Distribuce OK1COM-10

Fórum sysopů, výstavba, konfigurace a nastavení DIGI
OK2ZO
Posts: 486
Joined: Sun 08. Mar 2009 18:27:54
Location: Adamov
Contact:

Re: Distribuce OK1COM-10

Post by OK2ZO »

Bohuzel chybi wide infrastruktura v severne polozenych castech. On ani nikdo nemel duvod neco tvorit, kdyz ma diginu vysoko nad hlavou..
Nicmene digi, ktery slysi a je slyseno az v OE z druheho konce republiky podle me neni dobre.. BTW, Milane, co je mi prave ve 300km vzdalenem Brne po tom, kde jezdi nekdo po Libercu..
OK2ZO Libor/Adamov
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Distribuce OK1COM-10

Post by ok1mx »

To, že je BBF slyšet daleko a naopak daleko slyší je jen důkaz, že je v daných oblastech slabý provoz a takto vzdálené stanice projdou. Dokonce si dokážu představit i situaci, kdy KII bude na první hop slyšet víc paketů od BBF, než něco v Brně, protože je tam celkem pusto prázdno... (čemu to vadí, aspoň se na Slovensku hoši nebudou nudit) Jakmile se začne zahušťovat, tak v té vzdálenosti BBF zanikne v šumovém pozadí. Díky principu na jakém APRS funguje je takový princip samoregulace. Nicméně BRNO-Liberec není až tak velká vzdálenost... stejně jako Brno-Praha. Díky tomu, že Tě vidím na displeji, když jedu ráno do práce, můžeme každé ráno popovídat... nahodím Echolink a je to. Podle mého chápání není důvod preventivně omezovat dosahy DIGI když díky tomu nejsou komplikace. Z pricipu V Brně budeš v autě 100x silnější, než nějaké KII nebo BBF tím budeš mít vždy zajištěnou přednost před DX pakety, teprve když lokální provoz utichne, projdou i ty vzdálenější. Každá stanice umožňuje nastavit RANGE filter, a když Tě prudí vzdálený provoz, není problém si to omezit třeba na 50km.
OK2ZO
Posts: 486
Joined: Sun 08. Mar 2009 18:27:54
Location: Adamov
Contact:

Re: Distribuce OK1COM-10

Post by OK2ZO »

No, nebyl bych si timto tak uplne jisty.. Signaly kopec-kopec jsou mnohdy mnohem silnejsi, nez kdybych byl primo pod kopcem.. Bohuzel je to tak.. Co se tyce zrovna BBF, tak na Palave je Fko na doraz jakehokoliv s-metru. Takze pri pravidle 3dB..? Pokud je to tak jak rikas, pustte BCA a X klidne jako wide... uvidime...
Nevim, jakou antenu a vykon maji kluci na Suchaci.. Ja osobne mam na Palave asi 5W. Potrebuju tam ale nejake jine radio, nez Motorolu. Dela nejake problemy.
Ale je to nastaveno na Fill-in + CZn-N.
Nicmene mas pravdu, ze na tom severu zadne wide digi nejsou, takze pokud tam pojedes, tak bys me nevidel...
OK2ZO Libor/Adamov
ok2xdu
Posts: 151
Joined: Fri 06. Mar 2009 20:28:21
Location: Ondratice, JN89MI
Contact:

Re: Distribuce OK1COM-10

Post by ok2xdu »

Hoj,
tak sem se pokusil upravit nastaveni digi XDU-1. Nasledkem tohodle pokusu byl totalni kolaps celeho systemu.
Takze XDU-1 bude asi delsi dobu mimo provoz, protoze momentalne nemam moral se s tim rozcilovat.
J.
OK1COM
Posts: 306
Joined: Sun 08. Mar 2009 3:06:31
Location: Praha-Strašnice
Contact:

Re: Distribuce OK1COM-10

Post by OK1COM »

K dispozici je nova verze IS2RF 1.3 http://aprs.ehamnet.cz/is2rf/ Konfiguracni soubor je mozne pouzit ze starsi verze.
Jiz nepouziva APZQRT, skript si pamatuje posledni odeslany paket, takze kdyz se mu vrati opet pres RF na IS, tak to nevadi.
Skript tez propousti vsechny zpravy co projdou filtrem z IS na RF.
OK1COM
Posts: 306
Joined: Sun 08. Mar 2009 3:06:31
Location: Praha-Strašnice
Contact:

Re: Distribuce OK1COM-10

Post by OK1COM »

Chtel bych znat vas nazor na zasilani bulletinu o pocasi od serveru OK1COM-10. Je to prinosne nebo to vic lidi obtezuje? Bohuzel vetsina radiostanic je standardne nastavena, ze prijima veschny bulletiny a bohuzel nekteri uzivatele to povazuji za SPAM a zpravy mi vraceji nebo pisou, ze o nic nemaji zajem, ci nekteri (dokonce v Praze) posilaji REJecty, misto toho aby si na stanici nastavili, ze nechteji prijimat bulletiny. REJecty a vracene zpravy zase obtezuji me, protoze Kenwood ve zpravach nerozlisuje SSID, takze mi vsechno prijde do D710 a D72. Tedy 2x do hodiny mam displej plny REJej a obcas nejakou navracenou MSG. Jsou tu nasledujici moznosti, co me napadaji.
1) zmenim identifikaci OK1COM-10 na jinou volacku nebo Alias
2) prestanu posilat bulletiny a zpravy budou jen cilene pro zajemce coz, ale bude znamenat zbytecnou duplicitu zprav
3) uzivatele si nastavi radiostanice rozumne a nebudou mi zpravy vracet, .... o cemz silne pochybuji
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Distribuce OK1COM-10

Post by ok1mx »

OK1COM wrote:Chtel bych znat vas nazor na zasilani bulletinu o pocasi od serveru OK1COM-10. Je to prinosne nebo to vic lidi obtezuje? Bohuzel vetsina radiostanic je standardne nastavena, ze prijima veschny bulletiny a bohuzel nekteri uzivatele to povazuji za SPAM a zpravy mi vraceji nebo pisou, ze o nic nemaji zajem, ci nekteri (dokonce v Praze) posilaji REJecty, misto toho aby si na stanici nastavili, ze nechteji prijimat bulletiny. REJecty a vracene zpravy zase obtezuji me, protoze Kenwood ve zpravach nerozlisuje SSID, takze mi vsechno prijde do D710 a D72. Tedy 2x do hodiny mam displej plny REJej a obcas nejakou navracenou MSG. Jsou tu nasledujici moznosti, co me napadaji.
1) zmenim identifikaci OK1COM-10 na jinou volacku nebo Alias
2) prestanu posilat bulletiny a zpravy budou jen cilene pro zajemce coz, ale bude znamenat zbytecnou duplicitu zprav
3) uzivatele si nastavi radiostanice rozumne a nebudou mi zpravy vracet, .... o cemz silne pochybuji
Myslím, že 3) je správně. Jelikož jsou lidé od přírody líní číst manuály a googlit, bylo by možná vhodné napsat článek, který by popsal tuto službu a obecně funkci bulletinů (k čemu je to dobré, co se vysílá, kdy se to vysílá) a popis jak nastavit správně stanici pro ty a) kteří to chtějí odebírat b) kteří to nechtějí odebírat. Osvěty není nikdy dost. Jsem přesvědčen, že 80% uživatelů má jen velmi matnou představu k čemu jsou bulletiny dobré, natož pak jak se to customizuje, a to je prapříčina toho, že se málo používají a nevědí jak správně stanici nastavit, aby přijímali jen to co chtějí.

Jelikož REJ chodí adresně není asi problém dotyčeného kontaktovat a upozornit ho. (vsadím, se že většinou ani netuší, že jim to nějaké REJ posílá)

M.
User avatar
OK1BF
Posts: 43
Joined: Fri 06. Mar 2009 18:42:06
Location: Pardubice, JO70VA
Contact:

Re: Distribuce OK1COM-10

Post by OK1BF »

Mě osobně Honzo ty WX bulletiny nevadí, právě naopak jako upozornění před výraznou změnou počasí, varování před bouřkou, silným deštěm, větrem, požáry, ... SUPER. Co mi ale vadí, respektive abych byl přesnější kolikráte obtěžuje, jsou neustálé hlášky že se nic neděje a nehrozí žádné nebezpečí. Nebaví mne to stále mazat, číst a teď co mám v FTM-350 voice modul i poslouchat. Vypínat to ale nechci. Toť můj názor a zkušenost.
Roman, OK1BF
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: Distribuce OK1COM-10

Post by OK1ALX »

Take nemam s prichodem bulletinu problem, pokud by mi to vadilo, tak si danou skupinu vyhodim a je to ne? U Kenwoodu se bulletiny z COM-10 neprijmaji automaticky, ale je treba tam prislusnou skupinu doplnit.

Mozna by bylo zajimave vyuzit moznosti Weather alert (stranka 74 aprs bible), kterou napr. Kenwood podporuje a pri prijeti takovehoto ramce se "ozve" jinym zvukem. Dalo by se to vyuzit pro dulezite WX notifikace, jako prichod bourek, krupobiti a co ja vim co vsechno. Weather alert jsem jeste nezkousel, musel bych vygenerovat ramec pomoci prikazu beacon, ale jeste jsem se k tomu nedostal.

Jeste me napadlo jedno vylepseni, ktere nesouvisi s bulletiny, ale tyka se WX objektu prezentujici meteo data od CHMI. V sade APRS symbolu je jeden nazyvajici se NWS (National Weather Service), ikona je stejna, modre kolecko s WX, ale je tmavsi barvy. Krasne by se oddelily opticky profesionalni WX data od amaterskych ...
Last edited by OK1ALX on Tue 24. May 2011 9:36:04, edited 1 time in total.
Reason: odstraneni casti se zvukem pro prichozi bulletin
Libor, OK1ALX
ok2ila
Posts: 218
Joined: Tue 17. Mar 2009 14:28:02
Location: JN89WW
Contact:

Re: Distribuce OK1COM-10

Post by ok2ila »

Rozhodne jsem pro bulletiny. A jak pise Milan - pokud nekdo trvale posila REJ, tak ho na to upozornit.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest