Založil jsem tento thread, abychom se dohodli, jak, jaké, a jakým způsobem budeme zadávat objekty do APRS. Jediné, co se podařilo jakýmsi způsobem zdandardizovat jsou převaděče, ty jsou již zaneseny v dokumentu s obecnými doporučeními ( https://www.hamradio.cz/aprs_new/index.php?str=obecna-doporuceni )
K ostatním navrhuji rozdělení otázek na těchto několik bodů:
k diskusi bych předhodil několik bodů:
1. Co na APRS jako objekty dávat, co nikoli a s jakými ikonami
2. Jak vytvářet názvy těchto objektů (nutnost přemýšlet nad redundancí názvu aby objekt vůbec prošel, délka není nekonečná a měla by vystihovat na první pohled událost o kterou jde)
3. S jakým předstihem objekt umisťovat
4. S jakou kadencí objekt vysílat
5. S jakou cestou objekt do APRS pouštět
Jak uz jsem psal, osobne jsem mel s nastavovanim nazvu objektu take chvili problem 🙂
Zjevne je nazev "Meeting" vice pouzivane slovo 😀
Ale k veci. Vyjadrim se k jednotlivym bodum.
1. Co na APRS jako objekty dávat, co nikoli a s jakými ikonami
Osobne si myslim ze by nemuselo moc vadit prezentovat i jine nez radioamaterske cinnosti, akce apod. Napr. v tuto dobu probihajici CIAF, pred nedavnou dobou Bahna apod. Ovsem vse s rozumem, tak jako obvykle. Porovnam-li akci typu neckiada a CIAF, urcite pro me ma CIAF vetsi vyznam, ale to muze byt hodne o osobnich preferencich samozrejme 🙂
Po pravde v tom ale nemam sam jeste uplne jasno.
Ikony pro HAM eventy jsou asi jasne /h coz je ikonka s napisem HAM, i kdyz v puvodnim zneni tato ikona prezentuje "HAM store"
Pro ostatni akce (tedy pokud vubec nejake) budou asi zaviset na dannem pripade 🙂
Seznam symbolu napr. zde: http://wa8lmf.net/aprs/APRS_symbols.htm
2. Jak vytvářet názvy těchto objektů (nutnost přemýšlet nad redundancí názvu aby objekt vůbec prošel, délka není nekonečná a měla by vystihovat na první pohled událost o kterou jde)
Asi neni jednoduche udelat presne pravidlo podle ktereho se bude moci ridit v kazdem pripade.
Napriklad pro meeting v Holicich jsem zvolil nazev MeetHolic... Zkousel jsem nazvy jako HAM Hol apod. Je fakt, ze zbytek informaci muze byt v textu objektu. Avsak ja se vzdy snazim vse limitovat tak, aby se to korektne zobrazilo i na D7, ktera ma ze vsech dostupnych zarizeni asi nejmensi prostor pro text.
3. S jakým předstihem objekt umisťovat
Myslim ze objekt by se mohl vysilat maximalne tyden pred zacatkem, popr. az v dobe konani. Vcasnejsi informovani muze byt sireno napr. pomoci bulletinu treba i 14 dni dopredu.
4. S jakou kadencí objekt vysílat
Tusim ze zivotnost objektu je napr. v UIview prednastavena na 30 minut, to se mi i zda jako vhodny interval. Nevim jak je tomu napr. na APRS.fi, ale myslim ze hodina?
5. S jakou cestou objekt do APRS pouštět
to je tezko rict, pokud se bude vysilat lokalne, nebude mit podle me vyznam. Pokud se ma podle pozice nekdo navadet, nebo se ma pomoci objektu akce prezentovat, myslim ze cesta WIDE1-1,WIDE2-2 neni na skodu.
Ja bych se objektum zas az tak nebranil. Kenwoodi, tak VX8 umi filtrovat stanice, staci si tedy objekty vypnout.
ad1) Davat uzitecne a zajimave informace, ktere se mohou nekomu dalsimu hodit, byt jsou od HAMradia trosku vzdalenejsi.
Vyznam ikon je rozepsany v bibli APRS https://www.hamradio.cz/aprs/download/aprs101.pdf To jestli je auticko cervene nebo zelene je asi jedno. Dulezite je, ze je to spravny znak. Dokonce ani aprs.fi donedavna spatne zobrazoval nektere ikony.
ad2) U nazvu je treba se rozmyslet jestli se jedna o objekt typu "OBJECT" nebo typu "ITEM". Kazde ma sve pravidla.
OBJECT musi mit 9 znaku a musi obsahovat casovou znamku (timestamp) - bezne se dava 111111z (11. den v mesici, 11 hodin a 11 minut UTC) coz je skoda. Bohuzel zadne zarizeni tuto casovou znamku nezobrazuje.
ITEM muze mit libovolny pocet znaku a neobsahuje casovou znamku.
U nazvu je take dulezite, aby byl unikatni (alespon za nejake casove obdobi). To, ze ma dany objekt nejlepe vystihovat je asi jasne.
ad3) Podle vyznamu, ze?
Jsou objekty trvale jako WX stanice (METAR, CHMI, LAA).
Jsou objekty, ktere se zobrazuji az pote co se neco stane (blesky, povodne...)
Jsou objekty co upozornuji na neco, co se stane. A zde zalezi asi na vyznamu. Tyden dopredu u akci typu Holice, 3 studne... A den, dva doperdu pri lokalni seslosti v hospode atp. Rozumne, zadne pravidlo bych asi nezavadel.
ad4) Kadence vysilani opet zalezi na typu objektu. Nelze rict tolik a hotovo.
Nektere se vysilaji jednou, nektere pri aktualizaci, a ty co se nemeni bohate staci 30 minut (prevadece treba 20min). Pro zobrazeni na mape to asi nema takovy vliv, ale horsi je to u seznamu stanic napr v VX-8, TH-D7 atd. Zde je pouze 40 pozic. Pokud je na pasmu rusno, zaplni se tech 40 pozic klidne behem 15 minut. Je tedy otazkou, ktere objekty maji zustat v seznamu (treba prevadec) a ktere ne.
ad5) Pokud se tu zastava pravidlo "vsichni vidi vsechno", tak s cestou takovou, aby to vschini videli. 🙂 Zalezi tedy na hustote gejtu, pokud objekty pujdou z netu. A pokud objekty pujdou z radia, tak se musi zase dostat do netu. Ostatne stejne gejt cestu "sezere" a nahradi ji vlastni. Viz zapomenuta hvezdicka.
EDIT: Samozrejme nektere objekty lze nahradit bulletiny, ale do toho jsem jeste neproniknul. Ale urcite by to bylo dobre na ruzna plosna varovani, atp.
Kdyz ctu Honzuv prispevek, tak si uvedomuji, ze jsem myslel pouze na objekty udalosti typu ham setkani apod. na WX objekty, blesky apod jsem uplne zapomel 🙂
EDIT: Myslim ale ze u wx objektu, bleskovych informaci ci SPA asi neni co resit, tam je system pojmenovani jasny, prosel i nejakym vyvojem a da se rict ze asi jine vychodisko neni. A interval vysilani techto objektu je take jednoznacny, u blesky neni co resit, to same plati u SPA objektu a pocasi se ridi stejnymi pravidly, jako klasicke WX stanice (jestli se nepletu).
V podstatě souhlasím se vším co tu padlo. Nechci aby to vypadalo tak, že chci zavádět nějaké restrikce, nebo omezovat vysílání objektů na někde specifikovaný seznam. Na začátku jsem psal že to chce dělat s rozumem. Jenže tady právě vidím to úskalí a doufám, že se na základě příspěvků v této diskusi podaří podaří vytvořit nějaký kompilát aby to "s rozumem" mohlo fungovat. Jak je vidět oblast objektů je natolik široká a skýtá tolik možností, že (objekty, items, časové značky, proportional pathing, úskalí v názvech, buletiny) že pro mnoho z nás na ono rozhodnutí "s rozumem" nemáme dostatek vstupních informací. Cíl tohoto threadu bych viděl v tom, že by vznikl odstavec, nebo stránka, na které se čtenář doví, jaké možnosti vysílání objektů existují, jaký způsob a atributy se na jím zamýšlený objekt hodí nejvíce. Nechci to pojímat jako restrikce a represe, ale jako návod a vodítko doplněné příklady. Ta pravidla klidně můžou být naprosto volná... např.
- Nastavení délky PATH by mělo být přiměřené jeho významnosti (pro regionální události, kde objekt slouží jen pro navádění k cíli (setkání v Hospodě či lokální seznamy s DIGINEDu) buď bez cesty, nebo WIDE1-1, pro akce celostátního významu (setkání v Holicích WIDE3-3)
Musíme totiž mít stále na paměti to, že zájemců o APRS bude přibývat a když nebude někde po kupě takovýto "souhrn, nebo rukověť" budou všichni stejně jako my teď, muset znovu vymýšlet kolo, studovat Bibli a narážet na slepé uličky.