Stehujici se digi a podobne anomalie

Fórum sysopů, výstavba, konfigurace a nastavení DIGI
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: Stehujici se digi a podobne anomalie

Post by OK1MJO »

ok1mgj wrote:Hojda, jenom dalsi postrehy:

na OpenWRT a APRX (ktere evidentne kontroluje packety) vadny packet neprojde (tedy ten obsahujici nesmyslne znaky, proste naboreny).
Ovsem projde packet, ktery je v poradku, ale vzniknul sloucenim dvou ruznych packetu zrovna tak "sikovne" ze vznikly ramec je "v poradku". Takze i pod APRX s GES TNC vznika problem se stehovanim digi.

Dovedes potesit :)))

Az bude funkcni vytah na QTH diginy, tak s Ludkem (ten dalkove z domova bude ovladat WRAPa) odladime GC12AX....viz ten email co jsem psal i tobe.
73! Martin


PS: Nevis kdo udeluje prihlaseni na www.aprs.cz, potreboval bych prepsat ten clanek...see:
viewtopic.php?p=4557#p4557
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: Stehujici se digi a podobne anomalie

Post by OK1ALX »

Novy poznatek. Jedno TNC, ktere tu mam pripojene k UIView mi take posilalo zprznena dataa pokud jsem v uiview zapnul fill-in digi, zacaly se take stehovat stanice.
Dnes jsem misto nastaveni Parity na None, nastavil Odd a je po problemu. Uz mi to tu takto bezi vice jak hodinu a zatim jsem v nezahledl zadnou "anomalii" (nepocitam-li OK1AVT-9 a jeho "binarni" obsah majaku :) ).

TNC je:

Code: Select all

           TheFirmware Version 2.7b DAMA/SMACK/XHOST (10 Channel)
            Copyright (c) 1988-1995 by NORD><LINK e.V. (07Jun95)
   -*- Es gilt die allgemeine Lizenz fr Amateurfunk Software (ALAS) -*-
                     ONLY for non-commercial usage

Checksum (DC0A) = DC0A
Libor, OK1ALX
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: Stehujici se digi a podobne anomalie

Post by OK1MJO »

Potvrzuje to moji domenku, ze Alix, WRAP atd nema "cistokrevnej UART16Fxxx" a tak je "emulovanej" v MCU.
Tudiz nektere prikazy "ujedou", jelikoz nezna presne syntaxe.
Omlouvam se, ze jsem se tomu nemohl venovat.... zdravi se mi zhorsilo.
Za 3 tydny si jedu pravdepodobne lehnout do UVN Stresovice (zkusi to "opravit"....ti kdoz vite co mi je), takze nevim jestli stihnu radu sysopu 8-10.4. na Komari vysce nad Teplicema.
Kazdopadne jestli mi bude lepe a budu uz doma, tak jedu.

V soucasnosti mam u sebe 2x TNC2 GC12AX, takze az budu moci, tak je vyzkousim s nastavenim UARTU "natvrdo" (v BIOSU...cfg z EEPROMky).
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: Stehujici se digi a podobne anomalie

Post by OK1MJO »

Bylo by dobre, kdyz by v TNC po nabehnuti elektriny probehl reset s naslednou 20s pauzou a nasledne by se provedl TNCini.
Problem je, ze ve vsechny TNC2 by MV/multi atd. maji inicializacni prikaz pro reset tento: Esc RESTART.
Kdezto TNC2 GC12AX ma prikaz tento: Esc QREST.

Takze je treba v APRS softu pro Linux ve WRAPu najit ten spravny startovaci script a nahradit ho modifikovanym scriptem. Idealne, pokud by tam byli dva
startovaci soubory, jeden pojmenovany TNC2 ini a druhy TNC2 GES ini.

Ludek OK7RB mi slibil, ze se na to podiva, a pomuze mi to nastavit v OK1OEM-1 http://www.ok0bez.com/files/aprs/APRS_O ... 0-1600.png.

Dnes jsme s Ludkem hledali kde by se dal WRAP nastavit pro GESacke TNC2 a nasli jsme to.
Jelikoz je na Dyleni GC12AX se stejnym WRAPem, tak Ludek nejdrive zkusi na dalku nastavit parametr 8n1 v souboru aprx.conf a necha to nejakou dobu bezet, aby se zjistilo, jestli to chodi lepe, jestli DIGIna necestuje ci jestli to nedela bordel.
http://www.ok0bez.com/files/aprs/nastav ... o_TNC2.png
http://www.ok0bez.com/files/aprs/RS232c ... GC12AX.png

Pokud by to chodilo spravne, tak se to zkusi jeste u me (mam TNC2 by OK2PAD http://www.ok0bez.com/files/aprs/TNC2_O ... -TNC2-PMS/ na 230V~, je to kvuli zdroj + a - pro AMD7911) a pokud to TNCcku nebude vadit, tak by se tady na foru udelalo nejake vysledne info.
Problem je, ze ten APRS soft + Linux ten UART emulujou, ale nikde v menu neni ASCII.txt help soubor se vsema syntaxema prikazu interface:
serial-device /dev/ttyS0 9600 8n1 KISS je pro TNC2 a Ludek zkusi vymenu za serial-device /dev/ttyS0 9600 8o1 KISS , tak uvidime.

Ten reset prikaz Esc QREST nebude jedinej problem.
Dalsi je, ze prikaz pro prepnuti TNC2 GC12AX do KISS rezimu (vypnuti host modu WA8DED nebo TAPR) je Esc @K, kdezto u klnu TNC2-MV je prikaz Esc KISS.
Mozna by to chtelo i toto doladit.

Co se tyce te seriovky, mozna by nebylo na skodu si eventualne pohrat s parametrem Esc Z 0 az 3.

ESC Z [0..3] Zapnutí nebo vypnutí řízení FLOW a XON/XOFF protokolu
k terminálu. Je-li zapnuto řízení FLOW, potom TNC nevysílá
k terminálu žádné znaky pokud jsou vkládána data nebo
povely. Při FLOW vypnutém vysílá TNC k terminálu data ihned
bez ohledu na zadávaná data. Je-li zapnuto XON/XOFF, je
možné výstup z TNC do terminálu přerušit pomocí CONTROL-S
a opět obnovit pomocí CONTROL-Q.
Příklady:

0 FLOW vypnuto, XON/XOFF vypnuto
1 FLOW zapnuto, XON/XOFF vypnuto
2 FLOW vypnuto, XON/XOFF zapnuto
3 FLOW zapnuto, XON/XOFF zapnuto Default 3 v EPROMe po zapnuti TNC.



Musim podekovat Ludkovi, ze mi dnes "dalkove" naucil jak si v tom WRAPu pres SSH nastavit spravny text OBJECT majaku v souboru /etc/aprsx.conf.
Tak snad to zvladnu bez toho, ze by se WRAP ci OK-DIGIny kously. ;)


Martin
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests