TM-D710E a GPS Geosat 5

ok2xdu
Posts: 151
Joined: Fri 06. Mar 2009 20:28:21
Location: Ondratice, JN89MI
Contact:

Re: TM-D710E a GPS Geosat 5

Post by ok2xdu »

Vojin Kotas, mam dotaz : dala by se pouzit jina sestava nez Kenwood + Geosat ? Jde mi o to pouzit normalni TRX a nejake TNC, nejspis OT1+. Bohuzel se mi nepodarilo nikde zjistit, jakym zpusobem spolu ta zarizeni komunikuji. Zkousel ste to nekdo ?
Jirka

P.S. na Aukru je Geosat 5e za 1500,-
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: TM-D710E a GPS Geosat 5

Post by OK1ALX »

kenwood to do geosatu posila pres nmea protokol jestli se nepletu ...
Libor, OK1ALX
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: TM-D710E a GPS Geosat 5

Post by OK1ALX »

No, tak jsem dnes poridil Geosat 5 a mam smulu, v tom mem podpora APRS neni :cry:
Jak jsem pochopil, musi to byt specialni edice ktera mela pribaleny i kabel na propojeni a ma v menu moznost nastaveni primo aprs (SETTIGNS/USER PREFERENCES/INTERFACE)
Ja jsem to tam nikde nenasel :(

Asi nemam stesti ...
Libor, OK1ALX
ok1lpd
Posts: 110
Joined: Wed 18. Mar 2009 14:04:12
Location: Černošice-JN79DW
Contact:

Re: TM-D710E a GPS Geosat 5

Post by ok1lpd »

Zkus v Počernicích servis a prodejnu GPS. Tak jsem šáhnul vedle a pan servisman mi vyměnil celou desku, aby APRS chodilo...Na APRS určitě nejde 5GT, ale to se tu už psalo...M.
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: TM-D710E a GPS Geosat 5

Post by ok1mx »

Nemyslim si, že by to tak bylo. K APRS lze poridit jakykoli, ale NESMI mit vestavěny TMC. Tedy nesmí to být verze GT.Verze Geosat 5 blu jen obsahuje propojovací kabel. Viděl jsi sám, že s 5e to normáně chodí. Libore, Jakou mas verzi software? Když tak mi zavolej a můžeme ty menu prolézt.
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: TM-D710E a GPS Geosat 5

Post by OK1ALX »

verze V 1.7.38 R [13/04/2007]

pokousim se udelat firmware update, ale nedari se. Porad to pise, ze Geosat not connected ...
Libor, OK1ALX
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: TM-D710E a GPS Geosat 5

Post by OK1ALX »

Panove, omlouvam se za zbytecny rozruch ktery jsem zpusobil. Po upgrade firmware se jiz v menu objevilo nastaveni pro APRS a data mi mezi D700 a GS chodi ;)

Par veci na ktere jsem diky tomu prisel:
- kompatibilni jsou po hw strance zrejme vsechny zarizeni Geosat 5, 5e, 5 blu a mozna dalsi, ale vse je zavisle na verzi firmware. Dale pokud mate v zarizeni starsi mapove podklady, nebudou s novejsimi firware fungovat. Da se ale stahnout i starsi firmware, ktery podporu APRS jiz take v sobe ma a starsi mapy podporuje.
- dalsi a dulezita vec, ktera me vcera potrapila, Geosat se mi nechtel za boha spojit s PC. Takze jsem ho nechal do rana "vykysat" na nabijecce a ejhle, ono to uz funguje. Tudiz jedine rozumne vysvetleni je, ze GS musi byt nabity na nejakou uroven, nebo uplne, jinak si nebude s PC povidat. I zasunuta nabijecka, resp. napajeni nepomohlo .... :)
Libor, OK1ALX
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: TM-D710E a GPS Geosat 5

Post by OK1ALX »

Mel bych otazecku pro ty jez se jiz Geosatem zabyvali :)

Jelikoz mam auto, ktere ma celni sklo i bocni pokovene, mam se vsemi GPS prijmaci uvnitr auta problem, ani geosat neni vyjimkou.
Pravda, chodi to, ale mezi baraky v praze to neni to prave orechove a ani mimo neni presnost idealni. Ne ze by to byl zasadni problem, ale mezi baraky to ma i problem se chytit.

Proto me zajima, jestli jste se jiz nekdo nezabyval problematikou enterni GPS anteny.
Nova se da poridit za cca 2600, coz mi na externi ANTENU prijde az moc.
V manualu pisou ze konektor ketery je pro externi antenu zezadu, je vlastne cituji "serial port for external GPS antenna". Coz mi prijde jako nesmysl, jak by antena komunikovala pres seriovy port :D
Z toho a take z faktu, ze konektor je 4polovy 2.5mm jack (stejne jako pro TMC), usuzuji, ze by mohlo jit o vstup pro klasickou gps s RX a TX. Navic na poslednim pinu konektoru, je po zapnuti proti zemi 5V.

Nez zacnu testovat, jestli se neco zmeni po pripojeni dat z externi GPS, napadlo me zeptat se jestli uz se tim nekdo nezabyval :) DIky ;)
Last edited by OK1ALX on Mon 31. Aug 2009 13:03:12, edited 1 time in total.
Libor, OK1ALX
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: TM-D710E a GPS Geosat 5

Post by ok1mx »

Externí anténa v pojetí firmy Geosat je externí pří jímač , který posílá data přímo Geosatu (předpokládám jako RS232 nebo TTL). Při troše snahy by šlo udělat v Geosatu konektor a místo vnitřní antény použít venkovní. Koax uvnitř je docela dobře přístupný. Aby fungovaly antény obě už bude složitější, protože by se musely řešit nějaké koaxiální relé na přepínání aktuální antény.
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: TM-D710E a GPS Geosat 5

Post by OK1ALX »

hmm, to je take zajimava myslenka, asi ho podrobim jeste jednou pitve a prozkoumam moznosti pripasovani anteniho konektoru :) Diky za tip.
Jinak to s tim RS232 jsi mi potvrdil moji domenku, tato varianta by pro mne byla mozna i lepsi, protoze uz mam v aute zabudovanou celkem slusnou GPS kterou jsem ke kenwoodovi pouzival :)

No jsme radioamateri, tak budeme kutit :D Praci zdar! :twisted:
Libor, OK1ALX
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests