rady ohladom vybudovania APRS - I-gate v Nitre

Fórum sysopů, výstavba, konfigurace a nastavení DIGI
om5adx
Posts: 6
Joined: Sun 05. Jun 2011 0:42:41
Jméno: Peter
Contact:

rady ohladom vybudovania APRS - I-gate v Nitre

Post by om5adx »

Ahojte,
chcel by som Vas poprosit o niekolko rad ohladom aprs.

Rozmyslam, ze by som zriadil tu v Nitre niejaky DIGI a I-Gate pre aprs, nakolko najblizsi je v Trnava a Bratislave, aby tu bol dostupny APRS gate pre lokalnych userov. Som v nadmorskej vyske cca 300m a vyhlad na cast vychodneho a severneho slovenska a perfektny vyhlad na smer zapad.

Viete mi prosim poradit, co k tomu budem potrebovat co sa tyka HW a SW.
Nasiel som doma v supliku stanicku GP300 ktoru viem preprogramovat na 144.800 a budem ju napajat externym zdrojom.


takisto mam doma aj PR modemy baycom s FX614, ale to pre mode riesenie nie je ok. Mam doma takisto aj KISS TNC TNC51 ale momentalne mi to nejak spatne pocuva, neda sa to poriadne naladit na prijem. vysielanie z TNC51 je ok. Skusim este modifikaciu od Karla OK2SCS. Poradte popripade niejaky jednoduchy TNC ktory ma serial port a slape pod windows. Doma mi bezi server na XP Pro 24/7 nonstop prevadzka je to dual core intel atom, 4gb ram a s pevnou IP do netu.Radio a modem by som dal niekde do podkrovia a TNC by som pripojil k serveru cez ethernet to RS232 prevodnik po LAN sieti v dome, nakolko server je vzdialeny od strechy asi 20m. Popripade ak mas skusenosti s Linksys WR54G routerom s prerabkou na I-gate APRS.
Popripade ak mate niejake linky na informace o APRS alebo nejaku literaturu v pdf.

budem vdacny za kazde info.

diki.

73!

Peter
OM5ADX
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: rady ohladom vybudovania APRS - I-gate v Nitre

Post by OK1ALX »

Doporucil bych poohlednout se po Wrapu, nebo Alixu. Jsou to routerboardy na ktere se da dostat Voyage Linux a na nej digined (digipeater) + aprsd (igate). Stary Wrap se u nas da poridit za cca 400 a vyse CZK. Alixy jsou drazsi, nove vychazi u nas na cca 2100 CZK, ale maji rychlejsi procesor, USB atd. Obe zarizeni lze napajet po ethernetu, jsou mala, s nizkou spotrebou a da se k nim pripojit TNC. V nekterych pripadech snad i baycom, ale z pokusu s nimy, ktere my jsou momentalne znamy zatim nic moc nevzeslo... bohuzel.
Jeste existuje varianta Asus WL-500gP routeru, kam se instaluje OpenWRT, stejne tak jako Linksys o kterem se zminujes, zde se da vsak vyuzit jen verze "L" a nekde, tusim OK2XDU-1, na to funguji.

Pod windows na digi neexistuje pokud vim zadny software, ktery by uplne korektne zpracovaval data (opakoval ramce). S igate by problem byt nemel, vzhledem k tomu, ze jen posila slysena data do internetu a tam se nim moc zkazit neda. Pokud by jsi vsak i presto chtel jit cestou windows, tak na oboje se da pouzit program UIView, ktery by jsi pak mohl vyuzit i jako uzivatel, jelikoz se jedna predevsim o uzivatelsky sw. Ma ale samozrejme nastaveni i pro digipeatovani a igate se na nem nejak nastavit da take.

Dulezite je vybudovat kvalitni Digipeater, pomoci ktereho se pak ramce mohou dostavat na dalsi digi a do internetu. Igate uz je pak jen tresnicka na dortu, jelikoz internetova vrstva neni to hlavni o cem APRS je, jen jakasi klientska aplikace (na webu) :)

P.S. Apropo, muzes kolegovi z Trnavy rovnou vyridit, ze overlay "N" se u symbolu digi jiz nepouziva (viz New Paradigm) ;) Dostupne jsou 1, L, S, X atd. viz www.aprs.cz, ostatne zde se da najit take dost informaci
Libor, OK1ALX
om5adx
Posts: 6
Joined: Sun 05. Jun 2011 0:42:41
Jméno: Peter
Contact:

Re: rady ohladom vybudovania APRS - I-gate v Nitre

Post by om5adx »

Diki za info.

A co hovorite na tento HW> http://microsat.com.pl/manuals/wx3in1_v114_manual.pdf

Popripade niejake male ITX PC s ubuntu? co v takomto pripade?
OK2ZO
Posts: 486
Joined: Sun 08. Mar 2009 18:27:54
Location: Adamov
Contact:

Re: rady ohladom vybudovania APRS - I-gate v Nitre

Post by OK2ZO »

Pokud nemas zadne zkusenosti s Linuxem (OpenWRT apod.) a sezenes si nejaky ten zminovany routrik ASUS - WL500gP nebo LinkSys WR54G, popr. Alix,
muzes vyzkouset APRS4R. Ve verzi 1.0.4 jiz ma podporu obou verzi toho ASUSu (V1 i V2), pridali i podporu Alixu.. Pocti si na http://www.aprs4r.org/cgi-bin/trac.cgi/wiki/WikiStart
Jen je potreba si dat pak pozor pri nastavovani parametru Digi, abys neudelal nejaky renonc..

PC s UBUNTU je bezva, jen je treba trosku znalosti.. Ale kombinace DIGINED a APRSD neni zas tak narocna a je asi neefektivnejsi..
Instalaci a konfiguraci najdes popsanou v clancich na www.aprs.cz popripadne hledej tady na foru..

GL..
OK2ZO Libor/Adamov
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: rady ohladom vybudovania APRS - I-gate v Nitre

Post by ok1mx »

om5adx wrote:Diki za info.

A co hovorite na tento HW> http://microsat.com.pl/manuals/wx3in1_v114_manual.pdf

Popripade niejake male ITX PC s ubuntu? co v takomto pripade?
Díval jsem se na to, nevypadá to špatně, po HW/SW stránce to na první pohled má určité neduhy, jako například natvrdo zaprogramované SSn pro Polsko, podle mne nesprvně aplikované omezení délky cesty (správně by to mělo delší cestu než je nastavená ignorovat, ale jim to cestu zkrátí. V praxi to místo toho aby to Itala magora s cestou WIDE7-7, WIDE7-7 ignorovalo tak ho to zkrátí na např. WIDE7-7 WIDE7-3

Největší problém je podle mne cena, 3000Kč je celkem dost, za to je ALIX i s modemem, který je mnohem flexibilnější. Nicméně je to velmi povedené a jestli hoši zapracuji na FW, bude to velmi zajímavé.
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: rady ohladom vybudovania APRS - I-gate v Nitre

Post by OK1ALX »

btw, jeden Alix je ted k mani na Aukru: http://aukro.cz/alix-3d2-hlinikovy-box-i1655041508.html
Libor, OK1ALX
om5adx
Posts: 6
Joined: Sun 05. Jun 2011 0:42:41
Jméno: Peter
Contact:

Re: rady ohladom vybudovania APRS - I-gate v Nitre

Post by om5adx »

ako TNC rozmyslam pouzit miniTNC od foxdelta.
http://www.foxdelta.com/products/minitnc.htm

Aky mate nazor na tento typ TNC.

co sa tyka digi a i-gate budem skusat nieco riesit s wr54g od linksysu. na nete sa daju kupit od 20-30 euro.
om5adx
Posts: 6
Joined: Sun 05. Jun 2011 0:42:41
Jméno: Peter
Contact:

Re: rady ohladom vybudovania APRS - I-gate v Nitre

Post by om5adx »

Este jedna malickost,

pod akou znackou je dobre zriadovat digi a gate.

Je potrebne poziadat TU o prideleni znacky?

diki za info
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: rady ohladom vybudovania APRS - I-gate v Nitre

Post by OK1ALX »

Ze skusenosti s FoxDigi, coz je od stejneho cloveka, muzu rict ze je dost tupa a hure cte data. Takze nevim jestli je to dobry napad.

Co se tyce znacky, tak nevim jaka je legislativa v tomto ohledu na slovensku, u nas muzes pouzit znacku svoji, tak jak si muzes vsimnout pri pohledu na mapu, nebo se obcas pouziva znacka prevadece, ktery je na stejne kote, popripade znacka klubu apod.
Libor, OK1ALX
om5adx
Posts: 6
Joined: Sun 05. Jun 2011 0:42:41
Jméno: Peter
Contact:

Re: rady ohladom vybudovania APRS - I-gate v Nitre

Post by om5adx »

neviem,
pozeral som zapojenie FOXDIGI a je to uplne simple riesenie na vstupe nic len diody a odpory.

To miniTNC ma na vstupe operacny zolilovac.
Rozmyslam, ze to skusim postavit a uvidim ako to bude citat.
Popripade nemate niekto niejaku osvedcenu konstrukciu TNC ktora je plne funkcna a otestovana? najlepsie nieco na baze s PIC alebo AVR.
dikes
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests