SW pro APRS

Fórum sysopů, výstavba, konfigurace a nastavení DIGI
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: SW pro APRS

Post by OK1MJO »

Pajo, to jako myslis tak, ze se do polozky ve Win "Po spusteni" zada vedle Echolink, UI-View32 jeste uiwebssrv.exe ?
M.

update:
Jo uz jsem pochopil, staci zmenit startovacku z Uiview32.exe na Uiwebssrv.exe.
Jdu na vec.

update2:
lolky vdolky, vono to chodi :D

Ted uz jen upravit ty servery, protoze ty preddefinovane nejsou spolehlive... porad se to odpojuje a snazi se to pripojit zase na jinej v seznamu.
Muzete mi sem napsat jake servery pro cze jsou nejvhodnejsi? Ze bych zeditoval ten ini soubor a pres menu vybral nejvhodnejsi server.
User avatar
OK1TEB
Posts: 161
Joined: Wed 25. Mar 2009 23:01:56
Jméno: Pavel
Location: JO70MQ - Proseč p/J
Contact:

Re: SW pro APRS

Post by OK1TEB »

OK1MJO wrote: Muzete mi sem napsat jake servery pro cze jsou nejvhodnejsi? Ze bych zeditoval ten ini soubor a pres menu vybral nejvhodnejsi server.
Existuje síť aprs serverů http://www.aprs2.net/, stačí si jen vybrat. Zkoušel jsem jich z této sorty několik, zatím nejspolehlivěji mi chodí italy.aprs2.net s portem uživatelsky definovatelným, tedy do ini souboru zadat italy.aprs2.net a port 14580. A nastavit vhodné filtrování, třeba filter m/100.
Last edited by OK1TEB on Fri 29. May 2009 6:26:45, edited 1 time in total.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
|| Pavel ||
User avatar
OK1TEB
Posts: 161
Joined: Wed 25. Mar 2009 23:01:56
Jméno: Pavel
Location: JO70MQ - Proseč p/J
Contact:

Re: SW pro APRS

Post by OK1TEB »

OK1MJO wrote: Dalsi vec je, ze potrebuji v me oblasti propagovat i nemce, protoze "sasiku" je tu opravdu hodne (dokonce moje TH-D7 kdyz jsem byl na Vyrove, na chvilku delala DIGI pro nejakeho nemce co jel z Kadane > Chomutov > Chemnitz pres Sebika). V drtive vetsine jezdej do Chomutova na levnejsi nakupy Baumax, Globus atd. . Takze minimalne by se tam melo nekde nastavit CZE a asi DE, dokazes nam v tomto poradit co a jak?

Dik za pomoc, snad to "ucesem".

73! Martin OK1MJO
Není třeba co nestavovat ;), Sasové i další evropané budou stejně dobře digipítovaný pomocí WIDEn-N.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
|| Pavel ||
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: SW pro APRS

Post by ok1mx »

Já používám poland.aprs2.net a samozřejmě 14580 s parametrem jako TEB. Seznam T2 serverů ke tady: http://www.aprs2.net/ OK1COM připravuje i český, který se sítě zapojí. Pro omezení datového toku doporučuji prostudovat http://www.aprs2.net/wiki/pmwiki.php/Main/FilterGuide dá se s tím nádherně pohrát.... ale v principu stačí to "filter m/100" Nevím z hlavy jak se jmenuje ta kolonka kam se to píše, (logon message?) Při připojení k serveru mu to tím dá vědět co má zpět posílat. Jinak gratuluji Martinovi a Pájovi k pokrytí dalšího bílého místa v ČR. Jen houšť ;)
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: SW pro APRS

Post by OK1MJO »

Tak jsem to zmenil na to "italy.aprs2.net:14580.
Jeste mi poradte, kam mam zapsat ten parametr filter m/100.

Pro OK1MX: Zatim si ladime ten soft v PC pro DIGI+IGATE, az bude duplexer od OK1MCK a modem od OK1PJV a az to bude vse zapojene a poprve bude v eteru slyset ten spravnej signal na 144.800, tak to se teprve bude radovat.

Mozna by nebylo na skodu Milane, informovat sousedy (DE,SP,OE) o pravidlech okolo SSID, ktera jsme zavedli, aby i oni pri prvni pohledu na aprs.fi mapu pochopili jak nam to facha a aby zacali uvazovat o zmenach SSID podle "nas" i u nich.
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: SW pro APRS

Post by ok1mx »

ad. UI-VIEW dal jsem do kolonky "Text to send on connection" #filter m/300 Samozřejmě musíš mít správně Validation Number a zaškrtnuto APRS server log on required. Jelikož jsem si UI-VIEW nainstaloval včera po cca 10 letech, nevím jestli je to tak správně. Vím že se občas chovalo dost poťouchle a nevyzpytatelně.

ad. SSID Martine, určitě by to bylo dobré, nevím, jestli jsi pročetl celé fórum ohledně SSID, ale považuji za obrovský úspěch i to co se zatím povedlo u nás. Že existuje nějaká dohoda, která má racionální základ, hlavu a patu a bylo se možné shodnout alespoň na SSID -0 -1 -2 -3 -4 -5 -6 -9 -13 a většina lidí ji dodržuje. Jestli sis všiml, ani v jednom státě Evropy se nepovedlo jakéhokoli konsenzu dosáhnout, natož aby existoval mezinárodní. Je to dáno tím, že doporučení SSID které se přijalo v CAFTATu je velmi vágní, vychází s podmínek USA a nereflektuje Evropské podmínky, čehož je přímým důsledkem to že si to každý raději dělá po svém. Určitě bych byl všema 10ti pro, aby to naše doporučení (včetně vysvětlení a argumentů proč zrovna tak a ne jinak) někdo přeložil do němčiny anglištiny a poštiny, aby se nad tím ostatní mohli alespoň zamyslet. Pakliže zároveň uvidí, že to u nás prakticky funguje a že je to přínosem, věřím, že budou sami chtít naskočit do rozjetého vlaku. Nejdříve si ale musíme sami zamést před vlastním prahem a dotáhnout to do konce. Já jsem to odhadoval tak na rok, je totiž mnoho DIGI a WX stanic, které jsou těžko přístupné, a změna musí proběhnout přepálením EPROMky. Jelikož to všichni děláme v rámci svého volného času a peněz, není možné k tomu žádného sysopa násilím tlačit a termínovat ho.
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: SW pro APRS

Post by OK1MJO »

V pohode Milane.
Ten radek jsem zapsal jak u meho UIView doma, tak i na PC OK0BEZ v OK1OEM-1.
Ale zjistil jsem, ze firewall Zone Labs, ktery mi Eda OK1TBP nainstalovat na PC OK0BEZ bohuzel asi neumi nastavit manualne porty, povoli mi to jen zakliknout povoleny program. Takze nekdy port projde a nekdy ne. Takze to vypada, ze z pristiho duchodu koupim ten nejlevnejsi router co ma 1x WAN a 4x LAN s internim NATem a firewallem a s moznosti nastaveni portu alespon o 10 nastaveni.
Echolink potrebuje 4, RAC 1 a APRS 2 = 7 kolonek pro nastaveni, jestli mas nejaky typ do 600-700,- Kc , tak sem s nim.

K tomu SSID, ja nemam nikoho kdo umi dobre DE,EN,SP. Pokud nekoho mas, tak to nechej prelozit a zasli na spravna mista.

M.

Info pro Paju: Jelikoz budu muset koupit tenhle router, tak pak odinstaluju ten Zone Labs a dal budem pokracovat tak, ze neudelame jeden velkej router, ale budou tam "krabicky. Jedna je ten router, druha Asus s APRS a treti router s miniPCI zvukovkou (ci na MB) a alespon jednim COMem. Vse na Linuxu. Paket budeme resit pozdeji dalsi krabickou.
Last edited by OK1MJO on Fri 29. May 2009 20:48:04, edited 2 times in total.
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Nastaveni APRS

Post by OK1MJO »

Jeste se chci zeptat, co doporucejete abych zapsat do textu majaku (info list).

A taky jak odpropagovat prevadec OK0BEZ, chtel bych to stejne jako treba OK0N.
Image


Jinak dekuji Pajovi za upravu tech spravnych souboru do sw UI-View32 tak, aby web spravne zobrazoval.
See: http://echolink.elhamobil.cz:8084/find.cgi?call=OK1MJO

Ty soubory muzete sosnout zde: http://www.ok0bez.com/files/aprs/

73! Martin
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: SW pro APRS

Post by ok1mx »

Martine, pročti diskusi viewtopic.php?f=4&t=47 najdeš tam odpovědi na všechny otázky i návod na to, jak to zadat. Jestli lenost zvítězí zkus
název objektu: 439.275UL
tabulka /
znak r
text: 439.275MHz T088 -760 OK0BEZ

(nevím, jak se ty poblbaný kolonky v UI-VIEW jmenujou... snad to nějak dáš dohromady)
User avatar
OK1TEB
Posts: 161
Joined: Wed 25. Mar 2009 23:01:56
Jméno: Pavel
Location: JO70MQ - Proseč p/J
Contact:

Re: Nastaveni APRS

Post by OK1TEB »

OK1MJO wrote:Jeste se chci zeptat, co doporucejete abych zapsat do textu majaku (info list).

A taky jak odpropagovat prevadec OK0BEZ, chtel bych to stejne jako treba OK0N.
73! Martin
Malé upozornění, v commentu OK1OEM-1 je překlep, je tam DIDI a asi bylo myšleno DIGI :) .

Jinak co se týká propagace převaděče, tak jak napsal 1MX. V ui-viewu se vytvoří pomocí zmáčknutím na klávesnici F5 a zadáním známých souřadnic, nebo lze kliknout na místo na mapě, kde má být objekt vytvořen a pak stisknout F5. Tímto způsobem budou již souřadnice zadány. Symbol zvolit Antenna .
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
|| Pavel ||
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] and 10 guests