OK1OEM-1

Fórum sysopů, výstavba, konfigurace a nastavení DIGI
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by OK1MJO »

OK1ALX wrote:no, zmenit symbol neni zase tak velky zasah, je to otazka nekolika vterin v UIView :) Nemam tuseni jak mas nebo nemas pristupny PC ;)
Napis mi kde a co mam zmenit v UI-View32 a ja to podle tve "tabulky" prepisu.
Jinak...zatim to nejde do "air"...neni propojen TNC.
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

OK1OEM-1 k 3/2010

Post by OK1MJO »

Ahoj lidi.
Jelikoz mi v rijnu 2009 klekl PC pro Echolink/APRS (OK1OEM-1) na prevadeci OK0BEZ v Zatci, tak az po novem roce kdy se mi udelalo trochu lepe (i kdyz...porad nic moc, ale alespon v nemocnici zjistili proc je mi zle.... v lete napravna operace hlavy) jsem zacal shanet vhodny PC, protoze mi odesla MB ci CPU.
Nakonec asi pomuze Paja OK1PJV, kteremu timto MOC dekuji za pomoc.
Takze o co jde, dnes jsem mluvil s Pajou a rekl mi, ze miniPC pro me uz ma (Geode ... http://www.cbradio.cz/echolink/ok1pjv-l.php3) a ze ho prave programuje.
Kdyz to nebude delat PCidlu problemy (pri Win98SE se kazde 2 tydny kousal...byl treba restart), tak Echolink a APRS v Zatci (OK0BEZ/OK1OEM-1) budou na jednom PC na Linuxu.
Jako sw pro Echolink se pouzije SvxLink a pro APRS asi APRS4R nebo UIDIGI.
Je fakt, ze Linux je stabilnejsi nez Win98SE.
Problem je vsak seriovka, tenhle comp ma 2x COM, 2x PS/2 a USB. Takze Paja navrhl, ze jedna seriovka by byla pro APRS, druha pro Echolink (v takove konfiguraci jako doted = detekce nosne SQL a PTT), pricemz na USB pichne prevodnik USB<>RS232c a na tuhle seriovku da HW dekoder DTMF (ic 8870), takze system bude i lepe dekodovat DTMF.
Reknu to narovinu...hromada lidi mi vola, mailuje a pta se kdy bude Echolink.
Takze se modlim, aby to s tou Geodou vyslo a Pavle mi mohl zaslat PC, ktery bych nainstaloval na kotu.
Jen zopakuji pro sousedny sysopy (OK1MGJ, OK7RB, OK7RA, OK1TEC), ze TRX pro APRS je 5W rucka Albrecht RL-102 a ze se pres crossbandovej duplexer spoji prevadec a APRS do stejne anteny X-510.
Z toho se da odhadnou i slusne pokryti a dokryti mist, ktere ostatni severoceske DIGIny nepokryji.

Tak drzte palce at se to rozebehne.
User avatar
ok1mgj
Posts: 98
Joined: Wed 09. Sep 2009 19:31:21
Location: Jirkov, CZ, JO60RM
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by ok1mgj »

Hojda,
preju mnoho uspechu, jenom s jednou prosbou.
Proboha, aprs4r snad radsi ani ne. (viz viewtopic.php?f=11&t=115 ). Germani si proste s opravama bugu hlavu moc nelamou. Skoda, ten projekt je moc zajimavej.
Petr OK1MGJ, Jirkov, JO60RM

Linux is like a wigwam. No windows, no gates, Apache inside.
OK2ZO
Posts: 486
Joined: Sun 08. Mar 2009 18:27:54
Location: Adamov
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by OK2ZO »

No, uidigi snad pro Linux ani neni a aprs4r - nevim, jestli existuje varianta nebo zdrojak pro Linux.. takze stejne asi aprsd a digined..
OK2ZO Libor/Adamov
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by ok1mx »

Pro Lunux jedině DIGINED + APRSD = podle mne je to nejkorektněji chovající se varianta.
User avatar
OK1TEB
Posts: 161
Joined: Wed 25. Mar 2009 23:01:56
Jméno: Pavel
Location: JO70MQ - Proseč p/J
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by OK1TEB »

OK1MX wrote:Pro Lunux jedině DIGINED + APRSD = podle mne je to nejkorektněji chovající se varianta.
Na místo aprsd se dá použít jednodušší finský aprsg (už jsem testoval) a nebo ještě jednodušší SaxIgate.

K otestování by stál finský projekt http://ham.zmailer.org/oh2mqk/aprx/, což je Igate + digipeater v jednom. (může ale fungovat jen jako Igate nebo jen jako digi). Hlavně to jsou všechno projekty "živý", které se mohou dál rozvíjet.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
|| Pavel ||
OK2ZO
Posts: 486
Joined: Sun 08. Mar 2009 18:27:54
Location: Adamov
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by OK2ZO »

To aprx, jaxem se docetl v doc nepodporuje AX.25..
OK2ZO Libor/Adamov
User avatar
OK1TEB
Posts: 161
Joined: Wed 25. Mar 2009 23:01:56
Jméno: Pavel
Location: JO70MQ - Proseč p/J
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by OK1TEB »

OK2ZO wrote:To aprx, jaxem se docetl v doc nepodporuje AX.25..
On Linux platform the system supports also seamlessly the Linux kernel AX.25 devices.
Když si vezmu slovník a přeložím si to, přijde mi, že se tam píše o plné podpoře.
MANUÁL
Sice ty konfiguráky vypadají zprvu "hrozivě", ale nebude to tak strašný :) .

STABLE je verze 1.97 a ALFA je 1.98, dle ftp stromu se na projektu silně pracuje.

The program has ability to sit on a limited memory system, it is routinely run on OpenWRT
machines with 8 MB of RAM and Linux kernel. 128 MB RAM small PC is quite enough for
this program with 64 MB ram disk, a web-server, etc.
The program is happy to run on any POSIX compatible platform, a number of UNIXes
have been verified to work, Windows needs some support code to work.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
|| Pavel ||
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: OK1OEM-1 k 3/2010

Post by OK1ALX »

OK1MJO wrote:Jako sw pro Echolink se pouzije SvxLink a pro APRS asi APRS4R nebo UIDIGI.
Ahoj Martine,
uz ti to psali ostatni, ale halvne tam nedavej aprs4r. Nehlede na to, ze tento "vytvor" je delany do routeru Asus WL-500gP aj. UIDIGI je zase firmware primo to TNC, takze ten asi take ne.
Pokud tam budes mit jak pises Linux, neni zadny duvod tam nedat Digi_Ned. Je to dle meho soudu nejlepsi software pro digi v soucasnosti a umoznuje podrobne nastaveni chovani pri opakovani ramcu apod. Existuje samozrejme pro Linux, jinak bych ho nenabizel.
Vzhledem k tomu, ze tam budes mit i internet, nabizi se moznost tam dat i aprsd jako igate.
Pak uz staci jen jeden port pro TNC na APRS a jede se :)

Vzhledem k situaci okolo, kde celou oblast vykryvaji prakticky tri stale digi: OK1MGJ-1, OK7RB-1 a OK1TEC-3, bych u tebe volil konfiguraci pto fill-in digi. Splni to pozadavek na vykryti hluchych mist v okoli a ve meste a nezabije to eter redundatnimi ramci opakovanymi vyse uvedenymi WIDE digi. Ale je to muj nazor na vec :)

V kazdem pripade drzim palce at se vse podari. Pokud budete potrebovat poradit s diginedem a aprsd, tak co se konfigurace tyce, rad pomuzu, co se instalace a rozbehani tyce, tak tam moc nepomuzu, ale na aprs.cz existuje jakysi navod a jsou tu lidi, kteri budou schopni nejak pomoci, napr. Petr MGJ :)
Libor, OK1ALX
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by OK1MJO »

Psal jsem, ze Linuxu NEROZUMIM, ze to dela Paja.
Dam mu link mailem.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests