Sjednocení SSID v OK

Diskuse směřující k zabránění chaosu a vytvoření pravidel pro úspěšný a bezkolizní rozvoj APRS v OK.
ok2ila
Posts: 218
Joined: Tue 17. Mar 2009 14:28:02
Location: JN89WW
Contact:

Re: Sjednocení SSID v OK

Post by ok2ila »

OK1MX wrote:
ok2ila wrote:Diky za snahu o reseni. Trochu mam ale chaos - predpokladam, ze primarni WX zustane -5. Potom bych navrhnul sekundarni -6 a tercialni -7. Je to pekne za sebou a -4 zbude... 4 WX uz asi nikdo nema.
Digi bych zrejme prejmenoval z OK2ULQ-15 na ULQ-3. Samozrejme to jeste musi schvalit "owner" :-)
No, -6 pro primární WX je právě proto, že to spadá pod special sation z Cavtatu a protože v OE z tím taky začali, tak že pouze u tohoto lze najít jakýs takýs průnik. -5 a -7 jsou oba kroky stranou, ale vybrány jsou s ohledem na to, že do do budoucna nezpůsobí kolize.
a DIGI bych asi nechal -2, protože je to u nás už celkem zažité a ničemu to neodporuje. Možná bychom pak mohli uvažovat o tom, že -1 nebo -3 bude DIGI s I-GATEm
No, ja mam zato, ze -5 jako WX je suverenne nejzazitejsi (aspon u nas), proto jako primarni. Ale u toho Digi jde o to, ze ULQ-2 jiz je na Kubankove a Petr OK2ULQ provozuje jeste druhy digi. Takze jde o znacku pro sekundarni digi - bez igate.
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Sjednocení SSID v OK

Post by ok1mx »

ok2ila wrote:
OK1MX wrote:
ok2ila wrote:Diky za snahu o reseni. Trochu mam ale chaos - predpokladam, ze primarni WX zustane -5. Potom bych navrhnul sekundarni -6 a tercialni -7. Je to pekne za sebou a -4 zbude... 4 WX uz asi nikdo nema.
Digi bych zrejme prejmenoval z OK2ULQ-15 na ULQ-3. Samozrejme to jeste musi schvalit "owner" :-)
No, -6 pro primární WX je právě proto, že to spadá pod special sation z Cavtatu a protože v OE z tím taky začali, tak že pouze u tohoto lze najít jakýs takýs průnik. -5 a -7 jsou oba kroky stranou, ale vybrány jsou s ohledem na to, že do do budoucna nezpůsobí kolize.
a DIGI bych asi nechal -2, protože je to u nás už celkem zažité a ničemu to neodporuje. Možná bychom pak mohli uvažovat o tom, že -1 nebo -3 bude DIGI s I-GATEm
No, ja mam zato, ze -5 jako WX je suverenne nejzazitejsi (aspon u nas), proto jako primarni. Ale u toho Digi jde o to, ze ULQ-2 jiz je na Kubankove a Petr OK2ULQ provozuje jeste druhy digi. Takze jde o znacku pro sekundarni digi - bez igate.
Ale tím se zase vracíme na úplný začátek. Proč je u nás hodně WX stanic -5? Protože v APRS prenatální době to tak jednou někdo u nás nastavil a od té doby se přidali další a v OK z nějakého (pravděpodobně již neznámého) důvodu je hodně WX stanic -5 byť jak je zřejmé není nikde jinde. Musíme se tedy rozhodnout, jestli toto nepřehodnotit (a proto jsem vlastně vyvolal tento thread) a nezkusit toto lehce přesystematizovat a když už se na nějakém principu shodneme, tak aby to bylo na základě racionálních důvodů. (zkusím ty důvody jak je vidím já sepsat (zůžme otázku na to, které SSID budeme používat pro WX jako primární, -7 je jasně terciální, ve hře nechme -5 a -6)

Varianta a):-6 do CAVTAT to zapadá, OE převážně používá, v OK je jich 3ks
Varianta b):-5 Cavtat jednoznačně doporučuje pro I-GATE, v OK je 15 WX (z nich odhadem polovina jede pouze z internetu)
další SSID WX v OK
-7 4ks
-8 2ks
-11 1ks
-12 1ks

nevýhody jednotlivých variant
a) Znamená to v současné době změnit více meteostanic (většina je zaplaťbůh dostupná buď přímo, nebo přes internet)
b) Pakliže budeme časem tlačeni do harmonizace s CAVTATem (a opravdu bude -5 priárně pro Igate) bude to znamenat vše přeorat

Co se týká -3 jestliže jde o druhou Digi, tak je to asi opravdu jediné řešení (pakliže by nešlo použít jinou CALL)
ok2ila
Posts: 218
Joined: Tue 17. Mar 2009 14:28:02
Location: JN89WW
Contact:

Re: Sjednocení SSID v OK

Post by ok2ila »

to MX:
Jak jsem psal, myslím, že nás je v ČR (zatím) tak málo, že není problém cokoliv změnit. Spíš jde o to, aby se to neměnilo každou chvíli, protože celá tahle systematizace je přece jen dost revoluční po létech chaosu. A když za 2 roky příjde někdo zase s lepším nápadem, už ho třeba všichni pošlou někam...
Ale k věci. Pokud jsme jediní, kdo tak masivně používá -5 pro primární WX, klidně to změňme. Jsem pro anketu registrovaných uživatelů, protože moc lidí do tohoto vlákna nepřispívá. Nabídni kombinace SSID pro 3 WX stanice a odhlasované SSID se pak vyloučí ze seznamu, který můžeme postupně zmenšovat dalšími anketami=schválenými obsazeními SSID. No a když si to pak tak schválíme, tak to tak budeme mít...
User avatar
ok2vop
Posts: 85
Joined: Fri 03. Apr 2009 21:53:44
Contact:

Re: Sjednocení SSID v OK

Post by ok2vop »

...coz pomalu smeruje jednak k nutnosti nalezt a komunikovat v teto veci s nejakymi zastupci APRS "hnuti" v nejblizsim zahranici a druhak k vytvoreni a postupnemu doplnovani narodni OK normy, cili nejakeho zavazneho doporuceni stran elementarnich, ale i (pro)diskutovanych temat (prave aby to nebylo jen "prectete si 200 stran anglickeho PDF a bude vam vse jasne...")
OK2VOP Petr / Brno - Kohoutovice, cosysop APRS digi OK2VOP-1
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Sjednocení SSID v OK

Post by ok1mx »

ok2vop wrote:...coz pomalu smeruje jednak k nutnosti nalezt a komunikovat v teto veci s nejakymi zastupci APRS "hnuti" v nejblizsim zahranici a druhak k vytvoreni a postupnemu doplnovani narodni OK normy, cili nejakeho zavazneho doporuceni stran elementarnich, ale i (pro)diskutovanych temat (prave aby to nebylo jen "prectete si 200 stran anglickeho PDF a bude vam vse jasne...")
Bingo... a zase se kruhem dostáváme na začátek tohoto vlákna. K výše uvedenému, Přečetl jsem již více než 200 stran anglického textu na toto téma a není jasné nic. (pakliže by to tak bylo, extrakt bych už dávno předložil) Stačí se podívat na APRS.fi, nebo FINDU.COM a je zřejmé, že ani v okolních státech v tomto nemají jasno. To samozřejmě nevylučuje nezkusit navázat bilaterální kontakty. Otázkou je, zda u sousedů vůbec existují nějaké APRS HQ nebo to jako u nás vznikalo z jednotlivých ostrůvků bez výraznější koordinace. Máte-li někdo známé, nebo kontakty do SP, DL, OE dejte vědět. Není problém je klidně přizvat, uděláme ENG vlákno pro řešení přeshraničních záležitostí. (do Itálie by rád poslal přes APRS řízenou střelu.... s těmi TRACE7-7,WIDE7-7 mi už dost lezou na nervy)
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Sjednocení SSID v OK

Post by ok1mx »

ok2ila wrote:to MX:
Jak jsem psal, myslím, že nás je v ČR (zatím) tak málo, že není problém cokoliv změnit. Spíš jde o to, aby se to neměnilo každou chvíli, protože celá tahle systematizace je přece jen dost revoluční po létech chaosu. A když za 2 roky příjde někdo zase s lepším nápadem, už ho třeba všichni pošlou někam...
Ale k věci. Pokud jsme jediní, kdo tak masivně používá -5 pro primární WX, klidně to změňme. Jsem pro anketu registrovaných uživatelů, protože moc lidí do tohoto vlákna nepřispívá. Nabídni kombinace SSID pro 3 WX stanice a odhlasované SSID se pak vyloučí ze seznamu, který můžeme postupně zmenšovat dalšími anketami=schválenými obsazeními SSID. No a když si to pak tak schválíme, tak to tak budeme mít...
Dobře tedy, připravím anketu, připište případně Vaše varianty pro nějaký první výkop. (souhlasím s tím že to asi bude muset být v krocích, proto bych se omezil na záležitosti, ve kterých snáze nalezneme shodu.

návrh:
Název ankety:
SSID - pokus o nalezení shody pro princip tvorby SSID v OK s přihlédnutím k diskusi "sjednocení SSID v OK" (prosím před hlasováním přočtěte)

varianta 1. "DIGI -2 (sekundární -3, DIGI s Igate -1), WX prmární -6 (sekundární -4, terciální -5), obsluhovaná stnaice bez SSID, neobsluhovaná v autě -9 (tracker), -13 vyhrazeno pro Emergency, pro běžný provoz nebudeme používat"
Last edited by ok1mx on Mon 06. Apr 2009 10:40:57, edited 2 times in total.
ok2ila
Posts: 218
Joined: Tue 17. Mar 2009 14:28:02
Location: JN89WW
Contact:

Re: Sjednocení SSID v OK

Post by ok2ila »

Souhlasím. Možná bych ve shodě s tím, co píše OK1RQ ještě přidal -8 jako sekundární mobilní (u nás např. to kolo, truck...)
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: Sjednocení SSID v OK

Post by OK1ALX »

Pratele :D
porad mi v hlave vrtaji dve veci a rad bych se s nimi a s vami podelil :)

Prvni vec, ktera se jiz pouziva, ale nemame ji zatim nikde zahrnutou a doufam ze jsem to nekde neprehledl, jest SSID -7.
Resp. radoby mobilni stanice, napr. kdyz vyrazime na kolo, nebo pesky s ruckou, apod.... Zde jsem sice zaregistroval navrh na SSID -8, ale jak vim, tak hojne se zacalo vyuzovat prave -7. Co vy na to?

Druha vec, zrejme velice kontraverzni a osobne se s ni zatim jeste nedokazu prilis vyrovnat :mrgreen: a tou jest SSID -9 pro mobilni stanice.
Ackoliv zcela chapu duvody a argumenty proc nepouzivat SSID v pripade ze se jedna o obsluhovanou stanici, je mi to porad trosicku proti srsti :P
Ukazu priklad kde odebrani SSID -9 obsluhovanym mobilnim stanicim znamena jistou neprehlednost v systemu: http://aprs.fi/?call=ok*-9.
To co se snazim rici je, ze neni na prvni pohled zrejme, ze se jedna o mobilni stanici. Clovek se musi podivat do detailu stanice na ikonu a v pripade vyse uvedeneho odkazu se vlastne mobilni stanice neda rozlisit vubec (pokud nepouziva racker samozrejme), coz je mi tak trochu lito. Coz vlastne zamezuje jakymkoliv zpusobem delat nejakou statistiku mobilni stanice. Vzhledem k tomu, ze ja i doma pouzivam znacku bez SSID, neni mozne odlisit vysilani paketu dvou odlisnych stanic (domaci/mobilni) a to mi trochu vadi.

Chapu ze je dobre videt, ze se stanici muzu zacit komunikovat treba pomoci MSG, ale dle meho nazoru je toto mozne i nakouknutim do detailu kde je videt, zdali je stanice D700, D710, D7 atd. Pokud takova stanice nechce byt, nebo nemzue byt rusena, muze si nastavit automatickou odpoved.
Ano, jeden ted muze rici, ze jsem vyse psal o tom, ze se musi do detailu stanice nakouknout i pro zjisteni ikonky, ale porad mi prijde lepsi vedet, ze stanice je mobilni uz pohledem na prichozi znacku, nebo do seznamu stanic, nez zjistovanim ikony. Pokud potom chci s danou stanici komunivat tak:
1.muzu se podivat, co ma za zarizeni anebo jestli se jedna jen ciste o mic-e
2.vsichni se tu vicemene zname, tak vime co za zarizeni mame, popr se da napsat neco i do majaku :)

Abyste to pochopili spravne, nechci za kazdou cenu prosazovat nejake zmeny. Zajima mne, jak se na to divate vy a jestli si myslite ze navrat k -9 pro vsechny mobilni stanice je totalni kravina nebo ne :) Ja jsem (zatim) presvedcen, ze navrat k -9 pro vsechny by byl lepsi 8-)
Navic jak jsem rikal, uz se mi o tom snad i zdalo, tak jsem to musel ze sebe dostat :lol:

Myslim ze to vice prinese, nez ubere:
-- nebudu na prvni pohled videt, ze se stanici mohu komunikovat
- pri psani zpravy budu muset na mikrofonu sahnout na dve tlacitka navic. v tomto pripade si ale myslim, ze stanici stejne vyberu ze seznamu a dam MSG, cimz se stanice vyplni sama a nemusim ji zadavat (osobne to ani jinak nedelam :))
++ z veskereho mnozstvi prichozich stanic (mluvim hlavne o pripadu kdy sedim v aute u D710 apod) uvidim ze je stanice mobilni, coz osobne povazuji za velky prinos
+ v seznamu stanic na internetu popr i v programu doma budu moci jednoznacne odlisit mobilni a stacionarni stanice viz: http://aprs.fi/?call=OK*-9
++ ve statistikach na internetu, napr. aprs.fi budu vit kativitu mobilni stanice a nikoliv sdilenou kativitu me stacionarni stanice a zaroven i mobilni stanice
+ bude mozne filtrovat mobilni stanice dle SSID v digi


Omlouvam se, ze jsem se ponekud rozepsal ... nedalo mi to :)
Libor, OK1ALX
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Sjednocení SSID v OK

Post by ok1mx »

Jelikož se nechci opakovat (v předchozích MSG jsem toho na toto téma už napsal dost) měl bych Libore na Tebe pár otázek a dovolím si prezentovat svůj pohled na věc.

++ z veskereho mnozstvi prichozich stanic (mluvim hlavne o pripadu kdy sedim v aute u D710 apod) uvidim ze je stanice mobilni, coz osobne povazuji za velky prinos

K čemu je Ti dobré (myslím prakticky v reálném životě), že v listu uvidíš, že je stanice mobilní? Není naopak lepší na první pohled vidět, za kterou stanicí "sedí" živý člověk a má smysl zkoušet ho nějak kontaktovat?

+ v seznamu stanic na internetu popr i v programu doma budu moci jednoznacne odlisit mobilni a stacionarni stanice viz: http://aprs.fi/?call=OK*-9

K čemu je prakticky dobré mít odlišené všechny mobilní stanice? (nehledě k tomu, že mobilní stanice za sebou na APRS.FI dělají čáru)

++ ve statistikach na internetu, napr. aprs.fi budu vit kativitu mobilni stanice a nikoliv sdilenou kativitu me stacionarni stanice a zaroven i mobilni stanice

A čemu tohle prakticky vadí?

+ bude mozne filtrovat mobilni stanice dle SSID v digis

tady netuším, co máš na mysli.

Nicméně právě to, že je aktivita sdílená vidím jako velkou výhodu. Jakmile přijedeš domů vypneš rádio s -9, doma pustíš rádio bez SSID. Na mapě ale budou obě ikony. Po dlouhou dobu, než vyexpiruje -9 není jasné, jestli jsi odešel z domova, sednu jsi do auta či naopak, kam poslat zprávu je pak jen otázka loterie. Tím, že si zapneš doma taky bez SSID se automaticky přepíše ikona (z autíčka na domeček) a auto zmizí z mapy. Nejsi tam tedy 2x (z čehož 1x vždy chybně).

Chapu ze je dobre videt, ze se stanici muzu zacit komunikovat treba pomoci MSG, ale dle meho nazoru je toto mozne i nakouknutim do detailu kde je videt, zdali je stanice D700, D710, D7 atd.

Pakliže používáš VX-8 či D7 na padáku, či na motorce, máš sice rádio umožňující oboustrannou komunikaci (viz. to o čem píšeš) ale stejně nejsi schopen oboustranně komunikovat (všimni si, že když jedu na motorce, mám -9... proč asi? ;) )

- pri psani zpravy budu muset na mikrofonu sahnout na dve tlacitka navic.

Ano, o dvě tlačítka a 5 klinkutí... kvůli dvěma znakům u TM-D710. U VX 8 je to ještě větší pakárna...

Z hlediska základního principu že APRS je o obousměrné komunikaci člověka s člověkem (cílem není analýza či statistiky dějů, které se staly) mi tedy rozdělení na "živou" a "neživou" hmotu v APRS přijde smysluplnější, než naházet trackery a vše pohybující se stanice do jednoho pytle. (možná až mi někdo vysvětlí jaký PRAKTICKÝ přínos to má a jak se to dá využít, třeba změním názor)

A co se týče -7, -8, -10, -11, -12, -14 můžeme začít s další vlnou a zkusit přiřadit pro další použití. Zatím -7 beru jako "experimentál" .... prostě když nevím, tak -7 (momentálně mi tam jede telemetrie)
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: Sjednocení SSID v OK

Post by OK1ALX »

OK1MX wrote:++ z veskereho mnozstvi prichozich stanic (mluvim hlavne o pripadu kdy sedim v aute u D710 apod) uvidim ze je stanice mobilni, coz osobne povazuji za velky prinos
K čemu je Ti dobré (myslím prakticky v reálném životě), že v listu uvidíš, že je stanice mobilní? Není naopak lepší na první pohled vidět, za kterou stanicí "sedí" živý člověk a má smysl zkoušet ho nějak kontaktovat?
Osobne to preferuji vice nez ze vim ze se stanici mohu komunikovat. Vidim ze ma -9 a hned je mi jasne, ze je to nekdo v aute, muzu se na nej zamerit (napr. geosat), muzu mu poslat zpravu (pokud vim ze ma stanici ktera ji prijme, anebo proste vidim ze nejsem na silnici sam... nenapada me ted nic vic :)
OK1MX wrote:+ v seznamu stanic na internetu popr i v programu doma budu moci jednoznacne odlisit mobilni a stacionarni stanice viz: http://aprs.fi/?call=OK*-9
K čemu je prakticky dobré mít odlišené všechny mobilní stanice? (nehledě k tomu, že mobilní stanice za sebou na APRS.FI dělají čáru)
O mape nemluvim, tam je to jasne viditelne vcetne symbolu, ale napr. muzu nekde na webu udelat seznam mobilnich stanic, nebo se nekde na strance odkazat na trackovani urcite mobilni stanice apod. Nic dalsiho me bohuzel nenapada ...
OK1MX wrote:++ ve statistikach na internetu, napr. aprs.fi budu mit aktivitu mobilni stanice a nikoliv sdilenou kativitu me stacionarni stanice a zaroven i mobilni stanice
A čemu tohle prakticky vadí?
napr na aprs.fi je videt kolik bodu (majaku) za nejake obdobi ta ktera stanice odvysilala, dala by se treba udelat statistika kdy bylo auto v pohybu .... tezko rict, mam rad statistiky :twisted:
OK1MX wrote:+ bude mozne filtrovat mobilni stanice dle SSID v digis
tady netuším, co máš na mysli.
Jestli se nepletu, jde napr. v nastaveni diginedu udelat pravidla podle SSID. Osobne me ted nenapada prakticke vyuziti, ale ta moznost by tu proste byla. Nic konkretniho jsem tim nesledoval.
OK1MX wrote:Nicméně právě to, že je aktivita sdílená vidím jako velkou výhodu. Jakmile přijedeš domů vypneš rádio s -9, doma pustíš rádio bez SSID. Na mapě ale budou obě ikony. Po dlouhou dobu, než vyexpiruje -9 není jasné, jestli jsi odešel z domova, sednu jsi do auta či naopak, kam poslat zprávu je pak jen otázka loterie. Tím, že si zapneš doma taky bez SSID se automaticky přepíše ikona (z autíčka na domeček) a auto zmizí z mapy. Nejsi tam tedy 2x (z čehož 1x vždy chybně).
To chapu, na jednu stranu to muze byt dobre, ale na druhou stranu si myslim, ze to odliseni pohybujici se stanice a stacionarni ma nejaky smysl, ze to nebylo vymysleno jen pro nic za nic a pouhe odliseni symbolem nemusi nekdy stacit.
OK1MX wrote:Chapu ze je dobre videt, ze se stanici muzu zacit komunikovat treba pomoci MSG, ale dle meho nazoru je toto mozne i nakouknutim do detailu kde je videt, zdali je stanice D700, D710, D7 atd.
Pakliže používáš VX-8 či D7 na padáku, či na motorce, máš sice rádio umožňující oboustrannou komunikaci (viz. to o čem píšeš) ale stejně nejsi schopen oboustranně komunikovat (všimni si, že když jedu na motorce, mám -9... proč asi? ;) )
Jasne, proto jsem rikal, ze se muze nastavit auto reply, nebo dat do majaku ze neodpovidam. Vim ze je to slozitejsi reseni nez mit jine SSID, ale je to take reseni. :)
OK1MX wrote:- pri psani zpravy budu muset na mikrofonu sahnout na dve tlacitka navic.
Ano, o dvě tlačítka a 5 klinkutí... kvůli dvěma znakům u TM-D710. U VX 8 je to ještě větší pakárna...
Ano, to mas pravdu, pripoustim, ale jak casto tukas call stanice cely? Ja opravdu jen vyjmecne, pokud mam nekoho, komu chci napsat, je to stejne vetsinou nekdo zrovna se vyskytujici/pohybujici a pak je jednodusi zajit do listu stanic a tam jen zmacknout ze chci stanici poslat zpravu. ;)
OK1MX wrote:Z hlediska základního principu že APRS je o obousměrné komunikaci člověka s člověkem (cílem není analýza či statistiky dějů, které se staly) mi tedy rozdělení na "živou" a "neživou" hmotu v APRS přijde smysluplnější, než naházet trackery a vše pohybující se stanice do jednoho pytle. (možná až mi někdo vysvětlí jaký PRAKTICKÝ přínos to má a jak se to dá využít, třeba změním názor)
Ja ti asi v tuto chvili zadny PRAKTICKY prinos, nebo duvod pro zmenu nazoru nepovim, sam v tom nemam uplne jasno a proto jsem to tu take napsal. Jsem urcite rad ze jsi nekde vepsal i svoji protiargumentaci, protoze i to je treba aby clovek mohl zmenit nazor a vedel i to co pred tim ne :)
Jak jsem napsal, nechci to nekomu vnucovat jako zmenu ktera se musi okamzite provest, spise jako namet pro diskusi, kde muzeme dojit i k odlisnym vysledkum nez je treba soucasny stav. Napriklad dve ruzna SSID pro obsluhovanou mobilni stanici a pro neobsluhovanou ... kdo vi :D
OK1MX wrote:A co se týče -7, -8, -10, -11, -12, -14 můžeme začít s další vlnou a zkusit přiřadit pro další použití. Zatím -7 beru jako "experimentál" .... prostě když nevím, tak -7 (momentálně mi tam jede telemetrie)
Tomu jsem prave timto chtel predejit, aby kazdy neexperimentoval a pridalo se neco dalsiho, co se sireji pouziva do obecnych doporuceni. Jen si vzpomen na Holice, vsichni kdo jsme behali po arealu s ruckami, meli jsme tam -7, ja, COM, LOL, a mozna dalsi. Nebo aby se nestalo ze bude nekdo experimentovat a jezdit jako mobilni stanice s -2, nebudu jmenovat :lol: :lol:

No nic, nechci se prit, jen mi to lezelo na srdci, tak to neber nijak spatne :)
Libor, OK1ALX
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest