Vlastnosti modemů

Fórum sysopů, výstavba, konfigurace a nastavení DIGI
Post Reply
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Vlastnosti modemů

Post by ok1mx »

Včera jsem dělal nějaké pokusy a výsledky nejsou moc povzbudivé, leč logické.

Modemy se prakticky dělí do tří druhů.
- modemy vybavené modemovým švábem (TCM3105, AM7910...) vesměs TNC - ty mohou fungovat obvykle ve dvou režimech, t.j. HOST MODE, veškerou inteligenci se řeší sami včetně komunikace na linkové vrstvě , do PC se přenášení už hotová data. Jdou přemnout i do KISS modu, kde se handshake likové vrstvy přenáší až do PC. Na "citlivost" to nemá vliv.

- BYCOM syle - signál se trošku poupraví a o vše se stará PC, detekují se stavy na RS232 úrovni.

- dekódování procesorem (FOXDIGI, OT+, OT2m) dekodování dělá procesor tím, že vzorukuje přicházející signál a hledá něco co by bylo podobné AFSK. Tady naprosto dramaticky závisí na výpočetní kapacitě a vlastnostech A/D převodníku daného jednočipu.

Porovnával jsem TNC od D-COMu a OT+, obojí v KISS modu s DIGINEDEM a stejným rádiem. Rozdíl byl opravdu velký. TNC přečetl vše i když byl signál zašumělý, OT+ byl silně vybíravý. Z cca 10 stanic které TNC přečetlo OT+ přečetl jen 4. Zajímavé je, že nedokázal přečíst i jednu naprosto silnou stanici bez náznaku šumu. Nastavení hlasitosti, frekvenční úprava signálu na to neměla téměř vliv. Bylo by zajímavé tento test provést ještě s BYCOMEM, ale odhaduji, že bude někde mezi...

Milan
User avatar
OK1TEB
Posts: 161
Joined: Wed 25. Mar 2009 23:01:56
Jméno: Pavel
Location: JO70MQ - Proseč p/J
Contact:

Re: Vlastnosti modemů

Post by OK1TEB »

Já jsem zatím měl možnost prubnout YAM modem, Baycom modem, Foxdigi a zvukové karty. V každém případě a na celé čáře vyhrává modem ze zvukovky. Soundmodem pobere snad všechno. Pokud Foxdigi sebere 4 digi direktně slyšící, pak soundmodem mi jich přijme na stejnou anténu a stejné rádio 10. Je to úplně nebe a dudy. Baycom a YAM jsou přibližně na stejné úrovni a jsou určitě o kus lepší než Foxdigi. S Foxdigi musí být trpělivost a mít štěstí na RX a jeho nf signál. Pak funguje.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
|| Pavel ||
ok2slc
Posts: 115
Joined: Wed 11. Mar 2009 8:44:57
Contact:

Re: Vlastnosti modemů

Post by ok2slc »

To OK1TEB:
Já bych si dovolil nesouhlasit s tvrzením ohledně BayCom modemu s TCM3105. Provozoval jsem ho od roku 1996 pod DOSem na CB a HAM, později také TNC5+. Co se týká úspěšnosti tak bych řekl, že jsou díky použitému TCM3105 na stejné úrovni bez ohledu na to kde se zpracovává linková vrstva. U BayComu záleží dost na ovladači, dlouho jsem používal TFX, později jsem přešel na TFPCX a u něj jsem vydržel do "smrti" DOSu.Za ta léta jsem postavil několik ks klonů těchto modemů a pokud nebyl problém na straně portu s nedostatečným napájením nebo ujeté referenční napětí (tuším to bylo 2.75V), pracoval vždy bezvadně. Prostě beru TCM3105 jako takový etalon pro příjem AFSK.

Co se týká YAM modemu tak je na 1k2 AFSK dost vybíravý. Prostě nebyl primárně navržen na AFSK a i když existuje driver na 1k2 AFSK tak to není ono. Řekl bych to asi tak, že jak byl dobrý na 9k6 FSK tak je špatný na 1k2 AFSK. Takže bych ho v žádném případě nesrovnával s BayCom modemem. Na něj YAM prostě nemá. Zvukovku používám celkem krátkou dobu asi od začátku roku, takže nemůžu srovnávat. Jeví se mi o něco horší než BayCom, ale bez přímého porovnání je to jen můj subjektivní názor.

No a FoxDigi je kapitola sama pro sebe...
Last edited by ok2slc on Thu 29. Oct 2009 14:15:23, edited 2 times in total.
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Vlastnosti modemů

Post by ok1mx »

Já jsem netvrdil že je Bycom špatný, psal jsem že srovnání nemám. Je tam však zásadní problém s tím, že je to značně závislé na výkonu, konfiguraci a použitém SW v konkrétním PC (v případě zvukovky je to ještě markantnější, tam nezáleží jen na PC ale i na typu zvukovky) Dá se vyladit konfigurace, že to bude fungovat výborně, na druhou stranu dovedu si představit i situaci, kdy to bude naprosto nepoužitelné. Obvzášť to pak mohou degradovat Windows, které nejsou realtime operačním systémem a když se rozhodnou, nepustěj klidně několikset ms žádnou aplikaci k lizu, což automaticky znamená ztrátu dat.
ok2slc
Posts: 115
Joined: Wed 11. Mar 2009 8:44:57
Contact:

Re: Vlastnosti modemů

Post by ok2slc »

To OK1MX:
Já jsem reagoval na příspěvek od OK1TEB, nikoli na Tvůj původní kde nemám k uvedenému výhrady :).
User avatar
OK1TEB
Posts: 161
Joined: Wed 25. Mar 2009 23:01:56
Jméno: Pavel
Location: JO70MQ - Proseč p/J
Contact:

Re: Vlastnosti modemů

Post by OK1TEB »

Jojo, já netvrdím, že to tak musí být, jen hlásím, jakou jsem měl s výše uvedenými modemy zkušenost. Baycomy s TCMkem jsem měl v ruce dokonce dva, s rozdílným zapojením a taky rozdílně fungovali. Jeden chodil dobře, druhý hůř. Toť vše. Ovšem, když jsem zkusil zvukovku, šlo vše ostatní "do koše". :)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
|| Pavel ||
ok1hra
Posts: 72
Joined: Mon 27. Apr 2009 21:03:28
Contact:

Re: Vlastnosti modemů

Post by ok1hra »

OK1TEB wrote:Já jsem zatím měl možnost prubnout YAM modem, Baycom modem, Foxdigi a zvukové karty. V každém případě a na celé čáře vyhrává modem ze zvukovky. Soundmodem pobere snad všechno. Pokud Foxdigi sebere 4 digi direktně slyšící, pak soundmodem mi jich přijme na stejnou anténu a stejné rádio 10. Je to úplně nebe a dudy. Baycom a YAM jsou přibližně na stejné úrovni a jsou určitě o kus lepší než Foxdigi. S Foxdigi musí být trpělivost a mít štěstí na RX a jeho nf signál. Pak funguje.
Mam podobnou zkusenost, ale z rtty. Kdysi, kdyz se zacaly obevovat prvni programy pro dekodovani pomoci zvukovky (mmtty) jsem pripojil paralelne na vystup radia zvukovku a Kantronics KamPlus. Vysledek byl naproste fiasko pro hardwarovy modem a proto sel na mnoho let do sklepa. Vytahl jsem ho minuly tyden, protoze po vymene radia igate hra-1 mne nikdo v okoli necte, ale ja se soundmodemem prectu a prekvapive i Kantronicsem, ale to uz je jina historka... ;)
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: Vlastnosti modemů

Post by OK1MJO »

Ahoj, prispeju do "mlyna" svoji zkusenosti s mnoha modemy, TNC a zvukovkama.

1) verze pouze modemove ("neinteligentni" modem bez CPU pro rizeni "vrstvy", zapojeni do seriovky je nestandardni) :
Baycom modem s TCM3105 .... klasika, chodi to nejlepe, jdou provozovat pod DOS, Linux i Win.
Baycom modem s AM7910 nebo 7911 ..... chodi to stejne jako Baycom s TCM3105, ic jdou sehnat z kazetoveho datasetu k
Commodore 64.
XR modem s TCM3105+XR2211... klasika, chodi to nejlepe, interni DCD, jde pod DOS, Linux i Win.
XR modem s XR2211 a XR2296 ... chodi to temer stejne jako Baycom, ale kriticke je nastaveni C trimru.
PIC modem, typicky IVCOM ... nechodi moc dobre, potrebuje silny signal.
PICPAR modem s PIC obvodem .... jako IVCOM, ale na LPT a jen pro 9k6 FSK (vsechny ostatni jmenovane modemy 1k2/2k4 AFSK).
YAMmode, s Xilinx obvodem, testoval jsem pouze 1k2 (by OK1TPC z Chomutova), bylo to citlivejsi nez "PIC" modem, ale
na Baycoma to nema.

K Baycomum se dal dat jinej sutr (kmitocet ten z hlavy nevim, nekde okolo 7Mhz) a umi to 2k4 AFSK.
Baycomy a XR modemy a IVCOM jde pouzit i k Commodore 64, ATARI ST a Amiga 500.

2) verze s inteligenci na linkove vrstve (standardne zapojena a pouzivana seriovka) :
TNC2 GES GC12AX ... modem cast je s TCM3105, takze citlivost jako s Baycomem, CPU je Z80.
TNC2 Slovinske .... je pouzit TCM3105 nebo AM7910, CPU je Z80.

Defaultne je modemova cast TNC zapojena s 1k2 (2k4) AFSK, pripojenim FSK modemu je mozne pouzivat 9k6 FSK.

3) Zvukova karta.
U zvukove karty by se dala historie rozdelit do 3 casti:
a) DOS+Flexnet pro zvukovku ... chodilo to dobre, ale velmi slozite se nastavovala zvukovka, kriticke na nastaveni.
b) Win95+Flexnet95 pro zvukovku ... nechodilo to dobre.
c) WinXP a vys + AGW Packet .... pokud se pouzila kvalitni zvukovka, tak to chodilo lip jak s modemem/TNC s TCM3105.

U zvukovek plati, cim kvalitnejsi s internim DSP, tim lepe. Pak to chodi ze vsech systemu nejlepe.
Idelani byla moznost klicovat pres MIDI port (pouzival jsem v kapele..Cubase VST), je totiz galvanicky oddeleny, takze stacilo pouzit sdelovaci NF trafo a nikde nic nebrucelo. Navic bylo velmi znat, pokud je kvalitni zvukovka. U Flexnetu jsou specialni ovladace pro nektere DSP zvukovky...napriklad E-MU (vyrobce syntetizatoru, v kapele jsem mel E-MU Proteus...asi znate Rap Masters z Tabora :))) ). Takze s AC97, SB16, SB512, SB1024, SB Live to moc extra nechodi, ale s E-MU 1000 (ted ho mam jako Echolink zvukovku v PC....vyborne dekoduje DTMF i od TH-D(F)7...navic vse probiha v DSP a CPU teto zvukovky, proto mi staci i P1 pro Echolink, byl rozdil mezi SB16 a E-MU..pri SB16 PC temer nechodil..byl pomalej... Echolink zjisti sam jestli zvukovka ma vlastni DSP a CPU a pripradi ji ukony a podobne se chova s tim zjistovanim DSP na zvukovce i Flexnet a AGW) je to o nicem jinem. Navic zvukovka ma AD/DA 24b/96kHz (dynamika cca 156dB).

A asi nejlepsi je USB s interni galvanicky oddelenou zvukovkou u MicroHAMu (DigiKey).
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 12 guests