Antény KV a VKV

ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Antény KV a VKV

Post by ok1mx »

colombo wrote:Blesky nebrat :-)

Co ty dratovky co se prodávají , ty windomky a pod, nikde to nemají na obrázku, tak nevím jak to vypadá. Ty jsou taky napájené uprostřed?? Neměl bys nějaký tip na tu seriovou??
Windomky, se napájejí cca v 1/3tině, pak jsou další jako třeba W3DZZ, G5RV... všechno kompromisní antény, žádná s nich není napájená z kraje. Zkušenosti jsou dost rozdílné, někomu to chodí, někomu ne, někomu ladí, někoho to kope.... vyzkoušel jsem snad všechny .... a dipól je dipól, jakmile ho naladíš, je to na jistotu, byť je to jen na jedno pásmo.
OK2ZO
Posts: 486
Joined: Sun 08. Mar 2009 18:27:54
Location: Adamov
Contact:

Re: Antény KV a VKV

Post by OK2ZO »

Na dratovku se dovolas tak akorat po Evrope.. Treba na 40m od te doby, co mam vertikal, mam udelanych takovych DXu, o jakych se mi s dratovkou v zivote ani nezdalo. A to na 100W.. Nebyl pro me problem prekricet silne KW stanice z I nebo EA.. Osobne bych ti doporucil ten Titan DX. Nepotrebujes radialy a chodi od 80m-6m. Ano i 6m rezonuje s PSV kolem 1,5. Jedine, co ma trochu rozmernejsi je ta spodni smycka, takze potrebuje vic mista. Hlavne se snadno nastavuje. Jeste vyborny vertikal je R-7000. V kazdem pripade pozor na anteny, ktere potrebuji blizkost zeme nebo protivahy. Na strese s tim pak byvaji problemy. Navic KV vertikal je potreba proti silnemu vetru trochu i kotvit. Preci jen 8m vysky je dost. Nicmene ja osobne pouzivam kotveni ve 2/3 vysky pomoci struny do sekacky. Neni to pak ani videt, aspon ze zeme na 7patrovy panelak.. :D A je to pevny jako prase.. A i trochu pruzny.. Nemusi byt ani napnuty, lehky pruves je vhodny, protoze pri slabsim vetru to drzi samonosne a jak je nejaky poryv, pekne plynule se napne a napruzi ten silon, takze zadne tvrde razy. Uz ji tam mam takhle 5 let a nic i pres vsechny Kyrily apod. Pro me je velmi zajimava prave ta AV-640, jelikoz se da velmi lehce doladit kazde pasmo zvlast. Prakticky jsem to ani ladit nemusel, podle navodu miry sedly takrka presne. Od te doby jsem zahodil tuner, protoze ho nepotrebuju.. :D Velmi vhodne, pokud mas log navazany na cluster a radio.
Kliknu, poslechnu, volam.. nezdrzuju se jeste ladenim..
OK2ZO Libor/Adamov
User avatar
OK1BF
Posts: 43
Joined: Fri 06. Mar 2009 18:42:06
Location: Pardubice, JO70VA
Contact:

Re: Antény KV a VKV

Post by OK1BF »

Pokud přemýšlíš o prozatimní univerzální drátovce na KV napájené na konci, právě třeba z důvodu mála místa, zkus se podívat na BB6W od Diamondu. Je dlouhá pouze 6,4m a je již přizpůsobená na 2-30MHz v celém rozsahu, takže odpadá použití anténního runeru. Zakončení konektorem PL pro koax. Na to, jakej je to kousek drátu to chodí velmi slušně. Více si o ní najdi na Google. Kupoval jsem jí v rejži za polovic ceny, co u nás, používám jí jako sekundární anténu něco přes rok a spokojenost. Směrovka je ale směrovka...
Attachments
BB6W.jpg
Roman, OK1BF
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Antény KV a VKV

Post by ok1mx »

Na UFO nevěřím a na anténu která je přizpůsobená od 2 do 30 MHz která CHODÍ a je 6.3m dlouhá také ne ;) . Určitě je to dobré na nějaký portable a dají se na to nasekat nějaké spojení, když nic jiného vzhledem k okolnostem nezle realizovat. Staří kozáci dokážou ocenit, že i na toto se dá dovolat... Leč znám několik lidí, kteří si takovéto náhražky pořídili "do začátku" a na základě zkušeností usoudili že KV je k ničemu, přestalo je to záhy bavit a vykašlali se na to úplně. Proto si myslím, že naopak zejména pro začínající je potřeba anténa co nejlepší a v případě HOME MADE co nejtriviálnější konstrukce (nemyslím cenově ale funkčně) aby je to chytlo a né aby je to otrávilo, protože budou mít problémy sami ze sebou, aby rozuměli SSB, uměli se správně naladit, ve správnou chvíli zavolat... Každý asi pamatuje svoje začátky... Když do toho připočteme, že je kvůli pár metrům drátu ani protistanice pořádně neuslyší a přeřve je každý druhý, je to nejlepší cesta k tomu, aby KV hodili k ledu, což je škoda. První dojem dělá hodně.

Milan
OK2ZO
Posts: 486
Joined: Sun 08. Mar 2009 18:27:54
Location: Adamov
Contact:

Re: Antény KV a VKV

Post by OK2ZO »

Souhlas s Milanem.. To uz by byla lepsi nejaka mobilka na magnet placla na parapetu.. :D
OK2ZO Libor/Adamov
User avatar
OK1BF
Posts: 43
Joined: Fri 06. Mar 2009 18:42:06
Location: Pardubice, JO70VA
Contact:

Re: Antény KV a VKV

Post by OK1BF »

Pánové nemám s vaším názorem problém a částečně souhlasím, samozřejmě, nicméně je to jedna s možností jakéhosi dočasného provizória, o kterém pokud se nemýlím zde (taky) byla řeč. Že to může někoho od začátku odradit je pochopitelně věc druhá a je to špatně. :( Jako primár používám CP-6 a až na to, jak je "úzká" (cca 10kHz) a musí se stále "dotahovat" na mé rekreační vysílání postačuje. Je to jen jedna s alternativ, nechť si jí kolega zařadí na samej konec, ale je tady. Né každý má třeba prostor a možnost hned někde vrazit směrovku nebo natáhnout 40m drátu. Přežít ona zmiňovaná zima se s tím ale dá.
Roman, OK1BF
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: Antény KV a VKV

Post by ok1mx »

Libore, to né tak jsem to nemyslel. Ta anténa v rámci možností určitě nějak chodit bude. Ale zejména pro začínající, kteří nemají moc srovnání jak se pracuje na KV, když se používá opravdová anténa můžou být zkušenosti s nahražkovýma dost frustrující a demotivující.
colombo
Posts: 9
Joined: Wed 01. Sep 2010 18:21:34
Jméno: Petr
Contact:

Re: Antény KV a VKV

Post by colombo »

Děkuji všem za velkou hromadu informací. Teď bych ale potřeboval poradit co teda mám udělat :-) Nechce se mi do začátku vyhodit za anténu moc peněz, ale chtěl bych aby to KV aspoň trochu chodilo. mám zahradu cca 20x8 m Nemám zatím anténí tuner. Tak a teď co tam dát? :-)
colombo
Posts: 9
Joined: Wed 01. Sep 2010 18:21:34
Jméno: Petr
Contact:

Re: Antény KV a VKV

Post by colombo »

Nemá někdo prosím návod na DIAMOND CP-6.
OK2ZO
Posts: 486
Joined: Sun 08. Mar 2009 18:27:54
Location: Adamov
Contact:

Re: Antény KV a VKV

Post by OK2ZO »

OK2ZO Libor/Adamov
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests