Tak tohle je fakt parada, hlavne ta konzole na posledni fotce.
Hele, to "local TNC" na JKD-3 mne zaujalo. Můžeš popsat jak to máš udělané? Je to totiž vynikající nástroj jak sledovat chování sítě a hledat problémy vzniknuvší blbou konfigurací DIGI. Člověk totiž se svým TNC vidí jen provoz okolo sebe, který může být OK, ale velmi snadno se může chyba projevit o 200km dále.
Hele, to "local TNC" na JKD-3 mne zaujalo. Můžeš popsat jak to máš udělané? Je to totiž vynikající nástroj jak sledovat chování sítě a hledat problémy vzniknuvší blbou konfigurací DIGI. Člověk totiž se svým TNC vidí jen provoz okolo sebe, který může být OK, ale velmi snadno se může chyba projevit o 200km dále.
To neni "udelane" to je normalni vlastnost aprsd. Veskery popis najdes zde: http://www.wa4dsy.net/aprs/ports.html
Aprsd po spusteni otevre cca asi 10 portu (udp/tcp)
Ja mam "ven" povolene:
http://wr.rbone.cz:14501 web status OK2JKD-3
pak
telnet://wr.rbone.cz:14580 coz je taky raw tnc port, kde by mely byt videt stream ze serveru, ke kterym je aprsd pripojen, seznam serveru ke kterym je aprsd pripojen je v tom web statusu (+ klienti aktualne pripojeni)
a jiz zmineny
local TNC telnet://wr.rbone.cz:14579 kde by mely byt pakety vyhradne z lokalniho RF tnc, tj. v mem pripade co posbira Foxdigi
Dale pak vyuzivam UDP port 1314 (povolen pouze v ramci localhost a local LAN), kde pomoci scriptu propaguji objekty prevadece kolem OK2JKD-3
Dobrý den vespolek.
Debaty okolo "telefonního" APRS pomalu utichly, ale nápad stále žije a postupně se testuje a odlaďuje. Dostali jsme se od stavu, kdy data šly vlivem přepočtu posílat jen z určitých oblastí - pak docházelo k chybě, při které chybělo jedno desetinné místo - až do stavu, kdy systém počítá se změnou kursu a podle toho posílá pakety i mimo nastavení časového intervalu.
Momentální vlastnosti bych shrnul asi takto:
- nastavení základních parametrů je v txt režimu, uživatel může po spuštění změnit značku, time delay (5-300s), comment z grafického prostředí programu, po znovu spuštění jsou nastaveny původní hodnoty. Plánuje se ještě možnost změny ikonky.
- minimální delay je 5 sekund, v kratším časovém intervalu program paket prostě nepošle - stává se, že paket přijde i dříve, je to vlivem určité latence sítě - plánujeme změnu.
- program nepošle duplicitní paket ze stejného místa - stává se, že telefon již vyhodnotí změnu polohy, ale ve zdrojových paketech na aprs.fi je vyhodnocen jako duplicitní.
- program vyhodnocuje směr cesty, pokud je změna o více než 15 stupňů od posledního odeslaného paketu, pošle polohu "mimo pořadí".
- program umí "ručně" a "teď" odeslat polohu. Musí být dodržena podmínka 5 sec a poloha nesmí být duplicitní.
Ukazuje se, že v autě a pod. jsou parametry vcelku OK, ale pokud jde člověk pěšky, dochází k přílišnému posílání. Proto se plánují parametry "pěšky" a "kolo", které by měly docílit méně časté odesílání, důležité je, aby zůstala zachována přesnost získaná vyhodnocováním změny směru. Program je zatím stále ve stavu, kdy číslovat verze je asi brzy... Proto bude lepší ukázat dva příklady: ZDE http://aprs.fi/?call=OK2NID-9&dt=1258243200&mt=m&z=11&timerange=3600 je cesta ještě bez vyhodnocení změny směru, v některých zatáčkách jsem posílal pakety ručně, ale prosím zaměřte se na oblast serpentin nad Lošticemi, tam se mi i přes snahu povedlo docílit "rovné cesty" v zatáčkách. Naopak o cca kilometr dále v Obectově jsem to vychytal. Ale ruční posílání rozhodně není účelem.
Druhým příkladem je dnešní pěší cesta po městě: http://aprs.fi/?call=OK2NID-9&dt=1258675200&mt=m&z=15&timerange=3600 Timeout sice 70 sec, ale neumím chodit rovně a podle toho to vypadá. Počítat změnu například o 90 stupňů mi připadá zase příliš nahrubo.
Myslím si, že toto je ta chvíle, kdy je možno začít diskutovat nad možnostmi a parametry i přes to, že vím, že primárně je síla aprs v RF a ne via internet.
Jinak (jen okrajově) jsem provozoval stejně jako vanous xastir, ale mi osobně se příliš neosvědčil. Ale to je na jinou diskusi - bylo to kombinací hardware a xastiru, ne chybou programu jako takového.