Sjednocení SSID v OK

Diskuse směřující k zabránění chaosu a vytvoření pravidel pro úspěšný a bezkolizní rozvoj APRS v OK.
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Sjednocení SSID v OK

Post by ok1mx »

To rozhodně nemělo být myšleno jako počátek flame, nebo ve zlém...... proto bylo proložený smajlíkama... ;)
OK2ZO
Posts: 486
Joined: Sun 08. Mar 2009 18:27:54
Location: Adamov
Contact:

Re: Sjednocení SSID v OK

Post by OK2ZO »

ok1mgj wrote:testovaci SSID: Rozhodne bych se primlouval pro sjednoceni jednoho SSID jako testovaciho, kazdej rad obcas s necim blbne a uz podle SSID lidi vidi, ze se neco deje, co ovsem za tyden nemusi byt pravda. Kdyz doma budu blbnout s UIDIGI, strcim mu SSID odpovidajici testum a az bude odzkouseno, prepisu epromu na spravny SSID a finalni souradnice mista, kam to odvezu. Rovnou lidi i pochopi, ze majitel testovaci stanice urcite uvita nejake info o dosahu, ucelnosti, dalsich moznostech a podobne. Zaroven pak muzou primhourit oko, pokud stavajici stav neni idealni a hned nejdou vyrabet sysopovu voodoo panenku.
Myslim ze -15 pro tyto ucely idealni..
OK2ZO Libor/Adamov
OK1COM
Posts: 306
Joined: Sun 08. Mar 2009 3:06:31
Location: Praha-Strašnice
Contact:

Re: Sjednocení SSID v OK

Post by OK1COM »

Tak abychom se k necemu dobrali, mam zde navrh:

-0 domaci stanice a stanice s obsluhou (i mobilni)
-1 digi, primarne igate
-2 digi, primarne wide
-3 digi, primarne fillin
-4 WX (druha)
-5 WX (treti)
-6 WX (prvni)
-7 stanice operujici z rucni stanice (D7, VX8), pokud se lepe nehodi -0 nebo -9
-8 zatim nedefinovano, pripadne jako druha mobilni
-9 mobilni stanice, ktera nechce nebo nemuze komunikovat oboustanne
-10 stanice komunikujici pouze pres internet (TCP/IP), servery, telefonni trackery atp.
-11 zatim nedefinovano
-12 nedefionovano
-13 NEPOUZIVAT - IZS, Emergency
-14 nedefinovano
-15 pro testovaci ucely
ok2ila
Posts: 218
Joined: Tue 17. Mar 2009 14:28:02
Location: JN89WW
Contact:

Re: Sjednocení SSID v OK

Post by ok2ila »

Myslím že to je ideální.

Ještě mě zajímá Váš názor na jednu věc. OT2M umožňuje při použití jako digi připojit i různé profesionální WX stanice. Má to ale jeden háček. Po odvysílání majáku Digi odešle i WX data. To je samo o sobě fajn. Problém je v tom, že změní pouze ikonu, všechno ostatní zůstane beze změn. Tedy včetně SSID. Samozřejmě to z mnoha důvodů není ideální, ale tím otvírám už někde načaté téma více zařízení na 1 pozici. Je to takový zločin mít s -2 na jednom místě i WX stanici? Jen kvůli číslici by se musel postavit celý nový tracker...
Stejně je to teď na OK0BBF-2, ale předpokládám, že z jiných důvodů.
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Sjednocení SSID v OK

Post by ok1mx »

AD: 1COM, tento návrh se mi líbí, má logiku vhodně doplňuje současné potřeby a navazuje na již přijaté a zažité dohody. Myslím, že je to dobrý návrh na "druhé" kolo. Možná k té -7 bych ještě doplnil (navrhuji, nevnucuji)

-7 rucni stanice (D7, VX8), a jiné pohyblivé stanice nestandardního charakteru (padák, letadlo, motocykl, kolo, vlak, loď, ponorka, kočárek, vzducholoď a.j.) , t.j. pokud se lepe nehodi -0 nebo -9

AD: 2ILA Kumulace více funkcí do jednoho zařízení pod jednu CALL asi bude nutné akceptovat, protože některé HW to neumí oddělit. Z tohoto pohledu bychom měli postupovat za použití selského rozumu podle priorit a důležitosti. Pakliže bych měl nastřelit priority viděl bych to takto:

1. SSID
2. symbol
3. symbol s overlay

Praktický příklad:

a) Mám WIDE DIGI se slušně a seriózně namontovanou meteostanicí. Jelikož je pro APRS důležitější WIDE DIGI než WX a SSID je trumf, zdá se mi logická kombinace -2 (což každému napoví, že jde o DIGI a symbol WX, aby byla zřejmá sekundární funkce.

b) Mám li slušně a seriózně namontovanou meteostanici, což je primární funkce a jelikož to zařízení umí, je funkční i FILL-IN DIGI (nejde o významnou DIGI) dám -6 a ikonu meteostanice. (v autě nebo doma mám FILL-IN také a nepoužívám -2) Bermež to tak, že FILL-IN je jakoby automatická sekundární funkce, kterou není nutné nijak zdůrazňovat

c) Mám DIGI, kde se v majáku se vysílá pomocí SMT teplota na parapetu. Není co řešit, -2 symbol DIGI

Asi by se dalo vymyslet 1000 dalších kombinací ze kterých by mohlo vzejít 2000 řešení. Nelámal bych to přes koleno a ani asi nemá smysl teď vymýšlet "předpisy". Selský rozum a cit pro věc to myslím vyřeší.


Což takhle dát o Honzově návrhu anketku?
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: Sjednocení SSID v OK

Post by OK1ALX »

OK1COM wrote:Tak abychom se k necemu dobrali, mam zde navrh:

-0 domaci stanice a stanice s obsluhou (i mobilni)
-1 digi, primarne igate
-2 digi, primarne wide
-3 digi, primarne fillin
-4 WX (druha)
-5 WX (treti)
-6 WX (prvni)
-7 stanice operujici z rucni stanice (D7, VX8), pokud se lepe nehodi -0 nebo -9
-8 zatim nedefinovano, pripadne jako druha mobilni
-9 mobilni stanice, ktera nechce nebo nemuze komunikovat oboustanne
-10 stanice komunikujici pouze pres internet (TCP/IP), servery, telefonni trackery atp.
-11 zatim nedefinovano
-12 nedefionovano
-13 NEPOUZIVAT - IZS, Emergency
-14 nedefinovano
-15 pro testovaci ucely
jo jooo, tohle se mi take zamlouva, siiiceeeee se mi -9 za call jen tak nevrati, ale beru to :mrgreen: Umlatili jste mne rozumnymi argumenty ... zatim :twisted:


add -7, libi se mi Milanovo doplneni
-7 rucni stanice (D7, VX8), a jiné pohyblivé stanice nestandardního charakteru (padák, letadlo, motocykl, kolo, vlak, loď, ponorka, kočárek, vzducholoď a.j.) , t.j. pokud se lepe nehodi -0 nebo -9
jenom bych mozna vyhodil motocykl, povazoval bych ho spise jako motorizovany prostredek a nechal bych ho spise u aut :)
Libor, OK1ALX
ok1lpd
Posts: 110
Joined: Wed 18. Mar 2009 14:04:12
Location: Černošice-JN79DW
Contact:

Re: Sjednocení SSID v OK

Post by ok1lpd »

Ahoj, domácí stanice bych nechal bez ssid. Mobilní, schopné oboustrané komunikace bych nechal -0 nebo -8. zatím jsem se zdržel hlasování, neb by se na první pohled nevědělo, jedná-li se o pevnou či mobilní stanici(-0)..
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: Sjednocení SSID v OK

Post by OK1ALX »

Premysel jsem dnes trochu (ano i to obcas delam :lol: ) a rikam si "ceho vlastne chceme docilit vytvorenim vlastniho systemu SSID" ?

Myslim si totiz, ze vytvorenim zcela vlastniho systemu, i kdyz ne zasadne odlisneho od jinych tabulek, urcite neprinutime ostatni staty ke stejne zmene nebo rozhodne ne hned. I kdyz by to urcite bylo super. Naopak mam pocit, ze si v tom muzeme udelat zmatek sami.

Uvedu jednoduchy priklad, kdyz pojedu mimo OK, budu se hned muset zacit orientovat v uplne cizim systemu oznacovani digi a ostatnich stanic, protoze to nebude souhlasit s tim nasim. Nebude mi tedy na prvni pohled jasne, ze se jedna o digi, digi s igate, nebo o portejblovou stanici, ci stanici operujici pres tcpip apod., a to proto, ze jsme si udelali vlastni system, ktery je sice logictejsi, ale neodpovida jinym "standartum" (??).
Kdyz nekam vyrazim na dovolenou, ci za praci, budu muset badat co si mam kde nastavit, aby ti ostatni pochopili ze jsem mobilni stanice, nebo ze jsem nekde na portable. Ano, zde hodne pomohou ikony, ale to SSID preci melo mit taky nejaky smysl.

To same plati o cizincich, kteri prijedou k nam. Je to videt posledni dobou casto. Nedavno tusim holandan s autem a SSID -15, mobilni stanice s -9, ackoliv tam sedi "zivy" clovek u D700 apod.


Neberte to jako otazku na konkretni vec, spise jako vec k zamysleni...
Libor, OK1ALX
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Sjednocení SSID v OK

Post by ok1mx »

Libore, důvody, proč se vůbec diskuse o SSID rozjela jsou popsané již na začítekutohoto threadu. Shrnu jen několik premis jako odpověď na Tvé zamyšlení.

1. žádný univerzální systém, který by měl logiku a byl obecně přijat neexistuje, panuje v tom těžká chchcárna a nelze vysledovat ani na úrovni jednotlivých států. Tak že přejmout nějaký "standard" nezle, protože žádný není.
2. Jaké si APRS u nás uděláme, takové bude a bude sloužit nám. To že někdo z "cochcárny" (cizinec) přijede sem, nebo našinec pojede někam je spíše výjimka. Otázka tedy není OK proti zbytku světa, ale jestli chceme mít na rozdíl od ostatních nějaký systém. (a v tomto případě takový, který nám bude nejvíce prospěšný)

naštěstí nejde o život a když tu projede Holanďan s -15 nezboří naše APRS, stejně tak jako Ty ho nezboříš bez SSID.
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: Sjednocení SSID v OK

Post by OK1MJO »

V zahranici pouzivaj -12 pro balony (jak rizene, tak meteobalony).
Doporucuji to takto i pouzivat u nas.
Nekdo u nas se objevi, kdo bude chtit vypustit balon a tak by mohl pouzit SSID -12, tak jak v lete proletli ty dva nemecke balony az do Kosic.
73! Martin OK1MJO

OK1ALX wrote:
OK1COM wrote:Tak abychom se k necemu dobrali, mam zde navrh:

-0 domaci stanice a stanice s obsluhou (i mobilni)
-1 digi, primarne igate
-2 digi, primarne wide
-3 digi, primarne fillin
-4 WX (druha)
-5 WX (treti)
-6 WX (prvni)
-7 stanice operujici z rucni stanice (D7, VX8), pokud se lepe nehodi -0 nebo -9
-8 zatim nedefinovano, pripadne jako druha mobilni
-9 mobilni stanice, ktera nechce nebo nemuze komunikovat oboustanne
-10 stanice komunikujici pouze pres internet (TCP/IP), servery, telefonni trackery atp.
-11 zatim nedefinovano
-12 nedefionovano
-13 NEPOUZIVAT - IZS, Emergency
-14 nedefinovano
-15 pro testovaci ucely
jo jooo, tohle se mi take zamlouva, siiiceeeee se mi -9 za call jen tak nevrati, ale beru to :mrgreen: Umlatili jste mne rozumnymi argumenty ... zatim :twisted:


add -7, libi se mi Milanovo doplneni
-7 rucni stanice (D7, VX8), a jiné pohyblivé stanice nestandardního charakteru (padák, letadlo, motocykl, kolo, vlak, loď, ponorka, kočárek, vzducholoď a.j.) , t.j. pokud se lepe nehodi -0 nebo -9
jenom bych mozna vyhodil motocykl, povazoval bych ho spise jako motorizovany prostredek a nechal bych ho spise u aut :)
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest