ICOM ID-51E

OK1LOL
Administrátor

Re: ICOM ID-51E

Post by OK1LOL »

Ahoj Honzo,

To co je v ID51 prednastavene od vyroby je pouze par prevadecu. V konfiguraku na dstar.cz najdes vsechny ceske prevadece. Porad vznikaji nove, takze je mozne ze to take nebude 100% aktualni, ale je to asi to maximum k cemu se lze jednoduse dostat.

73 Michal
User avatar
ok2jkd
Posts: 255
Joined: Sat 28. Mar 2009 20:27:11
Location: Ostrava
Contact:

Re: ICOM ID-51E - odolnost

Post by ok2jkd »

Po par dnech testovani sve nove ID51 jsem narazil na takovou zajimavou vlastnost. Tady v Ostrave mame celkem zivy provoz na 2m a obcas tuto modelovou situaci: direktni lokalni kmitocet na 145.525 a OK0D na 145.650.
Vcera ovsem byl celkem husty provoz na 145.525 a tak se par stanic preladilo na 145.400....co me ovsem sokolovalo bylo ze na 145.650 jsem narazil smes relaci z obou direktnich kmitoctu :), tj. 145.525 - 145.400 = 0.125 + silna 145.525 = 145.650 cili "zrcadlo" jak prase. Hbite jsem prehodil antenu na svou starickou FT60 a na 145.650 samozrejme klid. Setkal se nekdo s timhle?
User avatar
ok2jkd
Posts: 255
Joined: Sat 28. Mar 2009 20:27:11
Location: Ostrava
Contact:

Re: ICOM ID-51E

Post by ok2jkd »

Copak? Nikdo tady nedisponuje patricnou merici technikou, aby overil, jestli "rucni dstarova vlajkova lod" od Icomu nema nahodou vodflaknuty RX na 2m? ;)
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: ICOM ID-51E

Post by ok1mx »

ok2jkd wrote:Copak? Nikdo tady nedisponuje patricnou merici technikou, aby overil, jestli "rucni dstarova vlajkova lod" od Icomu nema nahodou vodflaknuty RX na 2m? ;)
Před nedávnem jsem to měřil, výsledky máš zde:
http://d-star.cz/index.php/id51-technic ... -parametru

Výsledky sice nejsou nijak oslňující, nicméně ani nijak tragické. Všechno je věc kompromisu, udělat dualbandový RX, který má vysokou citlivost, poslouchá od nevidim do nevidim je malé s malou spotřebou a zároveň je vysoce odolné nejde. V nějakém parametru se prostě musí slevit. Nicméně jakékoli rádio dokážu zahnat do kouta a všechno je jen o poměru úrovní nevhodných kmitočtů. Když se to prostě sejde tak se zhroutí cokoli. Jestli má něco odolnost o 6 dB lepší tak to v určitých případech konkrétní situaci vyřeší, ale kdyby jedna ze stanic byla blíž, tak se složí i to lepší rádio. Když to vezmu z vlastní zkušenosti (tahám ji s sebou pořád) tak při provozu na pendrek (na což jdou ručky zamýšleny) se mi ani v Praze žádné problémy neobjevují. Jo, jakmile to dám na anténu na střeše, to je věc jiná. Ale na tuto anténu se složí stejně všechno (VX-8, D72, VX-7, ID80....)

Milan
User avatar
ok2jkd
Posts: 255
Joined: Sat 28. Mar 2009 20:27:11
Location: Ostrava
Contact:

Re: ICOM ID-51E

Post by ok2jkd »

no nevim jestli vsechny "slozi"...za 20 let si nepamatuju, ze by se nektere radio, (ackoli jsem jich tolik nemel a vsechny byly prumerne a spis podprumerne) takhle, jak ty rikas "slozilo". No nic nic, ja jen, ze od radia za 500eur bych tohle necekal. Asi to bude, jak rikas, normalni...dik za vysvetleni. :) Tvuj clanek na d-star.cz o ID51 a nejen ten, jsem samozrejme cetl.
ok2spy
Posts: 21
Joined: Tue 10. Mar 2009 16:22:05
Contact:

Re: ICOM ID-51E

Post by ok2spy »

Problem s nahranim konfiguraku z Dstar.cz
Ahoj,
chtel jsem si usetrit praci a nahrat konfiguraci z Dstar.cz - stahl jsem si obe (pro jistotu) na pametovou kartu a nejprve jsem zkusil nahrat rozsirenou, pak standardni, pak jen seznam prevadecu. Bohuzel pokazde to skoncilo chybovou hlaskou a vyzvou k restartu stanice.
Kde jsem udelal chybu? Nesetkali jste se s tim nekdo?

dekuji

Standa, ok2spy
User avatar
ok2jkd
Posts: 255
Joined: Sat 28. Mar 2009 20:27:11
Location: Ostrava
Contact:

Re: ICOM ID-51E

Post by ok2jkd »

Nevim ted presne...delal jsem to pred cca rokem, ale me se taky nedarilo pouzit konfigurak tady stazeny z tohoto webu. Nakonec jsem to vyresil tak, ze jsem si vzdy zalohoval svuj konfigurak, ten pak nechal nacist tim softem a ty prevadece tam "nasypal" rucne a pak nebyl problem. Nevim, proc se to tak chova.
ok1djo
Posts: 143
Joined: Tue 28. Apr 2009 9:29:13
Jméno: Martin
Location: Praha, JO70DB Jméno: Martin
Contact:

Re: ICOM ID-51E

Post by ok1djo »

strilim naslepo, ale nesouvisi to s verzi firmware?
ok1mx
Posts: 1077
Joined: Fri 06. Mar 2009 10:24:01
Jméno: Milan
Location: JN79TX
Contact:

Re: ICOM ID-51E

Post by ok1mx »

Zkuste si tan konfigurák z webu nahrát přes RS232. Zatímco přes SD kartu to kopalo, přes seriák to bylo OK-
om1aeg
Posts: 65
Joined: Wed 07. Oct 2009 15:42:47
Location: Bratislava
Contact:

Re: ICOM ID-51E

Post by om1aeg »

Tiez som mal problemy ako dostat rozsireny konfigurak do ID51. Problemom je ze soft na PC si pri instalacii nacita rozsah a verziu radia z konfiguraku a potom si ho tvrdosijne pamata aj po odinstalacii.
Tiez je rozdiel akym sposobom je radio rozsirene, podla navodu na webe je to kockopes, kedy to nezodpoveda ziadnej verzii v servisnom manuali.
Pre korektnu upravu na ID-51A exp ktoru PC program rozozna je potrebne vytiahnut diody podla zoznamu suciastok na starne 40/60 servisneho manualu a nie podla pdfka co koluje po nete, osadene ostavaju D5, D8, neosadene musia byt D6, D7, D9, D10, D11. Neprijemne je, ze D6 a D7 su na strane suciastok, co nie su pristupne po zakladnom rozobrati, ale treba plosak uplne vybrat.

Po prerabke na ID-51A exp mi radio zoberie bez problemu rozsirene frekvencie cez SD kartu a PC program ho spravne rozpozna a nekrici. Po rozsireni treba resetnut radio do deafultu, ulozit konfigurak z radia na kartu a pri prvotnej instalacii softu na PC mu tento konfigurak podsunut. Potom to facha bez problemu a PC soft nacita akykolvek konfigurak.
OK1MX wrote:Zkuste si tan konfigurák z webu nahrát přes RS232. Zatímco přes SD kartu to kopalo, přes seriák to bylo OK-
Hmm, mne pri rozsireni podla webu, teda s D6 a D7 ponechanymi na doske sa sice podarilo rucne nastavit PMR frekvencie, ale ked som si to ulozil z radia na kartu a opat skusil nahrat z karty do radia tak to nepreslo. CPU v1.10 a DSP v1.00, kupene v maji v DE.
Je mozne ze ak sa podari naladovat to cez seriak, tak to bude robit to iste s kartou a nebude mozne vyuzit hlavnu vyhodu karty a to viacero konfiguracii. Ked idem do Raichu, tak tam nemozem mat v pamati AIR band, profi sluzby ani PMR, len HAM, pred par mesiacmi na kopceku za hranicou riesili chalanov kusok odo mna ze mali v Cinanovi PMR, nastastie len dohovorom a tiez viem ze na leteckych dnoch v raichu aktivne vyhladavaju skeneristov pocuvajucich air band a davaju pokuty a zabavuju zariadenia...

Zatial som nenasiel, ako nastavit split pre satelit VO50, program to odmieta, radio tiez, v manuali ani slovo... Nastastie to ma 2 RX a tak na jednom sa da nastavit TX a na druhom RX frq... Vie to Yeasu, vie to Kenwood aj lacna Cina ale Icom nie...
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests