Trvalá nosná a rušení na 144,800

Uživatelská strana APRS, např. modemy, rádia, pokrytí, SW, aprs.fi,
Post Reply
OK1CQC
Posts: 19
Joined: Mon 09. Nov 2009 2:42:52
Jméno: Marcel Penkava
Location: Rokycany
Contact:

Trvalá nosná a rušení na 144,800

Post by OK1CQC »

Vážení přátelé.
Na Rokycansku opakovaně dochází k trvalému zaklíčování na 144,800 Mhz.
To se opakuje periodicky zhruba 2x měsíčně a trvá třeba týden,
než dotyčný zjistí, že se mu zřejmě připekl kontakt na TX.

APRS je tímto zcela nepoužitelné.
Slyšíme tu pouze nosnou a s kolegy bychom chtěli uspořádat
"hon na lišku" a dotyčného "potížistu" nějak řešit.
V současné době už je opět třetí den "zaklíčováno".

Informace o tomto jevu neváhejte posílat na e-mail:
OK1CQC@osro.eu

Předem vám všem děkuji.
Marcel OK1CQC.
OK1LOL
Administrátor

Re: Trvalá nosná a rušení na 144,800

Post by OK1LOL »

Upozornim Tomase OK1JRA aby poslechl co se deje na frekvenci u nej doma. Zitra budu pres Plzen projizdet, takze se budu snazit sledovat jak se meni sila signalu. No a jestli se zaklicovava na tak dlouho, tak klobouk dolu ze to ten TX vydrzi :-)
User avatar
OK1ALF
Posts: 40
Joined: Thu 15. Sep 2011 7:37:45
Jméno: Jirka
Location: JO70VA
Contact:

Re: Trvalá nosná a rušení na 144,800

Post by OK1ALF »

Já jsem kousek od OK1CQC a QTH takové, že "beru" mnoho APRS stanic z Německa a Rakouska ale žádné potíže s trvalým zaklíčováním jsem zatím nepozoroval...
Jirka, OK1ALF
OK1JRA
Posts: 13
Joined: Thu 07. Jan 2010 21:16:12
Jméno: Tomáš
Location: Plzeň-Radčice
Contact:

Re: Trvalá nosná a rušení na 144,800

Post by OK1JRA »

Myslím, že to bude nějaká lokální digina... než nějakej škodič a když už škodič, tak jen Rokycanskej, aktuálně teď, když píšu tuto zprávu tak nic v Plzni s trvalým signálem větším než S2 nepozoruji.
Co se případné poruchy týče.... tak samotnému se mi to stalo na digině OUE, když jsem tam použil nevhodný HW, který se "zasekl" ... sice tenkrát nedával trvalou nosnou, ale klíčoval bez modulace. Díky možnosti přístupu na QTH jen jednou týdně mě tenkrát trvalo asi 4 dni než jsem diginu "sfouknul". Stane se... obecně se stačí podívat na aprs.fi a tam zjistit, která digina pracuje a která je jen do počtu. V případě trvalého zaklíčování rozhodně nebude mít možnost poslouchat a to bude vidět na seznamu stanic, které stanice xyz slyšela napřímo..... tabulky jsou k vidění na příkladu mé stanice zde: http://aprs.fi/info/a/OK1JRA-1 Myslím, že z toho je "zdravotní stav" stanice vidět nejlépe.
ok1lpd
Posts: 110
Joined: Wed 18. Mar 2009 14:04:12
Location: Černošice-JN79DW
Contact:

Re: Trvalá nosná a rušení na 144,800

Post by ok1lpd »

Tak už to asi dorazilo i k nám ku Praze. Včera jsem koukal na aprs.fi jak na sebe, mojí XYL ok1lcd-9 a Láďu ok1avt-9. Majáku velice málo. Dnes ráno jsem při cestě do práce zapnul APRS a monitoroval dění. Vysílá tam přerušovaná nosná s pískáním a ještě do toho někdy prolézá nějaká modulace. Podle síly signálu bych to viděl někde kolem P-4-Modřany, Komořany, Zbraslav. Doufám, že mi to nedělá ok1lpd-2, k večeru se tam zajedu podívat, v Praze Spořilov, Žižkov je signál slabý. Uložil jsem to sem http://www.ulozto.cz/10811672/30102011-mp4. 73! Michal
ok1nmj
Posts: 60
Joined: Wed 25. Nov 2009 1:20:05
Jméno: Jirka
Contact:

Re: Trvalá nosná a rušení na 144,800

Post by ok1nmj »

Měl jsem tu asi 4 dny nosnou, bez modulace, na anténu na střeše S8 - S9.
Na nějakou vadnou diginu to nevypadalo, nějak mi to nevyšlo zkusit to najít, ale v Domažlicích ani v H.Týně to nebylo (na anténu na autě).
Zajímavé je, že v tu dobu nebyl "signál piráta" na 145,800MHz, který je tu už více než 2 roky.
Co to může být?
OK5TVR
Posts: 40
Joined: Sat 03. Oct 2009 7:06:18
Contact:

Re: Trvalá nosná a rušení na 144,800

Post by OK5TVR »

Ahoj,
omlouvám se rušení bylo způsobeno DIGI ok1cmj-2, kde bylo špatně vyřešeno klíčování stanice z notebooku, dnes jsem závadu odstranili. Takže se tento problém již nebude vyskytovat. Řešení trvalo déle protože bylo potřeba dojet do vojenského prostoru.
Ještě jednou se všem uživatelů APRS omlouvám.

Tomáš OK5TVR
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: Trvalá nosná a rušení na 144,800

Post by OK1MJO »

Jestli mohu, nebylo by na skodu davat k zarizeni hw casovac s odpojovacem.
Jestli mate nekdo nejake sikovne univerzalni schema treba s NE555 a nejakym fetem proti GND nebo +5V TTL (reseni pro obe moznosti klicovani).
ok1djo
Posts: 143
Joined: Tue 28. Apr 2009 9:29:13
Jméno: Martin
Location: Praha, JO70DB Jméno: Martin
Contact:

Re: Trvalá nosná a rušení na 144,800

Post by ok1djo »

Jen info - v okoli Prazskych Modran jsem zdetekoval stanici s prilis dlouhym TX-tail - pod odvysilani majaku byl TX jeste par desitek vterin zaklicovan, bez modulace, do ni prolezaly okolni stanice. Majitele jsem nezastihl, ale upozornil jsem jej papirkem za steracem - snad se ozve a napravi :)
ok1nmj
Posts: 60
Joined: Wed 25. Nov 2009 1:20:05
Jméno: Jirka
Contact:

Re: Trvalá nosná a rušení na 144,800

Post by ok1nmj »

Zdravím,
nechci zakládat nové vlákno, tak navážu na jedno starší.

Co se to děje v Plzni? Tam je nějaké rušení, APRS je kvůli tomu nějaké hodně "natvrdlé" a VX8 má problém odeslat packet, protože pořád něco přijímá...
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests