Zatím úspěšně pokračuje zkušební provoz DIGINEDu + APRSD na WL500gP, doufám, že 1DJO brzy na toto téma něco napíše.
Trochu jsem brouzdal a zaujalo mne tohle:
http://www.i4wifi.cz/?cls=stoitem&stiid=1271
vyjde to levněji než 500gP, má to výrazně výkonnější procesor a je k dispozici mimo USB i UART. http://wiki.ubnt.com/wiki/index.php/RouterStation
vzdyt uz pisu ... 🙂
zadnou velkou vec jsem nevymyslel, vse vychazi z http://www.ve1fis.net/frankenrouter-2 . Z repozitare se krome ax-25 utilit a aplikaci da nainstalovat i aprsd a digined.
Komu dela anglictina problem nebo mu Frankuv popis neni jasny, muze zkusit nasledujici hou-tu pro BFU.
Zakladem je OpenWRT - nejlepe asi ve verzi 8.09. http://downloads.openwrt.org/kamikaze/8.09/brcm-2.4/openwrt-brcm-2.4-squashfs.trx
Po nainstalovani je router nastaven takto:
Na router by se melo dat dostat pres webove rozhrani http://192.168.1.1 ze stroje pripojeneho do lan.
Nakonfigurujte si co potrebujete (je dobre nastavit heslo, jmeno routeru, sit, pripadne wifi. nejsou od veci doplnkove baliky jako ntpclient a podobne).
Po nastaveni hesla a restartu je mozne router ovladat skrz web ale take skrz ssh pripojeni. Pro ssh je idealnim nastrojem Putty - ke stazeni http://the.earth.li/~sgtatham/putty/latest/x86/putty.exe . Po stazeni a spusteni se zada ip routeru (defaultne je 192.168.1.1) a protokol ssh. Putty nas bude varovat, ze nezna verejny klic, vygenerovany z routeru, odsouhlasime ze jej chceme ulozit mezi zname klice.
Uzivatelske jmeno je root, heslo podle toho, na jake jste je zmenili (bez hesla nebezi na routeru ssh server, ale telnet server)
Nyni zalezi v jake konfiguraci chceme router pouzivat. Moznosti je nekolik:
Podle konfigurace je potreba nainstalovat prislusne baliky. (pro vnitrni uart nepotrebujeme navic nic, pro usb<>rs232 prevodnik jsou potreba ovladace pro usb a pro samotny prevodnik a pro zvukovku je potreba podpora zvuku, usb, ovladace usb zvukovky a soundmodem)
Varianta 1 - vnitrni UART, na nej pripojene (pres prevodnik 3V TTL <> RS-232) TNC v KISS modu. K dispozici jsou zpravidla jen RXD a TXD piny, tj TNC by nemelo chtit HW handshake. Kterak pridratovat TNC do routeru viz web OpenWRT - na uvodni strance je jako jeden z prvnich linku seznam podporovaneho HW a u kazdeho routeru, na kterem OpenWRT nejak bezi, je zpravidla popsano co a jak se s nim da delat.
opkg update
opkg install kmod-ax25
opkg install libncurses
opkg install libpthread
opkg install libstdcpp
cp /etc/opkg.conf /tmp/
echo "src/gz ax25 http://downloads.wetnet.net/openwrt/ax25/brcm47xx/package s" > /etc/opkg.conf
cat /tmp/opkg.conf >> /etc/opkg.conf
opkg update
opkg install libax25
opkg install ax25-apps
opkg install ax25-tools
opkg install digi-ned
opkg install aprsd
echo "# src/gz ax25 http://downloads.wetnet.net/openwrt/ax25/brcm47xx/package s" > /etc/opkg.conf
cat /tmp/opkg.conf >> /etc/opkg.conf
Tim je nainstalovan aprsd a digined. Zbyva vse nakonfigurovat.
head -6 /etc/ax25/axports > /tmp/axports
echo "aprs MYCALL TNCSPEED 255 2 aprs" >> /tmp/axports
mv /tmp/axports /etc/ax25/axports
Kde
Nyni je potreba si napsat skript, ktery nastavy seriovy port na spravnou rychlost, prepne TNC do KISS modu, pripoji je k definovanemu axportu a nastavi jeho parametry.
echo 'stty -F /dev/tts/0 TNCSPEED' > /root/tncinit
echo 'echo -ne "33@Kr" > /dev/tts/0' >> /root/tncinit
echo 'sleep 2' >> /root/tncinit
echo 'insmod ax25' >> /root/tncinit
echo 'sleep 1' >> /root/tncinit
echo 'insmod mkiss' >> /root/tncinit
echo 'sleep 1' >> /root/tncinit
echo 'kissattach /dev/tts/0 aprs 192.168.44.45' >> /root/tncinit
echo 'sleep 1' >> /root/tncinit
echo 'kissparms -p aprs -t 80 -s 200 -r 32 -l 100 -f n' >> /root/tncinit
chmod 700 /root/tncinit
Kde:
Jeste je potreba
cd /bin
#wget http://tobe.mine.nu/software/openwrt/stty.tgz
#tar zxf stty.tgz
#rm stty.tgz
wget http://finiteline.homeip.net/files/OpenWRT/stty
chmod 775 stty
ln -s /lib/libc.so.0 /lib/libgcc_s.so.1
A take je potreba vypnout konzoli, pokud chcete pouzit prvni seriovy port (treba proto, ze router ma jen jeden seriovy port)
head -2 /etc/inittab > /tmp/inittab
echo -ne "#" >> /tmp/inittab
head -3 /etc/inittab|tail -1 >> /tmp/inittab
echo -ne "#" >> /tmp/inittab
tail -2 /etc/inittab >> /tmp/inittab
tail -1 /etc/inittab >> /tmp/inittab
mv /tmp/inittab /etc/inittab
Nasledne pri zavolani
cd /root
./tncinit
by se melo TNC prepnout do KISS modu (napr TNC5+ trikrat zablika) a pripojit k ax portu. Je-li k portu pripojena nejaka stanice a prijima-li stanice nejake ramce, je mozne pomoci
axlisten -a
si nechat vypisovat, co TNC slysi. axlisten se ukonci pomoci CTRL+C.
Pokud mate po ruce nejakou jinou stanici s TNC, ktera posloucha na shodne frekvenci jako stanice u TNC, pak muzete zkusit vyslat ramec.
beacon -s -c MYCALL -d "APZXYZ v WIDE1-1" aprs ">Ahoj, testuji aprs na OpenWRT routeru. MYCALL"
Kde
Tim mate pripojene TNC a toto rozbehane na danem (aprs) axportu.
Zbyva nakonfigurovat digined a aprsd - o tom ale az priste, ted uz je dost hodin a me se chce spaaaat 🙂
Diky za paradni navod, samozrejme se par otazek asi vynori pri samotne instalaci, ale takhle to vypada docela jasne. Hlavne jsem zvedavy na ten routerboard co nasel Milan. Vypada to jako hodne zajimava varianta 500gp.
ad otazky - jasne, pocitam s nimi, ale je to pomerne primocare - stahnout balik, nakonfigurovat a muze do vzduchu. Pri konfiguraci ciha nekolik nepeknych zaludnosti, ale nic co by neslo prekonat.
ad routerboard - cena je zajimava, ne ze ne :). kazde + ma ale i sve -. Routerboard je dodavany tak jak je videt na obrazcich - bez krabicky, bez zdroje, bez wifi, bez anteny. Vse se samozrejme da sehnat, ale cena pak narusta. Z wl500gp jde wifi karta vyjmout, je to mini-pci. Ne vsude se wifi hodi, ale hodit se muze - muze byt klientem, ne jen APckem. Ad low-power - 266MHz bude myslim mene zravejsi jak 680 MHz.
Presto to stoji minimalne za vyzkouseni, ma to dost gpio vyvodu, takze pri pouziti upraveneho soundmodemu je pres co klicovat stanici atp :).
edit: aha, ta spotreba neni az tak strasna - dost se podoba asusu.
Krome klasickeho RouterStation se zacina objevovat novejsi RouterStation Pro.
Lisi se gigabitovymi porty (celkem 3+1 oproti 2+1 10/100 u RS), moznosti napajeni pres konektor (tj neni nutne POE, to musi byt pro gigabit aktivni a ne pasivni), ma navic SD kartu a vyvedene USB i RS-232 konektory. Teoreticky jde pretaktovat na 800MHz (dle stranek vyrobce), mel by snest vetsi vykyvy v napajeni - to by ale melo byt az od 40V, takze prime napajeni treba z 13.8 asi ne, i kdyz podle fora by to byt mozne melo - zkouseli 12V zdroje a udajne to s nimi jelo.
No a take se lisi cenou ... 1500 oproti 1000 je rozdil 🙂
Jen bych upřesnil, že na tom 500gP kde probíhá zkušební provoz to jede s USB<>RS232 převodníkem stejným s jakým to jelo pod APRS4R, odkaz dával Honza 1COM a předpokládám, že si tento typ koupilo více jedinců http://www.krup.cz/default.asp?cls=stoitem&stiid=615 Možná by Martine stálo za to ještě doplnit popis a konfiguraci pro USB<>RS232, protože pro ty, kdož nechtějí nic dobastlovat a už ho mají je to celkem elegantní řešení.
p.s. Martine, nechci aby to vypadalo, že jsem Te chtěl s tím návodem nějak masírovat... 😉 jen mi nedalo neuvést info o té routerstation, když už jsem o ni zakopl...