu korektně.
Ale abych nebyl příliš nekonstruktivní (pro windowsáře), zkoušel jsem http://www.sv2agw.com/ham/aprsdigi.htm a chodilo to velmi pěkně, t.j. má to plnou podporu NEWn-N z hlediska digipeatingu jsem tam nenašel problém.

Co se týče antény. Už jsem o tom jednou psal, (asi se o tom budeš muset přesvědčit sám) Tyhle naplepovací hrůzy budou chodit na pár km i když tam budeš troubit 50W. Fyzika je fyzika a když z auta nic nečouhá, nic to nevyzáří... Dělal jsem před lety nějaké testy takovýchto antén na 900MHz a je to obraz bídy a utrpení. Proti lambda/4 to je klidně i 20 - 30 dB horší.
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by OK1ALX »

tak jako Milan, mohu pod Win doporucit AGWUIdigi, ma v sobe i gate do internetu. Ja jsem ho zkousel pres AGWPE.
Myslim ze nebude ani nijak vykonove narocny....
Navic je stale podporovan autorem a je ponekud novejsi, cili podporuje nove standarty, jak jiz bylo ostatne zmineno.
Libor, OK1ALX
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by OK1MJO »

OK1ALX wrote:tak jako Milan, mohu pod Win doporucit AGWUIdigi, ma v sobe i gate do internetu. Ja jsem ho zkousel pres AGWPE.
Myslim ze nebude ani nijak vykonove narocny....
Navic je stale podporovan autorem a je ponekud novejsi, cili podporuje nove standarty, jak jiz bylo ostatne zmineno.
Jestli te Libore mohu pozadat, muzes dat download link onoho programu?
A je treba program registrovat na "seriove" cislo..stejne jako u UI-View32?

Jinak... pred chvilkou jsem mluvil s Pajou a vysvetlil mi proc Foxina nereaguje na UI-View32.
Jde o to, ze v EEPROM Foxinky nastavil modem jako samostatny opakovac... DIGI bez dalsiho propojeni seriovky.
Tim si chtel (chceme vsichni) vyzkouset zatim jen "air" cast....jak daleko Foxina "sahne" a taky jake vsechny okolni DIGIny pobere.
Proto je to ted docasne prolinkovane tak, ze "useri" jdou dal bud po OK1TEC-3 do Prahy nebo primo do nemeckeho IGATE (DB0GER, DB0RIE, DB0ZWI, DB0LMM, DB0REN atd... slysim 9 nemeckych DIGI/IGATE). Pak to Paja nastavi tak, ze Foxinu slinkuje s UI-View32.
User avatar
OK1TEB
Posts: 161
Joined: Wed 25. Mar 2009 23:01:56
Jméno: Pavel
Location: JO70MQ - Proseč p/J
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by OK1TEB »

Foxdigi funguje jako samostatná jednotka bez dalšího obslužného software, neumí pracovat jako klasický modem. Je to WIDE1-1 digipeater, to znamená, že opakuje jen rámce, začínající WIDE1-1. To jsou většinou rámce mobilních stanic. Jediné, co se dá u Foxdigi využít, je to, že posílá přijaté rámce na port rs232. Pak lze zprovoznit IGATE. Nicméně se domnívám, že OEM-1 by měla být plnohodnotná digi s využitím IGATE.

Tzn. Foxdigi využít na něco jiného a použít nějaký Baycom, YAM či jiný TNC modem. Dále tam spustit plnohodnotný digipeating, zkusit, jak navrhuje Libor 1ALX a Milan 1MX, software AGWUIDIGI od řeckého radioamatéra a programátora. Jedná se o HAMWARE, tedy program je volně k dispozici pouze radioamatérům. Link ke stažení jest zde.

U Foxdigi je i další problém a to, že "nectí" volný étér. Znamená to, že Foxdigi odešle rámec, aniž by se "přesvědčila", že na kmitočtu je volno. Toto chování způsobuje následně možnou kolizi s jinými rámci a tedy jeho ztrátu. Sleduju to tady u sebe a je to odkázané na náhodu. Přitom detekci signálu má a program jí nevyužívá.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
|| Pavel ||
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by OK1ALX »

OK1MJO wrote:Jestli te Libore mohu pozadat, muzes dat download link onoho programu?
A je treba program registrovat na "seriove" cislo..stejne jako u UI-View32?
Vse jiz bylo receno by OK1TEB :)

Odkaz na stranky daval i Milan a odkaz na stranku s downloady je zde: http://www.sv2agw.com/downloads/default.htm
Libor, OK1ALX
User avatar
ok2jkd
Posts: 255
Joined: Sat 28. Mar 2009 20:27:11
Location: Ostrava
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by ok2jkd »

OK1MJO wrote:Pak to Paja nastavi tak, ze Foxinu slinkuje s UI-View32.
Pokud mas na mysli rozchozeni foxe s ui-view32, tak to je ztrata casu.
OK2ZO
Posts: 486
Joined: Sun 08. Mar 2009 18:27:54
Location: Adamov
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by OK2ZO »

ok2jkd wrote:
OK1MJO wrote:Pak to Paja nastavi tak, ze Foxinu slinkuje s UI-View32.
Pokud mas na mysli rozchozeni foxe s ui-view32, tak to je ztrata casu.
Tak jak bylo vysvetlovano uz drive v jine sekci, vid? ;)

Zapomente uz na UI-View.. Pod Windows mnohem lepe jako program poslouzi AGW Tracker, jako Digipeater - AGWUIDigi..
OK2ZO Libor/Adamov
User avatar
ok2jkd
Posts: 255
Joined: Sat 28. Mar 2009 20:27:11
Location: Ostrava
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by ok2jkd »

OK2ZO wrote: Tak jak bylo vysvetlovano uz drive v jine sekci, vid? ;)

Zapomente uz na UI-View.. Pod Windows mnohem lepe jako program poslouzi AGW Tracker, jako Digipeater - AGWUIDigi..
Tak tak :) a stydim se za to :oops:
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by OK1MJO »

O.K. lidi, dik za postrehy.
Vidim to takto, Paja do konce tydne dalkove propoji Foxku s PC a ja do mesice sezenu "oddelovac" seriovky (ten brum pravdepodobne dela mensi citlivost modemu.... jsem 2km od koty s D7 na optickou viditelnost...rucka 5W me nod slysi, rucka 0.5W me nod neslysi).
Pokud to nebude behat jak ma, tak tam dam TNC GC12AX.

S tim klicovanim do prijmu si myslim nebude problem, jelikoz klicovani neridi Foxina, ale PC a je jedno jestli je tam Foxina nebo TNC.

Dost me mrzi, ze nemam "silu" diky te zkurv... nemoci zdisasemblerovat hexac reverznim inzenyringem (uz jsem parkrat delal).
Mohl bych tim napravit nektere zasadni zavady Foxiny.

Pokud bude delat problem UI-View32 byt i po nainstalovani TNC, tak teprve potom vymenim i sw v PC.

Martin

PS: Dnes odpoledne jsem mel jednani s majitelem "ISP" (delaj i noviny, reality atd....) a domluvili jsem se na dobu NEURCITOU ve sponzorovani OK0BEZ/OK1OEM-1 (plac ve vytahove strojovne/strese baraku, elektrika, inet, hlidani spolecnym alarmem) a soucasne na tom, ze ve svych "PR" muzou informovat, ze pomahaji radioamaterum. Takze mi v tomto spadl kamen ze srdce a myslim, ze je to nejdulezitejsi zprava tohoto roku.
Ted pisu zadost na CTU o prodlouzeni OK0BEZ, prilozim zaplacenou slozenku a zitra to jde na postu..... takze hodne prace udelano.
Last edited by OK1MJO on Tue 18. Aug 2009 21:52:57, edited 1 time in total.
User avatar
ok2jkd
Posts: 255
Joined: Sat 28. Mar 2009 20:27:11
Location: Ostrava
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by ok2jkd »

OK1MJO wrote: Dost me mrzi, ze nemam "silu" diky te zkurv... nemoci zdisasemblerovat hexac reverznim inzenyringem (uz jsem parkrat delal).
Mohl bych tim napravit nektere zasadni zavady Foxiny.
Proc reverz inzenyring kdyz je k dispozici zdrojovy kod. Foxdigi je jen obchodni nazev, jinak je to komplet obslehnuto od Boba Ball WB8WGA
http://www.arrl.org/qexfiles/3x05Ball.zip
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests