No nevim,co máš na mysli pod pojmem "zahraničí" ale za posledního půl roku se poblíž objevily dva balóny, jeden byl bez SSID, druhý měl -11.
Myslím, že "obecná dopodučení" a konkrétně doporučení ohledně SSID by měla obsahovat jen nejčastěji používané situace. Není účelem, abychom si tady začali vymýšlet 150 případů a k nim přiřazovat SSID. Tím chci říct že teď máme nějaký soubor nejběžnějších užití, k nim na základě diskuse vhodná SSID, začínajícím to pomůže (nepředpokládám, že ten kdo se poprvé přihlásí na APRS rovnou vleze do balónu) a pro takovéto výjmečné aplikace nechť se použije zralé úvahy něco těch rezervních. (klidně pro balón -11) Dělat standard (vkládat to obecného dokumentu) z jednoho průletu balónem se mi nezdá optimální.
Jakmile se nám povede uzavřít druhé kolo (zatím jako kompromisní kompilát vypadá Honzův návrh) rád bych celý tento dokument včetně odůvodnění přeložil do angličtiny a dal na nový web, případně i WIKIaprs, aby se s tím ostatní roztříštěné APRS skupiny mohli seznámit. Myslím, bude-li to mít hlavu a patu je velká šance, že se k tomuto modelu budou mít zájem připojit.
mam jeden maly navrh, co prejmenovat tuto diskusi na "Sjednocení SSID v OK - diskuze" a to druhe kde je i anketa a vystup z toho na cem jsme se domluvili na "Sjednocení SSID v OK - varianta 1."
Aby bylo jasne kde se diskutuje a kde se daji sehnat informace z diskuze vzesle 🙂
Na základě kompilátu výše uvedených příspěvků překládám konečné znění fáze II. obecných doporučení týkajících se SSID. Je mi jasné, že hledání kompromisu je vždy obtížné a není možné najít řešení, které by vyhovovalo na 100% všem. Jestli nebudou námitky, vytvořím za několik dní hlasování o tomto znění. Předesílám, že nejde o život, když se zjistí, že něco nevyhovuje, není problém to časem poupravit, je to živý dokument. (sakra, už si připadám jak v parlamentu 😆 )
-0 Obsluhovaná stanice - bez SSID (SSID-0)
Pakliže chceme poslat MSG, je s psaním nejméně práce (kdo psal MSG z D-7, VX-8, D700 nebo D710 ví o čem mluvím, ušetří se 5 kliknutí) a zároveň nám to jednoznačně vypíchne stanice, u kterých můžeme očekávat odpověď případně pomoc či jakoukoli reakci. Pro další oddělení, zda jde o vozidlo, pěšáka, nebo domácí UI-VIEW použijeme rozlišení symbolem.
-2 DIGI (sekundární -3, DIGI s Igate -1)
Všechna tato SSID jsou dle CAVTAT určena pro DIGI. Je prospěšné vidět na první pohled zda jde o prostou DIGI (-2) nebo zda jde o DIGI s Igate (-1). I-GATE obvykle pracuje jako DIGI. Proto např. APRS4R s propojením do internetu (ať jednosměrně, nebo obousměrně) by měl mít -1, OT2m, UIDIGI a vše co funguje jako prostá DIGI a to ať WIDE, nebo FILL-IN pak jako -2 Rozlišení mezi FILL-IN a WIDE se provede pomocí overlay. -3 pak bude SSID pro nadšence, kteří budou pod jednou CALL provozovat více DIGI a -1 (nebo -2) bude obsazená. DIGI tedy budou mít SSID za sebou jdoucí ... (-1,-2,-3)
-6 WX prmární (sekundární -5, terciální -4)
Bude-li mít jedna CALL jednu WX stanici, bude -6 (-6 kvůli tomu, že v OE WX stanice hojně používají a z hlediska CAVTAT08 lze WX zařadit do "specal station") -4 a -5 pak pro případ, že bude jedna CALL provozovat více WX stanic. (tím docílíme toho, že máme WX stanice krásně za sebou pohromadě. (4,5,6)
-7 pohyblivé stanice nestandardního charakteru (padák, letadlo, kolo, vlak, loď, ponorka, kočárek, vzducholoď a.j.) , t.j. pokud se lépe nehodí -0 nebo -9
-8 zatim nedefinováno, případně jako druhá mobilní stanice jedné bez možnosti obousměrné komunikace (sekundární pro SSID -9)
-9 neobsluhovaná standardní mobilní stanice (tracker)
mobilní stanice, která nechce nebo nemůže komunikovat oboustranně
-10 stanice komunikujicí pouze pres internet (TCP/IP), servery, PDA, Smatphone, NTB, atp.
-13 vyhrazeno pro mimořádné nouzové události - pro běžný provoz zásadně nebudeme používat
Toto SSID (-13 už asociuje nějakou negativní věc) by bylo vhodné, abychom ho zatím úplně vyčlenili pro budoucí použití (např. v případě živelných pohrom pro stanice podílející se na záchranných pracích) Je možné, že pro tyto SSID budou vytvořeny výjimky při routování, případně že budou vytvořeny filtry aby bylo možné oddělit "záchranný provoz" od běžného.
-15 pro testovací účely
Toto doporučení vychází ze snahy co nejméně se odchýlit od CAVTAT, najít průnik s okolními státy a zároveň SSID přiřadit tak, aby to mělo logiku a smysl pro současné, ale i budoucí využití s ohledem na specifika topologie APRS ve střední Evropě. Záměrně je vybráno jen několik SSID a to ta, kde je průnik největší a hrozí nejméně rozporů. Použití ostatních SSID bude upřesněno jakmile vznikne potřeba rozlišení dalšího specifického druhu zařízení.