Objekty

Diskuse směřující k zabránění chaosu a vytvoření pravidel pro úspěšný a bezkolizní rozvoj APRS v OK.
Post Reply
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Objekty

Post by ok1mx »

Založil jsem tento thread, abychom se dohodli, jak, jaké, a jakým způsobem budeme zadávat objekty do APRS. Jediné, co se podařilo jakýmsi způsobem zdandardizovat jsou převaděče, ty jsou již zaneseny v dokumentu s obecnými doporučeními (http://www.hamradio.cz/aprs_new/index.p ... doporuceni)

K ostatním navrhuji rozdělení otázek na těchto několik bodů:

k diskusi bych předhodil několik bodů:
1. Co na APRS jako objekty dávat, co nikoli a s jakými ikonami
2. Jak vytvářet názvy těchto objektů (nutnost přemýšlet nad redundancí názvu aby objekt vůbec prošel, délka není nekonečná a měla by vystihovat na první pohled událost o kterou jde)
3. S jakým předstihem objekt umisťovat
4. S jakou kadencí objekt vysílat
5. S jakou cestou objekt do APRS pouštět
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: Objekty

Post by OK1ALX »

Jak uz jsem psal, osobne jsem mel s nastavovanim nazvu objektu take chvili problem :)
Zjevne je nazev "Meeting" vice pouzivane slovo :D

Ale k veci. Vyjadrim se k jednotlivym bodum.

1. Co na APRS jako objekty dávat, co nikoli a s jakými ikonami
Osobne si myslim ze by nemuselo moc vadit prezentovat i jine nez radioamaterske cinnosti, akce apod. Napr. v tuto dobu probihajici CIAF, pred nedavnou dobou Bahna apod. Ovsem vse s rozumem, tak jako obvykle. Porovnam-li akci typu neckiada a CIAF, urcite pro me ma CIAF vetsi vyznam, ale to muze byt hodne o osobnich preferencich samozrejme :)
Po pravde v tom ale nemam sam jeste uplne jasno.
Ikony pro HAM eventy jsou asi jasne /h coz je ikonka s napisem HAM, i kdyz v puvodnim zneni tato ikona prezentuje "HAM store"
Pro ostatni akce (tedy pokud vubec nejake) budou asi zaviset na dannem pripade :)
Seznam symbolu napr. zde: http://wa8lmf.net/aprs/APRS_symbols.htm

2. Jak vytvářet názvy těchto objektů (nutnost přemýšlet nad redundancí názvu aby objekt vůbec prošel, délka není nekonečná a měla by vystihovat na první pohled událost o kterou jde)
Asi neni jednoduche udelat presne pravidlo podle ktereho se bude moci ridit v kazdem pripade.
Napriklad pro meeting v Holicich jsem zvolil nazev MeetHolic... Zkousel jsem nazvy jako HAM Hol apod. Je fakt, ze zbytek informaci muze byt v textu objektu. Avsak ja se vzdy snazim vse limitovat tak, aby se to korektne zobrazilo i na D7, ktera ma ze vsech dostupnych zarizeni asi nejmensi prostor pro text.

3. S jakým předstihem objekt umisťovat
Myslim ze objekt by se mohl vysilat maximalne tyden pred zacatkem, popr. az v dobe konani. Vcasnejsi informovani muze byt sireno napr. pomoci bulletinu treba i 14 dni dopredu.

4. S jakou kadencí objekt vysílat
Tusim ze zivotnost objektu je napr. v UIview prednastavena na 30 minut, to se mi i zda jako vhodny interval. Nevim jak je tomu napr. na APRS.fi, ale myslim ze hodina?

5. S jakou cestou objekt do APRS pouštět
to je tezko rict, pokud se bude vysilat lokalne, nebude mit podle me vyznam. Pokud se ma podle pozice nekdo navadet, nebo se ma pomoci objektu akce prezentovat, myslim ze cesta WIDE1-1,WIDE2-2 neni na skodu.
Libor, OK1ALX
OK1COM
Posts: 306
Joined: Sun 08. Mar 2009 3:06:31
Location: Praha-Strašnice
Contact:

Re: Objekty

Post by OK1COM »

Ja bych se objektum zas az tak nebranil. Kenwoodi, tak VX8 umi filtrovat stanice, staci si tedy objekty vypnout.

ad1) Davat uzitecne a zajimave informace, ktere se mohou nekomu dalsimu hodit, byt jsou od HAMradia trosku vzdalenejsi.
Vyznam ikon je rozepsany v bibli APRS http://www.hamradio.cz/aprs/download/aprs101.pdf To jestli je auticko cervene nebo zelene je asi jedno. Dulezite je, ze je to spravny znak. Dokonce ani aprs.fi donedavna spatne zobrazoval nektere ikony.

ad2) U nazvu je treba se rozmyslet jestli se jedna o objekt typu "OBJECT" nebo typu "ITEM". Kazde ma sve pravidla.
OBJECT musi mit 9 znaku a musi obsahovat casovou znamku (timestamp) - bezne se dava 111111z (11. den v mesici, 11 hodin a 11 minut UTC) coz je skoda. Bohuzel zadne zarizeni tuto casovou znamku nezobrazuje.
ITEM muze mit libovolny pocet znaku a neobsahuje casovou znamku.
U nazvu je take dulezite, aby byl unikatni (alespon za nejake casove obdobi). To, ze ma dany objekt nejlepe vystihovat je asi jasne.

ad3) Podle vyznamu, ze?
Jsou objekty trvale jako WX stanice (METAR, CHMI, LAA).
Jsou objekty, ktere se zobrazuji az pote co se neco stane (blesky, povodne...)
Jsou objekty co upozornuji na neco, co se stane. A zde zalezi asi na vyznamu. Tyden dopredu u akci typu Holice, 3 studne... A den, dva doperdu pri lokalni seslosti v hospode atp. Rozumne, zadne pravidlo bych asi nezavadel.

ad4) Kadence vysilani opet zalezi na typu objektu. Nelze rict tolik a hotovo.
Nektere se vysilaji jednou, nektere pri aktualizaci, a ty co se nemeni bohate staci 30 minut (prevadece treba 20min). Pro zobrazeni na mape to asi nema takovy vliv, ale horsi je to u seznamu stanic napr v VX-8, TH-D7 atd. Zde je pouze 40 pozic. Pokud je na pasmu rusno, zaplni se tech 40 pozic klidne behem 15 minut. Je tedy otazkou, ktere objekty maji zustat v seznamu (treba prevadec) a ktere ne.

ad5) Pokud se tu zastava pravidlo "vsichni vidi vsechno", tak s cestou takovou, aby to vschini videli. :-) Zalezi tedy na hustote gejtu, pokud objekty pujdou z netu. A pokud objekty pujdou z radia, tak se musi zase dostat do netu. Ostatne stejne gejt cestu "sezere" a nahradi ji vlastni. Viz zapomenuta hvezdicka.

EDIT: Samozrejme nektere objekty lze nahradit bulletiny, ale do toho jsem jeste neproniknul. Ale urcite by to bylo dobre na ruzna plosna varovani, atp.
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: Objekty

Post by OK1ALX »

Kdyz ctu Honzuv prispevek, tak si uvedomuji, ze jsem myslel pouze na objekty udalosti typu ham setkani apod. na WX objekty, blesky apod jsem uplne zapomel :)

EDIT: Myslim ale ze u wx objektu, bleskovych informaci ci SPA asi neni co resit, tam je system pojmenovani jasny, prosel i nejakym vyvojem a da se rict ze asi jine vychodisko neni. A interval vysilani techto objektu je take jednoznacny, u blesky neni co resit, to same plati u SPA objektu a pocasi se ridi stejnymi pravidly, jako klasicke WX stanice (jestli se nepletu).
Libor, OK1ALX
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Objekty

Post by ok1mx »

V podstatě souhlasím se vším co tu padlo. Nechci aby to vypadalo tak, že chci zavádět nějaké restrikce, nebo omezovat vysílání objektů na někde specifikovaný seznam. Na začátku jsem psal že to chce dělat s rozumem. Jenže tady právě vidím to úskalí a doufám, že se na základě příspěvků v této diskusi podaří podaří vytvořit nějaký kompilát aby to "s rozumem" mohlo fungovat. Jak je vidět oblast objektů je natolik široká a skýtá tolik možností, že (objekty, items, časové značky, proportional pathing, úskalí v názvech, buletiny) že pro mnoho z nás na ono rozhodnutí "s rozumem" nemáme dostatek vstupních informací. Cíl tohoto threadu bych viděl v tom, že by vznikl odstavec, nebo stránka, na které se čtenář doví, jaké možnosti vysílání objektů existují, jaký způsob a atributy se na jím zamýšlený objekt hodí nejvíce. Nechci to pojímat jako restrikce a represe, ale jako návod a vodítko doplněné příklady. Ta pravidla klidně můžou být naprosto volná... např.

- Nastavení délky PATH by mělo být přiměřené jeho významnosti (pro regionální události, kde objekt slouží jen pro navádění k cíli (setkání v Hospodě či lokální seznamy s DIGINEDu) buď bez cesty, nebo WIDE1-1, pro akce celostátního významu (setkání v Holicích WIDE3-3)

Musíme totiž mít stále na paměti to, že zájemců o APRS bude přibývat a když nebude někde po kupě takovýto "souhrn, nebo rukověť" budou všichni stejně jako my teď, muset znovu vymýšlet kolo, studovat Bibli a narážet na slepé uličky.
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Objekty

Post by ok1mx »

Tak že pro začátek posílám k obecné kritice a doplnění první nástřel, který bychom vřadili do "obecných doporučení" (nic nebrání tomu, že i když teď na něco zapomeneme můžeme to kdykoli doplnit):

Objekty na APRS mají sloužit k propagaci a informovanisti o událostech obecného charakteru, usnadněni navigace na dané místo. Řadíme je do následujících oblastí:
1. Objekty související s informováním o mimořádných událostech (SPA, bouřková aktivita, SKYWARN-informace o mimořádných meteorologických jevech, mimořádné situace v dopravě, rozsáhlé požáry, ekologické katastofy, a.t.p.)

2. Objekty slouží k informovanosti radioamatérům - mělo by se jednat o záležitosti přímo související s radioamatérskou činností. (převaděče, majáky, radioamatérká setkání, radioamatérké soutěže (např. ARDF, soutěže v rychlotelegrafii...) a jiné krátkodobé radioamatérské aktivity (např. při příležitosti radioamatérských kurzů, radioamatérských dětských táborů, expedic...)

3. Objekty přímo nesouvisející s radioamatérsvím, ale mající významný celorepublikový záběr a je-li pravděpodovné, že ostatní radioamatéři takovéto akce vyhledávají. (např. Letecké dny, výstavy (Ampér, Cebit...),

4. WX stanice vysílané jako objekt - na ně se vztahují stejná pravidla jako pro WX stanice.

- Délka PATH pro objekty musí odpovídat jejich charakteru. Pro globální akce celorepublikového významu maximálně WIDE3-3, pro místní události WIDE1-1
- Četnost vysílání objektů: Objekty dle odstavce 1. se vysílají okamžitě, jakmile k události dojde, dále pak každých 15 min. Objekty dle odstavce 2. a 3. každých 30 min.
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: Objekty

Post by OK1ALX »

To zni dobre, zatim nemam co bych vice k tomu dodal. :ugeek:
Libor, OK1ALX
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: Objekty

Post by OK1MJO »

OK1MX wrote:3. Objekty přímo nesouvisející s radioamatérsvím, ale mající významný celorepublikový záběr a je-li pravděpodovné, že ostatní radioamatéři takovéto akce vyhledávají. (např. Letecké dny, výstavy (Ampér, Cebit...),
Na Zateckou docesnou se mi ptali 2 nemecti radioamateri...jestli budu mit APRS zapnute, ze potrebuji navigaci na misto.
Takze je to otazke, asi to neni celorepublikove, ale docesna je jen jedna v republice a to jednou do roka.
Mels videt ten cvrkot minulej rok na Zateckem prevadeci OK0BEZ...echolink plne vytizenej do nemecka a proc?
Protoze nemci prijela na Gotta...plne autobusy a dost duchodcu vytahovalo sva Alinca.
Za ty dva dny jsem v logu napocital 89 spojeni DL-OK pomoci Echolinku.
Podle meho, by Zatecka docesna do APRS patrit mela, uz kvuli navigaci. Docela me mrzi, ze mi odeslo TNC. Tak hold az pristi rok.
Je mi jasne, ze akce typu mezinarodni vystava a Letecke dny jsou vetsi akce, ale vzhledem ke skoku do Saska nam sem nemcouri jezdej porad.
Obcas sleduju jak rodina prejede Sebik (hora svateho Sebestiana) a jede do Chomutovskeho Globusu na nakupy.
Jsou videt jak APRS (az to spustim, tak uvidis sam...je toho docela dost), tak obcas zavolaj pres OK0BEZ pres echolink domu a ptaj se co maj jeste koupit ci jestli nemaji s detma jeste nekam zajet.
A je taky fakt, ze cas od casu mi nejakej sasik posle dekovne info ci se me pokousi zavolat na prevadeci.
Dokonce me prekvapilo, jak nekteri z nich umi dost cesky, aby se domluvili!!.
Cili pokud to ma .... rekl bych diplomaticky... fungovat na sblizeni cechu a nemcu, tak by to nemelo chybu.
Tim myslim i to, ze asi spise pro nemce (cesi s APRS asi moc jezdit na docesnou nebudou) bude APRS v nasi severoceske panvi slouzit vice nez pro nas.

Milane...v pohode, navrhy akceptuji, ale nektera rozhodnuti stejne musi udelat az ten dotycny sysop.
Ja taky neznam situaci na Morave, jake akce maji tam. Na druhou stranu, takovych akci zase nebude hodne, ze by to nejak zasekavalo APRS.
Jeden nemec mi sam poradil, abych do toho majaku APRS (az to budu mit funkcni) specialne pro Zateckou docesnou zadal ne primo misto konani, jako spise misto pro parkoviste...coz je fakt.
A mozna by takto meli postupovat i ostatni.... pro akce davat mista pro parkovani.

Takze z me strany...mimo jine byl jsem pozadan nemci, abych jim usnadnil cestu na Docesnou..., tak jim to pristi rok pustim znova.
Je fakt, ze uz to bude dle doporuceni... cca 3 dny predtim...ne 14 dni.
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: Objekty

Post by OK1ALX »

Jen upozorneni pro ty, kteri si toho treba jeste nevsimli, nektere objekty vyuzivaji chybne oznaceni kraje (napr. SC namisto ST), tabulka kraju se spravnymi dvojpismenymi zkratkami jsou k videni zde: http://aprs.cz/index.php?option=com_con ... &Itemid=94
Libor, OK1ALX
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests