Sjednocení používání SSID v OK var.1

Diskuse směřující k zabránění chaosu a vytvoření pravidel pro úspěšný a bezkolizní rozvoj APRS v OK.
Post Reply

Sjednocení SSID v OK

Souhlasím s níže uvedeným návrhem
18
95%
Nesouhlasím s níže uvedeným návrhem, ale budu se jím řídit, bude-li to možné
0
No votes
Nesouhlasím s níže uvedeným návrhem a budu si to dělat po svém
0
No votes
Je mi to jedno
1
5%
 
Total votes: 19
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Sjednocení používání SSID v OK var.1

Post by ok1mx »

Po dlouhých diskusích s mnoha SYSOPy, studiu doporučení, analýzy chování okolních států jsem dospěl k výsledku, se kterým bych Vás chtěl seznámit a z něhož vyplývá i přiložená anketa. Prosím uvědomte si, že 20 lidí má 20 názorů a velmi těžko se hledá řešení se kterým by se všichni bez výhrad ztotožnili (i to je možná důvod proč se zatím v žádném státě nepovedlo vysledovat jednoznačný systém) Přesto doufám, že dokážeme každý překročit svůj stín a byť se zatnutými zuby požehnat alespoň elementární dohodu.

Shrnu fakta:

- Doporučení CAVTAT08 je neúplné (úplně opomíná napr. WX stanice) a zbytečně blokuje SSID která nemá smysl oddělovat a budou se používat velmi zřídka (Ballon Large multiwhell trucks....) a nezohledňuje lokální specifika (napr.ve vnitrozemských státech je zbytečné blokovat SSID pro lodě) Navíc neexistuje jediný stát ve střední Evropě, který by se tímto doporučením řídil (dle mého názoru je to právě z důvodu velmi vágní specifikace a nelogičnosti
- Pokusil jsem se udělat statistickou analýzu používání SSID v sousedních státech, zda je alespoň u některých SSID nějaké korelace
- Snažil jsem se predikovat vývoj APRS u nás a tomu přizpůsobit i návrh (abychom si něčím nepřibouchli dveře a nemuseli si nadávat, že jsem nějaké SSID zbytečně vyplýtvali nebo naopak součili do jednoho SSID nesouvisející elementy)
- Pokusil jsem se o co největší zjednodušení, logiku a uživatelskou jednoduchost a aplikovatelnost pro použití v podmínkách OK

Výsledný návrh se snaží zohlednit výše uvedená fakta t.j. co nejméně se odchýlit od CAVTAT a zároveň najít průnik s okolními státy a zároveň SSID přiřadit tak, aby to mělo alespoň nějakou logiku a smysl pro současné, ale i budoucí využití s ohledem na specifika topologie APRS v ČR. Záměrně jsem vybral jen několik SSID a to ta, kde je průnik největší a hrozí nejméně rozporů. Ostatní bychom nechali na další kolo diskuse.

Další text bude obsahovat důvody proč návrh vypadá tak jak vypadá.
finální návh:
- DIGI -2 (sekundární -3, DIGI s Igate -1),
Všechna tato SSID jsou dle CAVTAT určena pro DIGI. Myslím, že je prospěšné vidět na první pohled zda jde o prostou DIGI (-2) nebo zda jde o DIGI s Igate (-1). Jak jsem procházel seznamy, nikde jsem nenarazil na I-GATE, který by zároveň nefugoval jako DIGI. Proto např. APRS4R s propojením do internetu (ať jednosměrně, nebo obousměrně) by měl mít -1, OT2M, UIDIGI a vše co funguje jako prostá DIGI a to ať WIDE, nebo FILL-IN pak jako -2 (Nemyslím si, bude mnoho FILL-IN, když už někdo bude investovat do provozu, stanice, TNC tak to bude dělat jen kvůli FILL-IN t.j. nebude jich mnoho) -3 pak bude SSID pro nadšence, kteří budou pod jednou CALL provozovat více DIGI a -1 (nebo -2) bude obsazená. DIGI tedy budou za sebou... (1,2,3)

- WX prmární -6 (sekundární -4, terciální -5),
Bude-li mít jedna CALL jednu WX stanici, bude -6 (-6 kvůli tomu, že v OE WX stanice hojně používají a z hlediska CAVTAT08 lze WX zařadit do "specal station") -4 a -5 pak pro případ, že bude jedna CALL provozovat více WX stanic. (tím docílíme toho, že máme WX stanice krásně za sebou pohromadě. (4,5,6)

- obsluhovaná stnaice bez SSID,
Pakliže chceme poslat MSG je s psaním nejméně práce (kdo psal MSG z D-7, VX-8, D700 nebo D710 ví o čem mluvím) a zároveň nám to jednoznačně vypíchne stanice, u kterých můžeme očekávat odpověď případně pomoc či jakoukoli reakci. Pro další oddělení, zda jde o vozidlo, pěšáka, nebo domácí UI-VIEW použijeme symboly, kterých je ňeurekom.

- neobsluhovaná v autě -9 (tracker)
Velmi hojně užívaná technologie, bude nám definovat že jde o stanici, která nemá příjmač a není schopná interagovat s okolím.

-13 vyhrazeno pro mimořádné nouzové události - pro běžný provoz zásadně nebudeme používat"
Toto SSID (-13 už asociuje nějakou negativní věc) by bylo vhodné, abychom ho zatím úplně vyčlenili pro budoucí použití (např. v případě živelných pohrom pro stanice podílející se na záchranných pracích) Je možné, že pro tyto SSID budou vytvořeny výjimky při routování, případně že budou vytvořeny filtry aby bylo možné oddělit "záchranný provoz" od běžného.

Ostatní nevyjmenované SSID zatím ponechme nespecifikované, jak jsem již psal, v druhém kole buď jejich určení dospecifikujeme, nebo část z nich necháme pro "ostatní" účely, které se nevejdou do stávajících kolonek.

Každopádně výše uvedený text neberte jako dogma a jako nutnost ještě dnes jet na kopec to změnit. Pojal bych to jako doporučení, které by bylo velmi vhodné dodržovat a ke kterému bychom rádi časem (třeba během roka) dospěli, protože naprostý chaos v principu nemůže být nikdy a nikomu prospěšný.
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Sjednocení používání SSID v OK var.1

Post by ok1mx »

Jelikož se zdá že většina je pro výše navržený model, změnil jsem SSID u WX stanice i u DIGI. U WX stanice není co řešit, zatím mám jednu tak že je -6, přemýšlel jsem jak s DIGI. Jelikož funguje jako I-GATE, tak jsem ji dal SSID -1, ale vyvstala mi otázka jaký jí dát symbol. Na toto už také proběhla diskuse, která zatím nebyla dořešena, ale prozatím jsem to vyřešil následovně. Pakliže se budeme držet primární premisy že -1 budou DIGI s I-GATE, -2 DIGI bez I-GATE, pak mi přišlo logické použít SYMBOL jako definování sekundární služby. t.j. "zelená hvězdička" Pak bude vše patrné na první pohled. Uvidím-li -2 a bude-li mít zelenou hvězdičku, je zřejmé, že jde o DIGI bez igate, pakliže bude mít -1 a zelenou hvězdičku je jasné že jde o I-GATE který funguje i jako DIGI. Tímto máme možnost i třetí varianty (nemyslím, že bude častá) t.j. -1 a znak G (nebo TCP-IP) což by byl pouze I-GATE bez DIGI.

Tak že v současné době je aktivní OK1MX-1+zelená hvězdička (APRS4R) a OK1MX-6 primární meteostanice. V autě TM-D700 bez SSID, na motorce, pěšky s VX-8 taktéž. Pouze pakliže nechci být rušen, nebo se od stanice na delší dobu, přepnu na -9.

Budete-li mít možnost, zkuste hrábnout do konfigurací a uvidíme, jestli se nám podaří (byli bychom první v Evropě ;) ) SSID sjednotit.
User avatar
ok2vop
Posts: 85
Joined: Fri 03. Apr 2009 21:53:44
Contact:

Re: Sjednocení používání SSID v OK var.1

Post by ok2vop »

Tak Brno (OK2RKB-1) by uz taky melo bezet podle tohoto principu - odstrani se tim ta silenost s prekrytyma ikonama dvou SSID na jednom QTH. Soucasne nam to umozni zprovoznit v Brne planovane dalsi dokryvaci DIGI stale pod call RKB, cili jako RKB-2 a RKB-3
Server aprs.fi zobrazuje MX-1 i RKB-1 jako zelenou hvezdicku s bilym koleckem, findu.com do nej jeste primaluje male "D"...
OK2VOP Petr / Brno - Kohoutovice, cosysop APRS digi OK2VOP-1
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: Sjednocení používání SSID v OK var.1

Post by OK1ALX »

Jiz i ja jsem poupravil sve SSID.
Mam vsak jednu otazecku, v praci pouzivam SSID -12 pro jednoduchou WX. Duvodem pro SSID -12 byl filtr v igate. Jelikoz totiz nemam zapojene zadne radio a nevyuzivam tak radio cestu pro sireni majaku, leze vse pres igate.

Jake SSID pouzit pro tento pripad? Jedna se zaroven o obsluhovanou stanici (pokud jsem v kaneclari samozrejme :))
Libor, OK1ALX
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Sjednocení používání SSID v OK var.1

Post by ok1mx »

OK1ALX wrote:Jiz i ja jsem poupravil sve SSID.
Mam vsak jednu otazecku, v praci pouzivam SSID -12 pro jednoduchou WX. Duvodem pro SSID -12 byl filtr v igate. Jelikoz totiz nemam zapojene zadne radio a nevyuzivam tak radio cestu pro sireni majaku, leze vse pres igate.

Jake SSID pouzit pro tento pripad? Jedna se zaroven o obsluhovanou stanici (pokud jsem v kaneclari samozrejme :))
No, jestli nepoužíváš žádnou jinou WX stanici, pak bych doporučil -6 jestli ano, pak -4 (jestli používáš dvě, pak -5) co se týče filtrů, tak to vyzkoušej, sever poland.aprs2.net port 14580 přes který mi to normálně z SSID-6 projde. Nevím, jak můžeš mít, pakliže jsi připojen jen přes internet "obsluhovanou stanici". Pojmem obsluhovaná stanice je na mysli ta, do a ze které lze posílat MSG, což přes internet jde velmi obtížně.
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: Sjednocení používání SSID v OK var.1

Post by OK1ALX »

OK1MX wrote:No, jestli nepoužíváš žádnou jinou WX stanici, pak bych doporučil -6 jestli ano, pak -4 (jestli používáš dvě, pak -5) co se týče filtrů, tak to vyzkoušej, sever poland.aprs2.net port 14580 přes který mi to normálně z SSID-6 projde. Nevím, jak můžeš mít, pakliže jsi připojen jen přes internet "obsluhovanou stanici". Pojmem obsluhovaná stanice je na mysli ta, do a ze které lze posílat MSG, což přes internet jde velmi obtížně.
Dalsi radoby WX mi vrci doma, tedy posila se teplota. Cili doma mam -6 a v praci jsem chtel hodit -4.
Jak sjem vsak vcera zjistil, pokud dam cokoliv jineho nez -12, tak pres inet do eteru neprojdu. Pokud vsak ma -12 prochazi jak majak, tak i zpravy. Cili tim odpovidam i na tu obsluhovanou stanici :)
Libor, OK1ALX
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Sjednocení používání SSID v OK var.1

Post by ok1mx »

OK1ALX wrote:
OK1MX wrote:No, jestli nepoužíváš žádnou jinou WX stanici, pak bych doporučil -6 jestli ano, pak -4 (jestli používáš dvě, pak -5) co se týče filtrů, tak to vyzkoušej, sever poland.aprs2.net port 14580 přes který mi to normálně z SSID-6 projde. Nevím, jak můžeš mít, pakliže jsi připojen jen přes internet "obsluhovanou stanici". Pojmem obsluhovaná stanice je na mysli ta, do a ze které lze posílat MSG, což přes internet jde velmi obtížně.
Dalsi radoby WX mi vrci doma, tedy posila se teplota. Cili doma mam -6 a v praci jsem chtel hodit -4.
Jak sjem vsak vcera zjistil, pokud dam cokoliv jineho nez -12, tak pres inet do eteru neprojdu. Pokud vsak ma -12 prochazi jak majak, tak i zpravy. Cili tim odpovidam i na tu obsluhovanou stanici :)
Nedal jsi pro to -4 sever poland.aprs2.net port 14580 ! Proto to nešlo. Tu výjimku na -12 u KYU časem stejně zrušíme... nebo změníme, jelikož je to historický relikt nezapadající do současné koncepce.
ok1xfj
Posts: 13
Joined: Sat 07. Mar 2009 14:52:39
Contact:

Re: Sjednocení používání SSID v OK var.1

Post by ok1xfj »

Zdravím Všechny a hlavně Mílu OK1MX
Především je potřeba poděkovat všem, kteří jsou schopní a hlavně ochotni věnovat svůj volný čas ve prospěch a užitek ostatních.
Po domluvě a přečtení příspěvků zde jsem taky přenastavil svoji TM-D710 a už funguje bez SSID tedy jen OK1XFJ. Je dobře že se system krásně sjednocuje. Vzhledem že patřím k těm kteří se ve škole učili spíš jazyky preferující "azbuku" dělá mi vše co se prezentuje jinak než v mateřském jazyce dost velký problem. Proto jsem dost odkázán na různe rady a pomoc mladších (pozdeji narozených), kteří vládnou i jiným než mateřským jazykem. Proto děkuji všem za tuto práci.
Jinak dnes jsem mluvil s Frantou OK4FD a upozornil jsem ho na FORUM-sjednocení SSID a upozornil ho na užitečnou snahu sjednotit používání tohoto....slíbil že se tady jukne na příspěvky a přenastaví svoji stanici.
Se zajmem si budu pročítat všechny příspěvky a dle možností se jimi řídit a pomáhat.
Děkuju 73 Honza OK1XFJ
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests