OK1OEM-1

Fórum sysopů, výstavba, konfigurace a nastavení DIGI
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by ok1mx »

OK1TEB wrote:
OK1MX wrote:Pro Lunux jedině DIGINED + APRSD = podle mne je to nejkorektněji chovající se varianta.
Na místo aprsd se dá použít jednodušší finský aprsg (už jsem testoval) a nebo ještě jednodušší SaxIgate.

K otestování by stál finský projekt http://ham.zmailer.org/oh2mqk/aprx/, což je Igate + digipeater v jednom. (může ale fungovat jen jako Igate nebo jen jako digi). Hlavně to jsou všechno projekty "živý", které se mohou dál rozvíjet.
Jestli se nemýlím, někdo zde psal, že SaxIgate neumí posílat data z TCP do RF, což znemožní zasílání SPA, blesků, případně určitého filtrovaného provozu do RF (samozřejmě s definovatelnou délkou cesty).

Aprx.en vypadá docela zajímavě, dokud se to nevyzkouší, tak bych byl opatrný na nějaké závěry. Z APRS4R zaké bylo z počátku velké nadšení, ale svérázná implementace NEWn-N s bugy, které doposud nebyly odstraněny změnilo "nadšení" ve "zděšení"

Líbí se mi funkce "Measuring radio channel occupancy" a "Viscous Digipeater" jako problém vidím:
"A bidirectional APRS iGate means that the iGate can also choose to transmit. Present software version has incomplete filter rules for transmission. DO NOT TRY TO USE THIS AT THIS TIME!" což ho staví do stejné pozice jako SaxIgate.

Ale určitě je dobré tento projekt sledovat...
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by OK1MJO »

Milane, je to jak jsem psal.. Linuxu nehovim. Vse dela Paja.
Pokud se mu podari rozdejchat Linux v Geode, tak rozdejcha Echolink a teprv po odladeni Echolinku se pusti do APRS.
Poslal jsem mu maila na tento thread pro info.

Detekce DTMF bude na COMu3 (USB-RS232c prevodnik+ic8870 vse na jednom tistacku).

Totiz, az to bude, tak budeme muset s Pajou vzdalene doladit hlasitosti zvukovky a dalsi parametry.....jelikoz tomu nerozumim, tak tahle cast nebude jednoducha. Takze predpokladam, ze tam Paja udela "web" s infem o pripojenych stanicich atd a taky info o APRS stanicich...jeste uvidime.

Ja zatim pripravuji jinou zajimavost...objevilo se u me mnoho TETRA (MC MTP200/300) TRX, ktere umi 380-433MHz. A prave v rezimu DMO bych je pripravil na HAM kmitocet 432.500-432.975MHz pro linkovani v tehle rezimech:
a) PC Echolink u sysopa doma - TETRA TRX < az 50km > TETRA TRX - RPT (zadni konektor CANN25 u HIP2000 atd... )
b) RPT1 - TETRA TRX < az 50km > TETRA TRX - RPT2
c) RPT1 - TETRA TRX < az 50km > TETRA TRX - PC Echolink u sysopa doma < az 50km > TETRA TRX - RPT2
d) RPT1 - TETRA TRX < az 50km > TETRA TRX - RPT2 < az 50km > TETRA TRX - RPT3

Mozna jeden komplet vyjde na 1400Kc...mozna mene...uvidime.
A ta vzdalenost 50km je jen nominalni..... udelal jsem s tim 196km kopec-kopec (rucka ma 3W PA .... sunda se ant a nasadi prechodka na BNC).
Z boku je sys konektor:
audio in, audio out, gnd, ptt (klicuje se zemi), det-carrier (kdyz protejsek zaklicuje, tak na pinu tve TRX je 5V)
TRX umi prenaset i data, ale jelikoz je to v rezimu DMO, tak jen SDS (2kb na zpravu, kazda ma vlastni "hash" a "razitko").
Pravda...slo by predelat, aby i paketova linearni data sla i v DMO....podivam se tomu na zoubek.
Pak by slo udelat linkovaci fullduplexni linku 2k4, 4k7, 7k2 (ty jsou v KISS-bridge) a v rezimu TCP-IP 3k1 TCP nebo 6k3 UDP a to vse na jednom kmitoctu (TDMA).
Treba pro packet radio apod.
Jsou to tyhle rucky:
http://www.ok1mjo.com/all/tetra/Motorol ... ra/MTP200/

Zatim je tento projekt na zacatku a az to vse odladim a doprogramuji a pote vyzkousim, tak by to byl zajimavy zdroj linkovacich zarizeni.
Prvotnim impulsem byl Paja OK1PJV...spolupracuje na projektu OK0BM (70cm prevadec na Sumave s Echolinkem), akorat potrebuji vyresit linkovani.
A mozna jako druhy projekt by se timhle slinkoval do Echolinku i OK0BL.
A je dost mozny, ze by vydavani tehle strojku mel na starosti Paja, ze by si to vzal pod sva kridla.....nebo mozna ty.


Image
Image
User avatar
OK1TEB
Posts: 161
Joined: Wed 25. Mar 2009 23:01:56
Jméno: Pavel
Location: JO70MQ - Proseč p/J
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by OK1TEB »

ad aprsg, saxigate - proto píšu jednodušší a ještě jednodušší :) . Nicméně pokud se nepředpokládá IGATE do RF, je taková možnost. Aprsd je poměrně mocný nástroj a hlavně ve "špatných rukách" může být nebezpečný :) právě ohledně provozu IGATE to RF.

APRX jsem si včera schválně nainstaloval, a kousek po kousku spouštěl. Zatím teda jako RX only IGATE. Budu pokračovati v testování a uvidí se. Se slovníkem to jde pomalu, ale jde to :D . Ta funkce "Viscous Digipeater" nemá chybu. Elegantní řešení regulace provozu, krásné pročištění étéru. Oni ti finové asi nebudou hloupí. Ten softík je velmi variabilní, bude toho umět moc a hlavně je to "dva v jednom"

Co se týká filtrování TX igate, jak píše, je neúplné. Ale určitě na tom pilně pracuje.

Chtělo by to založit APRX testovací skupinu, pro výměnu zkušeností s nastavováním apod.. Pak by se mohl vydat manuál v CZ.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
|| Pavel ||
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by OK1MJO »

Jeste k te TETRE.
Mel jsem v planu rozdejchat v CZE HAM TETRA sit (s odskokem 1.6MHz).
Mel jsem moznost levneho prisunu rucek/vozidlovek a z jedne vozidlovky slo udelat jednokanalovou BTS.
Zkratka, ze bychom si tady udelali svoji celoplosnou sit se vsema sluzbama.
Probiral jsem to onehda s Pajou OK1PJV a Pepikem OK1TPC co si o tom mysli.
Jenze prisla nemoc a ....... :(

Mozna se trochu vzchopim (po nemoci) na projektu czCubeSat+APRS ceske druzici.
http://www.czcube.cz/cs/index.html
http://www.kosmo.cz/modules.php?op=modl ... d&tid=1349

Zkratka jsem Davidovi navrhl, aby nevymejsleli AX.25 store/forward BBS, ale jen "cistej text" v rezimu APRS.
A bud by "satelitni tracker" byl na 144.800MHz FM 1k2 nebo by byl az nahore 145.9xxMHz FM 1k2.
Pricemz by se vysilala zajimava telemetricka data a hromadaHAMu ze sveta by rada provozovala prijimace na tomto kmitoctu prdnute do TCP/IP nebo crosslinkove prolinkovane do druheho TNC na 144.800MHz. Takze by tim mohla vzniknout "celosvetova" sit tohoto CubeSatu.
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by ok1mx »

OK1TEB wrote:ad aprsg, saxigate - proto píšu jednodušší a ještě jednodušší :) . Nicméně pokud se nepředpokládá IGATE do RF, je taková možnost. Aprsd je poměrně mocný nástroj a hlavně ve "špatných rukách" může být nebezpečný :) právě ohledně provozu IGATE to RF.

APRX jsem si včera schválně nainstaloval, a kousek po kousku spouštěl. Zatím teda jako RX only IGATE. Budu pokračovati v testování a uvidí se. Se slovníkem to jde pomalu, ale jde to :D . Ta funkce "Viscous Digipeater" nemá chybu. Elegantní řešení regulace provozu, krásné pročištění étéru. Oni ti finové asi nebudou hloupí. Ten softík je velmi variabilní, bude toho umět moc a hlavně je to "dva v jednom"

Co se týká filtrování TX igate, jak píše, je neúplné. Ale určitě na tom pilně pracuje.

Chtělo by to založit APRX testovací skupinu, pro výměnu zkušeností s nastavováním apod.. Pak by se mohl vydat manuál v CZ.
Jelikož jsi asi ohledně tohoto nejdál, tak založ pro APRX vlákno a prvni poznatky dej na WEB (jestli nemáš account dej vědět Liborovi, nebo mě). Určitě bude užitečné sledovat všechny životaschopné projekty.
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by ok1mx »

OK1MJO wrote:Jeste k te TETRE.
Mel jsem v planu rozdejchat v CZE HAM TETRA sit (s odskokem 1.6MHz).
Mel jsem moznost levneho prisunu rucek/vozidlovek a z jedne vozidlovky slo udelat jednokanalovou BTS.
Zkratka, ze bychom si tady udelali svoji celoplosnou sit se vsema sluzbama.
Probiral jsem to onehda s Pajou OK1PJV a Pepikem OK1TPC co si o tom mysli.
Jenze prisla nemoc a ....... :(

Mozna se trochu vzchopim (po nemoci) na projektu czCubeSat+APRS ceske druzici.
http://www.czcube.cz/cs/index.html
http://www.kosmo.cz/modules.php?op=modl ... d&tid=1349

Zkratka jsem Davidovi navrhl, aby nevymejsleli AX.25 store/forward BBS, ale jen "cistej text" v rezimu APRS.
A bud by "satelitni tracker" byl na 144.800MHz FM 1k2 nebo by byl az nahore 145.9xxMHz FM 1k2.
Pricemz by se vysilala zajimava telemetricka data a hromadaHAMu ze sveta by rada provozovala prijimace na tomto kmitoctu prdnute do TCP/IP nebo crosslinkove prolinkovane do druheho TNC na 144.800MHz. Takze by tim mohla vzniknout "celosvetova" sit tohoto CubeSatu.
ad. TETRA vs. Hamradio
Osobně nevidím moc smysl používat TETRU pro amatéry. Celeulární systémy se zavádějí zejména pro zvýšení kapacity, v době kdy jsou stávající převaděče téměř nevyužívané přijde mi to jako jít s kanónem na mouchy. To ale neznamená, že bych chtěl někomu bránit v takovýchto hrátkách, jen je potřeba zvážit i dlaší aspekty... dostupnost a cena stenic versus užitná hodnota (soulad s doporučeními IARU, kmitočtovým přídělem (pokud je mi známo pro tento druh modulace není vyhrazen žádný segment)) a.t.d.

ad. czcube
tak nějak po očku tento projekt sleduji již několik let, ale i v tomto jsem dost skeptický. Nevím jak to napsat, aby se to někoho nedotklo, způsob vedení projektu byl tak trochu nesystémový, každý kecal do všeho a ignorovali se základní fyzikální principy. Jakmile to někdo vezme za správný konec, nevylučuji, že se to nemůže obrátit k lepšímu. Jelikož mám celkem dost informací ohledně projektů MAGION 1 - 5, (Můj šéf dělal kompletní radiokomunikační systémy včetně antén, kolega pak psal SW na zpracování dat a účastnili se všech startů v Plesecku...) vím, že to není taková prča a má li opravdu fungovat, je za tím neskutečné množství hodně tvrdé práce a hromada peněz a času.

sakra, když to po sobě čtu, tak to vypadá že jsem hrozně negativní... tak že pro nadšence: nenchte se odradit! ;)
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by OK1MJO »

Ty TETRA TRX dostanu pristi tyden.
Budou se pouzivat jen jako linkovaci radia mezi RPT a PC Echolink u admina doma na ADSL apod. .
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

x

Post by OK1MJO »

x
Last edited by OK1MJO on Fri 11. Jun 2010 12:28:42, edited 1 time in total.
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by ok1mx »

Psal jsem to uz nekolikrat.... (např. tady: viewtopic.php?f=4&t=18&p=341&hilit=povolen%C3%AD#p341 ) skoda ze nic nectes nebo se nezeptas. Doufam ze jsi to svou angaznovanosti na CTU nerozstoural. Do koncese na prevadec proste napises

f1 = 439.150MHz
f2 = 431.550MHz
f3 = 144.800MHz

zadna zmínka o APRS natož pak nejake siti.

Jestli jsi postupoval jinak a urednici se v tom kvuli tobe zacnou stourat tak Ti budeme vsichni opravdu moc vdecni. Tento system funguje uz mnoho let bez problemu, mluvil jsem o tom jak v Holicich, tak na rade sysopu, kde si byl pritomen.

p.s. zadny APRS radiobod neexistuje, kde jsi prisel na tuto picovinu?
User avatar
OK1MJO
Posts: 383
Joined: Sun 10. May 2009 23:05:17
Location: JO60SH
Contact:

Re: OK1OEM-1

Post by OK1MJO »

1) nejsem dokonalej
2) 2 "sysopove" to tak meli a i kdyz jsem jim vysvetloval problematiku, tak to tusim jeden z nich dodnes neudelal
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests