bílá místa na mapě

Fórum sysopů, výstavba, konfigurace a nastavení DIGI
User avatar
ok1in
Posts: 24
Joined: Wed 09. Jun 2010 12:42:33
Jméno: Petr
Location: Bratronice
Contact:

Re: bílá místa na mapě

Post by ok1in »

Brzo přibude UIDIGI na Klondike u Toma 1DXD, akorát mu budu posílat epromku do TNC. Ještě zvážím, jestli ho nakonec nespustím taky, i když jsem se kdysi zařekl, že už nespustím nikdy nic kolem paketu :-)
73! Petr - JO60XE
http://ok1in.nagano.cz
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: bílá místa na mapě

Post by ok1mx »

Hurá do toho.... a ani nebudeš muset přehodnocovat svoje předchozí rozhodnutí ;) . APRS nemá s Paketem nic společného :lol: (krom jediného... transportní vrstvu děla AX25)
User avatar
ok1in
Posts: 24
Joined: Wed 09. Jun 2010 12:42:33
Jméno: Petr
Location: Bratronice
Contact:

Re: bílá místa na mapě

Post by ok1in »

No jo no, Milane už je to dávno a moje naštvanost se léty vytratila. APRS má tu výhodu proti PR, že nikdo nebude prudit že někde něco na chvíli vypadlo a v tom daném okamžiku nejelo (nedej bože, že by měl nekdo přidat ruce k dílu a něco opravit :-)...)
Nějaké TNC i TRXy se mi tu válí jen tak a tak asi nebude na škodu to zase provětrat HI! Přemýšlím jen o jedné věci - kam to umístit. Mám pocit, že v mém domácím QTH to moc k užitku nebude, ale je ještě šance to dostat na Kladno na věžáky, případně někam do Slaného. Máš nápad, kde je to nejvíce potřeba, teda v mém okolí?
A ještě jedna info. OL8CX letos pojede s trackerem, už jsme ho odzkoušeli a bude po celou expedici v provozu :-) Toma 1DXD to nakazilo natolik, že to u sebe spustí co nevidět, epromku dostane do víkendu a může to jet. QTH má excelentní, zejména vzhledem k D1 - Klokočná - JN79IW...
73! Petr - JO60XE
http://ok1in.nagano.cz
User avatar
OK1ALX
Posts: 558
Joined: Mon 09. Mar 2009 15:50:19
Jméno: Libor
Location: Hostovlice, JN79RU
Contact:

Re: bílá místa na mapě

Post by OK1ALX »

ok1in wrote:... Přemýšlím jen o jedné věci - kam to umístit. Mám pocit, že v mém domácím QTH to moc k užitku nebude, ale je ještě šance to dostat na Kladno na věžáky, případně někam do Slaného. Máš nápad, kde je to nejvíce potřeba, teda v mém okolí?
Pri nedavne navsteve Srba blizkeho okoli (Kamene Zehrovice apod.) jsem zjistil ze tato cast prilis pokryta neni, takze bych se klonil pro nejake umisteni v Kladne, popr jih Kladna. Ale obje lokality, Kladno i Slany, zni dobre, takze kam se to povede, tam se to povede :)
Jinak pri konfiguraci UIDIGI jen pozor, aby jste tam nekopli nejake stare nastaveni s RELAY a TRACE, to se jiz nepouziva (viz. New Paradigm) ;)

Drzim palce :)
Libor, OK1ALX
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: bílá místa na mapě

Post by ok1mx »

ok1in wrote:No jo no, Milane už je to dávno a moje naštvanost se léty vytratila. APRS má tu výhodu proti PR, že nikdo nebude prudit že někde něco na chvíli vypadlo a v tom daném okamžiku nejelo (nedej bože, že by měl nekdo přidat ruce k dílu a něco opravit :-)...)
Nějaké TNC i TRXy se mi tu válí jen tak a tak asi nebude na škodu to zase provětrat HI! Přemýšlím jen o jedné věci - kam to umístit. Mám pocit, že v mém domácím QTH to moc k užitku nebude, ale je ještě šance to dostat na Kladno na věžáky, případně někam do Slaného. Máš nápad, kde je to nejvíce potřeba, teda v mém okolí?
A ještě jedna info. OL8CX letos pojede s trackerem, už jsme ho odzkoušeli a bude po celou expedici v provozu :-) Toma 1DXD to nakazilo natolik, že to u sebe spustí co nevidět, epromku dostane do víkendu a může to jet. QTH má excelentní, zejména vzhledem k D1 - Klokočná - JN79IW...
UI-DIGI je sice reseni (lepsi nez nic) ale povede-li shnat ASUS , priklanel bych se k DIGINEDu. Profil zapadne od Prahy dokonale odfiltruje DIGI z vychodu. Z tohoto duvodu je zajimave jak Kladno tak Slany.
User avatar
ok1in
Posts: 24
Joined: Wed 09. Jun 2010 12:42:33
Jméno: Petr
Location: Bratronice
Contact:

Re: bílá místa na mapě

Post by ok1in »

Jo, už jsem po tom Asusáckém routeru koukal, ale asi nebude snadné ho splašit, je to přece jen dost staré zařízení :-) No, třeba se někde ve frcu objeví a linux mi koneckonců problém nedělá, kdysi mi na tom běžel celý node s WX - pro pamětníky OK0WXB :-) Jinak sem přeposílám MSG od Toma, tak jak mi dnes přišla emailem do naší BCXP grupy:

NZ Boys,
tak jsem tu dnes zkušebně spustil APRS DIGI. Zatím použžívám SW UI View, do budoucna chci vše přeskupit do jedné krabice, kde bude TNC, FM ručka, akusy napájené solárním panelem. Mám tu momentálně 5W a ANT Disconu na střešše, zatím ODX: DL5MAM 48.04.40N 11.41.33E 305,0km zřejmě 0.5W OUT bude stačit :)
Kdo se chce mrknout a nemá paketovací sestavu, tak to pohodlnì nalezne na www.aprs.fi Mějte se FB
1DXD

Tom chce UIDIGI právě proto, aby to mohlo být naprosto nezávislé a umístěné přímo na stožáru. Toliko zatím z našeho snažení.
APRS na Kladně by mohlo být tady:
http://www.mapy.cz/#mm=FP@sa=s@st=s@ssq ... 47856@z=16
Máme na střeše věžáku buňku a sožár, bude to ve stejné lokalitě a výšce jako OK0K.
73! Petr
73! Petr - JO60XE
http://ok1in.nagano.cz
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: bílá místa na mapě

Post by ok1mx »

Jo, věžák je slušná lokalita. Jinak ASUS+TNC je stejně nezávislý jako samotné TNC s UIDIGI (OK0BCA-2 jede bez dotyku lidské ruky několik měsíců) . Bez problémů přečká výpadky napájení, navíc je tam výhoda korektnějšího chování (vývoj SW stále pokračuje a respektuje nové trendy v APRS) a snadnější změny konfigurace. Jinak nemusí jít jen o asus... myslím že WP54 je na tom stejně, kluci to rozběhali i na jiných oneboard platformách. Každopádně v případě, že tam opravdu nakonec bude UIDIGI, tak by to mělo být uřčite nakonfigurováno jako FILL-IN, pro WIDE bych se výrazně přimlouval za DIGINED.

K uvedenému mám dvě poznámky. 0,5W je málo. Jde o digitální modulaci, výpadek jediného bitu znamená že je rámec nečitelný, odhaduji že s tímto výkonem by to nepokrylo ani celý Rodělov. Podle mých zkušeností na fillin je 5W je takové optimum. Pak si ještě ověřte zda nebude problém s OK0K, který je myslím tamtéž. Hodně záleží na rádiu, které použijete, nejsem si jist jestli by 950kHz třeba ručku nesložilo. Zároveň bacha na to, aby to do OK0K nelezlo Tam by snad měl být přijímač výrazně odolnější.

držím palce

Milan
OK2ZO
Posts: 486
Joined: Sun 08. Mar 2009 18:27:54
Location: Adamov
Contact:

Re: bílá místa na mapě

Post by OK2ZO »

Nez se sezene nejaky ten router, muze klidne uidigi fungovat. Pak uz je to jen otazka vymeny eprom zpatky za TF27b a pripojeni kabelu na port..
Nevim, jakou eprom a konfiguraci jste palili, priklady konfiguraku jsou v jine casti tohoto fora.. Jak rika Milan, DIGINED je nejlepsi, nicmene UIDIGI vyhovi taky..
OK2ZO Libor/Adamov
User avatar
ok1in
Posts: 24
Joined: Wed 09. Jun 2010 12:42:33
Jméno: Petr
Location: Bratronice
Contact:

Re: bílá místa na mapě

Post by ok1in »

Tak mě napadá, nezkoušel někdo na APRS Mikrotiky? Routerboard je založen na platformě Linux a pokud vím tak na něm běží naprosto spolehlivě OpenWRT a další. Vzhledem k cenám se mi to jeví jako perfektní alternativa. Asi provedu nějaký základní průzkum a nějaký RB na to obětuju :-)
Jinak co se týče Toma 1DXD, snad se tu taky brzo objeví, už jsem mu poslal link aby se registroval. Zatím to u něj jede po večerech, když je doma a připojí notes na TNC s TF2xx. UIDIGI epromku mu budu pálit zítra podle vzorů konfigurace co jsem našel tu a po jiných HAM forech. Mělo by to mít i podporu CZE atd...
73! Petr - JO60XE
http://ok1in.nagano.cz
User avatar
ok1in
Posts: 24
Joined: Wed 09. Jun 2010 12:42:33
Jméno: Petr
Location: Bratronice
Contact:

Re: bílá místa na mapě

Post by ok1in »

ok1in wrote:...nezkoušel někdo na APRS Mikrotiky?...
a hned přidám - zkoušel:
http://db0fhn.efi.fh-nuernberg.de/doku. ... enwrt:soft
73! Petr - JO60XE
http://ok1in.nagano.cz
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests