OK1OEM-1

Fórum sysopů, výstavba, konfigurace a nastavení DIGI
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Pocitac opraven a zadost o pomoc

Post by OK1MJO »

Ahoj, tak po celonocnim pobytu na dilne jsem opravil ISA radic a rozchodil jsem i COM3.
Na COM1 v pohode beha myska (9k6).
Na COM2 v pohode beha ovladani PTT/SQL prevadece OK0BEZ v Echolinku (9k6).
Na COM3 v pohode beha komunikace v Hyperterminalu s GES GC12AX (9k6), jak prijem z druhe rucky (TH-D7...majak), tak vysilani ramcu (TNC rozsviti cervenou LED...PTT a Albrecht RL-102 zaklicuje a "paketovy ton" slysim na Kenwoodu).

Jenze nebeha to s UI-View32.

Proto Vas vsechny zadam o pomoc jak postupovat dal.

V menu tohoto softu: Setup > Comms Setup vyjede tabulka v ktere si nevim rady.
Je jasne, ze GC12AX neni prikazama kompatibilni s TNC2, ale predpokladam, ze postaci spravny sled inicializacnich
instrukci pro spojeni tohoto softu s GESackym TNC2.


Takze program mi nabizi tyto moznosti:

A)
V menu Host mode si vybrat KISS a v pravo od nej v Setupu si nastavit TNC.
Po otevreni okna KISS Setup kliknu na TNC2 a prepisu si vlevo nahore inicializaci na:
1- I OK1OEM-1
2- @K

Na ostatni parametry vpravo nahore nesaham (TX delay, Persistence....).
Potvrdim OK a nic, ani po restartu softu nevidim v monitoru dole v hlavnim okne zadne texty, ktere si posilam pres kontrolni rucku (majak) TH-D7....jsem 1m od TRX Albrecht tady na dilne, signal to ma.... v Hyperterminalu jsem majak z Kenwooda cetl. Tez bych ocekaval vysilani majaku a objektu z UI-View32 do "vzduchu"...mel bych slyset a textove cist ramce na konrolnim TH-D7..... jenze nic. Takze predpokladam, ze takto nastavit UI-View32 nestaci. Proto jsem zkusil dalsi krok.

B)
V okne Comms Setup vybiram misto KISS jinej mod a to WA8DED (GES GC12AX umi dva mody...KISS a WA8DED, ale uz ne napriklad TAPR). Klikam na Setup a nastavuji si rucne host mode WA8DED dle prirucky (http://www.cbradio.cz/doc/_Other/PR%20m ... 7B_TXT.txt).
Cili vse musim nastavit rucne (v KISS si to nastavi inicializaci samotny UI-View32...."obejde" inteligenci [logiku] TNC a komunikuje "naprimo") a i pres to mam stejny vysledek jako v bode A...tedy zadna komunikace.
Tak pristupuji k posledni moznosti.

C)
Vytvarim si dva soubory (GC12AX.cmd a GC12AX.org) v C:/Program Files/Peak System/UI-View32/Cmd tak, ze
zkopiruju dva soubory (.cmd a .org) pro nastaveni TNC2 a prejmenovavam je na GC12AX.
Oba soubory zeditovavam tak, ze nesaham na [SETUP], ale upravuji [INIT COMMANDS] na:
ECHO OFF
T 25
P 64
N 30
Y 10
@K
A [EXIT COMMANDS] na:
QRES
Pak spustim UI-View32 a okne Comms Setup si u Host mode vybiram NONE.
Handshaking nastavuji na XON/XOFF a vpravo si v TNC type vybiram GC12AX.
A potvrdim OK.
Po odeslani inicializacnich prikazu (je to videt dole v monitorovacim okne) mi asi po 3s naskoci varovne okno s timto textem:
The TNC isin't sending the expected responses to the initialisation commands. Check your settings in "Comms Setup".

Kliknu na OK a okno zmizi.
A pak zkousim zavysilat Kenwoodem majak.... a hle, ctu ho v monitorovacim okne :idea: .
Jenze ani po pripojeni k APRS serveru mi soft nezaklicuje TRX a neodvysila ani jedinej ramec (majak, objekty a data z netu). Tudiz to samozrejme opet nefunguje :( .

Tudiz muj dotaz zni, co s tim?
Jak to spravne nastavit, aby se TNC automaticky po startu programu (po automatickem tydenim resetu PC) spravne zinicializovalo a vse nabehlo samo z spravne.

MOC PROSIM O POMOC.
Dik Martin.


UPDATE o hodinu pozdeji:
Jeste jsem zkusil v Comms Setup v Host mode vybrat WA8DED a v nastaveni WA8DED Setup jsem vybral DED/TF, nahore
uprostred Tx Delay 25 (defult 30) a Slot Time a Persis jsem nechal v defaultu.
Vlevo jsem nastavil tuto inicializaci:
1- I OK1OEM-1
2- N 30
3- Y 10
Potvrdil jsem OK a videl v monitorovacim okne jak tato inicializace probehla.
A svete div se, najednou na kontrolni TH-D7 slysim ramce :idea: , takze to vypada, ze by toto mohl byt spravny smer jak to nastavit, ale je tu problem.
Nemuzu monitorovat na TH-D7 co vlastne UI-View32 vysila. Nejak se TH-D7 "kousla".
Pred chvilkou jsem mohl normalne po stisknuti "6" odvysilat majak rucne (na displeji TH-D7 se objevi BCON).
Ale ted to porad ne a ne odvysilat a navic mi dole "visi" hlaska OPENING TNC.
Ted si nevzpomenu jestli je to spravne nebo ne.... jestli nahodou neni spravne to, ze by to tuto hlasku nehlasilo.
Tak nevim kde je problem.
Kazdopadne.... velice prosim, poradte...toto je asi jedinej soft, kterej by mi mohl na tomto PC s Echolinkem fungovat.
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Pocitac opraven a zadost o pomoc 2

Post by OK1MJO »

Tak je 5 hodin po oprave a poslednim resetu PC.
Zkusi jsem znova zapnout TH-D7 a co nevidim..... slysim jak Albrecht RL102 (napojenej na GC12AX tady na dilne) vysila ramce.... a ne malo. Navic mi to zacala D7 i cist :idea: .
Co chvilku cervena LEDka na TNC....vysila to dost dat ze zahranici.
Presto ma zadost o pomoc trva..nemam to nastaveny tak jak by melo byt.

Jelikoz to mam do zatezaku na dilne, tak az pojedete po E27 kolem benzinky v Zatci u tanku (podmesti), tak si zkuste naladit jak prevadec OK0BEZ, tak APRS OK1OEM-1 na 144.800MHz.
Bydlim asi 250m od dilny (stini mi to nekolik panelaku) a i pres to mam doma prevadec na rucku RS 59 a APRS taky 59.
Takze na hlavni silnici v oblasti od benzinky smerem na Plzen (asi 150m od kruhaku) by jste meli mit silny signal.
Toto asi plati pro Petra a Ludka.
Kazdopadne kdyz na APRS.fi uvidite moji TH-D7, tak na 100% jede pres OK1OEM-1 na dilne (do zatezaku).

A jelikoz toto cte i Ludek ci Petr, tak bych mel prosbu. V compu je 48MB RAM (2x SIMM-2x 16MB, 2x DIMM..osazena jen jedna s 16MB), potreboval bych to zvetsit. Muzete nekde u sebe najit nejake DIMMky na stare compy (66MHz/100MHz) ve velikost alespon 32MB...idealne 128MB?
Mel jsem pujcenou 256MB/133MHz.... BIOS ji prepnul na 66MHz a tak mela jen 128MB, takze pokud mate treba i takovou pamet, tak ji beru vsema deseti.

Martin
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Zvyseni RAM behem oprav

Post by OK1MJO »

Ahojky, nasel jsem jednu DIMM 32MB navic a tak jsem ji zkusil dat do compu ke stavajicim pametim.
Na MB jsou 2 sloty SIMM32 osazene 2x 16MB RAM a 2 sloty DIMM72 kde je jeden slot osazen 1x 16MB, proto to
dohromady davalo 48MB RAM.
Pridal jsem tedy do volne DIMM72 pamet kterou jsem nasel na dilne a mel jsem cca 81MB RAM.
Bohuzel vsak Win98SE nenajel, zarval hlasku ze nastala nejaka systemova vada v HW cislo xyz a konec.
V MS-DOSu to jelo v pohode.
Takze jsem vyndal ty dve pameti SIMM32 a ponechal jsem osazene obe DIMM72, teprve pak najel system normalne.
V BIOSu i Win mi to ted hlasi 64MB RAM.
Neni to moc velke zvyseni...z 48 na 64 to je jen o 16MB vice.
Ale i tech 16MB navic hodne pomaha, najednou je Win docela svizny, kdyz jsem chtel neco nastavovat v UI-View32 dalkove, tak jsem musel cekat nez to odpovi cca 3-5s, ted je to okamzite.
Jelikoz jinou RAM nemam, tak v compu necham obe DIMM72 a stare pameti SIMM32 osazovat zpet jiz nebudu.
Dale jsem odpojil CD-ROM (IDE), trochu rval Win, ale po druhem restartu je vse v poradku.
Do mechanicke pozice kde je CD-ROM totiz prijde prevadec...zebra prevadece budou trochu cucet ven ze predu kvuli chlazeni.
Ted jdu vymyslet jak do compu dam Albrecht RL-102 (2m pro APRS), duplexer Diamond MX-72N, TNC GC12AX a prevadec.
Snad to do konce tydne vse dokoncim diky otcovi (fyzicky uz nejsem schopen, vse v podstate dela tata za moji "vzdalene" asistence, za to mu patri velky dik) a pak system prijde zpet k antene.

Ludek OK7RB je cosysop soustroji, az to bude vse komptaktni, tak i pro nej bude jednodussi sprava systemu pri pripadne oprave pokud uz nebudu moci nebo uz tu nebudu.

Zatim 73! Martin OK1MJO a drzte palce at to dokoncim.
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Dalsi postup pri oprave OK1OEM-1

Post by OK1MJO »

Udelal jsem foto, jak tata postupuje pri oprave a uprave soustroji OK0BEZ/OK1OEM-1.
Doplnen predni nasavaci vetrak:
Image

Zadni panel:
Image

Nove umisteni 2m TRX+TNC+duplexer:
Image
Image
Image


73! Martin OK1MJO
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by OK1MJO »

Ahoj.
Vcera u me byl Ludek OK7RB s TNC GC12AX, ktere prijde na Dylen (OK1XFJ-2) misto stavajiciho OT2M ktere tam je.
Chtel nahrat posledni fw do EPROMky.
Tak mi to nedalo a ten puvodni fw jsem zazalohoval, je to prastara verze 3.0, ktera ma dost zavad a nema KISS.
Pro info si ho muzete stahnout zde: http://www.ok0bez.com/files/aprs/TNC2-G ... 041993.bin .
Ostatne vsechny fw mam v tomtez adresari: http://www.ok0bez.com/files/aprs/TNC2-G ... _firmware/ .

Jeste, ze jsme to TNC otevreli...diky tomu jsem zjistil, ze u meho TNC jsem zapomel pripojit vstupni ochranou diodu k GND :lol: .
Zajimava vsak byla jeste jedna vec, kdyz jsem jeho TNC pripojil ke zdroji, tak odber byl 470mA a topilo to jak blazen (moje TNC ma jen 107mA).
Tak nam to nedalo a protoze mam nahradni ic a Ludkova verze TNC mela vse v paticich, tak jsem vymenil jeho 4MHz no CMOS Z80 za moji 8MHz CMOS...odber poklesl na 280mA. Tak jsme jeste vymenili SCC obvod (6MHz) za muj CMOS 8MHz...odber byl jen 76mA !!! .

Coz znamena, ze Ludek bude muset udelat nejen upravy (hw DCD, napajeni, PTT, RESET), jak jsem je popsal jinde i na mem webu http://www.ok0bez.com/files/aprs/TNC2-G ... OK2SCS.txt, ale i pozdejsi dodatecnou vymenu obou hlavnich obvodu. Je pravda, ze Z80/8MHz sezenete treba na http://www.tme.cz ... hledejte na tomto webu Z84C0006PEG (cca 150Kc), ale bohuzel SCC obvod to bude horsi, mozna pres Paju 1PJV z nemecka. Je problem sehnat tento obvod, ja sam ho koupil v bazaru soucastek (na pinech jsou zbytky cinu, ale vse je funkcni), ale nadruhou stranu Zilog stale tento ic vyrabi.

A protoze me par lidi pozadalo o foto jak budu mit poreseny router, tak zasilam jeste 2 fotky jak to bude reseno, vcetne predni casti s koaxialnima propojema.

Image

Image

Martin
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by OK1MJO »

Tak jsem prave ted znova otevrel muj TNC GC12AX (ten v OK1OEM-1) kvuli te zapomenute uprave v napajeni jak jsem se v predeslem prizpevku zminil (ta neuzemena dioda).
Jenze jsem zjistil pravy opak, diodu mam uzemenou, ale v obrazku v popisu uprav na webu mi chybi zminka o dodatecnem uzemeni teto diody.
Takze jsem upravil onen obrazek a dal ho upraveny zpet na web.
See: http://www.ok0bez.com/files/aprs/TNC2-G ... pajeni.jpg .

73! Martin
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by OK1MJO »

Takze mam spatnou zpravu.
Odesel jak HD, tak i MB v PC behem oprav a uprav systemu.
Disk neni problem, ale pruser je ta MB.

Sehnat jinej PC je docela problem. Nejen kvuli upravam v PC (bude napajet prevadec a APRS, soucasne
se APRS musi umistit do compu....a pokud to pujde i s prevadecem a routerem), ale kvuli dost specifickemu
nastaveni OS a hlavne omezeni prostoru "toweru" ve skrini co je ve vytahove strojovne.

Info o parametrech zde: viewtopic.php?p=2837#p2837 .

Ludek OK7RB mi slibil nejakeho znackoveho DELLa (desktop) v kterem pred Linuxem bezel Win98SE.
Takze do nej nainstaluje OS s ovladacema tak, aby pri predani ke me do dilny vse chodilo bez problemu.

Tento novej comp mi Ludek daruje na tento system.
I kdyz prijde do skrine na bok, tak desktop skrin nesmi byt vetsi nez 18cm(sirka)x41cm(hloubka)x33cm(vyska).
Pricemz je treba pocitat s tim, ze i vyska je omezena, protoze nahoru prijde prevadec (s hlasovym modulem a galvanickym oddelovacem).
I kdyz je to desktop, tak dle Ludka jsou k dispozici 2 volne 5.1/4" "sachty" pro APRS "účko" (TRX, TNC, duplexer, kabely).
Tez ATX zdroj v tomto compu musi utahnout na 12V vetvi 9A (230W verze zdroje).
Na druhou stranu tento slibeny comp je P3/256MB RAM/HD min 4GB, ale hlavne 2x PS/2 (mys/klavesnice) a 2x COM (Echolink/APRS). Pocitac ma podle Ludka i interni zvukovku na MB.
Takze uvidim.
Kazdopadne i kdyz z elektrickeho (je to ATX s BIOS funkci "crasch after power-off autostart") a mechanickeho hlediska pujde tento comp pouzit (to se jeste musi vyzkouset, jestli to vubec pujde), tak se rozhodne netesim na mnohahodinove nastavovani programu tak, aby to mohlo samostatne automaticky behat i se vzdalenou spravou (RAC).
Puvodne jsme s Ludkem mysleli, ze rozchodim stavajici comp a tento novej se postupne odladi s obema aplikacema (APRS/Echolink) pro Linux.
Ale bohuzel jsme donuceni z casovych duvodu se Linuxu pro ted vzdat a co nejrychleji to rozchodit opet pod W98SE.

Jako zalozni plan mam reseni s desktopem Geode od Paji OK1PJV.
viewtopic.php?p=1901#p1901
Ma tez 2x PS/2 a 2x COM a navic jsou k dispozici ovladace pro W98.

Tak drzte palce at rozchodim aplikace na tom novem compu.

73! Martin OK1MJO
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by OK1ALX »

Ahoj Martine,
chybi ti na digi overlay, co nastavit je zde: http://aprs.cz/index.php?option=com_con ... Itemid=142
Libor, OK1ALX
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by OK1MJO »

OK1ALX wrote:Ahoj Martine,
chybi ti na digi overlay, co nastavit je zde: http://aprs.cz/index.php?option=com_con ... Itemid=142
1) nejdriv opravit PC vcetne sw
2) dostelovat echolink
3) az teprve potom doladit APRS...to bude az za tyden a neco, bohuzel ted se k PC nedostanu, aby shodil UIView32

Byl jsem rad, ze po 8 hodinah sezeni u compu jsem doinstaloval posledni aktualizaci.
A dnesnim zkousenim Echolinku jsem zjistil, ze interni zvukovka to nestiha, musim vecer dat E-mu..... http://www.czfree.net/forum/showthread. ... post219858 .
Ta moje E-mu je odzkousena i na P1-233MHz/64MB RAM.
Kdyz tam byla stara SB, tak to nezvladalo.
Predposledni verze (202) Echolinku mela upgrade pro DSP.
A je to znat.
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by OK1ALX »

no, zmenit symbol neni zase tak velky zasah, je to otazka nekolika vterin v UIView :) Nemam tuseni jak mas nebo nemas pristupny PC ;)
Libor, OK1ALX
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 2 guests