jaky pouzivate koaxialni kabel ?

OK1TXW
Posts: 2
Joined: Sun 12. Dec 2010 22:46:14
Jméno: Cenda
Contact:

jaky pouzivate koaxialni kabel ?

Post by OK1TXW »

Ahoj Vsem,

predem se kdyztak omlouvam,jestli uz se to tu nekde probiralo,hledal jsem,ale nenasel.

Rad bych ,kdyby mi nekdo doporucil ,jake ma zkusenosti s koaxialnim kabelem, jaky pouziva typ a kde ho kupuje,

a jak je spokojen.

Jedna se mi o pouziti do auta, a to na 2m a 70 cm. takovy ten bezny 5-6 mm vnejsi prumer.

Asi nejbeznejsi typ je RG58 ,ale ten se mi nechce moc pouzivat. mate zkusenosti s H155 ,co se pouziva povetsinou na wifi ?

nebo krom techto dvou zminenych typu pouzivate jeste jine typy a znacky, ktere je mozne v CR zakoupit?

abych se nebal do toho pustit 50 W, a mel uspokojujici parametry na 2m a 70 cm.

Budu potrebovat cca 5-6m delky, tak se mi na 70 cm nechce moc RG 58 pouzivat.

Predem moc dekuji za tipy a rady.

Cenda OK1TXW.
OK2ZO
Posts: 486
Joined: Sun 08. Mar 2009 18:27:54
Location: Adamov
Contact:

Re: jaky pouzivate koaxialni kabel ?

Post by OK2ZO »

Ta H155 by mela v pohode vyhovet. Lepsi je od Beldenu.. Jen je trochu problem na to napasovat bezne konektory. Je potreba vycvaknou par vodicu z vnitrniho lanka a opatrne zaletovat - pokud se tedy nejedna o PLka, tam je to jedno.. Zde je zase spise problem nacpat zvnejsku, zvlast jde-li o tzv. sroubovaci. Tam jsem oholil kousek delsi kousek opleteni, pulku omotal asi 2 otocky PVC izolacky a pres to prehnul zbytek opleteni. Pak se to do nej veslo. Pres to jsem pretahl smrstovku a zahral.. Jeste neni spatne seriznout vnejsi izolaci zesikma, aby po dotazeni konektoru to pekne dosedlo. SWR v tomto pripade vcelku vyhovelo, preci jen to nejsou mikrovlny, kde by takove napasovani mohlo mit mnohem mnohem vetsi vliv.. ;)
V kazdem pripade nedoporucuji 3mm kabely..
OK2ZO Libor/Adamov
ok2mdk
Posts: 13
Joined: Wed 23. Feb 2011 16:53:32
Jméno: Mirek
Location: Valašské MEziříčí
Contact:

Re: jaky pouzivate koaxialni kabel ?

Post by ok2mdk »

trochu oživím téma,
dotaz stejný - směrovky a bilá hůl na 2 a 0,7 m předpokládáná délka 15-20m.
RG213 je na té bílé holi, ovšem připájet ji na směrovku, to nejde, RG58 byla používána doteď, bez vetších problémů, staví se stožár, chtěl bych to mít udělané porádně. tak tedy který?

Osobně jsem vždy znal jen tyto dva :mrgreen: a televizní...
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: jaky pouzivate koaxialni kabel ?

Post by ok1mx »

Poohlédl bych se po typech H155, nebo H1000, což jsou celkem osvědčené kabely. Již jsem se setkal s čínskými plagiáty koaxů, které měly dost tragické parametry. Doporučení jaký kabel je dost těžké, protože to závisí na poměru kvality náplně Tvé peněženky a očekávání, které máš. obyč. RG58 na 30m a 450 MHz má přes 11 dB, což znamená, že z 10W na stanici se k anténě doplazí méně než 1W. U RG213 je to cca 5 dB což z 10W udělá tak 3,5W an ant.
H155 tak oko 3,5 dB, což je lehce pod 5W u H1000 to bude něco nad 5W. (hodnoty jsou orientační, chce to znát přesné označení a nejlépe, když Ti dodavatel pošle katalogový list, protože není není RG123 jako RG213. Z údajů si pak lehce spočítáš o kolik výkonu/citlivosti Tě kabel připraví a zároveň to můžeš zkonfrontovat s cenou. Nezapomeň na jednu dost důležitou věc, kterou jsou konektory. Aby to mechanicky i elektricky fungovalo a vydrželo dlouhou dobu bez problémů (průnik vlhkosti....) je potřeba na daný typ kabelu mít příslušné konektory. To že máš Nko na 10mm kabel ještě neznamená, že správně pasuje na všechny 10mm kabely.


tož tak...
ok2mdk
Posts: 13
Joined: Wed 23. Feb 2011 16:53:32
Jméno: Mirek
Location: Valašské MEziříčí
Contact:

Re: jaky pouzivate koaxialni kabel ?

Post by ok2mdk »

už sem si prolezáním hromady diskuzí došel k te ¨H155 no, zatím tam zůstane ta RG58, je to nejakých 15m ve vytáhlém stavu, a jak brygády (snad skolní praxe hi) dovolí, tak se to vymění už na věky. (v 16rokách, si plním sem stím stožárem, tak si říkáým dělám to jedou tak aď to drží, snad našetřím)

Toš díky moc.

Mirek
OK2ZO
Posts: 486
Joined: Sun 08. Mar 2009 18:27:54
Location: Adamov
Contact:

Re: jaky pouzivate koaxialni kabel ?

Post by OK2ZO »

prosim te.. ja mam skoro 40 a vlastni poradnej stozar taky nemam.. Pravda, ja touzim po prihradovem, aspon 25m a s poradnejma smerovkama na KV.. :lol:
OK2ZO Libor/Adamov
ok2mdk
Posts: 13
Joined: Wed 23. Feb 2011 16:53:32
Jméno: Mirek
Location: Valašské MEziříčí
Contact:

Re: jaky pouzivate koaxialni kabel ?

Post by ok2mdk »

sak já neříkám že néé, no šak já taky, mám vyhlídlý RDM12 čili 14m + to co se bude vrtět, no směrovka na KV, jo to by naši asik nepřekousli i kdybych nato měl, jenom na VKV, dost že mi odouhlasili tohle, bohužel někde našli fotku, tak to bude jeste chvilku trvat.
Zatím tam stejně zkončí RG58 (opet se zadařilo, a musim nechat opravit basovku),dočasně, pak něco lepšího.
Je to přec jen zábava tak se to nemá přehánět.
ok2mdk
Posts: 13
Joined: Wed 23. Feb 2011 16:53:32
Jméno: Mirek
Location: Valašské MEziříčí
Contact:

Re: jaky pouzivate koaxialni kabel ?

Post by ok2mdk »

Trošku oživím téma, půl roku uběhlo stožár pořád leží v garáži, kamarád u je pohřben tak se vytyčil ten cíl: kabel.
Máte někdo zkušenost s tímhle?
http://ddamtek.cz/index.php?cat=51&subc ... %ED%20100m

Papírový utlum krásný, ted otázka zdali někdo nekecá. Sice nevím jak moc to bude ohebné ale 11cm kolečko je celkem dobré.
Poměr cena/výkon se mi libí víc než dost.
Jen by to chtělo tu osobni zkušenost
ok2slc
Posts: 115
Joined: Wed 11. Mar 2009 8:44:57
Contact:

Re: jaky pouzivate koaxialni kabel ?

Post by ok2slc »

Ahoj, já používám H1000 a H2000Flex. Kazdopádně bych upozornil na to, že ne všechny kabely se stejným vnějším průměrem mají stejný průměr středního vodiče. Takže výhodná cena je většinou vykoupena tím, že nejde do "standardního" N-ka. Řešením je buď pilování vodiče na požadovaný průměr nebo jiný konektor. Jako standard používám UG21STG viz. http://www.kabel-kusch.de/N-Stecker/n-norm.htm, které jsou určeny pro H1000, H2000Flex a pod. Jak jsem se tam teď díval, tak začali vyrábět tyto konektory s modifikací na větší průměr středního vodiče.
ok2mdk
Posts: 13
Joined: Wed 23. Feb 2011 16:53:32
Jméno: Mirek
Location: Valašské MEziříčí
Contact:

Re: jaky pouzivate koaxialni kabel ?

Post by ok2mdk »

Přepínač na Nko stejne zatím není, takze to provizorně napasovat na PL-ko.
Jinak, já sem nad tím taky uvažoval, koupim asi metr na zkoušku pasováni do standartnich konetorů a podle toho bych používal. Kdyz ty parametry jsou tak pěkné....
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 12 guests